Informacje

03.07.2012 05:54 Podróż po historii fotografii

Rozbudują fotoplastikon,
jeśli znajdą pieniądze

SERWISY:


Zabrać widzów w podróż przez dzieje fotografii, od technik analogowych po nowoczesne 3D – to nowy pomysł na Fotoplastikon Warszawski. Jego, gospodarz, Muzeum Powstania Warszawskiego, ma już gotowy plan. Brakuje mu tylko pieniędzy na jego realizację.

Fotoplastikon Warszawski ożył w 2008 roku, czyli z chwilą przejęcia go przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Nowy gospodarz zadbał, by ekspozycja była bardziej różnorodna i regularnie się zmieniała. Organizowane okazjonalnie wieczorne pokazy retro erotyki przyciągały za każdym razem setki osób. W skromnej przestrzeni odbyło się także kilkanaście koncertów. Zespołowi Paula i Karol miejsce spodobało się tak bardzo, że postanowił nakręcić w nim teledysk do piosenki "Calling". Ale to wszystko nie zaspokoiło ambicji Muzeum Powstania Warszawskiego.

Historia fotografii w trzech odcinkach

- Kiedy przejmowaliśmy fotoplastikon, odwiedzało go ok. 2,5 tysiąca osób rocznie. W ostatnim roku był już 25 tysięcy widzów. Poza zwiększeniem frekwencji, podwoiliśmy zasoby fotograficzne, głównie o varsaviana – chwali się Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Szybko zrodził się pomysł rozbudowy skromnego wnętrza.

- Chcielibyśmy rozszerzyć go o funkcje edukacyjne. Dlatego potrzebujemy przestrzeni do prezentacji nowoczesnych technik 3D, organizowania spotkań i lekcji – opowiada Dorota Serwa, szefowa Fotoplastikonu Warszawskiego.

Plan jest już gotowy i zakłada stworzenie miejsca opowiadającego historię fotografii: od analogowej prezentowanej w odtworzonym warsztacie fotograficznym, poprzez stereoskopową w istniejącym fotoplastikonie, po tą najnowocześniejszą w technologii 3D.

Plan już jest, brakuje pieniędzy

Żmudne negocjacje z konserwatorem zbytków i śródmiejskim Zakładem Gospodarowania Nieruchomościami udało się już sfinalizować. - Łącznie wynajęliśmy trzy pomieszczenia. Zakładaliśmy niewielką adaptację, ale ze względu na stan tej zabytkowej kamienicy, zrobiło się z tego duże przedsięwzięcie. Powierzchnia fotoplastikonu powiększy się aż trzykrotnie – precyzuje Serwa.

Muzeum pozyskało już grant z ministerstwa kultury na zakup ekranów polaryzacyjnych. Ale to wciąż za mało. Jak na razie realizacja ambitnych założeń rozbiła się o brak pieniędzy.

- Za każdą ścianą fotoplastikonu jest puste pomieszczenie, które trzeba zintegrować z istniejącą salą. Potrzebujemy na to 300 tysięcy złotych, wciąż brakuje nam 2/3 tej sumy. Dlatego szukamy mecenasa – podsumowuje dyrektor Ołdakowski.

Stara maszyna w przedwojennej kamienicy

Fotoplastikon Warszawski w podwórku kamienicy w al. Jerozolimskich to unikalna maszyna z początku XX wieku. Prezentuje fotografie w technice stereoskopowej, dającej złudzenie trójwymiaru.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wolf von Westpreussen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2012 15:27 ~Wolf von…

  Zostawmy go lepiej w niezmienionej formie, no chyba że te nowe sale będą stanowiły tylko uzupełnienie, powtarzam UZUPEŁNIENIE zabytkowej aparatury. Wtedy miałoby to walor edukacyjny - pokazywałoby różnice między dawną a obecną techniką stereoskopową

 • Azerate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2012 19:01 ~Azerate

  W zad sobie wsadźcie takie pomysły. Fotoplastikon w takiej zabytkowej formie to element wyjątkowy, a jakiś bezmózgie kino 3D to można znaleźć wszędzie. Ze Złotymi Tarasami chcecie konkurować? Pornosy teraz w 3D będą?

  Ja dziękuję, wolę XIX fotoplastikon.

 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2012 11:20 ~Dziadek tetryk

  Nie bardzo rozumiem, DLACZEGO Zakład Gospodarowania Nieruchomościami pomieszczenia Fotoplastykonu TYLKO WYNAJĄŁ a nie przekazał NIEODPŁATNIE Muzeum ? Przecież ZGN, podobnie jak Muzeum JEST instytucją podległą Władzom m.st. Warszawy. Interes publiczny jest w tym wypadku chyba bezdyskusyjny. Bo co będzie, jeżeli za ileś tam lat KTOŚ wpadnie na "genialny" pomysł przeznaczenia tych pomieszczeń np. na knajpę ?
  Podobnie jest z samym mechanizmem Fotoplastykonu. Czy Muzeum już go odkupiło, czy tylko dalej CZASOWO dzierżawi od spadkobierców pana Chudego ? Czy mechanizm JEST JUŻ WPISANY w Rejestr Zabytków, czy też JAK ZWYKLE panie Jezierska z Nekandą dopiero się o ten wpis "starają" ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »