Informacje

04.09.2019 16:45 Dodatkowe kraty, skuwanie pokrywy

"Rurociąg powinien zacząć funkcjonować w piątek"

SERWISY:

- Wszystko wskazuje na to, że rurociąg będzie gotowy w piątek i będzie transportował całość ścieków - powiedział w środę po spotkaniu sztabu kryzysowego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Podkreślił, że wśród nieczystości dostających się do Wisły nie ma ścieków przemysłowych.

Tydzień po tym, jak doszło do awarii kolektorów "Czajki" i ścieki zaczęły spływać do Wisły, prezydent stolicy podsumował dotychczasowe działania na kolejnym spotkaniu z dziennikarzami.

- Trwają prace naprawcze w rurociągu, który uległ awarii. Postępuje proces ustalania ponad wszelką wątpliwość przyczyn awarii i szacowane jest, co będzie potrzebne, by tę awarię usunąć. W tej chwili zostało usuniętych 12 metrów kwadratowych pokrywy betonowej, co pozwala lepiej ocenić sytuację – zaznaczył Trzaskowski.

Mowa o otulinie, która znajduje się w kolektorze i przykrywa dwa rurociągi ze ściekami.

Jak mówił prezydent, wśród urzędników pojawiły się wątpliwości, czy kolektor wytrzyma obciążenie wynikające z prowadzonych na nim robót. - Wody Polskie stwierdziły, że mają ekspertyzy, które potwierdziły, że to miejsce wytrzyma to obciążenie - zaznaczył Trzaskowski. - Mam oświadczenie Wód Polskich, że wszystkie pozwolenie na budowę rurociągu dotarły - zapewnił. Przypomnijmy: w czwartek Radio Zet podało, że most budowany przez wojsko jest samowolą budowlaną.

Prezydent stolicy odniósł się również do procesu ozonowania ścieków wypływających z uszkodzonego kolektora do Wisły. – Rzeka jest dużo bardziej natleniona, co pomaga w samooczyszczeniu. Zabijamy skutecznie wszystkie bakterie w rzece. Ta technologia posiada atesty Ministerstwa Środowiska – podkreślił.

Dodatkowo włączone zostało mechaniczne oczyszczanie ścieków. - Poza ozonowaniem mamy specjalne kraty, które zostały włączone do tego systemu, by usuwać wszelkie zanieczyszczenia – wyjaśnił Trzaskowski.

Co ze ściekami przemysłowymi?

W środę rzeczniczka Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska Agnieszka Borowska przekazała, że w ściekach komunalnych zrzucanych do Wisły po awarii kolektorów są też nieczystości przemysłowe z ponad stu zakładów. Jak przekazała, w związku z tym istnieje zagrożenie skażenia rzeki metalami ciężkimi.


Odniósł się do tego prezydent stolicy na środowej konferencji prasowej. - Ścieki przemysłowe nie trafiają do kolektora - zapewnił. - Ścieki przemysłowe muszą być zgodnie z prawem utylizowane w zupełnie inny sposób, ale myśmy podjęli decyzję i powiatowy inspektorat ochrony środowiska podjął decyzję, aby wprowadzić dodatkowe kontrole, żeby nie było sytuacji, w której ktoś wykorzysta awarię kolektora, aby dokonać nielegalnego spuszczenia nieczystości do Wisły - powiedział prezydent.

Trzaskowski zapewnił, że obecny w środę na posiedzeniu sztabu kryzysowego powiatowy inspektor potwierdził, że nie ma zagrożenia spływem ścieków przemysłowych. - Nie ma dzisiaj jakiegokolwiek komunikatu mówiącego o tym, że do rzeki trafiają ścieki przemysłowe - oświadczył.

Prezydent stolicy dodał, że nie zostało też potwierdzone zagrożenie metalami ciężkimi. - Przed chwilą rozmawiałem ze zwierzchnikiem pani rzecznik (GIOŚ) i umówiliśmy się przed chwilą, że będziemy podawali wspólne komunikaty. Nie zostało potwierdzone zagrożenie metalami ciężkimi. Nie ma takiego komunikatu. Nie wiem, czy pani rzecznik mówi o potencjalnych, wydumanych problemach, czy o prawdziwych - zaznaczył.

W piątek start rurociągu

Prezydent podkreślił też, że nie jest w stanie powiedzieć, ile będzie trwała naprawa kolektora. Szacowane są też koszty działań, które mają niwelować skutki awarii.

Z informacji Rafała Trzaskowskiego uzyskanych od Wód Polskich wynika, że tymczasowy rurociąg ściekowy na moście pontonowym zacznie funkcjonować w piątek wieczorem. - I że jest przygotowany do tego, żeby transportować cztery metry sześcienne (nieczystości na sekundę - red.). To oznacza, że całość tych ścieków będzie transportowana przez rurociąg. Chyba że będziemy mieli do czynienia z jakimś wielkim opadem deszczu – zastrzegł prezydent Warszawy.

Do awarii jednego z kolektorów, przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", doszło 27 sierpnia. Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak 28 sierpnia przestał funkcjonować. Od tego dnia ścieki zrzucane są do Wisły.

Premier Mateusz Morawiecki podjął w ubiegły czwartek decyzję o budowie tymczasowego rurociągu. Władze Warszawy podkreślają, że woda z kranów jest zdatna do picia.

ran/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Miśka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2019 20:47 ~Miśka

  Bierna~Bierna

  Najdroższa oczyszczalnia ścieków świata, o 250 mln euro (czyli miliard złotych) droższa niż wyceny dokonane przez ekspertów zatrudnionych przez miasto.  25 września 2007 r. warszawskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ogłosiło wyniki przetargu na budowę oczyszczalni ścieków Czajka, okazało się, że wybrano ofertę Warbudu kosztującą 564 mln euro. To o 265 mln euro drożej niż w najtańszej ofercie, rzekomo nie do zaakceptowania z uwagi na błędy proceduralne. Zwycięska oferta przekraczała o 244 mln euro szacunkowy koszt budowy, który wynikał z analiz przeprowadzonych przez niezależnych ekspertów na zlecenie MPWiK. Jest to także projekt najdroższej oczyszczalni ścieków na świecie"

 • kolektor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2019 15:21 ~kolektor

  adam~adam

  ścieki komunalne - czyli ścieki, które prowadzone są do oczyszczalni, a obecnie częściowo lecą bezpośrednio do Wisły - jest to mieszanina ścieków bytowych i przemysłowych (przemysłowych zrzucanych do kanalizacji zgodnie z pozwoleniami wodnoprawnymi gdzie jest wpisane jakie składniki i w jakim stężeniu można do kanalizacji ogólnej wpuścić) - GIOŚ i Wody Polskie (które wydają pozowolenia wodnoprawne i realizują m.in. krajowy program oczyszczania ścieków komunalnych - patrz budowa oczyszczalni takich jak Czajka!!!!) powinny o tym wiedzieć - także skąd teraz taki alert????
  znów straszenie i znów sianie paniki zamiast przekazania faktów i realiów!!!!! to nie jest ściek bzdur a nie informowanie spoleczeństwa!!!!!!

  w punkt

 • grześ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2019 15:19 ~grześ

  ekspert~ekspert

  Koncepcja budowy oczyszczalni na lewym brzegu Wisły była rozważana już od dawna. M.in. doskonała lokalizacja koło Huty Warszawa, do dzisiaj jest tam ugór. Należy wrócić do tej koncepcji.

  teraz kiedy miliony zostały wybudowane na kolektory, przepompownie i rozbudowę oczyszczalni????? a to co na kasie śpimy, mamy miliardy do rozdania????

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2019 15:18 ~Warszawiak

  Francuz~Francuz

  Myśmy podjęli decyzję, aby wprowadzić dodatkowe kontrole, żeby nie było sytuacji, w której ktoś wykorzysta awarię kolektora aby dokonać nielegalnego spuszczenia nieczystości do Wisły – przekonywał Trzaskowski.

  a do czegoś pijesz??? do tych ścieków przemysłowych??? kolektorem do czajki walą/waliły ścieki komunalne nie bytowe!!!! czyli mieszanina bytowych i przemysłowych (po wstępnym oczyszczeniu i normach stężenia substancji zgodnych z wydanymi zgodami - obecnie rządowe Wody Polskie).

 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2019 15:15 ~adam

  Bierna~Bierna

  Najdroższa oczyszczalnia ścieków świata, o 250 mln euro (czyli miliard złotych) droższa niż wyceny dokonane przez ekspertów zatrudnionych przez miasto.

  poza ceną warto porównać wielkość oczyszczalni, wybudowane instalacje, system oczyszczania, czy w cenie były kolektory i jeżeli tak to w jakiej technologii i jak długie, czy były budowane przepompownie.
  Patrząc tylko na cenę to podobnie można porównywać np. samochody, po co kupować mercedesy czy ferrari przecież można kupić dacie czy polskiego fiata - i to ma 4 koła i to. Warto rozważyć.........

 • fifi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2019 15:11 ~fifi

  adam~adam

  ścieki komunalne - czyli ścieki, które prowadzone są do oczyszczalni, a obecnie częściowo lecą bezpośrednio do Wisły - jest to mieszanina ścieków bytowych i przemysłowych (przemysłowych zrzucanych do kanalizacji zgodnie z pozwoleniami wodnoprawnymi gdzie jest wpisane jakie składniki i w jakim stężeniu można do kanalizacji ogólnej wpuścić) - GIOŚ i Wody Polskie (które wydają pozowolenia wodnoprawne i realizują m.in. krajowy program oczyszczania ścieków komunalnych - patrz budowa oczyszczalni takich jak Czajka!!!!) powinny o tym wiedzieć - także skąd teraz taki alert????
  znów straszenie i znów sianie paniki zamiast przekazania faktów i realiów!!!!! to nie jest ściek bzdur a nie informowanie spoleczeństwa!!!!!!

  przerażające jak media i politycy nas ogłupiają. 95% informacji o tej awarii do prawdziwy ściek. A przy okazji widać jak ludzie reagują - nie znam się ale wypowiem - standard... u nas wszyscy się na wszystkim znają

 • Kokol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2019 14:09 ~Kokol


  bąbel~bąbel

  Na zdjęciu widać, że uszkodzona rura wygląda na azbestową !!! Metal nie rwie się na takie strzępy, chyba, żo po wybuchu. Jeżeli to jest azbest, to projektanci są ignorantami i kompletnymi amatorami, wykonawcy cwaniakami, a podpisujący roboty- przestępcami. Zaznaczam - jeżeli to jest azbest!
  wiem~wiem

  Głupiś. Azbest jest dawno zakazany. Jest to rura z włókna szklanego z żywicą termoutwardzalną wyprodukowaną przez firmę Hobas w Dąbrowie Górniczej.

  Bardziej mi to wygląda na tworzywo, z którego robili kiedyś Trabanty. Też pękało z hukiem.

 • Bierna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2019 14:07 ~Bierna

  Najdroższa oczyszczalnia ścieków świata, o 250 mln euro (czyli miliard złotych) droższa niż wyceny dokonane przez ekspertów zatrudnionych przez miasto.

 • Francuz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2019 13:47 ~Francuz

  Myśmy podjęli decyzję, aby wprowadzić dodatkowe kontrole, żeby nie było sytuacji, w której ktoś wykorzysta awarię kolektora aby dokonać nielegalnego spuszczenia nieczystości do Wisły – przekonywał Trzaskowski.

 • ekspert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2019 13:06 ~ekspert

  Koncepcja budowy oczyszczalni na lewym brzegu Wisły była rozważana już od dawna. M.in. doskonała lokalizacja koło Huty Warszawa, do dzisiaj jest tam ugór. Należy wrócić do tej koncepcji.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »