Informacje

20.10.2017 18:31 14 zatrzymanych

Rozbito gang produkujący papierosy. "Działali bardzo profesjonalnie"

SERWISY:

Na 22 miliony złotych strat mogła narazić Skarb Państwa grupa przestępcza, produkująca na Mazowszu nielegalnie papierosy. Zatrzymano 14 osób, wśród których jest 10 obywateli Ukrainy i 4 Polaków. Grozi im do 10 lat więzienia.

Jak poinformowała rzeczniczka warszawskiej prokuratury regionalnej Agnieszka Zabłocka-Konopka, grupa przestępcza działała bardzo profesjonalnie, wykorzystując specjalistyczne linie produkcyjne. Nielegalnie wytworzone wyroby tytoniowe miały trafić między innymi na rynek Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Fabryka w powiecie otwockim

Dziesięciu obywatelom Ukrainy i czterem Polakom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej "zajmującej się nielegalnym wytwarzaniem wyrobów tytoniowych znacznej wartości oraz oznaczaniem ich podrobionymi znakami towarowymi".

Jak podkreślają śledczy, grupa posiadała nielegalną, bardzo profesjonalnie zorganizowaną fabrykę papierosów na terenie powiatu otwockiego. Działały w niej dwie linie do produkcji wyrobów tytoniowych.

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji Iwona Jurkiewicz powiedziała, że ogromna hala podzielona była na kilka pomieszczeń. Znajdowały się w nich nowoczesne maszyny do produkcji i do pakowania papierosów. W kontenerach przygotowane były również pomieszczenia socjalne, kuchnia, łazienka oraz sypialnie. - Dzięki temu pracownicy nie musieli wychodzić na zewnątrz, nie zdradzając jednocześnie swojej obecności w hali. W jednym z pomieszczeń znajdował się też agregat prądotwórczy.

1,5 miliona papierosów, 21 ton tytoniu

Na miejscu zabezpieczono ponad 1,5 miliona papierosów z podrobionymi znakami towarowymi znanych, światowych marek i 21 ton tytoniu do palenia, tzw. krajanki. Sama szacowana wartość zabezpieczonych maszyn wykorzystywanych do nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych wynosi 2,5 milionów złotych. Natomiast - jak podkreślają śledczy - wartość zabezpieczonego tytoniu i nielegalnych papierosów to nie mniej niż 16 milionów.

Według nich działanie grupy od co najmniej lipca 2017 roku, naraziło Skarb Państwa na straty - wynikające z uszczupleń w podatku akcyzowym i w podatku VAT - wynoszące ponad 22 milionów złotych.

13 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. "W odniesieniu do obywateli Ukrainy, konieczność zastosowania tymczasowego aresztowania uzasadniona była także uzasadnioną obawą ukrywania się przed organami ścigania i Wymiaru Sprawiedliwości, w szczególności że podejrzani nie mieli w Polsce żadnego stałego miejsca zamieszkania oraz nie byli nigdzie zameldowani" - poinformowała prokurator Zabłocka-Konopka. "Tym samym uzasadniona była obawa ucieczki z terytorium Polski lub też skutecznego ukrycia się w przypadku zastosowania środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym" - dodała.

Więzienie i grzywna

Członkom grupy grozi do 10 lat więzienia, a także ponad 28 milionów złotych grzywny.

Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Postępowanie w tej sprawie prowadzi wspólnie kilka jednostek: Prokuratura Regionalna w Warszawie, a także Centralne Biuro Śledcze Policji, przy udziale funkcjonariuszy warmińsko-mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego z Olsztyna.

PAP/kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pet w mordzie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2017 00:44 ~pet w mordzie

  Sprzedawali bez akcyzy to Polakowi zostało więcej w portfelu które wydał w sklepie.Niech dalej podatki podnoszą

 • Yaspi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 20:51 Yaspi

  Teraz czas na rozbicie innych gangów produkujących papierosy - z akcyzą :)

 • tia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 20:24 ~tia

  adonis~adonis

  Skarb państwa zyskał... Kupowali komponenty do produkcji.

  I na pewno odprowadzali za to podatki haha

 • adonis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 20:12 ~adonis

  Skarb państwa zyskał... Kupowali komponenty do produkcji.

 • biedny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.10.2017 19:13 ~biedny

  jak to sie dzieje produkcja leci nikt nic nie wie,dostawa odstawa nikogo nie interesuje,bylo juz tyle lewych produkcji papierosow jakos nikt nie siedzi czy przepadek mienia,cichutko przez tyle lat kazda sprawa sie urywa i pozamiatane.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »