Informacje

09.02.2013 17:00 apel do władz dzielnicy

Rowerzyści chcą poprawić Mokotów

SERWISY:

Wytyczenie obustronnych pasów rowerowych, budowa parkingów i uspokojenie ruchu na lokalnych ulicach - to postulaty Warszawskiej Masy Krytycznej dotyczące zmian na Mokotowie.

Rowerowe postulaty dla dzielnicy przygotował Tomasz Przygoda z Warszawskiej Masy Krytycznej. Zebrał je w punktach i skierował do burmistrza Mokotowa.

Brak parkingów przy szkołach

Na pierwszy ogień idą parkingi. Jak przekonuje, na terenie dzielnicy brakuje wygodnych miejsc, a jedyne prawidłowo urządzone są na terenach prywatnych.

"W szczególności wskazać należy na brak takich parkingów przy szkołach i placówkach kulturalno- oświatowych" – zaznacza Przygoda.

Na liście życzeń znajdują się też zmiany na pasach rowerowych. Chodzi np. o stworzenie obustronnych pasów rowerowych na ul. Gagarina i Spacerowej.

"Wytyczenie postulowanych pasów rowerowych nie utrudni w żaden sposób ruchu samochodowego, ponieważ ulice ta na całej swojej długości są na tyle szerokie, że zachowana zostanie odpowiednia szerokość pasów ruchu przeznaczonych dla samochodów" – przekonuje rowerzysta.

Nie przeszkodzi też w parkowaniu, bo auta stawać mogą na chodnikach.

Więcej pasów

Jego zdaniem podobne rozwiązanie powinno wejść w życie na ulicy Odyńca. Dzięki temu rowerzyści nie musieliby omijać stojących w korku aut. A także na odcinku Alei Wilanowskiej, pomiędzy skrzyżowaniem z ulicą Wołoską a Puławską. - "Takie rozwiązanie poprawi komfort i bezpieczeństwo komunikacji rowerowej w Centralnej części Mokotowa" – twierdzi Przygoda.

I dodaje, że kolejne obustronne pasy rowerowe powinny znaleźć się na ul. Woronicza, a także na ulicy Czerniakowskiej, na której jest bardzo duże natężenie ruchu.

Wymieniona powinna być także nawierzchnia dróg rowerowych wzdłuż ul. Boboli i Wołoskiej na asfaltową.

"W obecnym stanie droga dla rowerów na ulicy Wołoskiej w stronę Ursynowa kończy się zjazdem na ulicę przed skrzyżowaniem z ulicą Racławicką, a dalszy jej ciąg zaczyna się dopiero wyjazdem z jezdni przed skrzyżowaniem z ulicą Konstruktorską. Nie jest ona również w żaden sposób połączona z drogą dla rowerów na ulicy Racławickiej" – twierdzi Przygoda.

Dwa rozwiązania

Kolejny postulat dotyczy wybudowania drogi dla rowerów na całej długości Al. Niepodległości. "To jedna z głównych ulic Mokotowa łącząca północną i południową część dzielnicy, pełni tym samym funkcje drogi głównej ruchu przyspieszonego. Jednakże mimo jej kluczowego znaczenia, nie stanowi ona wygodnego i bezpiecznego rozwiązania dla transportu rowerowego" – argumentuje Przygoda.

Z kolei stworzenie obustronnych pasów rowerowych, albo wydzielonej drogi rowerowej kosztem jednego z istniejących pasów ruchu proponuje na ulicy Puławskiej. "Choć to drugie rozwiązanie wydawać się może obecnie kontrowersyjne, może okazać się ono słuszne w związku z ograniczaniem ruchu samochodowego w Śródmieściu w dłuższej perspektywie czasu. Odnośnie zaś pierwszego z postulowanych rozwiązań stwierdzić należy, że ewentualne ograniczenie szerokości obecnych pasów ruchu dla samochodów nie wpłynie w sposób wyraźny na ich przepustowość" – analizuje Przygoda.

Zbierają podpisy

Na deser zostawia uspokojenie ruchu na lokalnych ulicach. "Stwierdzić należy, że na obszarze dzielnicy Mokotów rozwiązanie takie nadaje się do zastosowania na większości obecnych i planowanych ulic niepełniących funkcji głównych i zbiorczych. Jako metodę realizacji wskazanego celu zaleca się oprócz właściwych znaków (strefa tempo 30)  stosowanie progów spowalniających, śluz rowerowych, dopuszczenie ruchu rowerowego pod prąd, jak również uporządkowanie parkowania samochodów" – wylicza Przygoda.

Każdy, kto popiera te postulaty może podpisać się również pod petycją do władz Mokotowa.

TU ZNAJDZIESZ PETYCJĘ

ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2013 22:45 ~Tomek

  Zimą ubiegłego roku przechodziłem przez przejście dla pieszych i mało nie rozjechał mnie samochód ;)

  Anka~Anka

  Latem ubiegłego roku wychodziłam z budynku, kilka centymetrów przed moim nosem śmignął i omało nie zmiótł pędzący rowerzysta. Gdybym się na sekundę nie zawachała i weszła na chodnik byłoby po mnie. Po nim pewnie też. Też jeżdżę na rowerze, ale nie czuję się jak królowa szos.

 • Anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2013 15:35 ~Anka

  Latem ubiegłego roku wychodziłam z budynku, kilka centymetrów przed moim nosem śmignął i omało nie zmiótł pędzący rowerzysta. Gdybym się na sekundę nie zawachała i weszła na chodnik byłoby po mnie. Po nim pewnie też. Też jeżdżę na rowerze, ale nie czuję się jak królowa szos.

 • szczur46

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2013 10:00 ~szczur46

  niki~niki

  ... nowe drogi dla rowerów NARESZCIE będą asfaltowe. I wtedy na rowerze nikt nie będzie się pchał na terytorium aut - zakorkowane jezdnie :)))

  Jezdnie są asfaltowe ale wam to przeszkadza i wolicie nierówne chodniki z płyt. Mimo, że po chodniku wolno wam jeździć WYŁĄCZNIE W ŚCIŚLE OKREŚLONYCH PRZYPADKACH.
  Dobrym pomysłem byłoby przywrócenie obowiązku posiadania karty rowerowej oraz wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń dla rowerzystów. Teraz na rowerze może jeździć każdy - analfabeta, daltonista, chory na padaczkę itp itd. Taki osobnik ma prawo pełnoprawnego uczestnictwa w ruchu drogowym ale nie musi znać przepisów, rozumieć znaków czy odróżniac kolory świateł. Dlatego jeżdżą jak chcą, mają się za święte krowy stojące ponad prawem z ogromnymi roszczeniami wobec władz i społeczeństwa.
  Pora to zmienić, chociażby przez zalecenie policji i bohaterskim funkcjonariuszon straży miejskiej intensywnych kontroli rowerzystów pod kątem przestrzegania przepisów, trzeźwości oraz właściwego wyposażenia rowerów.
  0958

 • KierowcoRowerzysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2013 00:35 ~KierowcoRowerzysta

  I jeszcze wprowadzic ustawą obowiązkowe OC dla rowerzystów, bo nagminie łamią przepisy nawet na ścieżkach rowerowych!!! Skoro pojazdy poruszające się w ruchu mają obowiązek ubezpieczenia to rowery tez!! A taki rowerzysta jak kogos potrąci (nie raz byłam swiadkiem poważnych wypadków) to przynajmnie ofiara wypadku ma prawo dochodzic odszkodowania!!!

 • Hubert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2013 19:00 ~Hubert

  Zanim skrytykujesz, upewnij się, że na tę piękną ścieżkę jest jak wjechać i że nie kończy się za 100m. Badania Zielonego Mazowsza wykazały, że tam gdzie infastruktura dla rowerów jest bezpieczna i prawidłowo zaprojektowana, korzysta z niej 99% rowerzystów.

  kaktus385~kaktus385

  A po co im ścieżki? Przecież i tak jeżdżą po jezdni, nawet jak jest obok ścieżka...

 • niki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2013 18:37 ~niki

  kaktus385~kaktus385

  A po co im ścieżki? Przecież i tak jeżdżą po jezdni, nawet jak jest obok ścieżka...


  Może nie doczytałeś tego tekstu o wymianie nawierzchni na asfaltową... I może tym razem powstające nowe drogi dla rowerów NARESZCIE będą asfaltowe. I wtedy na rowerze nikt nie będzie się pchał na terytorium aut - zakorkowane jezdnie :)))

 • cyklista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2013 17:55 ~cyklista

  Żądamy wielopoziomowych skrzyżowań na ścieżkach rowerowych i minimum pięciu tuneli pod Wisłą dla rowerów.

 • maciek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2013 17:32 ~maciek

  Biedni rowerzyści-jeżdżą po chodnikach Gagarina wjeżdżając w ludzi czekających na przystanku przy Stępińskiej-kierunek Belwederska.Przejeżdżają przez przejścia dla pieszych(brak ścieżki rowerowej) choć przepisy stanowią inaczej.
  Nikt ani MO ani Straż Miejska nie interwenniują kiedy pedałowicze łamia przepisy.I proponują dla siebie udogodnienia. A może wprowdzić obowiązek rejestracji rowerów -nr rejestracyjny jak samochód czy motor i wtedy będą mniej dzielni w swoim zachowaniu na ulicy. Pedalistom coś się w głowie pomieszało. Sa tak samo użytkownikamijak kazdy obywatel a ciągle chcą przywilejów.

 • kaktus385

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2013 07:25 ~kaktus385

  A po co im ścieżki? Przecież i tak jeżdżą po jezdni, nawet jak jest obok ścieżka...

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2013 05:59 Anty PiS

  Tomasz Przygoda~Tomasz Przygoda
  Dziękuje wszystkim, którzy podpisali się pod petycją .
  Również poparłem waszą inicjatywę i podpisałem petycję i możnaby napisać kolejną na całą lewobrzeżną Warszawę, a prawa strona.... nie niestety tam jest przepaść cywilizaccyjna.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »