Informacje

11.08.2015 16:06 list aktywistów do prezydenta

Ruchy miejskie piszą do Dudy. Apelują o wycofanie ustawy z TK

SERWISY:


Liderzy warszawskich ruchów miejskich zwrócili się do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o wycofanie z Trybunału Konstytucyjnego tzw. małej ustawy reprywatyzacyjnej, która regulować miała status części warszawskich nieruchomości objętych dekretem Bieruta.

W wystosowanym we wtorek liście podpisanym przez reprezentantów czterech organizacji - Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, Stowarzyszenia Nowy Żoliborz, Stowarzyszenia Mieszkańców Miasteczka Wilanów i Wspólnoty Samorządowej Gospodarność Białołęka - czytamy, że choć zgadzają się z oceną b. prezydenta Bronisława Komorowskiego, że część zapisów ustawy budzi wątpliwości o charakterze konstytucyjnym, jako całość stanowi ona "próbę ograniczenia największych patologii" związanych z "dziką reprywatyzacją".

Przekleństwo dzikiej reprywatyzacji

Jak podkreślili autorzy apelu, "dzika reprywatyzacja od wielu lat uderza w podstawy funkcjonowania Warszawy". "Odbiera mieszkańcom naszego miasta szkoły, boiska i parki, stała się też przyczyną dramatu tysięcy osób, które z dnia na dzień musiały się wyprowadzić z rodzinnych mieszkań" - wyliczają. Według aktywistów Polska jest dziś jedynym państwem w regionie, w którym kwestia zwrotu przedwojennego mienia nie została "w sposób transparentny i sprawiedliwy uregulowana".

Skierowana do TK przez Komorowskiego ustawa o gruntach warszawskich nie stanowi - jak zaznaczyli sygnatariusze listu - satysfakcjonującej systemowej odpowiedzi na wyzwanie, jakie stanowi uregulowanie własności warszawskich gruntów. Według nich dawała jednak szansę na "ograniczenie spekulacji i przejmowania majątku publicznego przez osoby w żaden sposób nie spokrewnione z właścicielami znacjonalizowanych gruntów".

W oczekiwaniu na "dużą" ustawę

Aktywiści namawiają Andrzeja Dudę, aby wycofał ustawę z TK, podpisał ją, a do TK skierował tylko poszczególne wątpliwe zapisy. Jednocześnie zaapelowali do prezydenta, by zainicjował "natychmiastowe działania legislacyjne w celu uchwalenia 'dużej' ustawy reprywatyzacyjnej, która w sposób systemowy rozwiąże ten palący problem Warszawy i całego kraju". Organizacje zadeklarowały chęć wsparcia działań prezydenta w tej sprawie. "Polska po 26 latach od upadku komunizmu nie może dłużej czekać" - dodali.

Kilka dni przed końcem kadencji prezydenckiej Komorowski skierował do TK ustawę ws. gruntów warszawskich, która miała rozwiązać problem nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r. Celem nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy była likwidacja patologii związanych z nieuregulowaniem własnościowym nieruchomości warszawskich. Chodzi m.in. o handel roszczeniami - w procederze tym kancelarie prawne skupują od byłych właścicieli za przysłowiowe grosze roszczenia do nieruchomości, a potem zarabiają na ich sprzedaży po cenie rynkowej.

Nowela wprowadza obowiązek, by umowy pomiędzy spadkobiercami praw do gruntów a handlarzami roszczeniami miały charakter notarialny, co pozwoli na ujawnienie kwot, za jakie roszczenia zostały kupione. Ponadto nowe przepisy stanowią, że miasto st. Warszawa będzie miało prawo pierwokupu gruntu od nabywcy roszczenia (właściciela gruntu wywłaszczonego dekretem Bieruta) po cenie z nim ustalonej. Chodzi o grunty, na których znajdują się budynki użyteczności publicznej - rozwiązanie zakładające takie prawo pierwokupu zabezpieczyć ma interesy warszawiaków i uchroni ich przed likwidacją takich placówek jak szpitale czy szkoły.

Projekt senatorów PO i Borowskiego

Projekt nowelizacji przygotowali senatorowie PO i senator niezależny Marek Borowski. Była to odpowiedź na inicjatywę prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, uzgodnioną z premier Ewą Kopacz.

Ubolewanie ze względu na decyzję prezydenta Komorowskiego wyrażała w wypowiedziach dla mediów Gronkiewicz-Waltz. W zeszłym tygodniu o wycofanie wniosku do TK zaapelował do prezydenta Dudy Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Skutkiem wejścia w życie tzw. dekretu Bieruta z 1945 r. było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez gminę miasta stołecznego Warszawy, a w 1950 r. - w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego - przez Skarb Państwa. Dekretem, uzasadnianym "racjonalnym przeprowadzeniem odbudowy stolicy i dalszej jej rozbudowy zgodnie z potrzebami narodu" objęto ok. 12 tys. ha gruntów, w tym ok. 20-24 tys. nieruchomości.

>>CZYTAJ CAŁY LIST DO PREZYDENTA DUDY<<

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2015 10:17 ~Abc

  Warszawiak~Warszawiak

  To może deal - Duda wycofa i podpisze, zaś HGW zmieknie w sprawie Pomnika na Krakowskim. WSZYSCY NA TYM ZYSKAJĄ.

  Na Krakowskim nie ma i nie będzie miejsca na smoleński pomnik. Nauczcie się wreszcie, że nie ma na to szans.

 • Wojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2015 09:20 ~Wojtek

  Dzieciakom na Ursusie zabrano piekny plac zabaw oraz połowę boiska (ulica Dzieci Warszawy). To jest patologia, a nie prawo.

 • Krostanadupie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2015 00:46 ~Krostanadupie

  ech~ech

  bo dekret Bieruta dotyczył terenu Warszawy. polecam poduczyc się historii...  Oj chyba ty musisz się poduczyć. Dekretów bierotowych było wiele, łaskawco. Nie tylko chodziło o grunty warszawskie.

 • Okradziona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2015 23:15 ~Okradziona

  ech~ech

  bo dekret Bieruta dotyczył terenu Warszawy. polecam poduczyc się historii...

  A czy ja pytam o dekret Bieruta ? Ja pytam, czy jako stała mieszkanka Warszawy mam jakiekolwiek szanse na odszkodowanie za ukradzioną mi nieruchomość, położoną poza Warszawą. Taki to przypadek.

 • Okradziona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2015 23:11 ~Okradziona


  Okradziona~Okradziona

  Dlaczego wszyscy zajmują się sprawami wywłaszczeń tylko w Warszawie ? Władza Ludowa kradła cudzą własność na terenie całej Polski, wynajdując nieadekwatne i fałszywe podstawy prawne. Czy okradzeni spoza Warszawy zostaną pominięci i dlaczego ?
  ggg~ggg


  Witamy na TVN Warszawa :)

  Witam, bardzo mi miło. Tak się składa, że mieszkam od urodzenia w Warszawie, tylko ukradziona mi nieruchomość leży w Łomżyńskiem. Dalej uważasz, że to zły adres ?

 • MAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2015 22:44 ~MAK

  A kto ukradl
  komunisci I ci Sami teraz nie chca oddac zlodzieje

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2015 21:43 ~Warszawiak

  To może deal - Duda wycofa i podpisze, zaś HGW zmieknie w sprawie Pomnika na Krakowskim. WSZYSCY NA TYM ZYSKAJĄ.

 • podatnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2015 21:31 ~podatnik

  Czy właściwy adres żądań? Dlaczego właściciele obiektów w Warszawie nie żądają zadośćuczynienia od powstańców Warszawy, którzy przyczynili się do jej całkowitego zniszczenia. To co komuniści odbudowali teraz lekką rączką oddaje się za darmo właścicielom. Oddajcie w takim stanie jak to było w 1945 r. albo zwrot kosztów odbudowania.

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2015 18:42 ~ech

  bo dekret Bieruta dotyczył terenu Warszawy. polecam poduczyc się historii...

 • ggg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2015 17:34 ~ggg

  Okradziona~Okradziona

  Dlaczego wszyscy zajmują się sprawami wywłaszczeń tylko w Warszawie ? Władza Ludowa kradła cudzą własność na terenie całej Polski, wynajdując nieadekwatne i fałszywe podstawy prawne. Czy okradzeni spoza Warszawy zostaną pominięci i dlaczego ?


  Witamy na TVN Warszawa :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »