Informacje

17.01.2014 21:31 Jacek Kurski o "czterech śpiących"

"Rusek go zaprojektował, Ruscy go zbudowali, ruski agent go otwierał"

SERWISY:


– To pomnik prostych żołnierzy – powiedział o "czterech śpiących" w piątkowym programie "Tak jest" w TVN 24 radny Andrzej Golimont (SLD). - To w całości sowiecki, narzucony pomnik – tłumaczył Jacek Kurski (Solidarna Polska) i zaapelował do SLD o zabranie monumentu.

Goście programu Andrzeja Morozowskiego spierali się o pomnik czterech śpiących w dniu, w którym IPN zainaugurował swoją akcje edukacyjną. Przedstawiciele Instytutu rozdawali ulotki z mapą m.in. miejsc kaźni totalitaryzmu komunistycznego, które otaczały pomnik Braterstwa Broni na Pradze.

"To pomnik poświęcony żołnierzom"

- Czym innym jest prosty żołnierz wcielony do Armii Czerwonej, który szedł na Berlin, po drodze mu było, stracił życie w Polsce. Takim należy się część na cmentarzach. Czym innym jest instytucjonalne upamiętnianie Armii Czerwonej, która na bagnetach przyniosła nam tu komunistyczną dyktaturę. Trzeba rozróżnić te dwie rzeczy - mówił eurodeputowany Jacek Kurski (Solidarna Polska).

- To pomnik poświęcony żołnierzom Armii Czerwonej. Na tym pomniku nie ma generałów, nie ma pułkowników, nie ma nawet poruczników. Stoją szeregowi żołnierze, często pochodzenia polskiego, wcieleni do Armii Czerwonej. To im poświęcony pomnik – zauważył radny Warszawy Andrzej Golimont (SLD).

"To wyraz panowania sowieckiej władzy"

Jacek Kurski pozostał jednak nieprzekonany. - To wyraz panowania sowieckiej władzy nad naszym krajem, nasza stolicą. Temu służy ten pomnik. Jeśli pojawia się szansa usunięcia go, przestawienia go np. do muzeum SLD, weźcie sobie ten pomnik – apelował Kurski. - Rusek go zaprojektował, Ruscy go zbudowali, ruski agent Bierut go otwierał. Jest w całości sowiecki, w całości narzucony – podsumował.

Andrzej Golimont pozostał jednak przy swoim. - Sasza, Sieroża i Wania wyrwani z rodzinnego domu w zupełnie obcej im sprawie, wsadzeni w za duże buty i za mały płaszcz szli walczyć o coś, co ich zupełnie nie dotyczyło – argumentował.

"Czterej śpiący" wrócą na Pragę

Pomnik Braterstwa Broni usunięto na czas budowy II linii metra. Monument poddano konserwacji. Ratusz zapowiedział już, że pomnik wróci. Decyzję w tej sprawie podjęli radni.

Jak tłumaczył kilka dni temu Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza, konserwacja pomnika dobiegła końca.

W piątek IPN rozdawał ulotki w sprawie pomnika na Pradze. Monumentu z kolei broniło SLD - czytaj więcej. 

b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2014 16:20 ~Warszawiak

  Wyjatkowo zgadzam sie z Kurskim, tak miejsce tego pomnika jest na cmentarzu na Zwirki i Wigury, Pałacu Kultury nie zburzymy (a moze i to powinnismy bo nasi dziadowie sobór zburzyli), a pomnik mozemy przenieść skoro juz jest zdemontowany i nikomu nie przeszkadza, że go tam nie ma, braterstwa broni nie było to czego jest ten pomnik? nazywalismy go czterech śpiacych bo oni spali a lewobrzezna Warszawa płonęła, to ma on upamietnieć rusków co patrzyli jak Warszawa płonie? na cmentarz rosyjski go, tam jego miejsce

 • marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2014 05:33 ~marek

  nomen omen ten pomnik zwany jest "czterech śpiących" Oni tu spali a tam płonęła Warszawa. Może dostawić tablicę z odpowiednim komentarzem?

 • czu_pu_rek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2014 21:28 czu_pu_rek

  Pan Kurski ma niezwykłą łatwość obrażania ludzi.Załosne...

 • grzywka44

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 17:12 ~grzywka44

  Szkoda tylko że zanim wyzwolili pozwolili aby Niemcy wytłukli AK wraz z ludnością cywilną w czasie Powstania Warszawskiego.

 • otrlto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 16:49 ~otrlto

  IDIOCI !!! Pomnik "4 śpiących" z nazwy jest pomnikiem braterstwa broni. Pytam - kiedy było braterstwo broni Wojska Polskiego i Armii Czerwonej? Bo na pewno nie walczyli w LWP dla czerwonych. Za dużo mitu 4 pancernych. Walka w LWP była ucieczką od czerwonej zarazy. Walką przeciw hitlerowcom. Gdyby wiedzieli polscy żołnierze, że Polski nie będzie po 45 to walczyli by tak ochoczo? Nie było braterstwa broni. Ponik na Pradze to propaganda sowiecka - należy oczyścić Polskę z komunistycznej śmierdzącej zgnilizny... inaczej PRLbis jak trwa trwać będzie!!! Lub II PRL jak kto woli, po zdradzie w Magdalence.

 • Laszlo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 16:09 ~Laszlo

  Prawda jest taka że gdyby nie ruscy to Warszawa nieprędko byłaby wyzwolona.

  Jaka wyzwolona? Zmienił się tylko okupant. Niepodległość odzyskaliśmy na przełomie lat 80/90, a na prawdę w 1993, kiedy ostatni ruski żołnierz opóścił terytorium naszego kraju.

 • jeep

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 15:31 ~jeep

  PPPPP~PPPPP

  Pomnik na Pradze to hańba. Powinni go przenieść na ul. Żwirki i Wigury 10 (Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich). Ruscy podczas Powstania Warszawskiego stacjonowali na Pradze i przyglądali się jak Warszawa krwawi.

  ale to nie jest pomnik" tych "ruskich,tak jak tęcza na pl.zbawiciela,która ma 5 barw a nie 6! nie zakłamujcie prawdy i nie szukajcie awantury na siłę!

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 14:10 ~jar


  arcent~arcent

  Za "komuny" fałszowano historię i teraz też próbuje się to robić. Prawda jest taka że gdyby nie ruscy to Warszawa nieprędko byłaby wyzwolona. Nasi "sprzymierzeńcy" z zachodu mieli w dupie Warszawę i Polaków. Oni walczyli o swoje naszymi rękoma. Wystarczy popatrzeć jak Anglicy potraktowali polskich lotników w 1946 roku. Gdyby nie prosty rosyjski zołnierz to niewiadomo jak dlugo Warszawa byłaby okupowana przez niemców, ile osób zginęloby jeszcze w represjach za powstanie. Pomnik wystawiono prostym żołnierzom a nie decydentom. Jak na ukrainie nie tak dawno niszczono polskie pomniki i groby polskich żołnierzy to podniósł się krzyk na cały świat a my co chcemy zrobić - to samo ??
  Leszek~Leszek


  17 stycznia 1945 r. nastąpiło nie wyzwolenie miasta, ale wyzwolenie morza ruin, pozbawionego mieszkańców.

  PS Jakie polskie pomniki ?

  np:Kuropaty,groby w Wołyniu i wiele innych.Polak co zna historie którą jest mu wygodna!

 • Romek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 13:56 ~Romek

  Jakim prawem jakiś kurski (celowo z małej litery) ma mi mówić jak mam oceniać historię?

 • PPPPP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 13:42 ~PPPPP

  Pomnik na Pradze to hańba. Powinni go przenieść na ul. Żwirki i Wigury 10 (Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich). Ruscy podczas Powstania Warszawskiego stacjonowali na Pradze i przyglądali się jak Warszawa krwawi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »