Informacje

05.09.2013 07:22 cenne archiwum Edelmana

Rozkopią Ogród Krasińskich? Poszukiwania archiwum Bundu

SERWISY:

Chociaż daty rozpoczęcia poszukiwań archiwum Bundu jeszcze nie ma, odbyła się debata na ten temat. Historycy i geodeci mówili, jak odszukać cenne dokumenty, ukryte przez Marka Edelmana w 1943 r. A miejscy urzędnicy przekonywali, że do wycięcia może być nawet cztery razy mniej drzew niż zakładali.

Spotkanie odbyło się w środę wieczorem w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy.

O ukryciu archiwum lewicowej partii żydowskiej Bund, działającej w przedwojennej i okupowanej przez Niemców Polsce, poinformował w latach 1999-2000 jeden z jej czołowych działaczy, przywódca powstania w getcie z 1943 r., Marek Edelman. Według jego relacji, dokumentacja została ukryta w kamienicy przy ul. Świętojerskiej 40.

Badacze spodziewają się, że materiały, o których wspominał Edelman mogą dotyczyć m.in. kontaktów Bundu z AK i rządem RP na uchodźstwie, a także przygotowań do żydowskiego powstania w getcie, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r.

Bez zgody obcego kraju

Podczas prezentacji multimedialnej inaugurującej środową debatę Paweł Weszpiński z działu Planów i Rysunków Muzeum Historycznego m.st. Warszawy podkreślił, że nieruchomość, w którym Edelman prawdopodobnie ukrył archiwum, jest położona w całości poza historycznym obszarem Ogrodu Krasińskich, w części, którą przyłączono do niego w 1958 r. Weszpiński zaznaczył, że w dyskusji o archiwum Bundu nie można zapomnieć o tym, że obecnie ul. Świętojerska biegnie inaczej niż przed wojną.

Jak przypomniał, na terenie położnej w pobliżu miejsca ukrycia archiwum Bundu ambasady Chin (ul. Świętojerska 34) prowadzono przed 10 laty poszukiwania ostatniej, trzeciej części Archiwum Ringelbluma, dokumentującego życie Żydów w warszawskim getcie.

Historyk architektury, była dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Eleonora Bergman zaznaczyła, że w przypadku możliwych poszukiwań dokumentacji Bundu, inaczej niż podczas prac archeologicznych na terenie ambasady Chin, nie jest wymagana zgoda władz obcego kraju ponadto - tłumaczyła Bergman - poszukiwaniom sprzyja trwająca rewaloryzacja Ogrodu Krasińskich.

Wcześniej o poszukiwaniach archiwum rozmawialiśmy z Jarosławem Jóźwiakiem z Ratusza:

"Jesteśmy im to winni"

- Dla nas działania Bundu są niesłychanie ważne, to dzięki tej partii udało się przesłać raporty o sytuacji polskich Żydów do rządu polskiego w Londynie. Cokolwiek nowego, co udałoby się nam znaleźć, byłoby istotne dla historii okupacji - oceniła Bergman, odwołując się do znaczenia materiałów ukrytych przez Edelmana. Wyjaśniła, że ŻIH od lat gromadzi wszelkie dokumenty dotyczące życia Żydów pod okupacją niemiecką. - Wytwarzanie dokumentacji w getcie było formą oporu, ci ludzie nie mogli walczyć, ale mogli zadokumentować to, co się z nimi działo. Jesteśmy im winni odszukanie tego archiwum - tłumaczyła była dyrektorka ŻIH.

Ukryli w piwnicy?

Jego pracownik Jan Jagielski, znawca historii warszawskich Żydów, przypomniał słowa Edelmana, który wspominał, że ukrył dokumentację Bundu w metalowym pojemniku, a następnie zacementował.

- Przypuszczamy, że te pojemniki mogły zostać schowane w piwnicy - dodała Bergman.

"Sprawa jest prosta"

Wiceprezes Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego Jacek Uchański mówił, że geodeci dysponują m.in. dokładną ortofotomapą (mapą fotograficzną) badanego terenu z 2012 r., która pozwala określić lokalizację danego obiektu z dokładnością do kilkunastu centymetrów.

- Sprawa jest prosta, geodeci wyznaczą archeologom teren, na którym stała szukana kamienica. Trzeba ją odgruzować - tłumaczył archeolog Zbigniew Polak. Jak podkreślił, ewentualne poszukiwania zostaną przeprowadzone metodą odkrywkową.

Znów wytną drzewa?

Urzędnicy odnieśli się także do informacji, które sami podawali na początku sierpnia (twierdzili, że w związku z poszukiwaniami trzeba będzie wyciąć na pewno 10 drzew, a kolejnych 15 jest zagrożonych). Jak podaje PAP, teraz Jarosław Jóźwiak, dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej powiedział, że wycięciem zagrożonych jest maksymalnie 6 drzew, jednak więcej na ten temat będzie można powiedzieć po geodezyjnym wyznaczeniu terenu do poszukiwań.

Zielone światło da miasto

Na dzień dzisiejszy - zgodnie podkreślili eksperci - nie jest jednak możliwe ustalenie dokładnego terminu rozpoczęcia jakichkolwiek prac poszukiwawczych potrzebne jest m.in. pozytywne rozpatrzenie przez stołeczne władze wniosku dotyczącego wykopalisk, a także zgoda konserwatora zabytków.

PAP/wp//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ByQ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.09.2013 08:14 ~ByQ

  ciekawe, że sam edelamnn do śmierci nie chciał podać, gdzie to jest ...

 • Vipol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 17:07 ~Vipol

  Po co wycinać drzewa? nie można ich normalnie z korzeniami przesadzić?

 • Jan2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 14:52 ~Jan2

  KTO ZA TO ZAPŁACI? ŻYDZI CZY KATOLICY

 • gibun

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 14:46 ~gibun

  Na pewno taka informacja ujrzałaby światło dzienne...

  pit~pit

  Niech odkopuja, beda dowody na to jak Edelman z bundem terroryzowal ludnosc zydowska w gettcie.

 • pit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 12:11 ~pit

  Niech odkopuja, beda dowody na to jak Edelman z bundem terroryzowal ludnosc zydowska w gettcie.

 • majki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 11:29 ~majki

  jaka rewaloryzacja ogrodu????????? chyba raczej rewitalizacja, brawo dla redaktora artykułu

 • fff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 09:54 ~fff

  gosc~gosc

  Czy gmina zydowska bedzie partycypowala w kosztach tych prac? czy kolejni biedacy nie maja pieniedzy jak polski kosciol?
  Biedne to panstwo, miasto i my podatnicy ... za wszystko placimy,

  Przez tych Niemcow (przepraszam hitlerowcow co nie byli wcale niemcami) co zniszczyli Warszawe i ograbili Polske w czasie II WW mamy caly czas problemy.

  Dziwie sie ze rzad Polski nie domaga sie od przyjaciol vel zdrajcow typu US, Francja, UK pomocy finansowej.

  Orzeli nas, wykorzystali a my placimy

  ciekawostke moge dodac iz mieszkancy Izraela (czesto nawet Ci co urodzili sie po wojnie) dostaja od Niemcow renty/zapomogi - niewielkie... po nawet kilka tysiecy Euro ... miesiecznie.

  Polacy dostali jednorazowo po kilkanascie tysiecy zlotych i uscisk dziadka Bartoszewicza. AMEN


  Z punktu widzenia historycznego to ogromnie cenne znalezisko! To jest historia Polski. Czy jeżeli,hipotetycznie, polscy archeolodzy znajdą na terenie Polski starożytne rzymskie monety to też mają zgłosić się do ambasady Włoch o partycypowanie w kosztach??? Nie masz pojęcia o historii,o wartości takich znalezisk, tak więc proszę zamilknij i nie kompromituj się dalej. Idź sobie telewizje pooglądaj, a nie komentuj istotnych informacji.

  z poważaniem

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 09:50 ~Xavery

  gosc~gosc

  Czy gmina zydowska bedzie partycypowala w kosztach tych prac? czy kolejni biedacy nie maja pieniedzy jak polski kosciol?
  Biedne to panstwo, miasto i my podatnicy ... za wszystko placimy,

  Przez tych Niemcow (przepraszam hitlerowcow co nie byli wcale niemcami) co zniszczyli Warszawe i ograbili Polske w czasie II WW mamy caly czas problemy.


  Te archiwa to wspólne polsko-żydowskie dziedzictwo. Wstydem byłoby tłumaczenie się brakiem pieniędzy na oficjalne, państwowe badania. Redukując ten problem tylko do obszaru zainteresowania organizacji żydowskich sam sobie wystawiasz marnej jakości świadectwo...
  A hitlerowcami byli nie tylko Niemcy choć oczywiście to oni są odpowiedzialni za nazizm i zbrodnie na ludzkości niezależnie od narodowości.

 • tatar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 09:41 ~tatar

  Prawda smutna ale prawdziwa, poczekajcie do końca dnia na zaciekłe ataki politruków…

 • uczestnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.09.2013 09:13 ~uczestnik

  Uzupełniając...

  Skoro urzednicy nie wiedzą ile drzew jest zagrożonych, bo to dopiero archeolodzy muszą wyznaczyć teren poszukiwań... to czemu podają jakiekolwiel liczby a to 15 a to 25, teraz spuścili do 6?

  Kto wykonał im te szacunki i w konsultacji z kim? Jaki mają w tym cel - w tych kłamstwach?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »