Informacje

26.12.2013 16:32 dzięki akcji "rozpoznaj"

Rozpoznano bohatera filmu "Powstanie Warszawskie"

SERWISY:

Stanisław Firchał ps. Wicher to rozpoznany przez bliskich bohater kampanii reklamowej filmu "Powstanie Warszawskie". Identyfikacji dokonano dzięki akcji "Rozpoznaj", w ramach której na stronie filmu są prezentowane kadry z nierozpoznanymi postaciami.

"Powstanie Warszawskie” to pierwszy dramat wojenny non-fiction stworzony wyłącznie na podstawie materiałów dokumentalnych. Celem akcji jest zidentyfikowanie bohaterów filmu, czyli prawdziwych uczestników powstania, którzy znaleźli się w obiektywie powstańczej kamery. Interesują nas też okoliczności i miejsca, w jakich zostali sfilmowani. Dlatego na stronie internetowej filmu zamieszczamy kadry i prosimy internautów o pomoc w identyfikacji bohaterów. Od 6 listopada udało się rozpoznać 23 osoby. Uważamy, że to niezły wynik - powiedział PAP szef Działu Historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego Piotr Śliwowski.

Rozpoznano już 123 osoby

Jak zaznaczył, w sumie rozpoznano już 123 osoby, jednak wcześniejszą identyfikację przeprowadzali też muzealni historycy i specjaliści od ikonografii. - Ale w pewnym momencie nasze możliwości się skończyły i musieliśmy poprosić internautów o pomoc, licząc że ktoś na zdjęciu rozpozna kogoś z bliskich lub znajomych- relacjonował szef Działu Historycznego.

W większości przypadków to rodziny rozpoznawały na zdjęciach ojców czy dziadków i zgłaszały się do muzeum. - Ale były też takie wzruszające sytuacje np. kiedyś pojawił się u nas elegancko ubrany starszy pan, który poprosił, by mu włączyć film. W pewnym momencie wskazał znajdującego się na ekranie młodego chłopaka w krótkich spodenkach, taszczącego płytę chodnikową pomagając przy budowie barykady i powiedział "a to ja". Także są też ludzie, którzy rozpoznali sami siebie, co jest niezwykłe po tylu latach- zaakcentował Śliwowski.

Za jeden z większych sukcesów uznał zidentyfikowanie bohatera kampanii reklamowej filmu. - Chodzi o tego charakterystycznego powstańca, roześmianego, z długimi włosami, pistoletem maszynowym, ubranego w płaszcz, z chustą fantazyjnie zawiązaną pod szyją. Przyszła do nas córka i wnuk tego pana, którzy natrafili na jego zdjęcie i opowiedzieli nam jego historię. Stanisław Firchał ps. Wicher, uczestnik konspiracji, powstaniec, walczył na Woli, na Cmentarzu Powązkowskim i na Stawkach, potem trafił na Starówkę, a po jej upadku kanałami przeszedł do Śródmieścia. I właśnie na ul. Wareckiej, po wyjściu z kanałów został sfilmowany przez ekipę operatorów Biura Informacji i Propagandy - opowiadał szef Działu Historycznego.

Po upadku zrywu Firchał podzielił los tysięcy jego uczestników, czyli tułaczkę obozową. Przeszedł m.in. przez Ożarów i Landsberg. - Potem był obóz w Turyngii wyzwolony przez aliantów, skąd trafił do II Korpusu. I w 1947 r. wrócił do kraju i w 1950 r. dostał pracę w Domach Towarowych Centrum, gdzie pracował do emerytury, czasem nawet jako model. I to jest przykład niezwykłej historii, jaką poznaliśmy dzięki tej akcji. Jej efekt przerósł nasze oczekiwania. Jest oczywiście kontynuowana i mam nadzieję, że jeszcze wiele osób uda się rozpoznać - dodał Śliwowski.

Film z kronik filmowych

Film "Powstanie Warszawskie" powstaje ze zdjęć wybranych z łącznie sześciogodzinnego materiału, pochodzącego z kronik filmowych z sierpnia 1944 r. Ma trafić do kin w 2014 r. przed 70. rocznicą wybuchu powstania. Kroniki nakręcili operatorzy Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej AK m.in. Antoni Bohdziewicz "Wiktor", Stefan Bagiński "Stefan" i Jerzy Zarzycki "Pik".

Ze zdjęć wybranych z kronik skonstruowano półtoragodzinną fabularną historię dwóch głównych bohaterów, braci-operatorów, dokumentujących przebieg powstania. Czarno-biały materiał po montażu poddano koloryzacji, co sprawiło, że wygląda, jakby nakręcono go współcześnie. W pracach nad filmem uczestniczą specjaliści od czytania z ruchu warg. Mają ustalić, co mówili bohaterowie kronik, ponieważ materiał pozbawiony jest dźwięku. Ponadto do filmu napisano dialogi, do których zaangażowano aktorów użyczających głosów bohaterom.

Na kolejnych kadrach widoczni są uczestnicy powstania i ludność cywilna. Wielu bohaterów wciąż pozostaje anonimowych, dlatego Muzeum Powstania Warszawskiego, producent filmu, zorganizowało projekt "Rozpoznaj", by ustalić ich tożsamość.

Zobacz materiał Pauliny Chacińskiej

PAP/su/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • anulka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2014 13:16 ~anulka

  Niech żyje Polska !!! Chwała Bohaterom !!!

 • i tyle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2014 11:52 ~i tyle

  BZDURA nie wierzę w to. Postać tego chłopaka w tym kadrze jest znana od początku powstania oryginalnego filmu a tu po 60 latach nagle ktoś mówi, że to mój dziadek. Trele morele. A wiecie, że "NIBY" uczetników PW z roku na rok (był taki okres) przybywało?!?!
  Podszywają się różne kanalie pod bohaterów.

 • kriss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2014 20:23 ~kriss

  nie upolityczniać Powstania Warszawskiego. Chwała Bohaterom.

 • POzamykać

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2014 16:53 ~POzamykać

  Snajper~Snajper

  Tak wtedy zylo sie lepiej!!!!!
  Nie istniala partja Prawa i Sprawiedliwosci!!!!

  i PO też ni było....

 • hehehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2013 20:34 ~hehehe

  Piwosz~Piwosz

  Gdybym wtedy zyl, bylbym powstancem. Chwala Bohaterom !!!

  :-)

 • lolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2013 13:48 ~lolek

  przecież ten człowiek to Antoni Śrut, mój dziadek. Skąd Wy wzieliście informacje że to jakiś Stanisław?

 • kriss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2013 13:22 ~kriss

  Cieszę się, że Pan Stanisław Firchał został rozpoznany. Cieszy również rozpoznanie innych Osób. Została Ich przecież garstka. Prawdziwych Bohaterów. Szkoda, że twórcy kampanii tak późno wpadli na pomysł, ale lepiej późno niż wcale. Rozpoznani Bohaterowie tamtych dni przejdą do historii już nie jako anonimowi Powstańcy, lecz znani z imienia i nazwiska walczący Powstańcy. Chwała Bohaterom.

 • grzes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2013 13:15 ~grzes

  A moze kochane TVN24 cos napisze o Powstaniu Wielkopolskim...bo tak jakby cały rok tylko jedno było powstanie...

 • mik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2013 13:11 ~mik

  Chwała Im, po wieczność.

 • PROTON

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2013 12:39 ~PROTON

  PPP~PPP

  Ja nie mogę oni wszyscy uśmiechnięci nie to co dzisiaj. Czyżby wtedy żyło się lepiej :O)


  Ludwig Fischer wtedy rządził.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »