Informacje

27.03.2013 18:26 przed świętami zetną pięć drzew

Rozpoczęła się wycinka drzew
w Parku Wielkopolski

SERWISY:

Rozpoczęła się wycinka drzew w parku na Ochocie. Jak informuje dzielnica, jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi zostanie usuniętych pięć drzew, które zagrażają życiu i zdrowiu spacerowiczów.

Chodzi o drzewa rosnące na skwerze Sue Ryder. – Na razie wycięte i pocięte na mniejsze kawałki zostały dwa drzewa - relacjonuje Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

Wycinka po ekspertyzach

Jak informuje burmistrz Ochoty Wojciech Komorowski w komunikacie umieszczonym na stronie dzielnicy, do świąt usunięte zostaną tylko te drzewa, które są najbardziej chore.

– Zasadność wycinki czterech z nich potwierdziła opinia dendrologiczna sporządzana na zlecenie strony społecznej przez arborystkę Marzenę Suchocką. Są to robinia akacjowa, lipa szerokolistna oraz dwie trzmieliny europejskie - wymienia burmistrz.

Wycięty zostanie również jesion wyniosły rosnący przy kładce, przy ul. Wawelskiej. – Po ekspertyzie na zlecenie Stołecznego Konserwatora Zabytków okazało się, że zagraża bezpieczeństwu przechodniów - możemy przeczytać w komunikacie burmistrza.

To nie jedyna drzewa, które znikną z parku. Dzielnica ma w planach usunięcie kolejnych jedenastu. Decyzja jednak zapadną dopiero na jesieni. I jak zapewnia Komorowski - będzie uwarunkowana ekspertyzami dendrologicznymi.

Mieszkańcy protestują

O tym, że dzielnica ma w planach wycinkę drzew i krzewów w parku przy ul. Wawelskiej informowaliśmy pod koniec lutego. Wtedy była mowa o 22 drzewach i krzewach.

Mieszkańcy i część radnych dzielnicy zaalarmowali, że wycięte zostaną rośliny bez uprzedniego przeprowadzenia ekspertyz dendrologicznych. – Chodzi o zasadę. Jeżeli park jest zabytkowy, a drzewa mają po 60 lat, to przed jakimikolwiek działaniami powinna zostać przeprowadzona ekspertyza dendrologa, a nie komisji urzędników – mówiła w lutym Ingeborga Janikowska-Lipszyc, radna dzielnicy.

Mieszkańcy zorganizowali protest. Do parku przyszło w sumie 150 osób. Byli to nie tylko mieszkańcy Ochoty. Pojawiły się też osoby zaangażowane w obronę Ogrodu Krasińskich.

Wycinki w stolicy

To nie pierwszy park, w którym w ostatnim czasie wycinane są drzewa. Zaczęło się od usunięcia ponad 300 drzew z Ogrodu Krasińskich. Wywołało to bardzo silne protesty mieszkańców. W obronie drzew stanęli też mieszkańcy prawobrzeżnej Warszawy, gdy dowiedzieli się o tym, że 101 drzew w Parku Praskim pójdzie pod topór. Porządki prowadzone są też w Parku Saskim, z którego ubędą 43 drzewa. Za każdym razem wycinka tłumaczona jest złym stanem roślin.

su//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kante

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2014 13:11 ~kante

  Kiedy zrobiono te zdjęcia?? Widać na nich zalegający śnieg - chyba nie tej zimy :)?? Ktoś zwrócił uwagę ?:)

 • denm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.01.2014 02:56 denm

  Na dłoni widać, że z drzewami było coś nie tak, zrobiono analizę, a ludzie mimo to twierdza, że to kłamstwa?

 • Aborygen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2013 15:55 ~Aborygen

  Topole rodzime, czyli topola biała i czarne nie są żadnymi chwastami, lecz drzewami ozdobnymi. Stanowią w W-wie 38 pomników przyrody. Panujaca postchłopska mentalność uważa je za chwasty. W Warszawie niszczy sie nad Wisła ostatnie relikty łegów topolowo-wierzbowych w ktorych gniazduje 40% naszych ptaków.
  Malowali je nasi najwybitniejsi malarze. "Polacy to naród idiotów" - Józef Pilsudski.

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2013 14:10 ~waw

  na działce mam na wpół spruchniałe topole i władza nie pozwala mi wyciąc a tu takie zdrowe. Jak widać równość jest tylko dla PO i ich kolesiów, a nie obywateli

 • MANIEK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2013 11:54 ~MANIEK

  Jacko~Jacko

  Gratuluje pomyslunku.. niech sobie wycinaja ale zrobia cos z takiego jak park centralny w Nowym Jorku.

  Bez tego tunele powietrzne beda zaburzone a co dopiero jakosc powietrza..

  tunele to sa zabudowywane tak jak na Żwirki i Wigury oraz Odolanach

 • este

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2013 11:09 ~este

  Na czwartym zdjęciu ten gość na ławeczce- ma mocne nerwy.Wyluzowany nie wnika i tak trzymać!

 • nickto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2013 11:03 ~nickto

  rem~rem

  Jak pazerna i pewna i bezczelna jest władza z PO, ze po tylu wycinkach i skandalach nadal to robi. Te drzewa wyglądaja na zdrowe. Pewno "ekspert" dostał wynagrodzenie z ratusza to musi tak pisac. Czyzby bufetowej zabrakło drewna do kominków? Fakt zima jest długa.Gdzie konserwator przyrody, gdzie NIK. Warszawa to nie prywatne ranczo bufetowej, która ma wszystkich w jej szerokiej .......

  Szczególnie pień na zdjęciu 1/8 jest zdrowy.
  Tak samo jak zdrowe są Twoje oczy.

 • assa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2013 10:05 ~assa

  topola to chwast nieuki a nie drzewo, nie siejcie paniki. Te chwasty zabijają co roku kilku ludzi, są łamliwe i spadają podczas burzy na samochody i ludzi. Posiejcie dęby.

 • ggg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2013 10:05 ~ggg

  'Te drzewa wyglądaja na zdrowe'
  'Nie jestem specem od drzew, ale te na zdjęciach wyglądają na zupełnie zdrowe, a na pewno nie na takie co się zaraz zawalą.'

  Sami znawcy widzę, jak zresztą więksość Polaków znających się na wszystkim najlepiej. Tu zdecydują, które drzewa są zdrowe, tam wyleczą nowotwór znajomemu...

 • rem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2013 09:13 ~rem

  Jak pazerna i pewna i bezczelna jest władza z PO, ze po tylu wycinkach i skandalach nadal to robi. Te drzewa wyglądaja na zdrowe. Pewno "ekspert" dostał wynagrodzenie z ratusza to musi tak pisac. Czyzby bufetowej zabrakło drewna do kominków? Fakt zima jest długa.Gdzie konserwator przyrody, gdzie NIK. Warszawa to nie prywatne ranczo bufetowej, która ma wszystkich w jej szerokiej .......

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »