Informacje

11.10.2016 09:51 siedem postulatów

RPO o reprywatyzacji: rażące
nierówności w traktowaniu obywateli

SERWISY:


"Niejasność i niesprawiedliwość prawa, czy ewidentnie nierówne traktowanie poszczególnych grup obywateli" – Rzecznik Praw Obywatelskich wytyka błędy w ochronie mieszkańców w sprawach reprywatyzacyjnych. I nawołuje do uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej.

RPO wydał właśnie oświadczenie w sprawie problemów z reprywatyzacją, które w dużej mierze dotyczą Warszawy.

"Niejasność i niesprawiedliwość prawa, ewidentnie nierówne traktowanie poszczególnych grup obywateli pokrzywdzonych powojennymi nacjonalizacjami (ale również i obecnymi niesprawiedliwymi zasadami zwrotu majątków), wciąż domagają się aktywnego działania ustawodawcy, który jako jedyny jest uprawniony – a zarazem zobowiązany – do stworzenia przejrzystego i sprawiedliwego systemu zadośćuczynienia słusznym interesom swoich obywateli, czy to poprzez restytucję w naturze, czy to poprzez wypłatę finansowych rekompensat" – stwierdził Adam Bodnar.

"Kluczowe jest jednak przede wszystkim zapewnienie obywatelom równego traktowania i stworzenie transparentnych zasad przyznawania takich rekompensat, w procedurze, której reguły byłyby przewidywalne dla jej uczestników" – dodał.

Uchwalić ustawę

Co zdaniem rzecznika powinno się zmienić? Swoje postulaty przedstawił w siedmiu punktach.

To po pierwsze uchwalenie ustawy reprywatyzacyjnej. "Brak kompleksowych rozwiązań prowadzi do naruszenia bezpieczeństwa prawnego obywateli oraz do rażących nierówności w ich traktowaniu przez system prawny" – podkreśla rzecznik.

Zaznacza, że trzeba skatalogować istniejące potencjalne roszczenia, co ma zapewnić realizację zasady równego traktowania, a także przejrzystość prawa. Trzecia rzecz to wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego i znowelizowania przepisów umożliwiających podważanie dawnych decyzji administracyjnych dotyczących wywłaszczenia. A także kolejnego orzeczenia TK w sprawie odszkodowań za przejęte grunty warszawskie.

"Wzięcia pod uwagę wniosków płynących z orzecznictwa tak Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, jak i Trybunału Konstytucyjnego pod kątem warunków, jakie muszą być spełnione, by ewentualne miarkowanie rekompensat było zgodne zarówno z polską Konstytucją, jak i z Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności – co do zasady dopuszczalne byłoby zarówno odpowiednie obniżenie wysokości ewentualnych rekompensat, jak i rozłożenie ich wypłaty w czasie, o ile takie działania były by rzetelnie uzasadnione koniecznością ochrony konstytucyjnie chronionych wartości" – podaje RPO.

"Ochrona słabszych"

Jego zdaniem szczególnego traktowania wymagają lokatorzy mieszkających w reprywatyzowanych kamienicach. Chodzi m.in. o dostęp nieodpłatnej pomocy prawnej.

Siódmy postulat dotyczy zintensyfikowania działań prokuratury w sprawach reprywatyzacyjnych. "Przede wszystkim tam, gdzie może dochodzić do naruszenia praw grup słabszych społecznie (lokatorów). Ich efektywna ochrona wymaga podejmowania działań nie tyle prawnokarnych, ale przede wszystkim z obszaru prawa administracyjnego i cywilnego" – zaznacza Bodnar.

AFERA REPRYWATYZACYJNA W WARSZAWIE:

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • andree

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2016 22:11 ~andree

  A to rzecznik łaskawie się obudził. A gdzie był przez całe lata? Ja brałem udział w akcjach odgruzowywania Warszawy, nasadzania lasów i ich pielęgnacji na nieużytkach i wielu innych czynach tzw społecznych za które nikt nie otrzymywał złamanej złotówki. A teraz okazuje się że przyszyci spadkobiercy dostają moją pracę za darmo. Za darmo odbudowane kamienice, zalesione grunty, odgruzowane place. Ja żądam od nich zapłaty za to wszystko. Postawione nieruchomości najczęściej wielokrotnie przekraczają cenę gruntu pod nimi.To wszystko to jeden wielki przekręt.

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2016 21:43 ~wkurzony

  A RPO nie był przez 20 lat bombardowany skargami i informacjami przez lokatorów? Może trzeba ujawnić statystykę ile zawiadomień w tych sprawach wpłynęło do RPO i co z nimi zrobiono z podaniem efektu działań. Blado by wtedy RPO wypadł oj blado. No ale teraz apelować do ustawodawcy czyli PIS to warto, trzeba było apelować do PBK żeby nie zgłaszał ustawy do TK!!!!

 • warszawianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2016 14:03 ~warszawianin

  panie Bodnar. A dlaczego milczał pan przez 10 lat rządów carycy z ratusza i nic nie widział, a przez 8 lat rządów PO, która przymykala oczy na korupcje swoich ziomali z izraela? pan tez odpowiada za zaniedbania w tej sprawie i gdyby miał honor dawno podałby się do dymisji i prokuraturze. za co brał pan wysokie uposażenie? za pierdzeniee w stołek za rzadów PO?

 • joxyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2016 13:04 joxyz

  Jaka niesprawiedliwość???
  Ci co dali to dostali :-)

 • Doctore

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2016 11:07 ~Doctore

  Zakaz skupu roszczeń i po kłopocie. Spadkobiercy nich starają się o odszkodowania czy zwroty. W innym wypadku będziemy mieli do czynienia z czyścicielami i paniami ze znajomościami, które skupują roszczenia aby przy pomocy znajomości w ekspresowym tempie odzyskać grunt/nieruchomość lub dostają odszkodowania.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »