Informacje

07.06.2018 18:52 najpierw prawybory

Ruchy miejskie wystawią kandydata na prezydenta. I nie będzie to Jan Śpiewak

SERWISY:


Koalicja warszawskich ruchów miejskich skupiona wokół stowarzyszenia Miasto Jest Nasze chce wyłonić swojego kandydata na prezydenta stolicy w prawyborach. Udziału w inicjatywie nie weźmie przewodniczący Wolnego Miasta Warszawa Jan Śpiewak, deklarujący chęć startu w jesiennych wyborach.

Jak poinformowało w czwartek MJN, koalicja, w której skład wchodzi obecnie dziewięć lokalnych stowarzyszeń (oprócz MJN są to: Ochocianie Sąsiedzi, Stowarzyszenie Wiatrak, Bemowiacy, Kooperacja Miejska, Razem dla Wawra, Nowy Żoliborz, Rembertów Bezpośrednio i Sąsiedzi dla Wesołej), zdecydowała się na organizację prawyborów, ponieważ formuła ta "najlepiej oddaje wartości", w które wierzą zaangażowane weń organizacje.

"W prawyborach udział wezmą organizacje zrzeszone w koalicji oraz takie, które mamy nadzieję wkrótce do niej przystąpią" - zaznaczono w przekazanym mediom komunikacie MJN. Jak dodano, propozycję dołączenia do koalicji i przedstawienia własnych kandydatur złożono m.in. stowarzyszeniom Wola Mieszkańców i Wolne Miasto Warszawa (ze Śpiewakiem na czele), a także Stowarzyszeniu Mieszkańców Miasteczka Wilanów.

Szykują prawybory

Według informacji podanych przez MJN koalicja ogłosi listę kandydatów i kandydatek, którzy zostaną zgłoszeni do prawyborów, w przyszłym tygodniu. "Będą w nich mogły głosować organizacje zrzeszone w koalicji" - zaznaczono, dodając, że jest to "sprawdzony w rozwiniętych demokracjach, a rzadko w Polsce praktykowany model wyłaniania kandydatów".

Zapowiedziano jednocześnie, że w najbliższą środę o godz. 18 "odbędzie się debata kandydatek i kandydatów w prawyborach".

"Wierzymy, że w jedności nasza siła i szansa na stworzenie realnej trzeciej siły w Warszawie. Wierzymy też, że różnorodność kandydatów i kandydatek oraz sama formuła demokratycznego wskazania nominacji na stanowisko Prezydenta m.st. Warszawy wniosą nową jakość do dyskusji o mieście. Na tym nam w zbliżających się wyborach najbardziej zależy - nie na plebiscycie popularności, ale na poważnej debacie o przyszłości Warszawy i jej obecnych problemach" - czytamy w komunikacie MJN.

Bez Śpiewaka

Śpiewak - radny z warszawskiego Śródmieścia i b. lider MJN znany z zaangażowania m.in. w sprawy reprywatyzacji - oświadczył jednak w rozmowie z PAP, że nie zamierza brać udziału w zorganizowanych przez ruchy miejskie prawyborach. Wcześniej szef WMW kilkakrotnie deklarował chęć startu w wyborach na prezydenta stolicy. Jego poparcie rozważają m.in. Partia Razem oraz ruch Kukiz'15.

"W uczciwych, demokratycznych prawyborach, z przyjemnością zawsze wezmę udział, ale tu widać, że regulamin pisał im chyba Alaksandr Łukaszenka" - powiedział Śpiewak. "Ja jestem fanem demokracji bezpośredniej i gdyby prawybory miały się odbywać ze wszystkimi warszawiakami czy miałyby jakąś formułę w miarę otwartą i demokratyczną, to jestem jak najbardziej chętny w ten sposób się zweryfikować" - zastrzegł.

Według szefa WMW na podstawie przyjętego przez skupione wokół MJN ruchy miejskie regulaminu wyborów "jasne jest, kto wygra wybory, zanim ktokolwiek oddał jakikolwiek głos". Według niego, chodzi o Justynę Glusman ze stowarzyszenia Ochocianie Sąsiedzi, która według nieoficjalnych informacji jest rozważana jako kandydatka koalicji skupionej wokół MJN.

Śpiewak wskazał jednocześnie, że oferta dołączenia do koalicji i wzięcia udziału w prawyborach wpłynęła do jego organizacji na 24 godziny przed wyznaczonym przez ruchy miejskie terminem zgłaszania kandydatów.

"Kiks i balon próbny"

Pytany, czy brak porozumienia co do udziału w prawyborach przesądza, że nie dojdzie do wspólnego startu WMW i ruchów miejskich z MJN na czele w wyborach samorządowych, lider WMW wyraził nadzieję, że inicjatywa prawyborów w zaproponowanym kształcie to tylko "kiks ze strony Miasto Jest Nasze" i "balon próbny". - Nie sądzę, żeby ktokolwiek rozsądny na takie zasady się zgodził. Mam nadzieję, że gdy emocje opadną, będziemy w stanie usiąść znowu do stołu - podkreślił Śpiewak.

Jak wynika z ustalonych przez koalicję zasad prawyborów, do których dotarła PAP, kandydatury będą musiały być zgłaszane przez co najmniej dwie organizacje, przy czym jedna organizacja może zgłosić tylko jedną kandydaturę. Przyjęto także, że kandydat nie powinien być członkiem partii politycznej ani posiadać "wyrazistej przeszłości partyjnej".

Głosowanie ma się odbyć w systemie elektorskim, w którym każda organizacja zrzeszona w koalicji deleguje od 1 do 2 przedstawicieli - w zależności od liczby swoich członków.

Z wcześniejszych, nieoficjalnych informacji PAP wynika, że poparcie kandydatury Śpiewaka nie jest w ogóle w MJN brane pod uwagę. W jego dawnym stowarzyszeniu zarzuca mu się m.in. wodzowski styl uprawiania polityki, konfliktowość oraz brak kompetencji do pełnienia urzędu prezydenta. Na postawę MJN wpływa też niechęć do koncepcji wystawienia wspólnych list wyborczych z Partią Razem.

Kilku kandydatów

Do tej pory swoje kandydatury na stanowisko prezydenta Warszawy ogłosili Patryk Jaki (z poparciem Zjednoczonej Prawicy), Rafał Trzaskowski (z poparciem PO i Nowoczesnej), Jakub Stefaniak (z poparciem PSL) oraz były wiceprezydent miasta Jacek Wojciechowicz.

Swojego kandydata ma też wystawić SLD; ugrupowanie rozważa kandydatury Katarzyny Piekarskiej i Andrzeja Celińskiego. Start w wyborach na prezydenta Warszawy zapowiada też Ruch Bezpartyjni, który zrzesza m.in. urzędujących prezydentów Szczecina i Zielonej Góry. Według nieoficjalnych doniesień ich kandydatem może być b. prezydent stolicy Wojciech Kozak, który sprawował tę funkcję przez okres ok. 10 miesięcy po tym, jak do Sejmu z list PO wybrany został Paweł Piskorski (wcześniej był wiceprezydentem).

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. Kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów.

Swój pomysł aktywiści po raz pierwszy ogłosili w marcu:

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • woLa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2018 16:11 ~woLa

  i będzie po ruchach miejskich myślących tylko o rowerach i psedo ekoproblemach, za zwężanie ulic, likwidowanie parkingów warszawiacy wam podziękują (garstka przyjezdnych co próbuje wprowadzić wioskę w mieście nadal będzie was popierać ale mam nadzieję że bez skutku)

 • Rózowe Mazowsze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2018 15:40 ~Rózowe Mazowsze

  Kandydaci na kandydata będą jeździć w kółko na rowerach i ten, który wytrzyma najdłużej zostanie wybrany?

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2018 14:22 ~Marek

  iza~iza

  Nie potrafią nawet ochronić mieszkańców przed kleszczami i komarami i zrobić oprysków. Cały świat to robi.... Musi bufetowa mieć na nagrody i prawników od kamienic. Nigdy więcej PO w ratuszu

  Nigdy PiS-u w Warszawie.

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2018 13:04 ~iza

  Nie potrafią nawet ochronić mieszkańców przed kleszczami i komarami i zrobić oprysków. Cały świat to robi.... Musi bufetowa mieć na nagrody i prawników od kamienic. Nigdy więcej PO w ratuszu

 • Temida

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2018 10:59 ~Temida

  I znowu Targowica, ludzie czy wy się nigdy niczego nie nauczycie? Rozbijanie elektoratu nie popierającego pisdzielców jest dla nich na rękę bo głos opozycji rozdrobni się na wielu kandydatów a oni wystawią tylko jednego to nic,że nijakiego.

 • Wojtek_Wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2018 10:09 ~Wojtek_Wawa

  Jan Śpiewak, albo nikt. Niestety powyższy artykuł pokazuje, że jeśli działacze dojdą do władzy, będzie jak z PO i PiS. Czyli bardzo źle. Nie twierdzę, że wina leży wyłącznie po winie innych, zapewne Jan Śpiewak ma problemy z kompromisami i układaniem się z ludźmi - daleko więc nie zajdzie, co smutne.

  Szkoda, liczyłem na prawdziwie dobrą zmianę w polityce, dojście do władzy ludzi spoza dużych partii.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2018 09:14 ~Warszawiak

  śpiewak? pierwsze słyszę...

 • AdiWawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 22:48 ~AdiWawa

  Strach się bać normalnie

 • pis the end

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 22:19 ~pis the end

  Absolutny błąd jeszcze przed startem. Kto wpadł na tak kuriozalny pomysł, żeby wystawiać kandydatów znanych rodzinie i kilkorgu sąsiadów? Zamiast się skupić żeby nie pozwolić na uzyskanie dobrych wyników kandydatom pis rozdrabniają elektorat, a to jest groźne i zupełnie bez sensu.

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2018 22:01 ~karol

  Glusman, Mencwel ... Adam sprowadż brata ze Szwecji niech też startuje

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »