Informacje

11.06.2018 14:48 WYBORY SAMORZĄDOWE

Ruchy miejskie robią prawybory,
Jan Śpiewak ucieka do przodu

SERWISY:

Liderzy kilku miejskich stowarzyszeń zmierzą się w prawyborach. Zwycięzca ma ich reprezentować w walce o fotel prezydenta Warszawy. Najbardziej znany miejski aktywista nie weźmie w nich jednak udziału. Jak pisze "Gazeta Stołeczna", Jan Śpiewak zapewnił sobie za to poparcie lewicy.

Informacja o tym, że partia Razem i Inicjatywy Polskiej Barbary Nowackiej poprą Śpiewaka w Warszawie pojawiła się na internetowej stronie "Stołecznej" w poniedziałek przed południem, na kilka godzin przed zapowiedzianą przez ruchu miejskie konferencją o prawyborach. To o tyle znaczące, że wywodzący się z tego środowiska Śpiewak w samych prawyborach startować nie zamierza, bo - jak relacjonuje "Stołeczna" - nie ma zaufania do ich regulaminu.

Ale to nie znaczy, że nie zamierza startować w wyborach, choć oficjalnie niczego wciąż nie potwierdza: - Wiele na to wskazuje, że domykamy ostatnie szczegóły porozumienie i że będę kandydował na prezydenta Warszawy - mówi enigmatycznie w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Dorota Olko, rzeczniczka partii Razem, też nie chciała potwierdzić, że Śpiewak będzie wspólnym kandydatem. - Jeśli chodzi o kandydaturę na prezydenta, to będziemy ją ogłaszać w najbliższym czasie. O swoich planach związanych z Warszawą powiemy więcej na jutrzejszej konferencji prasowej, w której uczestniczyć będą: Adrian Zandberg, Jan Śpiewak, Paulina Piechna-Więckiewicz z Inicjatywy Polskiej oraz Dagmara Misztela z Zielonych - dodała.

Nie chcą razem z Razem

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika z kolei, że lewicowi działacze wystosują zaproszenie do współpracy do innych ruchów miejskich, w tym członków koalicji skupionej wokół stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Porozumienie na tej linii nie doszło do skutku, bo ruchy miejskie miały być sceptyczne wobec dopuszczania na listy wyborcze polityków Partii Razem, a w MJN niechętnie patrzą z kolei na kandydaturę Śpiewaka, z którym rozstali się w atmosferze konfliktu.

Tymczasem MJN zapowiedziało, że chce ogłosić prawybory na kandydata na prezydenta miasta. W poniedziałek ogłoszono nazwiska - będą to Justyna Glusman ze stowarzyszenia Ochocianie, Aneta Skubida ze stowarzyszenia Wola Mieszkańców i Robert Łuczak, ekspert od zrównoważonego rozwoju miast z Uniwersytetu Warszawskiego.

Do tej pory swoje kandydatury na stanowisko prezydenta Warszawy ogłosili Rafał Trzaskowski (z poparciem PO i Nowoczesnej), Patryk Jaki (z poparciem Zjednoczonej Prawicy), Jakub Stefaniak (z poparciem PSL), były polityk Platformy Obywatelskiej i były wiceprezydent miasta (odpowiedzialny m.in. za inwestycje) Jacek Wojciechowicz, a także lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotr Ikonowicz.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. Kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów.

ZOBACZ MATERIAŁ: ŚPIEWAK PROPONUJE PARK CENTRALNY

PAP/ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Janusz40

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2018 06:22 ~Janusz40

  Nowacką zżera ambicja; jeszcze kombinuje, sama nie ma szans, ale chce się drogo sprzedać - może do Trzaskowskiego. Śpiewak - wydawał się całkiem, całkiem, ale te sojusze, to pocałunek śmierci...

 • bwk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2018 11:42 ~bwk

  Szkoda sobie głowy zawracać z tymi wyborami. Już PIS miał sądy i prokuratury zreformować.Złodziei do więzień powsadzać.Nic się nie zmieniło.Róbta co chceta-tyle Wam powiem.

 • Już czas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2018 11:32 ~Już czas


  maniak~maniak

  nie lubię go,ale wszędzie gdzie będzie możliwość będę głosował na SLD, jeśli postawią na Śpiewaka też, oby tylko to nie był ich błąd...
  Xavery~Xavery

  Tzn. na "kandydata" w stylu M. Ogórek? Piątej kolumny PiS w lewicy... Czy Millera, śliniącego się do prezesa nie gorzej niż najgorliwsi "niepokorni"?

  Żartujesz sobie ? Samorządy to mnie domy spokojnej starości, czas Millera już minął. Prezesa PiSu zresztą też.

 • Tomeczek_888

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2018 11:27 ~Tomeczek_888

  Czy oddał pieniądze 200 tys. zakoszone z fundacji?

 • ałganow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2018 11:03 ~ałganow

  Każdy ma dość oglądania tych samych twarzy od 89 roku, Kalisz, Miller, Komorowski, Michnik, Kwaśniewski - ile można. Poza tym jak ci ludzie wyglądają. Nie długo trzeba będzie wozić ich brzuchy

 • Zawiedziony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2018 11:00 ~Zawiedziony


  Robert~Robert

  Niech Zandberg i Nowacka wystartują w wyborach lub niech jedno poprze drugie. Dlaczego chować się za Śpiewakiem?
  dfdfa~dfdfa

  Śpiewak od dłuższego czasu jest aktywistą. Zna problemy i bóle miasta. Zandberg i Nowacka nie idą po władzę się nachapać, jak Kaczyński, chcą coś dobrego dla ludzi i uznali, że wybór będzie dobry, a Śpiewa, on nawet nie jest lewicowy, coś musi być na rzeczy.


  A czy ten aktywista potrafi coś robić poza byciem aktywistą? Prowadził jakąś firmę? Potrafi zarządzać? Prezydent Warszawy będzie prowadzić gigantyczne przedsiębiorstwo z jeszcze większym budżetem. Chcecie oddać to stanowisko osobie nie mającej pojęcia o prowadzeniu firmy? Wystarczy że mamy posłów granatem oderwanych od rzeczywistości.

 • zenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2018 10:21 ~zenek

  Przestrzegałbym przed głosowaniem na kandydata ruchów miejskich, bo jestem więcej jak pewien że po ewentualnym sukcesie te ruchy zaczną się między sobą żreć, robić rozłamy, koalicje itp i miasto będzie sparaliżowane. Ideą ruchów miejskich jest inicjatywa oddolna czyli zabieganie o sprawy mieszkańców u władzy, a nie sprawowanie władzy.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2018 10:01 ~Xavery

  maniak~maniak

  nie lubię go,ale wszędzie gdzie będzie możliwość będę głosował na SLD, jeśli postawią na Śpiewaka też, oby tylko to nie był ich błąd...

  Tzn. na "kandydata" w stylu M. Ogórek? Piątej kolumny PiS w lewicy... Czy Millera, śliniącego się do prezesa nie gorzej niż najgorliwsi "niepokorni"?

 • BBQ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2018 09:07 ~BBQ

  Dla mnie Pan Śpiewak jest po prostu kolejną kandydaturą reprezentującą PiS ... poza rozważaniem.

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2018 08:54 ~maniak

  nie lubię go,ale wszędzie gdzie będzie możliwość będę głosował na SLD, jeśli postawią na Śpiewaka też, oby tylko to nie był ich błąd...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »