Informacje

23.11.2013 18:04 czterech ekologów z zarzutami

Rozwiesili plakat na Pałacu Kultury. Aktywiści Greenpeace już na wolności

SERWISY:

Wszyscy aktywiści Greenpeace zatrzymani przez policję po czwartkowej akcji rozwieszenia transparentu na Pałacu Kultury i Nauki zostali przesłuchani i zwolnieni do domów. Czterej usłyszeli zarzuty.

Po czwartkowej akcji policja zatrzymała 46 aktywistów Greenpeace. Czterej ekolodzy, wisząc na linach na PKiN od strony ulicy Marszałkowskiej, wywiesili transparent z napisem "Save the Arctic – free our activists". Pozostali przebywali w Pałacu. Po kilku godzinach wszystkich zatrzymała policja.

Cztery osoby z zarzutami

Jak powiedziała PAP Iwona Jurkiewicz z KSP, cztery ostatnie zwolnione do domu osoby otrzymały zarzut naruszenia miru domowego, za co grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub do roku więzienia oraz zarzut umieszczenia plakatu w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym za co grozi ograniczenie wolności albo grzywna.

Kilka dni wcześniej policja zatrzymała 47 aktywistów Greenpeace, który weszli na dach resortu gospodarki i rozwiesili transparent. Postawiono im zarzuty. Kilku Polaków zostało ukaranych grzywnami, natomiast sprawy wobec ekologów z zagranicy Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście odroczył.

Jak mówił PAP rzecznik Greenpeace Polska Jacek Winiarski, członkowie tej organizacji chcieli zwrócić uwagę na to, że w trakcie odbywającego się w Warszawie szczytu klimatycznego rządy Polski, Australii, Japonii oraz Kanady reprezentują wyłącznie interesy korporacji węglowych i paliwowych, a nie obywateli. Ponadto ekolodzy domagają się oczyszczenia z zarzutów aktywistów Greenpeace, którym pomimo zwolnienia za kaucją, grożą nadal wysokie kary więzienia w Rosji za udział w pokojowym proteście przeciwko eksploatacji zasobów arktycznych. Chodzi o protest, który odbył się na Morzu Barentsa dwa miesiące temu.

"Praca policji idzie na marne"

Policjanci, z którymi rozmawiała w czwartek PAP, przyznają, że możliwość podejmowania takich akcji, jak wtargnięcie na PKiN, wynika m.in. stąd, że aktywiści, którzy 18 listopada byli zatrzymani w związku z akcją na dachu ministerstwa, zostali przez sąd zwolnieni bez wymierzenia kary.

W ocenie rzecznika prasowego KGP insp. Mariusza Sokołowskiego takie decyzje sądu oznaczają, że cała praca policji, która zatrzymuje osoby łamiące prawo, pójdzie na marne.

- Bez względu na to, jakie cele im przyświecają, osoby, które łamią polskie prawo, są zatrzymywane. Jedni w trybie przyspieszonym są karani grzywnami, a inni na podstawie tego samego materiału dowodowego wychodzą na wolność, ponieważ sądy wyznaczają odległe terminy rozprawy. Nasuwa się pytanie, czy się wtedy stawią i kto ma ich szukać. Możemy się zastanawiać, czy praca policji nie poszła na marne. Podejrzewam, że w styczniu będziemy szukać wiatru w polu - powiedział PAP Sokołowski.

Czwartkowa akcja na PKiN:


PAP/wp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2013 00:39 ~wawa

  Super, wpsaniała wiadomość. Rozumiem, że eko oszołomom wszystko wolno i są bezkarni? Brawo!

 • osama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2013 14:53 ~osama

  Dobrze że już na wolności, ja was doceniam bo walczycie o przyszłość naszych potomków. Honor w duszy Polaka.

 • maro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2013 01:23 ~maro

  stiopa~stiopa

  szmaciarze, eko-terrorysci

  popieram

 • godzio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2013 22:51 ~godzio

  Dlaczego ludziom z organizacji eko-terrorystycznych wszystko wolno??? Jakby ktoś wywiesił plakat przeciwko tzw. zielonym to byłaby afera i pewnie policja by tego tak ulgowo nie potraktowała. W sprawie reklam opakowujących budynki wrzawa trwa już ze dwa tygodnie, a jak te młotki po raz n-ty wywieszają nielegalnie jakieś transparenty to w zasadzie kończy się na pouczeniu (albo i to nie) a media robią z nich bohaterów. Precz z lewactwem wszelkiej maści! Lewactwo zakałą ludzkości! Zielono-czerwono wszarze!!!

 • end

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2013 22:42 ~end

  a narodowców to szybko osądzili

 • Adam65

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2013 22:40 ~Adam65

  "Miętkie" te nasze sądy, oj "miętkie".
  Ludziki wchodzą do pomieszczeń i lokali, które nie są ich własnością, bez zgody najemcy lub właściciela, a sąd ich wypuszcza.... cieniutko to widzę niestety.
  Pomijając już ich cele, poglądy czy idee (słuszne czy nie, to indywidualna ocena), ale zajęcie własności innej osoby powinno być karane surowo i bez zwłoki.

 • stiopa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2013 19:37 ~stiopa

  szmaciarze, eko-terrorysci

 • Opał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2013 18:22 ~Opał

  Te niedobre rządy reprezentują wyłacznie interesy korporacji węglowych, a nie obywateli. Czy ci ludzie z kesiężyca spadli ? Albo z Pałacu Kultury ? Ja rozumiem, że zagraniczni Grinpisi mogą nie wiedzieć, że cała gospodarka polska na węglu stoi, ale ten cały polski watażka, niech nie udaje naiwnego. Czym niby obywatele mają palić, żeby ogrzać się w naszym klimacie ? Zapewne suszonymi krowimi plackami, jak w Indiach czy Afryce, ale tam trochę cieplej.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »