Informacje

11.02.2013 05:55 NOWE VS. STARE

Rozbierają stare,
by budować nowe

SERWISY:

Intraco, Kaskada i Świętokrzyska to nie pierwsze i z pewnością nie ostatnie budynki, które właściciele planują rozebrać, by w ich miejscu budować nowocześniej i - najczęściej - znacznie wyżej. Oto galeria najgłośniejszych rozbiórek z ostatnich lat.

City Center > Złota 44

Można powiedzieć, że ten budynek wyznaczył trend. Rozebrano go, by w jego miejscu wybudować Złotą 44 - luksusowy apartamentowiec zaprojektowany przez Daniela Libeskinda.

 

Hotel Mercure > biurowiec Echo

Kolejny przykład budynku z lat 90., który ma zastąpić wieżowiec. Projekt wieży biurowej planowanej przez Echo Investment wciąż nie jest znany (wstępną wersję opracował nieżyjący Stefan Kuryłowicz, pracę kontynuuje jego pracownia). Wiadomo, że ma mieć 155 metrów. Jesienią warszawiacy mogli podziwiać, jak piętro po piętrze znikał jego poprzednik.

 

Ilmet > wieżowiec UBS

To pierwszy wieżowiec, którego wyburzenie zapowiedziano. W miejscu 83-metrowego budynku bank UBS chce budować 200-metrową wieżę. Zaprojektuje ją duńska pracownia Schmidt Hammer Lassen. Inwestor nie poinformował, kiedy rozpocznie się budowa i rozbiórka istniejącego budynku.

 

Sezam > Sezam

Firma BBI bliska jest już uzyskania pozwolenia na budowę nowego biurowca w miejscu Sezamu. Budynek nie będzie wieżowcem. Za to w parterze ma się znaleźć wejście do budowanej właśnie, przesiadkowej stacji metra. Zniknie natomiast pierwszy McDonald's w Polsce.

 

Róża Luksemburg > Wola Center

Przez wiele lat wydawało się, że sąsiadujący z Muzeum Powstania Warszawskiego, potężny przemysłowy gmach doczeka się modernizacji. Miał zmienić się w lofty, ale ostatecznie został rozebrany, m.in. ze względu na skażenie ciężkimi metalami z produkcji świetlówek. I znów pojawia się nazwisko Stefana Kuryłowicza - czarny biurowiec, którego budowa dobiega już końca to jeden z jego ostatnich projektów.

 

Supersam > Plac Unii

Nie tylko budynki z lat 90. ustępują miejsca wyższym. Wiele kontrowersji wzbudziło "wyczyszczenie" działki, na której stał SuperSam. Unikatowa konstrukcja doceniana na świecie nie znalazła uznania w oczach konserwatora zabytków. Pustą działkę kupiła firma BBI, która kończy właśnie budowę 90-metorwego wieżowca zaprojektowanego przez Stefana Kuryłowicza.

 

Chemia > vitkAc

Kolejny pawilon z czasów PRL, który nie został doceniony przez współczesnych warszawiaków. Nie objęty żadną formą ochrony ustąpił miejsca potężnemu, czarnemu "sarkofagowi", który wzbudza skrajne opinie, także dlatego, że w jego wnętrzu ulokowały się sklepy luksusowych marek, stanowczo poza zasięgiem przeciętnego warszawiaka. I znów projekt Stefana Kuryłowicza.

 

Emilia > Wieżowiec Griffin

To może być jedna z najbardziej kontrowersyjnych rozbiórek, choć nie tyle ze względu na wartość Emilii, która jest przedmiotem dyskusji, co na okoliczności. Firma Griffin kupiła gmach od skarbu państwa, razem z najemcą - Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które właśnie organizowało tu swoją tymczasową siedzibę. Umowę wypowiedziano, a w między czasie miasto wpisało budynek do ewidencji zabytków. Nieskutecznie - właśnie został z niej skreślony, a inwestor zapowiada budowę wieżowca. Nie będzie to proste - budynek nie może odebrać sąsiadom dostępu do słońca. Skończyć się może konfliktem, jak w przypadku Złotej 44 lub ekwilibrystyką - jak w przypadku sąsiedniego hotelu Intercontinental, podpartego "nogą" właśnie z tego powodu. Ten budynek powstał z kolei w miejscu słynnego klubu jazzowego Akwarium.

roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • annan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2014 12:36 ~annan

  Budynki projektowane przez Kuryłowicza są wspaniałe, chociaż wcale nie wsiowe

 • urodzony WARSZAWIAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2013 00:04 ~urodzony…

  Wypowiadają sie sloiki na temat naszego miasta ...
  Won !

 • bydle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2013 22:36 ~bydle

  Redakcja odgrzewa kotlet sprzed paru miesięcy? Juz o tym było

 • Quercus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2013 19:35 ~Quercus

  Tak właśnie ludziom rozbiera się zakłady pracy a stawi budowle dla burżuazji. Ale naród sam tego chciał.

 • Panek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2013 19:33 ~Panek

  żal mi was dzieci z blokowisk, które kochały SUPERSam. Oj oj i wyburzyli tego gniota. I dobrze, a wam pozostaje płakać na forum skyscrapercity. Hehe

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2013 00:05 ~karol

  oby jak najszybciej padlo cale to przedsiewziecie za publiczna kase

 • Dobry Wujcio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2013 15:47 ~Dobry Wujcio


  Dobry Wujcio~Dobry Wujcio

  @fabian. Ożywianie miasta nie musi polegać na niszczeniu dzieł poprzedników. A takim Dziełem był Superdam Hryniewieckiego.
  Iza~Iza

  Wiadomo, że Supersam przez lata wtopił się w otoczenie i trochę było go szkoda, ale z tego co kiedyś czytałam, to był już w bardzo złym stanie technicznym. A nowy budynek projektu cenionego architekta Kuryłowicza jest na miarę XXI wieku i też wg mnie będzie pasował...

  Iza, wiele budynków bywa w złym stanie technicznym. Nie jest to jednak powód, żeby je rozbierać, można wyremontować, bo poza wartością materialną mają także wartość dla naszej kultury. Szanuję dokonania arch. Kuryłowicza i arch. Hryniewieckiego i dlatego żal mi, gdy dzieła takich mistrzów są rozbierane. Niekoniecznie możliwość realizacji projektu jednego wybitnego architekta powinna być usprawiedliwieniem do zniszczenia budynku innego wybitnego architekta.

 • rty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2013 14:57 ~rty

  Edek i wujcio....czytanie ze zrozumieniem się kłania panowie to raz.
  Dwa... muszę z przykrością stwierdzić, że obydwoje macie ograniczoną wyobraźnię, skoro widzicie tylko moment wyburzania i nic poza tym. Wg. mnie logiczne jest, że po tym nastąpiła by budowa nowej estetycznej i zwartej zabudowy, do której wprowadzili by się z powrotem ludzie!!! dlatego nie mówcie mi, że mam metody z poprzedniego systemu, bo czytając wasze komcie to ja mam wrażenie, że jeszcze lepicie babki z piasku, pod jednym z takich bloków skoro bronicie je z taką zaciekłością.
  No ale cóż...są gusta i guściki; w tej sytuacji jedynie uśmiech ciśnie mi się na usta, na myśl, że komuś łzy płyną ze wruszenia patrząc na nasze piękne polskie blokowiska; jakimi są cudami architektonicznymi a mój umysł ogarnia współczucie.

 • Iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2013 14:36 ~Iza

  Dobry Wujcio~Dobry Wujcio

  @fabian. Ożywianie miasta nie musi polegać na niszczeniu dzieł poprzedników. A takim Dziełem był Superdam Hryniewieckiego.

  Wiadomo, że Supersam przez lata wtopił się w otoczenie i trochę było go szkoda, ale z tego co kiedyś czytałam, to był już w bardzo złym stanie technicznym. A nowy budynek projektu cenionego architekta Kuryłowicza jest na miarę XXI wieku i też wg mnie będzie pasował...

 • Dobry Wujcio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2013 11:50 ~Dobry Wujcio

  Oczywiście Supersam, przepraszam za literówkę.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »