Informacje

13.05.2019 20:56 skrzyżowanie złotej i żelaznej

Rozebrali zabytek. Inwestor zapowiada odbudowę, konserwator - kontrolę

SERWISY:


Długo oczekiwany remont "pekinu" przy Złotej pociągnął za sobą rozbiórkę zabytkowej trafostacji. Inwestor tłumaczy, że zachował cegły i budynek zostanie odtworzony. Ale wojewódzki konserwator zabytków mówi o nielegalnej rozbiórce i zapowiada kontrolę.

Remont zabytkowej kamienicy przy Złotej 83 rozpoczął się niedawno, ale prace już wzbudziły kontrowersje.

Przeszła do historii?

Na portalach społecznościowych poświęconych tematyce warszawskiej (Tu było, tu stało oraz Kierunkowy 22) pojawiły się głosy oburzenia.

"Wpisana do Gminnej Ewidencji Zabytków historyczna trafostacja przeszła do historii... Została zbudowana na początku lat 30., jej budynki mogły zyskać drugie życie" - czytamy na stronie Kierunkowy 22.

Mowa dokładnie o niewielkich budynkach, które sąsiadowały z "pekinem" od strony ulicy Żelaznej. Od 1931 roku pełniły rolę trafostacji, czyli służyły do rozdzielania prądu i zasilania linii tramwajowej.

Rzeczywiście były pod ochroną konserwatorską, więc wszelkie prace musiały być uzgadniane z konserwatorem. Teraz efekt jest jednak taki, że zabudowy nie ma. Na miejscu pracuje ciężki sprzęt. Nawierzchnia działki jest pokryta mnóstwem cegieł, część z nich poukładano na paletach w kupkach.

"Odtworzenie budynku"

O odniesienie się do prac poprosiliśmy firmę AFI Europe, do której należy kamienica.

- Uzyskaliśmy prawomocne pozwolenie na budowę z Biura Architektury miasta, które obejmuje wymianę zabudowy. Trafostacja będzie odbudowana, przed pracami została zeskanowana. Materiały zostały zeskładowane, trwa ich segregacja, żeby ustalić, które możemy wykorzystać do odtworzenia budynku - zapewnia Michał Stępień ze spółki.

Zanim to się stanie, inwestor będzie w tym miejscu wkopywał się pod ziemię, żeby pod "pekinem" wybudować garaż podziemny. - Ze ścianą szczelinową i fundamentowaniem zejdziemy około 15 metrów pod ziemię. Zabezpieczenia mają stabilizować konstrukcję Złotej 83, ale nie tylko. Zapewnią także wzmocnienie przestrzeni dookoła - budynku mieszkalnego przy Złotej 81, a także przy Żelaznej 22 - przekonuje Stępień.

Jak zaznacza, ten sposób prac (z rozbiórką i odtworzeniem trafostacji) został przeanalizowany przez inżynierów i wskazany jako optymalny.

Kto pozwolił?

Zgodę na prace musiał wydać wojewódzki konserwator zabytków. Rzeczniczka Jakuba Lewickiego Agnieszka Żukowska w mailu wysłanym do redakcji przypomniała, że stołeczny konserwator zabytków uzgodnił w styczniu 2012 roku "rozbiórkę budynków podstacji elektrycznej i rozdzielni transformatorowej (z pozostawieniem elewacji zachodniej wieży mechanizmu wyciągowego). Następnie postanowieniem z 17 maja 2013 r. Stołeczny Konserwator Zabytków uzgodnił pozwolenie na rozbiórkę zachodniej elewacji wieży mechanizmu wyciągowego na terenie Trafostacji przy ul. Żelaznej 24, zgodnie z przedłożonym projektem".

Dodała, że wojewódzki konserwator zabytków 23 kwietnia 2018 roku uzgodnił pozwolenie na przebudowę, rozbudowę i nadbudowę istniejącego budynku przy Żelaznej 24.

"Jednocześnie informujemy, że AFI Złota 83 Sp. z o.o. – użytkownik wieczysty gruntu i inwestor, złożył do MWKZ wniosek w sprawie zaopiniowania zamiennego programu prac konserwatorskich, w związku z bardzo złym stanem technicznym obiektów dawnej trafostacji, zlokalizowanych na terenie posesji przy Żelaznej 24  oraz oficyn budynku przy ulicy Złotej 83. Wniosek nie został jeszcze ostatecznie rozpatrzony" - podało biuro wojewódzkiego konserwatora.

I dodało, że "w związku z zaistniałą nielegalną kompletną rozbiórką obiektów zlokalizowanych na terenie posesji  przy Żelaznej 24" urząd przeprowadzi kontrolę i "będzie dążył do wyciągnięcia konsekwencji".

"Nie była jeszcze pod ochroną"

Do sprawy odniósł się również wywołany stołeczny konserwator zabytków.

- Pozwolenia dotyczące rozbiórki trafostacji z lat 2012 i 2013 roku oceniam jako złe. Pewnym wytłumaczeniem poprzedników jest to, że w 2012 roku, pod odmowie wpisu do rejestru zabytków, trafostacja nie była jeszcze pod ochroną, nie była w gminnej ewidencji zabytków, a jedynie w wykazie wojewódzkiego konserwatora - tłumaczy nam teraz Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

I zaznacza, że tamte decyzje były też wydawane dla innego projektu i inwestora. - W 2015 roku w zaleceniach konserwatorskich, a potem w 2016 roku w ramach uzgadniania warunków zabudowy dla trafostacji zaznaczyliśmy, że powinna zostać zachowana. To był warunek "wuzetki". Z tego co wiem, późniejsze pozwolenie na budowę zostało wydane w 2018 r. i uzgodnione już przez wojewódzkiego konserwatora - wyjaśnia Krasucki.

ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wrnhjk8WE6

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2019 18:07 ~wrnhjk8WE6

  Dwa zabytki zburzone w jednym miesiącu – Grzybowska i teraz Żelazna... – dzielnica Wola idzie na rekord w konkursie "Nienawidzę Warszawy".

 • deweloper

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2019 08:50 ~deweloper

  Rozbiórka rozpoczęta. Teraz rozbierzemy kamienicę. Obiecujemy, że zachowamy cegły i odbudujemy. A tymczasem, zanim odbudujemy, postawimy tam śliczny, szklany biurowiec. I co nam zrobicie?

 • sjfg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2019 05:55 ~sjfg

  redaktory myśleć~redaktory myśleć

  co za bzdury piszecie? może wam umknęło ale w była druga wojna światowa... na złotej była tylko kupa gruzu! kamienica została odbudowana w latach 50-tych...

  Bzdury wypisujesz. Kamienica przetrwała wojnę w dobrym stanie tak samo trafostacja. Są na to zdjęcia. Po wojnie kamienica miała nawet zachowaną zabytkową elewację, którą w związku ze złym stanem skuto dopiero w latach 60.

 • tpdi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2019 22:53 ~tpdi

  Nie mogę sobie wyobrazić wjazdu do podziemnego parkingu od strony Żelaznej, bo nie dość, że posesja Żelaznej 24 jest niewielka a jeszcze ma być odbudowany rozebrany bezprawnie budynek na tej posesji to jeszcze ul.Żelazna na tym odcinku (Złota -Chmielna jest bardzo wąska i cały dzień są korki. Ale może jacyś geniusze coś wymyślą.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2019 22:03 ~wawa

  Najpierw nikt nie dba o budynki, potem po kilkudziesięciu latach nic nie robienia nic nie znaczące wpisuje się do rejestru zabytków, chociaż nigdy nie stanowiły większej wartości. Kiedy cegły zmurszały, a budynek sypie się w oczach obrońcy tych zabytków dziwią się, że ktoś je burzy. Podczas burzenia widać jakie to były ruiny, nie zabytki.
  Może w końcu ktoś zejdzie na ziemię? Wszystkie ruiny będą znikały, bo grawitacja je skutecznie rozsypuje.

 • Kupa gruzu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2019 21:44 ~Kupa gruzu

  redaktory myśleć~redaktory myśleć

  co za bzdury piszecie? może wam umknęło ale w była druga wojna światowa... na złotej była tylko kupa gruzu! kamienica została odbudowana w latach 50-tych...

  KTÓRA KAMIENICA została odbudowano w latach pięćdziesiątych ? Złota 83 ? Widocznie tobie coś umknęło, bo akurat ten dom przetrwał wojnę. Zrujnowała go dopiero PRL, nie dbając o ten szacowny zabytek.

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2019 21:44 ~Jacek

  redaktory myśleć~redaktory myśleć

  co za bzdury piszecie? może wam umknęło ale w była druga wojna światowa... na złotej była tylko kupa gruzu! kamienica została odbudowana w latach 50-tych...  Słoiczku kochany. Zerknij sobie na zdjęcia lotnicze z 1945 r na Google maps zanim zaczniesz pisać bzdury. Kamienica przetrwała wojnę. Podstacja z resztą też.

  Co do samej podstacji to cóż. Czasu się nie cofnie, została rozmontowana, zatem władze miasta i województwa powinny dopilnować aby została odtworzona.

 • redaktory myśleć

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2019 21:03 ~redaktory myśleć

  co za bzdury piszecie? może wam umknęło ale w była druga wojna światowa... na złotej była tylko kupa gruzu! kamienica została odbudowana w latach 50-tych...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »