Informacje

10.11.2017 15:54 trwaja odbiory

Rozbili namiot dla orkiestry. Kosztował miliony

SERWISY:


Po kilku latach udało się wreszcie postawić wielki namiot dla orkiestry Sinfonia Varsovia. Będzie salą koncertową póki muzycy nie doczekają się docelowej siedziby. Ta ma być gotowa w 2022 roku, ale namiot będzie trzeba złożyć prawdopodobnie już pod koniec 2019. Czy warto było wydawać 5 milionów złotych?

Wielki namiot znajduje się na tyłach dawnego Instytutu Weterynarii SGGW, gdzie od kilku lat mieści się siedziba orkiestry. Docelowo znajdzie się tu nowoczesna sala koncertowa, a stare budynki zostaną wyremontowane. Wszystko ma być gotowe do 2022 roku. Ponieważ na inwestycję nie było pieniędzy, zrodził się pomysł tymczasowej sali w namiocie.

Pawilon już stoi, ale na razie nie ma zgody na użytkowanie. - Jesteśmy na etapie odbiorów technicznych. Czekamy na opinie strażaków - mówi nam Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Później zgodę na użytkowanie będzie musiał wydać nadzór budowlany. W międzyczasie trwają rozmowy o programie artystycznym na wiosnę. - Sinfonia Varsovia przygotowała program działań. Analizujemy go - informuje Olszewski. I dodaje, że trwają również rozmowy na temat wydarzeń, które mogłyby zagościć tu jeszcze zimą (choć wcześniej była mowa wyłącznie o "scenie letniej"). Szczegółów na razie nie podaje.

Za rozstawienie namiotu firma wykonawca dostał nieco ponad 2 mln zł. Ale to nie cała kwota, jaką wpompowano w ten obiekt. Wcześniej (2010-2016) wydano około na niego ponad 3 miliony złotych. Jak informuje nas Edyta Mietkowska, całkowity koszt wyniósł  dokładnie 5 046 558 złotych.

Historia porażek i błędów

Historia tego namiotu sięga 2005 roku. Ministerstwo Spraw Zagranicznych kupiło go z przeznaczeniem na obrady Rady Europy. Stanął na dziedzińcu Zamku Królewskiego, przez zaledwie kilka dni służył najważniejszym politykom Starego Kontynentu. Potem gościł jeszcze wakacyjny cykl Muzyczne Ogrody, po czym został złożony. Na kilka lat trafił do policyjnego magazynu pod stolicą. Jako darowiznę, przejęło go miasto z zamiarem stworzenie tymczasowej sali koncertowej dla orkiestry Sinfonia Varsovia.

Okrągły pawilon z drewnianą podłogą, szklanymi ścianami i syntetycznym dachem miał stanąć na terenie przy Grochowskiej i służyć do czasu wybudowania docelowej siedziby. Fundamenty pojawiły się jeszcze w 2012 roku i tak zaczęła się długa historia niedotrzymanych terminów, zmian projektowych, rosnącej ceny, błędów, konfliktów, wzajemnych oskarżeń z widmem katastrofy budowlanej w tle. Wreszcie urzędnicy doszli do wniosku, że mają dość. - Namiot nie powstanie – ogłosili. By po dwóch latach... wrócić do pomysłu.

"Maksymalnie na dwa sezony"

- Zgodnie z porozumieniem z Sinfonią Varsovią będziemy stawiali konstrukcję sezonową na jeden, maksymalnie dwa sezony, tylko i wyłącznie adaptując tę istniejącą, która dzisiaj jest – mówił nam w maju wiceprezydent Olszewski dodając, że "funkcjonalność będzie ograniczona względem tego, co było pierwotnie planowane".

Namiot będzie trzeba rozebrać, kiedy prace przy docelowej siedzibie autorstwa Thomasa Puchera wejdą w zaawansowaną fazę - zgodnie z planem pod koniec 2019 roku. W pierwszej kolejności prowadzone będą prace rewitalizacyjne w starych budynkach.

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2017 17:00 ~iza

  obudować go kostkami lodu i będzie iglo

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2017 14:38 ~wkurzony

  Namiot ? Teraz przed zimą ??
  Tak durne pomysły mogła zatwierdzić tylko pani HGW...

 • małgosiaLLU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2017 11:32 ~małgosiaLLU

  po co to komu? S gdzie parkingi ?! Za czyje to ? I najważniejsze czy Zenek tam będzie tam występował bo jak nie to my warszawiacy żadamy usunięcia tego i zrobienia parkingu w koncu

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 21:21 ~Wyborca

  Ciekawe ile poszło pod stołem.

 • postsponsorowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 21:09 ~postsponsorowany

  i kolejne miliony złotych hanka w błoto wyrzuciła !!111

 • bodo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2017 19:00 ~bodo

  Jak przyjeżdża cyrk to namiot stawiają w parę godzin

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »