Informacje

31.01.2017 17:22 plany ratusza

Rozbudują sieć ciepłowniczą.
"Może poprawić się powietrze"

SERWISY:


- W 2017 r. planowana jest budowa kolejnych ponad 20 kilometrów miejskiej sieci ciepłowniczej - powiedział we wtorek wiceprezydent stolicy Michał Olszewski. W przyszłości do stołecznego ciepłociągu ma zostać podłączony m.in. Pruszków.

Inwestycje, jak mówił Olszewski, mają być realizowane głównie na terenach, które dzisiaj nie mają dostępu do sieci ciepłowniczej. Dodał, że trwa jednocześnie proces modernizacji sieci ciepłowniczej.

"Kilka kotłowni przed nami"

- Obecnie inwestycje dotyczą tych dzielnic, które mają największe problemy z jakością powietrza, czyli m.in. Ursusa. Kolejne projekty, które mają być realizowane w najbliższym czasie to Targówek, Białołęka, częściowo Wawer, ale w przypadku Wawra liczymy bardziej na realizację projektów zamieniających paliwa stałe na gaz - powiedział Olszewski.

Dodał, że celem inwestycji jest zwiększenie przyłączeń, ale także likwidacja lokalnych źródeł emisji zanieczyszczeń.

- Z tych lokalnych źródeł emisji, które mamy, część już udało się wyeliminować, np. pojedyncze kotłownie, czy chociażby w ubiegłym roku elektrociepłownię Ursus, która była bardzo emisyjnym źródłem. Teraz kilka kotłowni na Skoroszach przed nami, kilka projektów dotyczących eliminowania źródeł emisji na Pradze Północ, Pradze Południe, Targówku i Białołęce - zaznaczył wiceprezydent.

Do najważniejszych inwestycji w 2016 r. należy przyłączenie osiedla Ursus Niedźwiadek. Dzięki temu w przyszłości możliwe będzie ułożenie sieci dalej na zachód, w kierunku Pruszkowa. - Jest to jeden z niewielu projektów na terenie kraju, gdzie sieć ciepłownicza wychodzi poza granice miasta - powiedział Olszewski.

Poprawia jakości powietrza?

Jak wyjaśnił, w Pruszkowie funkcjonuje obecnie elektrociepłownia, która jest w okresie przejściowym, jeśli chodzi o dostosowanie się do norm unijnych. Elektrociepłownia byłaby wykorzystywana jako źródło dodatkowe podczas dużych mrozów, a stały dostęp ciepła pochodziłby z miejskiej sieci ciepłowniczej.

Dzięki tej inwestycji mniej może poprawić się jakość powietrza w Warszawie, ponieważ część zanieczyszczeń dociera do stolicy z gmin położonych na zachód, takich jak Pruszków - wyjaśnił Olszewski. Podkreślił, że wszystkie inwestycje w sieć ciepłowniczą to są projekty wieloletnie.

Zobacz, jak smog szkodzi zdrowiu. "Jakbyś palił trzy papierosy dziennie" - materiał programu "Czarno na Białym":

PAP/ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • stary

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 15:08 ~stary

  Mokotów górny - ul Bałuckiego- po jednej stronie ulicy nie można się podłączyć bo sieć jest zbyt stara....Druga strona podłaczona.
  Moze tak poprawić dostępność! Jest ale nie ma
  możliwości do wpięcia budynku.

 • jam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 12:32 ~jam

  Ciekawa sprawa, przecież SPEC który zajmuje się dostawą ciepła został sprzedany, a jego nazwa zmieniona na Veolia, jak zatem miasto zamierza inwestować w majątek prywatnej firmy? A może SPEC został sprzedany tylko jako zapisy księgowe, a majątek został na głowie miasta?

 • arek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 12:03 ~arek

  A ile drzew wycieliscie? Ile wytniecie bo buduje sie rure do elektrociepłowni?? Jaki to ma sens

 • jurka1948

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 09:12 ~jurka1948

  Deweloperzy budują osiedla gdzie się da,byle grunt był tańszy.Wiadomo,że nie przyłączą się do sieci ciepłowniczej,bo to zwiększa koszty.Dziwne jest to,że nawet tam,gdzie do sieci ciepłowniczej jest blisko,pozwala się na budowę osiedli z własnymi kotłowniami.Tak się buduje osiedla na Targówku wzdłuż torów kolejowych dawnej stacji Praga.Może ktoś wreszcie zrobi bilans,ile w ostatnim 10-leciu powstało osiedli bez przyłączy do sieci cieplnej.Takie osiedle powinny zostać objęte podatkiem smogowym lub
  stale monitorowane,czy poziom zanieczyszczeń nie przekracza norm.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 00:28 ~nick

  Wszystko ładnie. Ale od czasu sprzedaży SPECu miejskie ciepło jest bardzo, bardzo drogie...

 • WAWER

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2017 23:16 ~WAWER

  WAWER chce podłączenia do SIEKIEREK pod WISŁĄ !!!!!

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2017 22:46 ~mieszkaniec

  A np. Saska Kępa, ul. Francuska nie ma sieci ciepłowniczej.

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2017 22:19 ~mieszkaniec

  piotrm74~piotrm74

  Zapraszam na Głębocką, gdzie notorycznie wylewają szamba ze zbiorników, bo szambiarki nie dojeżdżają bo po roztopach nie ma jak dojechać ulicami gminnymi, gdzie nie ma wodociągów, gdzie nie ma kanalizacji, gdzie ciemno na ulicy bo co trzecia latarnia jest ciemna bo nie ma prądu, korki z rana i z wieczora liczone w kilometrach, gdzie powstaje max osiedli :(.
  Przybywajcie...


  Z tego co pamiętam osiedla na Grodzisku kanalizację mają (inaczej nie dostałyby pozwoleń na budowę). A dodatkowo pod Głębocką rok temu położono nowy kolektor ściekowy - i w zasadzie w takich przypadkach jest obowiązek podłączenia się do miejskiej sieci kanalizacyjnej wraz z likwidacją szamba.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2017 21:28 ~gość

  Jak do Ursusa pomijając Włochy? Przecież stare i nowe Włochy są bez c.o.

 • piotrm74

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2017 17:51 ~piotrm74

  Zapraszam na Głębocką, gdzie notorycznie wylewają szamba ze zbiorników, bo szambiarki nie dojeżdżają bo po roztopach nie ma jak dojechać ulicami gminnymi, gdzie nie ma wodociągów, gdzie nie ma kanalizacji, gdzie ciemno na ulicy bo co trzecia latarnia jest ciemna bo nie ma prądu, korki z rana i z wieczora liczone w kilometrach, gdzie powstaje max osiedli :(.
  Przybywajcie...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »