Informacje

25.11.2014 07:45 "Czujemy się przyszłością samorządności"

Ruchy miejskie podsumowują wybory. "Jesteśmy trzecią siłą w Warszawie"

SERWISY:

- Te wybory są ogromnym sukcesem ruchów oddolnych i dzielnicowych. Zdobyliśmy grubo ponad 40 tysięcy głosów i potwierdzenie tego, że jesteśmy obecnie trzecią siłą w Warszawie. Czujemy się przyszłością samorządności w mieście – podsumował wynik wyborczy ruchów miejskich w Warszawie Jan Śpiewak, lider stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Aktywiści ogłosili też listę postulatów wobec przyszłego prezydenta stolicy. Nie wskazali kto powinien nim być.

Miasto Jest Nasze, Ochocianie, Wspólnota Gospodarność, Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa, Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów i stowarzyszenie Nowy Żoliborz kilka dni przed druga turą wyborów przemówiły jednym głosem i ogłosiły listę swoich postulatów wobec przyszłego gospodarza stolicy. - To są proste rzeczy, które prezydent miasta może załatwić i których oczekujemy. To najwyższy czas na wysłuchanie głosu mieszkańców w samorządzie warszawskim - mówił Jan Śpiewak.

>> ZOBACZ PEŁNE WYNIKI WYBORÓW DO RAD DZIELNIC <<


Aktualizacja listy roszczeń, dość chaosu

Jako jeden z najważniejszych problemów aktywiści uznali kwestię reprywatyzacji. - Ogromnym problemem w tych tematach jest zupełny brak transparentności. Miasto chwali się, że publikuje listę adresów, tymczasem lista ta jest nieaktualna. Nasz postulat jest taki, żeby prezydent zwrócił się do podległego Biura Gospodarki Nieruchomościami i zobowiązał go do ciągłej aktualizacji listy roszczeń kamienic zagrożonych, w formie przystępniejszej, niż w Biuletynie Informacji Publicznej - tłumaczył Michał Sas z Miasto jest Nasze.

Kolejnym zgłoszonym postulatem było zwiększenie kompetencji dzielnic. - Kluczową sprawą, która w wielu przypadkach potrafi paraliżować funkcjonowanie dzielnicy jest brak możliwości przesuwania środków w ramach budżetu ustalonego przez rade miasta - stwierdził Antoni Pomianowski z Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa.

Lokalne komitety chcą także uporządkowania urbanistycznego chaosu. Postulują, aby przygotowanie planu zagospodarowania przestrzennego poprzedzały konsultacje społeczne. Dopiero teren z uchwalonym planem mógłby zostać sprzedany.

- W wielu miejscach dochodzi do bardzo intensywnej zabudowy, powstają nowe inwestycje deweloperskie i w sytuacji, kiedy nie ma planu miejskiego zagospodarowania przestrzennego ta zabudowa ma charakter nieharmonijny - wyjaśniał Michał Kostrzewa ze Stowarzyszenia Nowy Żoliborz.

Śródmieście wolne od reklamy wielkoformatowej?

Miejscy aktywiści chcą także zdecydowanej walki z reklamą zewnętrzną. - Chcemy jasnej deklaracji walki z chaosem i reklamą wielkoformatową. Chcemy, żeby do końca przyszłej kadencji Śródmieście było całkowicie wolne od reklamy wielkoformatowej. To obietnica, którą przyszły prezydent miasta może spokojnie złożyć i spełnić - dodał Jan Śpiewak.

Inne zgłoszone postulaty to m.in. tramwaj na Wilanów, konsultacje z mieszkańcami dotyczące budowy POW, parkingi Parkuj i Jedź przy stacjach SKM Żerań, Płudy, Choszczówka, nowe drogi rowerowe, audyt Biura Gospodarowania Nieruchomościami, reforma sposobu zarządzania mieniem komunalnym, wydłużenie czasu prac przedszkoli do godz. 18.00, promowanie karty dużej rodziny i debata między Jackiem Sasinem i Hanną Gronkiewicz-Waltz z ruchami miejskimi.


kś/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2014 16:56 ~Mum

  nick~nick

  Nareszcie są ludzie, którym żadna partia nie będzie mogła nakazać milczenia. Mają prawo mówić i muszą być wysłuchani. Mają prawo pisać interpelacje i muszą dostać odpowiedź. Mają prawo badać dokumenty. Mam nadzieję, że te ruchy się rozwiną. Samorządność to nie partyjniactwo.

  I posiasanie ojca wiceministra też nic nie oznacza?

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 20:37 ~nick

  Nareszcie są ludzie, którym żadna partia nie będzie mogła nakazać milczenia. Mają prawo mówić i muszą być wysłuchani. Mają prawo pisać interpelacje i muszą dostać odpowiedź. Mają prawo badać dokumenty. Mam nadzieję, że te ruchy się rozwiną. Samorządność to nie partyjniactwo.

 • Azerate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 14:26 ~Azerate

  phhhh~phhhh

  m.in synowie prominentów na Ursynowie

  Racja. Ruchy miejskie=bananowa młodzież, żyjąca ze spadków i dochodów rodziców, której się nudzi.

 • Mateusz Szymański

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 13:14 ~Mateusz Szymański

  Przy całym szacunku dla pracy niektórych bardzo pozytywnych ludzi - takie ruchy bywają bardzo niebezpieczne. Bo forsują i lobbują przede wszystkim patrząc na dobro swojej dzielnicy nie patrząc na miasto jako na jedną tkankę, która powinna sprawnie działać.
  I potem mamy takie sytuacje typu brak połączenia między dzielnicami Ursynów-Wilanów...

 • Ant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 12:12 ~Ant

  jakoś nie czuję tej "siły". Do rządzenia potrzeba znacznie wiecej niż kilka postulatów z czapy. Ale może za kilka lat...Najpierw jednak trzeba cos zrobić bo od gadania to jeszcze nikomu sie nie poprawiło. Mieszkam w Śródmieściu i akurat Wilanów, Choszczówka czy Żerań są dla mnie tak samo interesujące jak Wenus czy Mars. A ścieżek rowerowych w centrum mamy już wystarczająco (kolejne w planach).

 • Obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 11:19 ~Obserwator

  Dlaczego nie uwzględniono 2 mandatów dla Bemowskiej Wspólnoty Samorządowej w tej dzielnicy?

 • noname2345

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 11:07 ~noname2345

  chyba ktoś zapomniał na Ursynowie o podmiocie "Nasz Ursynów" - zdobyli 7 mandatów, i też są ruchem oddolnym i byli pierwszym takim ruchem na taką dużą skalę we władzach dzielnicy już po poprzednich wyborach...

 • Elżbieta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 10:35 ~Elżbieta

  A kto tworzy te ruchy miejskie? Głównie odrzuty z PiSu, np. na Pradze pan artysta Andrzej Rosiewicz.

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 10:29 ~karol

  a Nasz Ursynow to niby partia polityczna?

 • Wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 10:20 ~Wawiak

  Znowu liczby bezwzględne i brak procentowego obrazu tematu. :(
  .
  Proszę aby redakcja po ogłoszeniu wyników osatetecznych zrobiła tabelkę z 3 kolumnami dla każdego z 4 rodzajów wyborów samorządowych:
  Lista wyborcza | Liczba głosów | Procent głosów
  Dziękuję. :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »