Informacje

18.03.2012 14:15 internauci informują

Runął mur na Powązkach. Groby zniszczone

SERWISY:

Mur oddzielający Powązki od cmentarza żydowskiego runął. - Z naszego grobu pozostała wystająca z gruzów pionowa ściana – mówi Anna Mazurkiewicz, która poinformowała nas o sprawie

- To co sterczy, to grób cioci Alinki. Tu obok widać, że niektóre mogiły są otwarte – mówi Pani Anna. Jej  rodzinny grobowiec został przywalony przez mur odzielający Cmentarz Powązkowski od cmentarza żydowskiego. - Gdy przyszliśmy  tu  w sobotę,  odjęło nam mowę. Na długości około kilkudziesięciu metrów nie istnieje mur cmentarny, to krajobraz jak po bitwie – opisuje sytuację Anna Mazurkiewicz.

Mur odzielający cmentarze ma około 100 lat. - Ze względu na swój wiek i jakość cegły stało się to, co się stało - mówi Przemysław Szpilman, dyrektor cmentarza żydowskiego. Właśnie dlatego zachodzi obawa, że kolejne częśc muru z czasem będą się przewracać i niszczyć kolejne mogiły. Sytuacja ta może byc niebezpieczna dla ludzi odwiedzających groby swoich bliskich.

Mur może zniszczyć kolejne groby

- Pozostałe części muru są w takim samym stanie. Klejone były taką samą zaprawą jak ta, która runęła. Bez odpowiednich zabezpieczeń, zachodzi obawa, że reszta muru też może się zawalić - ostrzega dyrektor Szpilman i jednocześnie zapewnia, że odbudowa muru leży w interesie Powązek jak i cmentarza żydowskiego.

Zniszczony mur sprowokował cmentarnych wandali, którzy pojawili się na cmentarzu żydowskim. Jeden z nagrobków został połamany przez nieznanych sprawców - Mam nadzieję, że więcej nie będzie miało to miejsca - mówi Szpilman.

- Oczekujemy uprzątnięcia i wtedy zobaczymy jakie są zniszczenia. Chcemy odrestaurowania naszego grobu, nic więcej - mówi Krzysztof Merling. Grób jego rodziny został przysypany przez mur.

Przyznaje jednocześnie, że grób jego rodziny nie był ubezpieczony. - Tu się nie wydarzyła powódź, czy huragan, tu było zaniedbanie. Stary mur się po prostu przewrócił - mówi i pyta, czy zarząd cemtarza był ubezpieczony na wypadek zawalenia się muru. Tego nie udało nam się potwierdzić, ponieważ zarząd w niedzielę nie pracuje. Dyrektor Szpilman zapewniał  nas, że nie może być inaczej.

- Będzie ich to sporo kosztować. Ma to znamiona katastrofy budowlanej. Sądzę, że złożymy zawiadomienie do prokuratury - mówi Merling i przyznaje, że przed katastrofą "strach było stanąć przy murze". Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się również, że zarząd cmentarza był informowany wcześniej, że "mur się wybrzusza" i może dojść do katastrofy.

Krajobraz jak po bitwie

W wyniku tego wypadku zniszczonych zostało około 70 mogił. Niektóre z nich, to groby historyczne. Część jest poważnie uszkodzona, a płyty z nazwiskami zmarłych są połamane. Groby, które były przy murze, przysypane są grubą warstwą cegieł.

Do wypadku doszło najprawdopodobniej w środę wieczorem.

- Z naszego rodzinnego grobu pozostała wystająca z gruzów pionowa ściana – załamuje ręce Mazurkiewicz.

ran/band/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »