Informacje

06.06.2014 12:37 NA ROGU ŻELAZNEJ I AL. SOLIDARNOŚCI

Rozbierają kamienicę na Woli.
Potem działka trafi na sprzedaż

SERWISY:

Przetrwała wojnę, Powstanie i budowę alei Generała Świerczewskiego. Z czasem zamieniła się w noclegownię dla bezdomnych, którą trawiły kolejne pożary. Dziś wygląda tak, jakby trzymała się tylko dzięki szczelnie opakowującym ją reklamom. Właśnie zaczęła się rozbiórka kamienicy przy al. Solidarności 153.

Kamienica w pobliżu skrzyżowania al. Solidarności z Żelazną, po przekątnej dzielnicowego ratusza. To właśnie dzielnica Wola podjęła decyzję o jej rozbiórce, która zaczęła się w tym tygodniu.

- Rozbiórka tej kamienicy, uporządkowanie tego miejsca, a następnie sprzedaż gruntu były dosłownie naszym marzeniem. Burmistrz Kierzkowska, która widzi tę ruinę z okna swojego gabinetu, postawiła sobie za punkt honoru, że przed końcem jej kadencji to miejsce zostanie uporządkowane - mówi Monika Beuth-Lutyk, rzecznik dzielnicy.

Stary, ale nie zabytkowy

Budynek, choć pochodzi z początku XX wieku, nie był wpisany do rejestru zabytków. - Mamy pozwolenie na rozbiórkę, wykonawca został już wprowadzony na teren, po dokonaniu niezbędnych uzgodnień, m.in. z ZDM, przystąpi do prac, które mają się zakończyć w wakacje - zapowiada rzecznik.

I zapewnia, że budynek nie nadawał się do remontu, ponieważ jest w stanie śmierci technicznej. - Estetyka to jedna rzecz, a druga to bezpieczeństwo. On po prostu stanowi zagrożenie - tłumaczy Beuth-Lutyk.

Po rozbiórce działka ma zostać sprzedana. By w ogóle mogła zostać zabudowa, musi jednak zostać przekształcona - dziś formalnie nie ma dostępu do drogi publicznej. Nie wiadomo jeszcze, czy wjazd na posesję będzie przygotowany od strony Żelaznej, przez sąsiednią, narożną działkę, czy od al. Solidarności.

To drugie rozwiązanie nie jest zbyt bezpieczne - tak wjeżdża się do garażu sąsiedniego, nowego budynku mieszkalnego i bardzo często jest to przyczyną niebezpiecznych sytuacji na trzypasmowej arterii. Jeszcze większym problemem są samochody wyjeżdżające tyłem z ukośnych miejsc parkingowych prosto na buspas.

Eleganten w oficynie

Kamienica została wybudowana na początku XX wieku. Nosiła wówczas adres Leszno 81. Należała do Hermana Sieraczka, który w oficynie miał manufakturę kapeluszy Eleganto. Przetrwała wojnę i dwa powstania (była w granicach getta), i uchowała się, gdy ulicę Leszno zamieniano w znacznie szerszą aleję Generała Świerczewskiego.

Wbrew dostępnym w internecie informacjom, budynek nie jest objęty roszczeniami. Te mogą się oczywiście dopiero ujawnić, ale w tej chwili dzielnica dysponuje dokumentem, który potwierdza, że roszczeń brak.

Sama kamienica od wielu lat nie była zamieszkana. Ostatnie wyprowadziły się z niej sklepy w parterze, m.in. kwiaciarnia. Potem służyła już tylko za noclegownię dla bezdomnych. Po jednym z pożarów, który najprawdopodobniej właśnie oni wywołali, okna i drzwi zamurowano.

W ostatnich latach sypiący się budynek służył już tylko za wieszak na gigantyczne reklamy.

roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • slawek2786

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2014 17:41 ~slawek2786

  Okrzei 14 róg Sierakowskiego już nie ma bo to teren należący do spółki Port Praski Elektrim

 • slawek2786

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2014 23:48 ~slawek2786

  Taka sama kamienica jest kawałek dalej za Zajezdnią Wola na Wolskiej bodajże 85 czy coś takiego oczywiście po stronie Zajezdni tylko jest przykryta reklamami

 • Michu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2014 09:16 ~Michu

  Taaak, wolscy urzędnicy stawiają sobie z punkt honoru dokończenie burzenia z lat 1945-89. Do burzenia jest już gotowa opróżniona z mieszkańców kamienica al. Solidarności 145. Która będzie nastepna?

 • niesłoik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2014 23:10 ~niesłoik

  me_gusta_rozpustame_gusta_rozpusta

  kamienica przetrwała rozbiory, przetrwała wojny, komunizm przetrwała.. rządów peło nie przetrwała..

  Tumanie ze wsi. Ta kamienica to reszki danego budownictwa. Budownictwa kierującego się inżynierią Znasz takie trudne słowo.
  Twoja wielka płyta, to twór sowietów którzy z sukcesem przebudowali moją Warszawę na swój sposób.
  Paryż Wschodu,tak przed wojną nazywano Warszawę.

 • angie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2014 18:22 ~angie

  Ja się urodziłam w Warszawie, lat 40 temu i kocham to miasto. Ta kamienica to nic. Przejdźcie się na naszą piękną Starą Pragę... to zobaczycie np. dom na ul. Wrzesińskiej, ktory niedlugo się zawali, choc mieszka tam jeszcze jedna rodzina, to czeka ona na mieszkanko w nowym budynku. Obok starej pięknej kamienicy rosną już super nowoczesne apartamentowce. To jest na prawdę niepojęte, w tej kamienicy są dziury po ostrzałach...przecież to nasza kultura i nasza historia, jak można to zrównać z ziemią!!!!???

 • v3c895

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2014 11:11 ~v3c895

  A ja się pytam: Gdzie jest Konserwator Zabytków!!!

 • WOLAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2014 09:39 ~WOLAK

  adm~adm

  Ludzie o jakim niszczeniu historii Wy gadacie? To nie jest dziedzictwo narodowe, a zwyczajna kamienica, a jej stan trzeba nazwać wprost: ruina. O bloki z wielkiej płyty też będziecie walczyć jak i na nie przyjdzie pora? Straszy od paru ładnych lat i dobrze, że w końcu zostanie wyburzona.

  TAK MYŚLĄ LUDZIE KTÓRZY NIE SĄ ZWIĄZANI W ŻADEN SPOSÓB Z WARSZAWĄ TYLKO TU MIESZKAJĄ !!!!.DOKŁADNIE MYŚLISZ JAK TE URZĘDASY !!!!

 • adm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2014 08:51 ~adm

  Ludzie o jakim niszczeniu historii Wy gadacie? To nie jest dziedzictwo narodowe, a zwyczajna kamienica, a jej stan trzeba nazwać wprost: ruina. O bloki z wielkiej płyty też będziecie walczyć jak i na nie przyjdzie pora? Straszy od paru ładnych lat i dobrze, że w końcu zostanie wyburzona.

 • me_gusta_rozpusta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2014 05:03 me_gusta_rozpusta

  kamienica przetrwała rozbiory, przetrwała wojny, komunizm przetrwała.. rządów peło nie przetrwała..

 • mar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2014 00:42 ~mar

  Znając urząd Wola i ich gospodarność to sfinansują rozbiórke, uporządkowanie terenu i nagle znajdzie się spadkobierca i oddadzą działkę z free. Tak się stało z kilkoma lokalizacjami.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »