Informacje

24.01.2018 07:22 POLIN CZEKA NA ZGŁOSZENIA

Rusza akcja "Żonkile".
Wolontariusze poszukiwani

SERWISY:

Muzeum Historii Żydów Polskich szuka ochotników, którzy pomogą zorganizować szóstą już odsłonę społeczno-edukacyjnej akcji "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie, wolontariusze przekażą mieszkańcom papierowe żonkile - symbol pamięci zrywu z 1943 roku.

Aby zostać wolontariuszem trzeba mieć skończone 14 lat, być zaangażowanym, dobrze zorganizowanym i odpowiedzialnym. Mile widziane są osoby łatwo nawiązujące kontakt z innymi i potrafiące pracować w grupie. Dodatkowym atutem jest znajomość języka angielskiego albo innego języka obcego.

"Zadaniem wolontariuszy będzie rozdawanie papierowych kwiatów na ulicach Warszawy i informowanie o obchodzonej rocznicy. Osoby, które wezmą udział w tegorocznej odsłonie, będą miały okazję zwiedzić wystawę stałą Muzeum Polin, uczestniczyć w warsztatach komunikacyjnych i spotkaniach ze świadkami historii, a także poznać historię warszawskiego getta. Każdy otrzyma certyfikat potwierdzający uczestnictwo w wolontariacie" - informują urzędnicy warszawskiego ratusza.

Zainteresowani powinni wejść na stronę Muzeum Polin i wypełnić znajdujący się tam formularz. Ważne, by pamiętać o terminach - zgłoszenia można przesyłać do 28 lutego.

Ponad 300 tysięcy rozdanych kwiatów

W tym roku czeka nas już szósta odsłona akcji "Żonkile". Została ona zainicjowana przez Muzeum Polin w 2013 roku, z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Od tej pory w Warszawie w akcji wzięło udział ponad 2,5 tysięcy wolontariuszy, którzy rozdali ponad 300 tysięcy papierowych kwiatów.

Od kilku lat do akcji włączają się też polskie szkoły i biblioteki. Nauczyciele mają (i w tym roku również będą mieli) do dyspozycji specjalne materiały dydaktyczne dotyczące powstania w getcie warszawskim. Edukatorzy Muzeum Polin zapraszają również do korzystania z filmu "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943", jako narzędzia edukacyjnego.

Historię zrywu można też zgłębić za pomocą nowej platformy multimedialnej "Żydowska Warszawa", która jest dostępna na stronie muzeum. Znajduje się tam m.in. komiks wyjaśniający, skąd pochodzą żonkile oraz szczegółowy opis wydarzeń z 1943 roku.

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

 

ZOBACZ JAK W UBIEGŁYM ROKU OBCHODZONO ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA W GETTCIE:

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2018 10:00 ~mat

  Jak do mnie podejdą, odprawie ich z niczym. A czemu mam pielęgnować pamięć o tych, których pobratymcy, bo nawet nie spadkobiercy, żądają w kongresie USA, żeby ci wywierali naciski na zapłatę odszkodowań od Polski, ża zabraie i zniszczone mienie przez Niemców!

 • biznes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2018 09:21 ~biznes

  Cynicznie wykorzystują dzieciaki.
  A sami za darmo nie pracują.

 • marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2018 07:29 ~marek

  dostali muzeum za 100 mln dolarów ale wciąż im mało..

 • zdziwiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2018 07:28 ~zdziwiony

  przeciez samoloty z telavivu są tanie, mogą przylecieć i sami upamietniac swoje obchody, dlaczego mają to dla nich robic obcokrajowcy ? czy anglicy upamietniają polskie rocznice na ulicach birmingham czy Luton ? no bez jaj..

 • renata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2018 07:24 ~renata

  Polacy mają czcić tak samo powstanie w gettcie jak zydzi czczą powstanie warszawskie - czyli WCALE ! co to za chore zwyczaje ze my mamy tu coś swiętowac ? a może zajmijmy sie upamietnianiem wietnamczyków czy ukraińców bo jest ich w naszym kraju kilka razy więcej niz tej nacji

 • Izaak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2018 22:52 ~Izaak

  decio~decio

  A ja poszukuję spawacza :)

  oczywiście wolontariusza! :)

 • decio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2018 21:38 ~decio

  A ja poszukuję spawacza :)

 • lachosz23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2018 17:43 ~lachosz23

  wtedy byly inne czasy gdzie jestes

 • lachosz23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2018 17:42 ~lachosz23

  on to ma kacie

 • mrówka cała

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2018 16:05 ~mrówka cała

  Obywatel~Obywatel

  Informacja dla złośliwych hejterów- , muszą szukać wolontariuszy bo Błaszczak, Zieliński i Brudziński nie dają wojska, strażaków, policjantów tak jak dla Rydzyka

  i Jurka

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »