Informacje

21.08.2018 16:08 o inwestycjach i zabytkach

Ruchy miejskie pokazują "jedynki". Chcą walczyć z "lex deweloper"

SERWISY:


Pierwszoplanowym zadaniem dla koalicji 11 ruchów miejskich będzie zablokowanie podejmowanych na mocy "lex deweloper" inwestycji niezgodnych z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego - zapowiedzieli przedstawiciele koalicji, inaugurując kampanię wyborczą do rady Warszawy.

- Będziemy startować w tych wyborach samorządowych jako Koalicja Ruchów Miejskich po to, aby Warszawa i decyzje ważne dla naszego miasta były w końcu podejmowane z udziałem mieszkańców - powiedziała kandydatka ruchów miejskich na prezydenta stolicy Justyna Glusman na wtorkowej konferencji prasowej podczas której zaprezentowano liderów list w wyborach do Rady Warszawy.

"Dla nas miasto to dobro wspólne"

Glusman, która ma być "jedynką" na liście koalicji wystawionej w okręgu obejmującym stołeczne Śródmieście i Ochotę, zapowiedziała, że wtorkowa konferencja inaugurująca kampanię wyborczą do rady Warszawy, rozpoczyna serię cotygodniowych spotkań we wszystkich dzielnicach podczas których przedstawiciele koalicji skupionej wokół stowarzyszenia Miasto Jest Nasze będą prezentowali kolejne problemy Warszawy i propozycje ich rozwiązań.

Kandydatka na prezydenta Warszawy podkreśliła, że wyzwaniem dla władz samorządowych kolejnej kadencji będzie "lex deweloper" - chodzi o ustawę o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, która - według ruchów miejskich - zezwala na budowę inwestycji mieszkaniowych wbrew istniejącym planom zagospodarowania przestrzennego. Według deklaracji twórców specustawy miała ona służyć przede wszystkim skróceniu - z pięciu lat do roku - czasu przygotowania inwestycji mieszkaniowych.

Zdaniem Glusman ustawa "bardzo dobrze obrazuje w jaki sposób główne partie polityczne traktują sprawy związane z miastem i jego zarządzaniem".

- Dla nas miasto to dobro wspólne. PO w ostatnich latach zaprezentowała, że miasto to dobro na sprzedaż, tak jak w grze Monopoly: "tanio kupię, drogo sprzedam". Z kolei PiS dokończył dzieła wdrażając lex deweloper, czyli zamiast dobrej zmiany otrzymaliśmy propozycje i możliwość realizacji inwestycji developerskich bez żadnego trybu i kontroli - stwierdziła Glusman.

Cel ruchów miejskich

Prezes Miasto Jest Nasze Jan Mencwel - który ma być jednym z liderów koalicyjnej listy do rady miasta na Targówku, w Wawrze i Wesołej - podkreślił z kolei, że zablokowanie niezgodnych z planami miejscowymi inwestycji deweloperskich realizowanych na mocy "lex deweloper" będzie celem koalicji ruchów miejskich dla Warszawy.

- Ta ustawa wywraca do góry nogami kontrolę nad inwestycjami, ale jedynym organem, który tę kontrolę jeszcze będzie posiadać jest rada miasta" - zauważył. "Nasi radni będą uczciwi, będą działać w interesie mieszkańców i nie zgodzą się na żadną inwestycję komercyjną, która będzie niezgodna z planami miejscowymi wypracowanymi latami przez mieszkańców - zadeklarował Mencwel.

Szef MJN zwrócił też uwagę, że "tzw. konstytucja przestrzenna czyli studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego dla Warszawy jest nieaktualne". - Tam panują zapisy z lat 70. Chcemy tę konstytucję unowocześnić tak, aby odpowiadała wyzwaniom XXI wieku - oświadczył Mencwel.

Z kolei Klaudia Jastrzębska ze Stowarzyszenia Sąsiedzkie Włochy - "jedynka" na liście koalicji we Włochach, Ursusie i na Bemowie - przedstawiła propozycję stworzenia "systemu wczesnego ostrzegania - portalu internetowego gdzie na bieżąco będą aktualizowane wnioski zgłaszane w trybie lex deweloper". - Dodatkowo portal będzie miał funkcję newslettera tak, aby zainteresowani mieszkańcy i organizacje pozarządowe mogły być na bieżąco informowane - zapowiedziała.

Ochrona zabytków

Kolejną propozycją miejskich aktywistów - zaprezentowaną przez Katarzynę Homan z MJN, która ma kandydować do stołecznej rady miasta na Bielanach i Żoliborzu - jest wspieranie uchwalania ochrona części zabytków i założeń architektonicznych poprzez ustanawianie parków kulturowych.

Jak zapowiedzieli przedstawiciele Koalicji Ruchów Miejskich, w gronie liderów list do rady Warszawy znajdą się również: Stefan Gardawski z MJN i prezes stowarzyszenia Rembertów Bezpośrednio Aleksander Lesiński (Praga Południe i Rembertów), Jan Popławski ze stowarzyszenia MJN (Mokotów), Jacek Kisiel ze stowarzyszenia Wola Mieszkańców (Wola), założycielka Fundacji Zmiana i praskiej biblioteki sąsiedzkiej Maria Dąbrowska (Praga Północ i Białołęka), prezeska stowarzyszenia Sąsiedzi dla Wesołej Agnieszka Kłębocka (Wawer, Targówek, Wesoła) oraz Paweł Przewłocki z MJN (Wilanów i Ursynów).

W zeszły wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października, tym samym rozpoczęła się oficjalnie kampania wyborcza.

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • cbcb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2018 20:20 ~cbcb

  Kamerzysta ma chory kręgosłup, że nie chciało mu się spojrzeć na dwóch ostatnich kandydatów (na pana o sztucznej inteligencji i panią o sąsiedzkich Włochach)?

 • Darek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2018 19:25 ~Darek

  jimmy jimmy~jimmy jimmy

  Pani Glusman i mjn najpierw niech pokażą poparcie sondażowe wyższe niż obecne 0%. Póki co, nawet kandydat partii chłopskiej ma wyższe.


  Głosuj na Stefaniaka. On ma poparcie sondażowe ponad 1%.

 • lll

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2018 19:22 ~lll

  Ruchy miejskie już na początku same "się zaorały"...
  Zamiast skonsolidować się do jednego ugrupowania i wystawić jednego kandydata to robią szopki. Wszak każdy Piegłasiewicz chce być "prezydętem" choć nie ma na to żadnej szansy. A pisiorm w to graj... chyba, że już dogadali się z nowogorodzką, że za zrobienie zamieszania będą kierownikami szatni....

 • gimbaza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2018 18:56 ~gimbaza

  takaprawda~takaprawda

  Ruchy miejskie wybrały kontrowersyjny temat. A w rezultacie nic nie zrobią, bo deweloperzy zawsze to jakoś "załatwią" Zdławić te ruchy w zarodku, zanim wprowadzą kolejne zakazy: zakaz koszenia trawy, używania dmuchaw, jeżdżenia samochodem itp. A w zamian żadnej alternatywy.


  Mylisz ruchy miejskie z ekologami.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2018 17:29 ~wawa

  Pierdu, pierdu od ucha do ucha. Wszyscy kandydaci.

 • hehehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2018 16:53 ~hehehe

  widać że się postarali-zgromadzić na jednym zdjęciu wszystkich swoich wyborców to duża sztuka

 • takaprawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2018 16:47 ~takaprawda

  Ruchy miejskie wybrały kontrowersyjny temat. A w rezultacie nic nie zrobią, bo deweloperzy zawsze to jakoś "załatwią" Zdławić te ruchy w zarodku, zanim wprowadzą kolejne zakazy: zakaz koszenia trawy, używania dmuchaw, jeżdżenia samochodem itp. A w zamian żadnej alternatywy.

 • jimmy jimmy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2018 16:44 ~jimmy jimmy

  Pani Glusman i mjn najpierw niech pokażą poparcie sondażowe wyższe niż obecne 0%. Póki co, nawet kandydat partii chłopskiej ma wyższe.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »