Informacje

10.06.2011 13:16 radni zdecydują

Rozszerzą strefę
płatnego parkowania

SERWISY:

Muranów, Nowolipki, Mirów, fragment Ochoty i część Pragi Północ - o te tereny ma zostać rozszerzona strefa płatnego parkowania. Wzrosnąć, nawet dziesięciokrotnie, mają też opłaty za parkowanie. Ostateczną decyzję podejmą w czwartek miejscy radni.

O tym, że strefa ma być poszerzona napisaliśmy na początku lutego, a jeszcze w ubiegłym roku walczyli o to radni Śródmieścia i Woli. Teraz pomysł nabiera realnych kształtów.

Dochodzi Praga Północ

Muranów w Śródmieściu oraz Nowolipki i Mirów na Woli to obszary, które wielu kierowców traktuje, jak darmowy parking. Dojeżdżając do centrum auta zostawiają tuż za obowiązującą jeszcze strefą – teraz za takie manewry będą musieli płacić.

Ratusz przygotował projekt uchwały, który zakłada rozszerzenie SPPN o ten obszar, ale nie tylko. Od południa strefa ma zostać zamknięta na Ochocie ulicami Grzymały-Sokołowskiego, Kopińską i Wawleską. Zmiany szykują się także na Pradze Północ: łącznie strefa będzie przebiegała al. Solidarności ( już od brzegu Wisły)-Targową, dalej wzdłuż wiaduktu kolejowego do ulicy Zamoyskiego, później brzegiem Portu Praskiego do Wisły, i dalej z powrotem do al. Solidarności wzdłuż rzeki.

Koszt: 6 mln zł

Nowa strefa ma obowiązywać od 1 października 2012 r. - Musi być przygotowana organizacja ruchu, oznakowanie, kupione muszą być parkomaty – wylicza Maria Laskowska z biura drogownictwa w ratuszu. Z kolei ZDM wyliczył, że zakup niezbędnych 290 parkomatów, ich montaż i stworzenie oznakowania to koszt ok. 6 mln zł. "Szacowane zwiększenie wpływów do budżetu z powiększonej strefy – około 5,5 mln rocznie" – pisze w uzasadnieniu projektu uchwały ratusz.

Zmienić ma się też opłata abonamentowa za parkowanie w granicach strefy. Osoby zameldowane na stałe lub czasowo na określonym obszarze zapłacą nie 30 zł rocznie, a 25 zł miesięcznie. O ile strefa zostanie rozszerzona dopiero za niecałe 18 miesięcy, to opłaty wzrosną 14 dni po wpisaniu decyzji radnych do dziennika uchwał.

CZYTAJ WIĘCEJ O PLANOWANEJ PODWYŻCE

W ratuszu decyzja o poszerzeniu strefy już zapadła, teraz czas na stołecznych samorządówców. W radzie miasta większość ma rządząca Warszawą Platforma Obywatelska.

Większa strefa

Ostatni raz strefa została poszerzona 1 lipca 2009 roku. Wówczas do strefy płatnego parkowania włączone zostały tereny pomiędzy wcześniej obowiązującą strefą, a Wisłą: Nowe Miasto, Mariensztat, Powiśle i Solec. Tereny włączone do strefy ograniczają ulice Andersa, Słomińskiego, Myśliwiecka, 29 Listopada i Czerniakowska.

Niewielkie zmiany wprowadzono też na granicy Ochoty i Śródmieścia. Parkomaty stanęły też między ul. Koszykową i Al. Jerozolimskimi, oraz pomiędzy ulicami Kopińską, Grzymały-Sokołowskiego i Al. Jerozolimskimi.

ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mskr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2011 10:31 ~mskr

  Zamiast opłaty za parkowanie, lepiej wprowadzić opłatę dla obcych. Rzeczywiście, ilość samochodów z rejestracjami spoza Warszawy jest olbrzymia. I niemal wszystkie TST, LLU czy BAU to zawalidrogi i ofermy.
  Owszem, część z nich to "warsiawiacy", którzy - aby płacić 200-300zł mniej za OC rocznie - rejestrują samochód we wsi, z której pochodzą, choć mieszkają na co dzień "we Warsiawie".

  Inna sprawa to niestety mieszkańcy Warszawy w wieku 70+, dla których samochód to ładne cacko do... postawienia. Mam biuro w centrum i obserwuję miejsca postojowe - ok. 60% samochodów (głównie z abonamentem) stoi w tym samym miejscu dzień w dzień po 3-4 miesiące. A co jakiś czas widzę dziadula, który ten zasrany samochód pucuje pół dni ścierą, żeby pojechać na działeczkę albo na 1 Listopada albo na inną cholerę. To tacy ludzie blokują miejsca postojowe, a w dodatku samochód nie jest im potrzebny do niczego. Do niczego - poza chwaleniem się sąsiadom, że ich Dacia Logan pali 5 litrów na 100 km. Pomyśleć tylko - facet kupuje 50 litrów wachy rocznie...

 • tombo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2011 02:01 ~tombo

  Czy to zgodne z Konstytucją by Kowalski z samochodem, mieszkający na ul.Miłej strona śródmiejska płacił a po stronie wolskiej nie płacił jakiegoś abonamentu.
  Jeśli parkometry mają wyeliminować mieszkańców z samochodami z centrum to moje gratulacje dla bufetowej.

 • muran

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2011 23:31 ~muran

  Nie ma czegoś takiego jak NOWOLIPKI - to jest część MURANOWA !!!!

 • normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2011 16:42 ~normalny

  Oplaty za parkowanie mozna wprowadzic ale tylko dla korpusu dyplomatycznego, urzednikow i innych nierobow lamiacych przepisy prawa dzieki wlasnym ustaleniom...

 • tom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2011 09:30 ~tom

  25 zł miesięcznie za abonament to skandal to jest podwyzka 10-krotna !!! Juz nie wiedzą jak mają wyciągnąć pieniądze, dziwię się tylko że tvn prawie o tym nie pisze!

 • Podatnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2011 17:46 ~Podatnik

  Szkoda że rozszerza się strafe płatnego i podnosi opłaty a na ulicy Krakowskie Przedmieście na skwerze Mickiewicza stoi około 30 samochodów z kancelari Prezydenta i nic nie muszą płacić .
  Ale wiadomo że biednemu to i wiatr w oczy wieje.

 • pino

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2011 15:05 ~pino

  Wreście słoiki dostaną po słoikach.

 • holender

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2011 13:21 ~holender

  Jeszcze jedna zmiana PILNIE potrzebne: opłata za brak dowodu że kierowca uiścił opłatę za parkowanie powinien być 500 zł zamiast smieszne teraz 50 zł

 • m

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2011 12:31 ~m

  @Karol

  Mała poprawka. Po Warszawie codziennie porusza się ok. 1.1mln pojazdów z czego aż ok. 400tyś to pojazdy na niewarszawskich blachach.

  Szacunkowe wpływy z takiej opłaty byłyby w rzeczywistości o wiele wyższe.

 • wnerwiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2011 11:41 ~wnerwiony

  narzekamy,narzekamy a i tak nic na to nie poradzimy - oczywiście musimy płakać i płacić - ABY UTRZYMAĆ URZĘDASÓW!!!
  Jednak to prawda by KTOŚ miał dobrze to drugi musi mieć p.....ne

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »