Informacje

13.10.2018 19:55 sprawa kamionkowskich błoń elekcyjnych

Ruchy Miejskie przeciw sprzedawaniu terenów zielonych

SERWISY:

 

- Nie zgadzamy się na komercjalizację terenów zielonych - oświadczyła w sobotę Justyna Glusman, kandydatka komitetu Miasto Jest Nasze – Ruchy Miejskie na prezydenta Warszawy. Komitet ocenia, że mogło dojść do nielegalnej sprzedaży części Kamionkowskich Błoni Elekcyjnych.

- Z naszych obliczeń wynika, że w ostatnich latach miasto straciło na wycince drzew- powiedziała Glusman podczas konferencji prasowej w parku przy Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych na Pradze Południe.

Rzecznik komitetu Jan Popławski dodał, że "miasto wyprzedaje" także tereny zielone, które są historyczne i zabytkowe, czego przykładem jest sprzedana w 2016 roku deweloperowi "pod zabudowę" część parku przy Błoniach Elekcyjnych.

Popławski zwrócił uwagę, że w tym miejscu wybierano polskich królów (w 1573 Henryka Walezego i w 1733 Augusta III Sasa – PAP) i zostało ono wpisane do rejestru zabytków.

Kandydat do Rady Dzielnicy Praga Południe Jan Baran z Miasto Jest Nasze poinformował, że już na początku 2017 roku stowarzyszenie wskazywało, że ta sprzedaż jest "niezgodna z interesem publicznym, zabiera miastu i mieszkańcom duży teren zielony oraz jest nieracjonalna", a do jego sprzedaży konieczna jest zgoda konserwatora zabytków. - Ratusz odpowiadał, że sprzedaż dokonała się zgodnie z prawem - mówił Baran.

Następnie kandydat omówił dokument pokontrolny biura kontroli Urzędu Miasta, do którego dotarły stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i Wiatrak. - W wielu miejscach, urzędnicy (…) potwierdzają nasze zarzuty - stwierdził Baran. Dodał, że po kontroli powstała także ekspertyza prawna, jednak nie została upubliczniona. - Ratusz "zasłania się kwestiami proceduralnymi" - poinformował.

Pokazać ekspertyzę

Kandydat zaapelował do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, aby upubliczniła tę ekspertyzę. - Jest w interesie mieszkańców, aby byli poinformowani, czy sprzedaż tego terenu parkowego była zgodna z prawem, czy też nie. (…) Jeżeli ekspertyza ta mówi, że sprzedaż była niezgodna z prawem, apelujemy do pani prezydent, żeby wszczęła procedurę zmierzającą do powrotu działki do miasta - oświadczył Baran.

Kandydat do Rady Dzielnicy Saska Kępa Tadeusz Rudzki ze Stowarzyszenia Wiatrak stwierdził, że w stolicy dzielnicy praktykowana jest "taktyka salami krojenia naszych parków".

- Jesteśmy przerażeni, co jeszcze może się stać w naszej dzielnicy, (…) chcemy zatrzymać to szaleństwo, mamy dość wyprzedaży terenów zielonych - podkreślił.

Dodał, że chodzi także o "skwery na Saskiej Kępie i różne miejsca na Gocławiu, gdzie już prawie nic się nie da wybudować, bo wszystko jest już zabudowane, to jest też działka w Parku Skaryszewskim".

Kandydat do Rady Miasta Stefan Gardawski z Miasto Jest Nasze zwrócił uwagę, że na Błoniach Elekcyjnych deweloper kupił "ogromny teren, dwuhektarowy" i – jak ocenił - "na budowie dwóch budynków się nie skończy".

- Kilka tygodni temu dowiedzieliśmy się, że Rada Warszawy zmierza do uchwalenia (w tym miejscu - PAP) nowego planu zagospodarowania przestrzennego, (…) nie wiemy, z jakich powodów miasto planuje uchwalenie nowego planu, tym bardziej, że ponad połowa dzielnicy nie ma tych planów zagospodarowania - stwierdził Gardawski.

Dziesięć minut do parku

Glusman przypomniała, że jej komitet zawarł w programie "5-10-15" postulat, aby "każdy mieszkaniec miał maksymalnie dziesięć minut odległości od miejsca zamieszkania do terenu zielonego".

Mówiła też o postulacie, aby "bilans zieleni w każdej dzielnicy – a nie w całym mieście – był pozytywny w każdym roku". - Czyli, jeżeli dana dzielnica wytnie określoną ilość drzew, to ustanowimy przelicznik, według którego konkretna liczba drzew w danym roku będzie musiała być nasadzona w tej dzielnicy - wyjaśniła.

- Oprócz tego postulujemy, aby urząd (miasta - PAP) działał w sposób transparentny, a także miejskie spółki, które właśnie tutaj bardzo aktywnie biorą udział w wyprzedawaniu terenów zielonych - zaznaczyła kandydatka na włodarza stolicy. - Będę zwiększać liczbę terenów zielonych, bo warszawiacy na to zasługują - zadeklarowała.

Zobacz podsumowanie "Debaty warszawskiej", która odbyła się w piątek:

PAP/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wiki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 14:41 ~Wiki

  Nowoczesne miasto musi mieć tereny zielone. powinna być zblokowana sprzedaż terenów zielonych jeśli nie ma tam planu zagospodarowania przestrzennego a nieużytki należy zagospodarować.

 • art

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 08:21 ~art

  green_is_bad~green_is_bad

  Won do lasu lub na swoje wiochy miasto to nie skansen ma sie rozwijać

  Oczywiście że musi ale blokowiska to już przesada.

 • lvkmar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2018 08:09 ~lvkmar


  green_is_bad~green_is_bad

  Won do lasu lub na swoje wiochy miasto to nie skansen ma sie rozwijać
  litości~litości

  Powiedz to w NY.
  Że trzeba się rozwijać i zabudować Central Park :)


  Ale tak na co dzień to rozumiesz różnicę pomiędzy ładnym, zadbanym parkiem, a zielonym nieużytkiem w mieście, prawda? Tylko w Internecie sobie trollujesz dla beki?

  Nie o każdy teren zielony warto walczyć. Miasto powinno mieć zwartą zabudowę, a nie połacie nieużytków. Tereny zielone trzeba sprzedać deweloperom LUB przerobić na parki, infrastrukturę sportową lub miejsca użyteczności publicznej. A nie zostawić samopas.

 • litości

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2018 08:43 ~litości

  green_is_bad~green_is_bad

  Won do lasu lub na swoje wiochy miasto to nie skansen ma sie rozwijać

  Powiedz to w NY.
  Że trzeba się rozwijać i zabudować Central Park :)

 • życie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2018 08:41 ~życie

  Jak dojdą wo władzy, to NIE BĘDĄ SPRZEDAWAĆ!


  Będą oddawać, swoim - z ważnych powodów społecznych.

 • blady

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2018 07:46 ~blady

  skończyły się kamienice to teraz tereny zielone trzeba oddać jakoś trzeba żyć.

 • green_is_bad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2018 03:34 ~green_is_bad

  Won do lasu lub na swoje wiochy miasto to nie skansen ma sie rozwijać

 • Honor i Ojczyzna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2018 20:08 ~Honor i Ojczyzna

  Bylejaki postawiłby tu pomnik Lecha jak nic!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »