Informacje

18.12.2017 11:45 wspólny list do posłów PiS

Ruchy miejskie przeciwko zmianom w ordynacji

SERWISY:


Chaos, pośpiech, brak konsultacji społecznych i manipulacja okręgami wyborczymi - takie zarzuty wobec planowanych zmian w ordynacji wyborczej wysuwają przedstawiciele ruchów miejskich. Wspólnie piszą petycję do posłów Prawa i Sprawiedliwości, aby wstrzymali się z uchwalaniem ustawy i najpierw zapytali mieszkańców o zdanie.

Pod listem podpisały się takie organizacje jak: Miasto Jest Nasze, Ochocianie, Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów, Bemowiacy, Kooperacja Miejska, Rembertów Bezpośrednio i Razem dla Wawra.

"Zmiany nad głowami obywateli"

Pierwszy argument, który wysuwają aktywiści to sposób, w jaki przeprowadzane są zmiany. Wypominają rządzącym pośpiech i brak konsultacji społecznych. "To stoi w sprzeczności z deklarowanym celem zwiększania udziału obywateli w życiu publicznym" - stwierdzają w swoim liście. I dodają: "tak ważne zmiany nie mogą być przyjmowane ponad głowami obywateli, w tym organizacji społecznych od lat zaangażowanych w sprawy samorządowe".

Kolejna niepokojąca kwestia to czas. Według społeczników, zmiany w ordynacji nie powinny być wprowadzane na mniej niż rok przed wyborami, których dotyczą.

Jednak to, czego aktywiści obawiają się najbardziej to zapowiadana zmiana wielkości okręgów wyborczych i liczby mandatów do obsadzenia. Obecnie z danego okręgu do wzięcia jest od pięciu do dziewięciu mandatów. Tymczasem projekt ustawy dopuszcza wyznaczenie okręgów mniejszych - od trzech do siedmiu mandatów. A wiadomo, że im mniejsza liczba miejsc z danego okręgu, tym więcej procent poparcia trzeba zdobyć, aby dostać się do rady. W rezultacie formalny próg pięciu procent - nawet jeśli osiągnięty - i tak nie gwarantuje zwycięstwa.

"W praktyce będzie to oznaczać, że szanse na wejście do rady miasta czy rad dzielnic będą mieli tylko przedstawiciele dwóch lub trzech największych ugrupowań politycznych. Wiązać się to będzie z ryzykiem całkowitego upartyjnienia samorządu na jego najbardziej lokalnym szczeblu" - przekonują w swoim piśmie społecznicy.

Kandydaci przywożeni "w teczkach"

Dodatkowo, ruchy miejskie zwracają też uwagę na przepis umożliwiający start do rad gmin osobom, które nie mieszkają na ich terenie. "Oznacza to możliwość przywożenia partyjnych kandydatów w teczkach" - piszą aktywiści i dodają, że negatywne aspekty takiej praktyki warszawiacy widzą już dziś na przykładzie rotujących między dzielnicami burmistrzów i ich zastępców. Nieraz jest tak, że polityk, który w jednej kadencji jest szefem zarządu na Woli, w następnej przerzucany jest do Ursusa czy Ursynowa (o ile dana partia w tej dzielnicy zwycięży).

"To mieszkańcy powinni mieć jak największy wpływ na samorząd lokalny, co umożliwia wybór radnych spośród swoich sąsiadów, osób, które zasłużyły się lokalnej społeczności, a nie strukturom partyjnym" - przekonują przedstawiciele ruchów miejskich. I o ile cel wprowadzania zmian, (czyli zwiększenie udziału obywateli w procesie wyborczym) uważają za słuszny, tak metody ich wprowadzania już nie.

"Apelujemy do Sejmu o nieuchwalanie projektu w obecnie proponowanym kształcie oraz o przeprowadzenie rzetelnych konsultacji społecznych nad proponowanymi zmianami" - puentują.

Sejm był "za", teraz Senat

Tymczasem zmiany w ordynacji zostały już przegłosowane przez Sejm. Teraz pracę nad nimi zaczynają senatorowie. Nowe rozwiązania - oprócz wyżej wymienionych przez aktywistów - zakładają też m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW) w gminach do 20 tysięcy mieszkańców. Zniesiono natomiast możliwość głosowania korespondencyjnego.

W kontekście tego ostatniego prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz napisała na Twitterze, że miasto zorganizuje dojazd dla wszystkich niepełnosprawnych warszawiaków, którzy będą chcieli wziąć udział w wyborach.


kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mieszkaniec Rembertowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2017 21:20 ~mieszkanie…

  przybudówki PO i sami POpaprańcy

 • agent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2017 16:58 ~agent

  "razem dla Wawra" tam są sami KoDowcy. Stare dziadki

 • kaka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2017 14:10 ~kaka

  To 82% suweren nie ma już nic do powiedzenia?

 • sowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2017 14:08 ~sowa

  Teraz będą przekręty o jakich się nikomu nie śniło...

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2017 13:35 ~Tomek

  "Dodatkowo, ruchy miejskie zwracają też uwagę na przepis umożliwiający start do rad gmin osobom, które nie mieszkają na ich terenie. "Oznacza to możliwość przywożenia partyjnych kandydatów w teczkach" - piszą aktywiści i dodają, że negatywne aspekty takiej praktyki warszawiacy widzą już dziś na przykładzie rotujących między dzielnicami burmistrzów i ich zastępców. " Wynika z tego, że mieszkańcy "nie umieją" głosować, skoro wybierają tych przywiezionych w teczkach? Ograniczenie startu osobom nie mieszkającym w danej gminie to ewidentne łamanie praw obywatelskich, demokracji i Konstytucji? Gdzie jest Bodnar? Gdzie jest KOD? Gdzie .Nowoczesna? Mają w końcu pretekst do protestów przeciwko sprzeciwom mieszkańców...

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2017 13:15 ~Wprost

  iza~iza

  a właściwie co im się nie podoba, poza tym, że to PIS jest u władzy?

  Chyba to że coraz bardziej utrudnia się robienie takich przekrętów jak podczas wyborów samorządowych w 2014 r.

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2017 12:55 ~iza

  a właściwie co im się nie podoba, poza tym, że to PIS jest u władzy?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »