Informacje

09.10.2013 15:54 komentarz profesor ireny lipowicz

RPO ani nie będzie zachęcać, ani zniechęcać do udziału w referendum

- Widzimy jaka burza polityczna rozgorzała na tle skorzystania z tego wyboru. Rzecznik Praw Obywatelskich ani nie będzie zachęcać, ani nie będzie zniechęcać do udziału w referendum - powiedziała profesor Irena Lipowicz, RPO.

Na kilka dni przed głosowaniem, profesor Irena Lipowicz odniosła się do samego udziału w referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz z urzędu prezydent stolicy.

"Rozgorzała burza"

- Widzimy jaka burza polityczna rozgorzała na tle skorzystania z tego wyboru. Rzecznik Praw Obywatelskich ani nie będzie zachęcać ani nie będzie zniechęcać do udziału w referendum - powiedziała Irena prof. Irena Lipowicz, Informacyjnej Agencji Radiowej, Polskie Radio SA. - Pamiętamy jak w poprzednim ustroju wymuszano udział w różnych aktach wyborczych. Kiedy tłumaczę czasami za granicą, czemu w Polsce frekwencja jest niższa, to tłumaczę naszych obywateli właśnie w ten sposób. Mówię, że przez lata był to przymus, wobec tego ludzie odreagowują. Ale równocześnie to jest prawo obywatelskie i każdy ma prawo z niego skorzystać - dodała.

Jednak w przypadku niedzielnego referendum, ważna jest już sama obecność przy urnach. Jeżeli nie zagłosuje co najmniej 389 430 osób, to referendum będzie po prostu nieważne.

ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • hehek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2013 09:17 ~hehek

  Kto pójdzie na referendum to wybierze PIS. Wybór zły.
  Kto nie pójdzie na wybory popiera PO.
  Wybór też zły.

  Zastanawia mnie to czy nikt nie widzi, że te 2 partie dzielą się władza raz PO a raz PIS. Człowiek i tak nie ma wyboru na kogo głosować/popierać.

  Potrzebne są nowe siły, pomysły, a tych PII i PO nie mają !

  Tak btw: Referendum jest OK. Ale kto po niej nastanie ? tego nikt nie wie. Znowu kolejne wybory/referendum ?

  Za dawnych czasów jak miały się zmieniać rządy (patrz średniowiecze) to wycinano rzadzących w pień, a potem już było wiadomo kto będzie nastepcą i tak powinno być ! • ololo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2013 22:25 ~ololo

  a ja ma ich wszystkich w du... ale :(... czy pójde czy niepójdę to i tak kogoś poprę , choćbym nie chciał... już widzę tytuły... "Pani Hania i premier dziękuje mieszkańcom Warszawy za poparcie jakie im udzielili poprzez zrezygnowanie z udziału w wyborach, umacnia nas to w przekonaniu o słuszności drogi jaka podjeliśmy i obiecujemy że dalej nią iść będziemy"... Toć to majstersztyk jest, za komunizmu lepiej tego nie rozgrywali... Kochani zostańcie w domu, wasz głos ku chwale władzy już został policzony :)

 • KillOff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2013 22:10 ~KillOff

  No to sprawa jest jasna: RPO też do odwołania. Co to za rzecznik obywateli który uchyla się od zajęcia stanowiska byle by nie podpaść szefowi partii która go na to stanowisko wywindowała. Gra jak już wiemy toczy się o frekwencję więc pani rzecznik zajmując postawę "wstrzymuję się od głosu" popiera po cichu opcję nie pójścia na referendum co daje szansę i nadzieję partii rządzącej na jego unieważnienie. Bardzo ładnie pani rzecznik, chytra sztuczka, ale nie na Boga Rzecznika Praw Obywatelskich. Urząd RPO został skompromitowany. Podstawowym prawem i wręcz obowiązkiem obywateli jest udział we wszelkich głosowaniach. Prawdziwy RPO powinien do tego wręcz namawiać.

 • warszwiankkaaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2013 22:09 ~warszwiankkaaaa

  Dlaczego RPO nie zleci kontroli ws. represji wobec słoików chcących dopisać się do listy wyborców?! Oni też mają prawo głosować!

 • Micky

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2013 22:03 ~Micky

  To nigdy nie było referendum warszawskie, tylko czysta pisowska propaganda.

 • analfabeta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2013 20:52 ~analfabeta

  Marian~Marian

  Głupia baba... od razu widać, że z PO:/ Referendum to przywilej ale też obowiązek demokracji - można opowiedzieć sie za ale można i przeciw!

  Jaki obowiązek :) Wolny wybór. Wreszcie nikt ! nic ! nam nie narzuca (pod groźba kary) chcesz idziesz nie chcesz jedziesz odpocząć - i to jest sukces demokracji !!!

 • dzieciak 1957

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2013 19:35 ~dzieciak 1957

  Komentarze są zbędne. To już nie jest referendum Warszawskie :) To czysta polityka !!! Na szczęście mamy wolny wybór. I to jest najważniejsze !!! Specjalnie nie piszę "co zrobię" typu "zagłosuję lub nie" O to "walczyłem" - WRESZCIE OD WIELU LAT MAM WOLNOŚĆ WYBORU :)

 • bws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2013 19:27 ~bws

  taki z niej rzecznik praw obywatelskich jak ze mnie słoik... co ona robi na tym stanowisku skoro postawy obywatelskiej nie wykazuje w żaden sposób?

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2013 17:02 ~Marian

  Głupia baba... od razu widać, że z PO:/ Referendum to przywilej ale też obowiązek demokracji - można opowiedzieć sie za ale można i przeciw!

 • koronaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2013 17:00 ~koronaro

  Moze Rzecznik Praw Obywatelskich powinien sie w takich sprawach wypowiadac jednoznacznie i wyraziscie-.Pani Prof.Irena Lipowicz wyedukowala sie wlasnie w tym zlym PRL-u.Takie knoty jakie pani publicznie glosi,zupelnie pania dyskwalifikuja.
  Kto i kiedy w PRL-u zmuszal do pujscia na wybory-moze w latach 50-tych.Przez 22lata glosowalem tylko raz ,kiedy ukonczylem lat 18-cie i potem nik mnie nie niepokoil jak tez moich znajomych i kolegow.Piosze pani knoty.Od clowieka z tytulem mam prawo wymagac jasnych i skladnych oswiadczen i informacji.
  Z mich doswiadczen wynika ze moj komentarz sie nie ukarze!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »