Informacje

21.10.2013 18:58 grozi jej do roku więzienia

Rowerzystka z ponad 4 promilami. Zatrzymana po zgłoszeniu

SERWISY:

Edyta I. wsiadła na rower mając 4,2 promila alkoholu w organizmie - podaje policja. Teraz odpowie przed sądem.

Policję z Lesznowoli poinformował w niedzielę wieczorem mężczyzna, który w Starej Iwicznej zauważył rowerzystkę. Według niego jechała wężykiem - od prawej do lewej krawędzi jezdni.

Do roku więzienia

Gdy policjanci dojeżdżali na miejsce, kobieta miała zsiąść z roweru, a później przekonywać ich, że nie jechała, tylko prowadziła rower. Funkcjonariusze jednak zatrzymali ją do kontroli. Badanie alkomatem wskazało 4,2 promila alkoholu w organizmie.

Teraz ma odpowiedzieć przed sądem za jazdę w stanie nietrzeźwości. Grozi jej kara nawet do roku więzienia.

- Pijany kierowca i rowerzysta to ogromne zagrożenie, dlatego informacje przekazywane przez innych użytkowników dróg pozwalają na uniknięcie niepotrzebnych tragedii - podkreśla w komunikacie Komenda Stołeczna Policji. - Funkcjonariusze sprawdzają każdy tego typu przypadek - zaznacza KSP.

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sebastian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2013 13:14 ~sebastian

  Ilu więcej kierowców na drogach zostanie rannych lub zginie omijając czy wyprzedzając źle jadących rowerzystów szczególnie tych w stanie nietrzeźwości ? Rowerzyści twierdzą ,że oni przecież nikogo nie zabiją jadąc rowerem ale myśląc logicznie i obiektywnie to ktoś jadąc samochodem może zabić się przez nich .Jak wiadomo w kronikach policyjnych i doniesieniach medialnych są wypadki spowodowane przez rowerzystów w których w wyniku zderzenia się dwóch samochodów giną osoby znajdujące się w pojazdach .Kierowca ratując pijanego rowerzystę i omijając go gwałtownie sam ginie uderzając samochodem w rów czy słup lub odbija kierownicą na tzw. czołówkę z innym samochodem .Obawiam się po zmianie karalności rowerzystów ilość pijanych rowerzystów zwiększy się . W dodatku pokutuje powiedzenie ,że rowerzyści to święte krowy i w imię ekologi pedałowania ,że im wszystko wolno co widać na chodnikach i ulicach .Dlatego wszelkie działania dyscyplinujące i pouczające rowerzystów ze strony policji ,straży ,mediów choćby były uzasadnione dla przestrzegania prawa i bezpieczeństwa - są uznane przez oficerów rowerowych jako dyskryminujące i wbrew wolności .

 • kto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2013 23:20 ~kto

  Pijany rowerzysta to potencjalny samobójca. Pijany kierowca to potencjalny zabójca. Kto jest groźniejszy?

 • I630

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2013 17:38 ~I630

  jaro~jaro

  Znowu wypisujecie głupoty. Przecież Bronek gajowy podpisał ustawę, że to jest tylko wykroczenie. Podziękować organowi najwyższemu, że zadbał o pijaków.

  W tej chwili łatwiej trafić do więzienia za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu niż za jazdę autem - w 2012 roku karę pozbawienia wolności odbywało za to 15 tyś rowerzystów - zakładając miesięczny koszt utrzymania w wiezieniu na poziomie 2 tyś złotych to daje 360 000 000 zł rocznie, a do tego trzeba doliczyć koszty procesu i postępowania - w niektórych prokuraturach 30% toczących się spraw to sprawy pijanych rowerzystów. O to chodzi głownie. A w przypadku wykroczenia sąd może orzec do 5 000 zł grzywny, 30 dni aresztu i/lub zakaz prowadzenia rowerów - za złamanie grozi (nadal) więzienie.

 • przeczytaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2013 16:22 ~przeczytaj


  przeczytaj~przeczytaj

  Do wszystkich wpisujących idiotyczne posty o tym, że rowerzysta nie stanowi dla innych zagrożenia: jako kierowca stwierdzam, że taki pijak na rowerze może w mgnienu oka zjechać z jednego brzegu jezdni na drugi, może wykonywać inne nieprzewidywalne manewry, np. spadanie z roweru pod koła samochodów. Reakcja kierowcy będzie ODRUCHOWA, tzn. skręci kierownicę i ominie pijaka-przeszkodę, a po ułamku sekundy może wjechać w matkę prowadzącą dziecko w wózku i ich oboje zabić!!! Kierowca może też wjechać w drzewo i zabić siebie lub pasażerów. W obu przypadkach PIJAK BĘDZIE GÓRĄ. Pijak będzie miał to w nosie, społeczeństwo będzie go dalej utrzymywać, ale będzie trudniej społeczeństwu, bo pozbyło się kilku trzeźwych, zarabiających na pijaków osób. Tusk i Komorowski mają to gdzieś, bo likwidują straszaki na pijanych rowerzystów. Jutro pijani kierowcy zgłoszą projekt takiej samej ustawy, bo co? Są gorsi niż rowerzyści?
  Janek~Janek


  Co chwila możemy przeczytać w internecie doniesienia o różnych wypadkach, ale o wypadku według takiego scenariusza jakoś jeszcze nie czytałem...

  Ale oczywiście masz rację, teoretycznie taka możliwość istnieje.
  W praktyce może się jeszcze nie zdarzyło, ale mogłoby.

  Swoją drogą pijany pieszy też może spowodować wypadek w ten sposób.

  Ogólnie rowerzysta jest szybszy niż pieszy. Pojeździjcie trochę po kraju, szczególnie przez wioski i zobaczycie ilu tam pijaków na rowerach. To taka wiejska tradycja: rowerkiem na piwko do sklepu a potem powrót tym rowerkiem. Policja często sprawdza na wsi trzeźwość rowerzystów, gdy w mieście sprawdzają głównie trzeźwość kierowców samochodów.

 • lpmmlp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2013 16:18 ~lpmmlp

  kierowca~kierowca

  ~~Jan współczuję ci, że nie rozumiesz o co w tym chodzi. Znikome zagrożenie? To wyobraź sobie, że jadąc wieczorową porą nagle zauważasz na drodze wyjeźdźający na środek pasa wprost pod Twoje koła rower. Twoim naturalnym odruchem bezwarunkowym jest uniknięcie zderzenia więc "odbijasz" kierownicą, żeby ominąć rowerzystę, a wtedy uderzasz w rosnące na poboczu drzewo lub tłum ludzi stojących na przystanku autobusowym w tym matki z dziećmi. Pijany rowerzysta odjeżdża bezpiecznie. Kiedy zabiera Cię karetka on z kumplami pije kolejne tanie wino, po które właśnie pojechał rowerem do sklepu.

  gdyby samochody nie istniały to nie był by zagrożeniem

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2013 16:17 ~olo

  Radca~Radca

  "...miała zsiąść z roweru, a później przekoywać ich, że nie jechała, tylko prowadziła rower...". To musiała być mocno na bani, bo Kodeks Wykroczeń mówi wprost, "Art. 87. § 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym". Nie trzeba wcale jechać rowerem, aby złamać ten zakaz.

  Ktoś kto rower prowadzi obok jest pieszym:
  Pord
  art. 2 pkt 18 „...za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl...”. A idąc Twoim tokiem rozumowania za broń palną będzie można uznać każdą broń która może się palić

 • jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2013 15:59 ~jaro

  Znowu wypisujecie głupoty. Przecież Bronek gajowy podpisał ustawę, że to jest tylko wykroczenie. Podziękować organowi najwyższemu, że zadbał o pijaków.

 • MD7

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2013 15:37 ~MD7

  pijanyrowerzystapopawelku~pijanyrowerzystapopawelku

  ...
  Dlaczego mam iść do więzienia za to, że po jednym piwie u kolegi wracam 3 ulice dalej do domu na rowerze? Paranoja. Myślałem, że Polacy powoli stają się mądrzejsi, ale jednak się pomyliłem.


  Jak to dla ciebie byłaby mądrość to lepiej się wyprowadź - nie mam ochoty niszczyć swojego samochodu bo jakiś pijak na rowerze przypadkiem przejeżdający 3 ulice wjedzie mi pod koła

 • Rodowity

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2013 15:30 ~Rodowity

  pijanyrowerzystapopawelku~pijanyrowerzystapopawelku

  A dlaczego ma się karać kogoś, kto nikomu krzywdy nie zrobił? Jak pijany rowerzysta wyjedzie na ulicę to odpowie za spowodowanie wypadku drogowego, więc zostanie ukarany. Dlaczego mam iść do więzienia za to, że po jednym piwie u kolegi wracam 3 ulice dalej do domu na rowerze? Paranoja. Myślałem, że Polacy powoli stają się mądrzejsi, ale jednak się pomyliłem.


  nie wiem, czy zauważyłeś że bohaterka artykułu miała 4,2 promila !!!! to nie jest raczej jedno piwo, więc nie rozumiem po co Twój głupio mądry komentarz

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2013 14:11 ~qwerty  kierowca~kierowca

  ~~Jan współczuję ci, że nie rozumiesz o co w tym chodzi. Znikome zagrożenie? To wyobraź sobie, że jadąc wieczorową porą nagle zauważasz na drodze wyjeźdźający na środek pasa wprost pod Twoje koła rower. Twoim naturalnym odruchem bezwarunkowym jest uniknięcie zderzenia więc "odbijasz" kierownicą, żeby ominąć rowerzystę, a wtedy uderzasz w rosnące na poboczu drzewo lub tłum ludzi stojących na przystanku autobusowym w tym matki z dziećmi. Pijany rowerzysta odjeżdża bezpiecznie. Kiedy zabiera Cię karetka on z kumplami pije kolejne tanie wino, po które właśnie pojechał rowerem do sklepu.
  Anty PiSAnty PiS

  Masz bujną fantazję, prawie jak Macierewicz, pewnie jesteś nieszczęśliwym złowiekiem.
  kongres~kongres


  Przeciwnie. Uważam ,że podobne "zajścia " mogą się wydarzyć. Wystarczy odrobina wyobraźni, której najwidoczniej jesteśpozbawiony/a


  Wystarczy odrobina wyobraźni żeby takiego zdarzenie uniknąć.
  Zawsze jak widzę niepewnie zachowującego się niepewnie - zwalniam, zwiększam ostrożność i odstęp.
  Jakoś jeszcze żaden mi pod koła nie wpadł...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »