Informacje

21.06.2018 10:56 Justyna Glusman

Ruchy miejskie wybrały kandydatkę na prezydenta Warszawy

SERWISY:

 

Justyna Glusman, działaczka stowarzyszenie Ochocianie, wygrała prawybory i z ramienia koalicji ruchów miejskich skupionych wokół Miasto Jest Nasze ma wystartować w wyborach na prezydenta Warszawy.

Informacje o zwycięstwie Glusman podała w czwartek rano nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa, oficjalnie nikt nie chce zdradzać wyników. - Mogę powiedzieć jedynie, że jest to kobieta, ale konferencja będzie w przyszłym tygodniu i wtedy ogłosimy wyniki - mówi nam Jan Popławski, rzecznik prasowy Miasto Jest Nasze.

Nieoficjalnie informację PAP udało nam się potwierdzić u członków koalicji - w dwóch niezależnych źródłach.

Wspólna debata i głosowanie

Ruchy miejskie wybierały swojego kandydata w prawyborach. Oprócz Justyny Glusman ze stowarzyszenia Ochocianie, stanęła w nich Aneta Skubida - prezeska Woli Mieszkańców oraz Robert Łuczak, wykładowca akademicki i ekspert od zrównoważonego rozwoju.

W poprzednią środę (13 czerwca) wszyscy wzięli udział w debacie, a wczoraj (20 czerwca) odbyło się ostateczne głosowanie.

Każda organizacja wchodząca w skład koalicji mogła poprzeć jednego kandydata, z wyjątkiem Miasto Jest Nasze, które miało dwa głosy (bo liczy ponad 100 członków).

W sumie to 10 stowarzyszeń i 11 głosów do podziału. Glusman poparło pięć organizacji, Skubidę - cztery, a Łuczaka - dwie.

 

 

Ekonomistka, związana z Ochotą

O starcie Justyny Glusman z ramienia ruchów miejskich mówiło się od kilku tygodni. Pisaliśmy o tym również w tvnwarszawa.pl.

Glusman jest ekonomistką, ekspertką do spraw samorządu i polityki regionalnej. Jak mówiła przedstawiając swoją kandydaturę podczas jednej z konferencji, ma doświadczenie "w pracy w administracji publicznej na poziomie centralnym, jak i na poziomie samorządu terytorialnego, ale także w biznesie i w organizacjach pozarządowych".

W swojej prezentacji podkreślała, że chciałaby "Warszawy, która jest zorientowana na mieszkańca, na jego potrzeby przede wszystkim, a nie na potrzeby partii politycznych. Takiej, która jest miastem globalnym, konkurującym o miejsca pracy dla mieszkańców, ale także miastem lokalnym, w którym wszystkie potrzeby podstawowe mogą być zrealizowane w dzielnicach. Gdzie nie trzeba dziecka wozić na drugi koniec miasta, bo tam akurat się znalazło miejsce w przedszkolu - mówiła Glusman.

Ogłoszenie w przyszłym tygodniu

Ruchy miejskie pierwotnie planowały oficjalnie ogłosić kandydata właśnie w czwartek, ale plany popsuł im Sojusz Lewicy Demokratycznej, który tego samego dnia ma przedstawić swojego reprezentanta. Ostatecznie więc ruchy miejskie dokonają oficjalnej prezentacji kandydatki w przyszłym tygodniu, prawdopodobnie w poniedziałek.

Do koalicji ruchów miejskich skupionych wokół MJN należy dziesięciu członków, w tym: Wola Mieszkańców, Ochocianie Sąsiedzi, Stowarzyszenie Wiatrak, Bemowiacy, Kooperacja Miejska, Razem dla Wawra, Nowy Żoliborz, Rembertów Bezpośrednio i Sąsiedzi dla Wesołej. Koalicja została założona w marcu, początkowo z sześcioma stowarzyszeniami na pokładzie.

Śpiewak osobno

W prawyborach nie brał udziału Jan Śpiewak, szef Wolnego Miasta Warszawy i założyciel Miasto Jest Nasze, z którą to organizacją obecnie pozostaje w konflikcie.

Pytany (jeszcze przed prawyborami) o swój możliwy start mówił: "W uczciwych, demokratycznych prawyborach, z przyjemnością zawsze wezmę udział, ale tu widać, że regulamin pisał im chyba Alaksandr Łukaszenka". Podkreślał, że "jest fanem demokracji bezpośredniej" i stanąłby do wyborów, gdyby miały bardziej otwartą formułę, a głos mogliby oddawać wszyscy warszawiacy.

Ostatecznie kierowane przez niego stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa nie weszło do koalicji ruchów miejskich.

W wyborach ma startować wspólnie z Razem, Zielonymi i Inicjatywą Polska, Ich kandydat na prezydenta ma zostać ogłoszony na początku lipca. Najprawdopodobniej będzie nim właśnie Jan Śpiewak, ale nie jest to jeszcze przesądzone.

Oficjalni kandydaci

Do tej pory swoje kandydatury na stanowisko prezydenta Warszawy ogłosili oficjalnie Patryk Jaki (z poparciem Zjednoczonej Prawicy), Rafał Trzaskowski (z poparciem PO i Nowoczesnej), Jakub Stefaniak (z poparciem PSL), Jacek Wojciechowicz - były wiceprezydent Warszawy, z którym Hanna Gronkiewicz-Waltz pożegnała się w trakcie swojej trzeciej kadencji, a także lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotr Ikonowicz.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada. Ostateczny termin będzie zależał od zarządzenia Prezesa Rady Ministrów.

Tak wyglądało ogłoszenie koalicji ruchów miejskich:


kw/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • AiO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2018 03:21 ~AiO

  Rodzic z Izraela.
  Mąż z Argentyny.
  Wykształcenie z Anglii.
  A interesy chce robić za Warszawskie pieniądze.
  -,-'

 • Nie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2018 03:17 ~Nie

  Ta kobieta...
  Parę lat temu zasłynęła w sąsiedztwie wstrzymaniem remontu dachu w kamienicy, w której mieszka.
  -Rowerem barykadowała wjazd na teren posesji ekipie remontującej.
  No i tak owy dach ciągle niewyremontowany... Siatkę ochronną tylko na niego założono, bo dachówki i tynk odpadają.
  -Nie wyobrażam sobie, do czego mogłaby doprowadzić, będąc prezydentem.
  Ona nie powinna mieć prawa startować nawet na radną!

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2018 17:28 ~warszawianka

  Ekonomistka, doświadczona w administracji publicznej, matka trójki dzieci, wie o Warszawie więcej niż Jaki a może i Trzaskowski - showman. Oby udało ją się wypromować i będzie dobrze. A Śpiewak sprzedał się Razem i dlatego będzie stał osobno :P Powodzenia Glusman! (btw jak dla mnie uszy ma normalne a te komentarze piszą jakieś debile)

 • Wojtek_Wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2018 15:03 ~Wojtek_Wawa

  To wygląda jak próba PO zabrania głosów Janowi Śpiewakowi.
  Strasznie to smutne, mam nadzieję, że wyborcy nie dadzą się oszukać

 • radny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2018 14:48 ~radny

  Ruchy miejskie pokazały jak potrafią pracować w Radzie Dzielnicy Śódmieście. Ich członkowie jeszcze dobrze nie złozyli przysięgi jako radni a już sie poróżnili. A później raz z PiS raz z PO aby czerpać zyski dla siebie.

 • Acha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2018 14:30 ~Acha

  Kandydatów jak grzybów po deszczu i wszyscy zasłużeni dla społeczeństwa i obiecują cuda wianki

 • wesołek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2018 09:20 ~wesołek

  "Justyna Glusman odpowiedzialna w kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego za sprawy polityki gospodarczej, „programowania rozwoju i wdrażania polityki regionalnej”, wzięła się za religię w szkołach. Ekspert z prezydenckiego zaplecza żąda od władz Warszawy i dzielnicy Ochota wyjaśnień „dlaczego rekolekcje [wielkopostne - przyp. red.] odbywają się w czasie zajęć szkolnych”."

  Kandydat niezależny hahaha

 • Dżus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2018 07:16 ~Dżus

  Miasto jest nasze. Wasze ulice, nasze kamienice.

 • dfbdarettt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2018 23:42 ~dfbdarettt

  Kim Pani jest ?......100% szans na wygraną, 1000% na podniesienie Pani ego, i 1000000% na zdołowanie Pana Śpiewaka - osobę którą znam z TV i coś mogę o Nim powiedzieć i jakieś o Nim zdanie mieć. Czyny świadczą o człowieku - Wasz wybór - zdołujmy Spiewaka promujmy tą Panią, przepraszam za szczerość ale jest z Waszeeeeeeeej strony /tej grupy/ ............ delikatnie mowiąc.

 • Stańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2018 22:23 ~Stańczyk

  Sympatyczna i niegłupia kobieta, ale bez realnych szans.

  Ale dobrze, że startuje. Więcej głosów zabierze Jakiemu niż Trzaskowskiemu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »