Informacje

12.08.2011 12:00 Jedyna taka droga dla cyklistów

Rowery na tory

SERWISY:

Pierwsza w stolicy ścieżka rowerowa wytyczona po torowisku tramwajowym budzi kontrowersje. Pomysł może się niektórym wydać kuriozalny, ale Zielone Mazowsze uspokaja: -To rozwiązanie sprawdzone, stosowane w wielu krajach.

Wspólny pasa dla rowerów i tramwajów już niepokoi warszawiaków.

- Wbrew przepisom, logice i zdrowemu rozsądkowi w centrum miasta zrobiono ścieżkę rowerową na torowisku tramwajowym - denerwuje się internauta Paweł w mailu przysłanym na warszawa@tvn.pl. Przysyła też link do wideo umieszczonego w serwisie youtube. Co autor filmu sądzi o takim rozwiązaniu sugeruje już podłożona w tle muzyka. Na swoim blogu w onet.pl, gdzie przedastawia się jako motorniczy, kwituje pomysł krótko: idiotyzm.

Niebezpiecznie? "Zobaczymy"

Nietypowa ścieżka rowerowa powstała w okolicy pl. Zbawiciela. Droga przecina torowisko na samym placu i prowadzi przez kilkadziesiąt metrów, wzdłuż ul. Nowowiejskiej między szynami.

Kto wpadł na takie rozwiązanie? - Projekt zatwierdzał miejski inżynier ruchu - wyjaśnia Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich. Na pytanie, czy tramwajarze nie obawiają się niebezpiecznych sytuacji z udziałem rowerzystów mówi : -Zobaczymy. To bardzo krótki odcinek. Poza tym, tramwaje mają tam przystanek, a wcześniej zakręt. Jadą powoli, więc nie powinno być problemów - dodaje.

Idea słuszna

Zielone Mazowsze postulowało o utworzenie w tym miejscu ruchu mieszanego. Ścieżka na torowisku budzi u nich mieszane uczucia. - Idea jest słuszna. Ścieżki rowerowe na torowiskach to powszechne rozwiązanie np. w Szwajcarii. Jej przebieg jest jednak dyskusyjny – mówi Olek Buczyński z Zielonego Mazowsza.

A co Wy sądzicie o nowej drodze rowerowej? Zachęcamy do głosowania w sondzie i pisania komentarzy na forum tvnwarszawa.pl.

 

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Olej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2011 09:47 ~Olej

  Jazda po torach jest napewno bezpieczniejsza i łatwiejsza do przewidzenia niż e ruchu samochodowym, niestety przy obecnej infrastrukturze ciężko będzie znaleźć nowe miejsce dla rowerzystów których ciągle przybywa, jestem ZA.

 • 556

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2011 00:38 ~556

  ~pan latar:
  Ma Pan rację w 120%. Zaliczyłem kiedyś fikołka na mokrej szynie. Na szczęście nic nie jechało... A chciałem tylko przejechać przez torowisko pod ostrym kątem. Dodam, że tramwaje warszawskie są "oskarżane" o ślimacze tempo jazdy. No to, jako panaceum, wpuszczamy rowery na torowisko :)

 • rafal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2011 20:55 ~rafal

  To jest bardzo dobry pomysł. Tramwaje pojawiają się tam rzadko, a jeśli tą scieżką będą jeździli rowerzyści, to nie będą jeździć po jezdni, którą z różną prędkością poruszają się samochody, czasem prowadzone przez debili

 • pan latar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2011 20:04 ~pan latar

  tylko czekać aż jakaś mało rozgarnięta panienka na rowerze z wielkim koszykiem wjedzie w szynę i wpadnię pod tramwaj! dopiero wtedy będzie tragedia, a przecież ścieżka wytyczona. i nie opowiadajcie, że się nie da - nawet kołem motocykla, które jest kilkukrotnie szersze od rowerowego można się nieźle naciąć na torowisku.

  przejechałem po Warszawie kilkanaście tys. km rowerem i kilkadziesiąt motocyklem. nauczyło to mnie m.in. tego, żeby od torowisk trzymać się z daleka.

  po takich kwiatkach widać, że infrastukturą w Warszawie zarządzają ludzie kompletnie bez wyobraźni.

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2011 19:53 ~Wawka

  A dla wyjaśnienia "wspaniałych" pomysłów Naczelnego Inżyniera podam Wam przykład bezpiecznego rozwiązania organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Ratuszowej i Jagiellońskiej. Tam tramwaje (sytuacja sprzed obecnej przebudowy związanej z budową metra) wyglądała tak, że tramwaje otrzymywały JEDNOCZEŚNIE światło pionowej kreski (odpowiednik zielonego) Z TRZECH krzyżujących się kierunków.
  1. Wyjazd z pętli > Pl. Hallera oraz w prawo >Ratuszowa.
  2.Z Jagiellońskiej w lewo w Ratuszową i wjazd na pętlę.
  3. Z Ratuszowej w prawo > Pl. Hallera i w lewo na pętlę.
  Czy potrzebny jest dalszy komentarz???
  A co do WYSOKIEJ ŚWIADOMOŚCI rowerzystów. Jest wielu takich, co jeździ w ruchu miejskim rowerami z tzw. ostrym kołem, bez żadnego dzwonka, oświetlenia i hamulców. Typowy rower na tor w Pruszkowie. Dwóch takich "świadomych" inaczej rowerzystów wykonało w tym roku napadu na warszawskie tramwaje atakując je z boku. Jeden z nich PRZEJEŻDŻAŁ PRZEZ PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH na czerwonym świetle. Ile przepisów złamał? Szczęśliwie skończyło się na drobnych obtarciach. Było to w centrum Ochoty.

 • Szczwany LiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2011 18:51 ~Szczwany LiS

  Przestańcie pieprzyć głupoty matoły!!!Wystarczy uważać i skupić się i nikt nie zderzy się z tramwajcem i nie wpadnie w tor kołem roweru.Myślenie nie boli...!-.-!

 • cmtb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2011 18:13 ~cmtb

  Daleko nie trzeba szukać przykładu zgubnego wpływu szyn tramwajowych na pojazdy i to cztero a nie dwukołowe.

  Parę dni temu był opisywany wypadek jaki zdarzył się na Banacha - auto jadące w stronę Żwirki i Wigury na zakręcie który przecinają tory tramwajowe zatrzymało się na latarni. Bokiem. Na szczęście kierowca jechał sam więc tylko straty w sprzęcie. Na śliskich po deszczu szynach tył mu uciekł i skończyło się na latarni.

  A samochodem jeździ się po śliskim dużo łatwiej niż jednośladom.

  Torom - tramwajowym czy kolejowym - pewnie niejeden rowerzysta czy motocyklista zawdzięcza fantazyjny szlif...

 • addf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2011 15:34 ~addf

  @Tajny Agent MZK - pokaż mi w Szwajcarii linię metra???? Podpowiem ci tam nie ma nawet centymetra linii metra np. mieszkańcy Zurichu w referendum woleli dalszy rozwój wielokrotnie tańszej sieci tramwajowej zamiast drogiego metra. Co ciekawe Szwajcaria jest dużo bogatsza od Polski i bez problemu mogli sobie zbudować i 200 km tuneli metra. Oszczędni Szwajcarzy wolą jednak tańsze tramwaje i trolejbusy w centrum - samochody mają prawie wszędzie zakazy a autobusy są tylko na przedmieściach. My jesteśmy biednym krajem ale w przeciwieństwie do bogatych Szwajcarów "stać" nas na budowę 6 km metra za kilka mld EUR, która biegnie równolegle do linii kolejowej - ale Polak choć nie ma kasy to musi mieć metro i chociaż mieszka w komunalce to pod blokiem stoi Merc albo BMW

 • stary cyklista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2011 15:29 ~stary cyklista

  Od ponad 30 lat jeżdze rowerem po Warszawie,najdotkliwiej potłułem się właśnie wtedy gdy koło wjechało mi w szune tramwajową(nawet bardziej niż kiedy potrącił mnie samochód)zachowajcie szczególną uwage przejeżdzając przez torowiska i starajcie się przejeżdzać możliwie jak najbardziej prostopadle do szyny a nie równolegle.

 • m.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2011 15:29 ~m.

  Zaraz ktoś się wypierdzieli przejeżdżając na ukos przez te szyny (bo niestety większość rowerzystów to ofermy nie potrafiące jeździć, byle krawężnik na 5 cm to przeszkoda o którą robią dym w gazetach) i dopiero będzie skandal.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »