Informacje

13.09.2015 08:11 nowe przepisy do trybunału konstytucyjnego

RPO: zaskarżę odbieranie prawa jazdy kierowcom za zbyt szybką jazdę

Kilka dni temu złożył przysięgę przed Sejmem, a już planuje pierwsze interwencje w imieniu obywateli. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego odbieranie praw jazdy bez decyzji sądu. Chodzi między innymi o utratę prawa jazdy za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym. Materiał Faktów TVN.

Jak podkreśla policja, dzięki nowym przepisom, znacznie poprawiło się bezpieczeństwo na polskich drogach. Wzrosła też świadomość wśród nich, jak poważne skutki może nieść za sobą przekraczanie dozwolonej prędkości. - Gołym okiem widać, że znakomita większość kierowców jeździ wolniej - mówi Marek Konkolewski z biura ruchu drogowego Komendy Głównej Policji.

Jednak choć przepisy są skuteczne, według RPO nie ma podstaw, by to policja podejmowała decyzję o odbieraniu prawa jazdy.

- Są różne sytuacje i to sąd powinien być od tego, by decydować i weryfikować to, czy jest podstawa do odebrania prawa jazdy, czy też nie - tłumaczy swoją decyzję Adam Bodnar.

Zapowiada, że skargę do Trybunału Konstytucyjnego złoży w przyszłym tygodniu.

Niezgodne z Konstytucją RP?

Nowe przepisy za niezgodne z konstytucją uważa też Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

- Podstawowym naszym zastrzeżeniem jest to, że kierowca nie może w sądzie dochodzić swoich praw i wykazać swoich okoliczności działania, które mogłyby spowodować, że on nie musiałby być tak ukarany - tłumaczy dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

MSW odpowiada jednak, że kierowca zawsze może się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a potem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Nowe przepisy obowiązuja od 18 maja

Zgodnie z przepisami, prawo jazdy traci się za przekroczenie w terenie zabudowanym dozwolonej prędkości o 50 km/h oraz za zbyt dużą liczbę przewożonych w aucie osób.

Przepisy dotyczą wszystkich kierowców, także tych, których prędkość zostanie zarejestrowana fotoradarami Inspekcji Transportu Drogowego lub Straży Miejskiej, a także osób, które mają immunitety krajowe.

W praktyce, policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu np. przekroczenia prędkości, zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma dokument.

Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na 3 miesiące. Jeśli mimo to kierowca dalej prowadzi auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do sześciu miesięcy. Kolejna "wpadka" bez prawa jazdy kończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

>> WIĘCEJ MATERIAŁÓW FAKTÓW ZOBACZYSZ TUTAJ <<

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2015 18:20 WARSZAWA…

  ktoś~ktoś

  Popieram Pana Rzecznika

  Bo pewnie łamiesz różne przepisy ???!!!!

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2015 18:19 WARSZAWA…

  laguna~laguna

  Ten rzecznik niech zapisze sie do psychiatry!!!Jesli kierowca w drastyczny sposób lekceważy zasady ruchu drogowego i podstawy bezpieczeństwa dla innych to powinie być NATYCHMIAST POZBAWIONY PRAWA JAZDY na zawsze!!!Bo poprostu jest bandytą!!!

  Dokładnie tak.

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2015 18:18 WARSZAWA…

  A2fA5T~A2fA5T

  Zawsze jeżdżę wszędzie limit + 0-49km i mogą mi naskoczyć.


  Więc krzyżyk ci na drogę,i oby nikt przez ciebie nie ucierpiał.

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2015 18:17 WARSZAWA…

  daniel~daniel

  I bardzo dobrze niech ustawę zaskarzy bo nie każdy przekraczający prędkość to od razu pirat ja rozumiem małe uliczki 50km/h owszem trzeba jechać bo są dzieci ludzie chodzą ale np jedziesz w nocy trasa siekierkowska i co ograniczenie do 70 czy 80 jest noc i jesteś sam na trzech pasach to można przycisnąć a tu psikus prawko zabrane troszkę nie fajnie

  Nic i nikogo nie upoważnia do łamania przepisów,więc daruj sobie swoje wywody.

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2015 18:15 WARSZAWA…

  Tonek~Tonek

  Mam nadzieje, że Pan Rzecznik będzie mógł spać spokojnie gdy pirat na czerwonym mienie tuż przed dzieckiem/wnuczkiem szanownego rzecznika. Ot taka sprawiedliwość za obronę przywilej ludzi lekkomyslnych dzięki wadliwie skonstruowanym przepisom na szkodę zwykłych obywateli... Ale prawo jest prawem! Ludzie muszą ginąć na drodze - ot tak w imię praw obywatelskich!

  Tu akurat nie chodzi o czerwone światło,a o przekraczanie prędkości,ale zgadzam się z Tobą,co do reszty.

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2015 18:13 WARSZAWA…


  gdzie mieszkasz, zrobimy sobie rajd w twojej okolicy.

  ART~ART

  A większość komentujących zapewne nie posiada prawa jazdy. I bardzo dobrze ze chce to zrobić, dlaczego ktoś chce odebrać coś za co ja osobiście zapłaciłem? Odbylem kurs, zdalem egzamin i mam prawo jazdy -jeżdżę. Skoro chcą odbierać to niech zwracają koszty jego zrobienia. Najbardziej szkoda gdy przekroczy się o 1km - państwo POLICYJNE i tyle... myślicie że dlaczego były prezydent nie dostał szansy na drugą kadencję? Wielu wyborców posiada prawo jazdy i chce je nadal posiadać. . A wystarczyło nie podpisywać. Brawo Panie rzeczniku !!!!
  rob~rob  Chłopczyku,to,ze zrobiłeś prawo jazdy nie oznacza,że jesteś bardziej inteligentny od innych,czyli np. tych,którzy prawka nie mają. Chcecie posiadac prawo jazdy,to nie łamcie przepisów. Ci,co bronią rzecznika,to jak nic łamią różne przepisy. Tak samo,zapewne robi RPO.

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2015 18:04 WARSZAWA…

  ja12345161~ja12345161

  To ma być rzecznik? Chyba niedorzecznik! Należy go natychmiast odwołać! Dlaczego nie zajmie się bezkarnymi komornikami? Ten rzecznik to chyba też pirat drogowy.

  Zgadzam się z Tobą.

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2015 18:04 WARSZAWA…

  Jan~Jan

  I bardzo dobrze że ktoś wreszcie chce się wziąć za tą bandycką ustawę. Dlaczego prawko od razu zatrzymywane jest na 3 miesiące. Przecież dla zawodowego kierowcy oznacza to utratę pracy.

  To niech ci "zawodowcy" nie łamią przepisów. Najlepiej wszystko zwalić na ustawę !!!

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2015 18:02 WARSZAWA…

  Krótka piłka. "Kierowcy", nie łamcie przepisów,to nie będzie was nikt karał !!!!

 • oland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2015 16:38 ~oland

  Pewnie reklamację do rzecznika zgłaszają posłowie, sędziowie, prokuratorzy i jeszcze inne święte krowy. Bo co się będzie działo gdy zostaną ograniczone immunitety?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »