Informacje

05.09.2019 14:08 po awarii w "czajce"

Rurociąg prawie gotowy.
Tak wygląda z lotu ptaka

SERWISY:

Trwa budowa rurociągu, którym do oczyszczalni "Czajka" popłyną ścieki, zrzucane obecnie do Wisły. Nasz reporter był na miejscu prac.

We wtorek rozpoczęła się budowa rury. Dotychczas wiadomo było tylko, że będzie ona poprowadzona przez zbudowany przez żołnierzy most pontonowy i zostanie wpięta do zrzutni, czyli już istniejącej podziemnej rury. Urzędnicy nie chcieli jednak mówić o dokładnym przebiegu rurociągu po praskiej stronie. - Jest to obiekt o znaczeniu strategicznym - podkreślali wcześniej.

Teraz rurę widać już z lotu ptaka. W czwartek na prawy brzeg Wisły pojechał reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński. Rurociąg połączy się pod ziemią z istniejącą rurą przy wiadukcie trasy mostu Północnego. Chodzi o teren należący do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji wzdłuż ulicy Świderskiej. W czwartek stało tam mnóstwo ciężkiego sprzętu, leżały też rury.

"Do wału ma około 400 metrów"

Tę lokalizację potwierdza Sergiusz Kieruzel z Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. - Przechodzi przez wał przeciwpowodziowy po praskiej stronie, później pod skosem zakręca pod mostem Północnym i dochodzi do mostu pontonowego. Teraz trzeba go tylko przeciągnąć na lewą stroną - wyjaśnia.

Precyzuje, że rurociąg do wału ma około 400 metrów, kolejne 400 metrów to skręt pod mostem Północnym i dokładnie 247 metrów na moście pontonowym. - W sumie od brzegu do zrzutni jest 800 metrów - mówi Kieruzel.

Jak przekazał w poniedziałek Daniel Kociołek z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, po lewej stronie Wisły rurociąg będzie pobierał ścieki tuż przy aktualnym miejscu ich zrzutu. - Zostanie wybudowana tak zwana nieprzepuszczalna studnia z zastawką Larsena, do której będą spływać ścieki. Będzie zanurzona w wodzie w Wiśle i do tego będą zamontowane pompy, które będą wypompowywać ścieki z tej zastawki do rury - wyjaśnił Kociołek.

W piątek start rurociągu

Tydzień po tym, jak doszło do awarii kolektorów "Czajki" i ścieki zaczęły spływać do Wisły, prezydent stolicy podsumował dotychczasowe działania na kolejnym spotkaniu z dziennikarzami.

- Trwają prace naprawcze w rurociągu, który uległ awarii. Postępuje proces ustalania ponad wszelką wątpliwość przyczyn awarii i szacowane jest, co będzie potrzebne, by tę awarię usunąć. W tej chwili zostało usuniętych 12 metrów kwadratowych pokrywy betonowej, co pozwala lepiej ocenić sytuację – zaznaczył Trzaskowski.

Z informacji prezydenta stolicy uzyskanych od Wód Polskich wynika, że tymczasowy rurociąg ściekowy na moście pontonowym zacznie funkcjonować w piątek wieczorem. - I że jest przygotowany do tego, żeby transportować cztery metry sześcienne (nieczystości na sekundę - red.). To oznacza, że całość tych ścieków będzie transportowana przez rurociąg. Chyba że będziemy mieli do czynienia z jakimś wielkim opadem deszczu – zastrzegł prezydent Warszawy.

Do awarii jednego z kolektorów, przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", doszło 27 sierpnia. Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak 28 sierpnia przestał funkcjonować. Od tego dnia ścieki zrzucane są do Wisły.

Premier Mateusz Morawiecki podjął w ubiegły czwartek decyzję o budowie tymczasowego rurociągu. Władze Warszawy podkreślają, że woda z kranów jest zdatna do picia.


mp/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Warsiawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2019 15:52 ~Warsiawiak

  Piękny rurociąg widać na filmiku. Zwłaszcza na tym pierwszym. Zupełnie, jakbym aktualności w TVN oglądał.

 • Rybol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2019 14:28 ~Rybol

  Rycho~Rycho

  Skoro tunel ściekowy jest taki, jak dla metra, proponuję nie naprawiać kolektora, tylko puścić nim metro na Białołękę. Pontonowy trochę wytrzyma, a w tym czasie zbudować oczyszczalnię na Młocinach. Taką mam koncepcję.

  Gdyby tak zrobili od początku, to mielibyśmy metro, oczyszczalnię i nie byłoby awarii. A tak tylko forsa przepadła.

 • naturalista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2019 12:52 ~naturalista

  Wiecie co? Jednak ta płynąca Wisłą kupa z lotu ptaka wyglądała bardziej malowniczo niż ten rurociąg, tak bardziej naturalnie.

 • sąsiad żul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2019 12:49 ~sąsiad żul


  mieszkaniec Łomianek~mieszkaniec Łomianek

  Smród w okolicy jest niesamowity. Zwłaszcza wieczorem. Wczoraj przeszło wszelkie granice - jakby ktoś wychodek za oknem postawił.


  zdziwiony~zdziwiony

  To gdzie ty mieszkasz? W namiocie nad Wisłą?

  W kartonie pod mostem północnym. :)

 • zdziwiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2019 11:56 ~zdziwiony

  mieszkaniec Łomianek~mieszkaniec Łomianek

  Smród w okolicy jest niesamowity. Zwłaszcza wieczorem. Wczoraj przeszło wszelkie granice - jakby ktoś wychodek za oknem postawił.  To gdzie ty mieszkasz? W namiocie nad Wisłą?

 • taki Michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2019 11:36 ~taki Michał

  diplodok~diplodok

  Ciekaw jestem, co będzie ze ścieżką rowerową biegnącą wałem po praskiej stronie, która na czas budowy została zamknięta. Czy po przeprowadzeniu rury i zakończeniu budowy ścieżka zostanie otwarta? Czy rura ja przegrodzi już na stałe i nie będzie przejazdu aż do naprawienia głównego rurociągu i usunięcia rury zapasowej?

  Raczej na czas prowizorki ścieżka będzie zamknięta. Ale da radę objechać Myśliborską, wczoraj przetestowałem wyszło 500m więcej

 • mieszkaniec Łomianek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2019 10:35 ~mieszkanie…

  Smród w okolicy jest niesamowity. Zwłaszcza wieczorem. Wczoraj przeszło wszelkie granice - jakby ktoś wychodek za oknem postawił.

 • Stefan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2019 10:23 ~Stefan


  Bydle~Bydle

  A co będzie teraz z żegluga po Wiśle? Jakby tak naczelnik i jego świta chcieli do Juraty popłynąć z Wawelu na wypoczynek? Przecież Marynarka Wojenna nie popłynie tędy?
  Camil~Camil

  Żegluga na 60 cm głębokości? Co za durnie w tym ratuszu piszą posty. Trochę wysiłku intelektualnego możecie włożyć w te posty.

  Poza tym żegluga i tak jest zablokowana przez budowę Mostu Południowego, tylko małe łodzie dźwig przenosi.

 • czytelnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2019 09:27 ~czytelnik

  Gdyby któryś nie śledził komunikatów Trzaskowskiego i nie wiedział że po ozonowaniu ścieki zmieniają się w wodę mineralną, to dzisiaj przywita go reklama Ratusza.

 • lato

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2019 09:18 ~lato

  Posłuży parę lat he he. Żartowałem. Na wiosnę popłynie z roztopami.Buhahaha

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »