Informacje

25.05.2017 09:09 w stronę wawra

Rowerem przy piaskarni. Wydłużą nadwiślańską ścieżkę

SERWISY:


Urzędnicy od zieleni dogadali się z tymi od wody. Dzięki porozumieniu ścieżką pieszo-rowerową na praskim brzegu będzie można dotrzeć do mostu Siekierkowskiego. Teraz szlak urywa się przed mostem Łazienkowskim.

Zgodnie z przyjętym przez miasto założeniem, inwestycje nad Wisłą prowadzone są głównie po lewej stronie miasta. Prawy brzeg ma zostać dziki. Ale nie oznacza to całkowitego braku działań. W pawilonie przy plaży Poniatówce zacznie działać MOSiR, na Żeraniu techniczny most elektrociepłowni przerobiono na potrzeby rowerzystów, a na Golędzinowie w ciągu dwóch lat ma stanąć wyjątkowy budynek-głaz.

Między mostem a mostem

- Mamy dwie duże trasy, które powstały wzdłuż Wisły: po lewej stronie Nadwiślański Szlak Rowerowy czynny już od trzech lat, a po drugiej szlak wzbogacony w zeszłym roku o most nad Kanałem Żerańskim, który pozwala przejechać od Jabłonny aż do Gocławia. W tym roku ruszają kolejne prace, żeby tę trasę przedłużyć jeszcze dalej w stronę Wawra – wspomniał niedawno podczas konferencji prasowej Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

To długo wyczekiwana przez rowerzystów zapowiedź. Dziś, jadąc na południe, po dotarciu do mostu Łazienkowskiego (on także wzbogaci się o kładkę dla cyklistów) można zrobić pętlę albo dojechać do Wału Miedzeszyńskiego i tam kontynuować jazdę: po chodniku (co wybiera wielu rowerzystów) albo legalnie, po ścieżce, ale to wymaga przejechania na drugą stronę drogi. Bez względu na wybrany wariant, jazda wzdłuż głośnej, ruchliwej, sześciopasmowej ulicy do przyjemności raczej nie należy. Stąd decyzja o przedłużeniu ścieżki nad rzeką.

Jej dokładny przebieg nie został jeszcze określony. - W ciągu miesiąca zamówimy projekt ścieżki. Będzie przebiegać od mostu Łazienkowskiego do okolic mostu Siekierkowskiego, a dokładniej do wysokości ul. Fieldorfa - potwierdza nam Mariusz Burkacki z Zarządu Zieleni. Pewne jest, że - tak jak na wcześniejszym odcinku - będzie to ścieżka z naturalną, z mineralną nawierzchnią.

Bez kompromisu

Przedłużenie szlaku wymagało zgody Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które tuż za mostem Łazienkowskim prowadzi piaskarnię (tak, tak, u wodociągowców można kupić piasek z Wisły, cena za tonę - 10 złotych). - Doszliśmy do porozumienia. MPWiK zgodziło się na przeprowadzenie ścieżki przez teren piaskarni - informuje Burkacki.

Ci sami wodociągowcy pozostają nieprzejednani w kwestii podobnej inwestycji po drugiej stronie rzeki. Przy Czerniakowskiej, między Zaruskiego a Mikkego, mają dość duży teren, który rowerzyści muszą objeżdżać przy ulicy. Działania nad "zmiękczeniem" władz miejskiej spółki w tej sprawie trwają co najmniej od kilku lat. Nic z tego - wodociągowcy konsekwentnie odmawiają poprowadzenia ścieżki dla jednośladów skrajem ich gruntu. I nie zanosi się na to, aby w najbliższym czasie mieli zmienić zdanie.

- Zbiornik Czerniakowski jest elementem układu technologicznego Zakładu Centralnego, dostarczającego wodę do ponad 70 proc. naszych odbiorców i tak jak inne nasze obiekty objęty jest ścisłym nadzorem - tłumaczy nam rzeczniczka MPWiK Marzena Wojewódzka. Dlaczego zbiornik jest tak ważny? - Jest w nim gromadzona woda wydobywana spod dna Wisły, która potem jest tłoczona dalej, do innych zakładów w celu uzdatniana - odpowiada rzeczniczka. Dodaje, że na zamkniętym terenie są także "wały przeciwpowodziowe, budynki, infrastruktura wodociągowa i poruszają się po nim pojazdy".

Kolejny odcinek

Krótko mówiąc, obszar przy Wisłostradzie wodociągowcy postrzegają strategicznie i nie chcą tam nieproszonych gości. Całą nadzieję należy więc lokować po drugiej stronie rzeki. Jak zdradza nam Burkacki, ratusz i dzielnica analizują już możliwość dalszego przedłużania szlaku do Wawra.

- Jest to jeszcze w fazie koncepcyjnej. Rozważane są różne warianty. Może się okazać, że będzie to ciąg pieszo-rowerowy lub tylko ścieżka piesza. Koncepcja powstaje z poszanowaniem walorów ekologicznych miejsca (bez wycinek drzew - red.). Chodzi o teren od mostu Siekierkowskiego do plaży Romantyczna (u wylotu ul. Rychnowskiej) - podsumowuje urzędnik Zarządu Zieleni.

Jeszcze w czerwcu ma zostać otwarty nowy odcinek nadwiślańskiego bulwaru na śródmiejskim brzegu: od mostu Świętokrzyskiego do Karowej, a w wakacje następny: do mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Jednocześnie trwa konkurs na projekt bulwaru na odcinku od pomnika Syreny do Portu Czerniakowskiego. Koncepcje pracowni architektonicznych są właśnie oceniane przez komisję, w skład której weszli m.in. wiceprezydent stolicy Michał Olszewski, dyrektor Zarządu Zieleni Marek Piwowarski czy wicedyrektor Bura Architektury Wojciech Wagner.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tylko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2017 23:37 ~tylko

  ech~ech

  Po stronie praskiej jest już droga rowerowa praktycznie od wysokości Żerania do skrzyżowania z Traktem Lubelskim. o CO WIĘC CHODZI? O DUBLOWANIE ? PO CO?!
  Przecież tam jest minimum kilkanaście kilometrów niezłej drogi rowerowej, która poza rondem przy Trakcie Lubelskim pozwala jeszce jechać spory kawałek wąskim chodnikiem (mało uczęszczanym)w kierunku południowym. Po co robić kosztowne założenia zamiast poprawić na niektórych odcinkach zniszczoną nawierzchnię oraz wydzielić na chodnikach zwykłą farbą drogę rowerową. I to wszystko. Ta droga istnieje fizycznie, oczywiście miejscami w niedobrym stanie ale jeżdże tamtędy od lat i wiem , że jechać da się.
  Nie rozumiem pewnych działań, mimo, ze wszystkie rowerowe popieram.ZAWSZE.


  chociażby po to żeby jechać wśród zielenii a nie bloków

 • Łukasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2017 19:06 ~Łukasz

  "do Wału Miedzeszyńskiego i tam kontynuować jazdę: po chodniku (co wybiera wielu rowerzystów) albo legalnie, po ścieżce, ale to wymaga przejechania na drugą stronę drogi."

  DO REDAKCJI: Po chodniku tam jeździ się legalnie - z uwagi na dopuszczona prędkość >50 km/h i chodnik 2m +, wolno zgodnie z przepisami jeździć chodnikiem

 • aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2017 19:41 ~aga

  Cieszę się bardzo, że nad Wisłą będzie ścieżka. Co innego biegać czy jeździć rowerem po kostce, a wśród drzew. Fajna inicjatywa bliżej natury.

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2017 18:19 ~aaa

  Alkowski~Alkowski

  Biegam tamtędy z Gocławia, wreszcie będę mógł zaczynać z pod domu!!  Spod domu! ja tez sie ciesze, bo musialem bic od Atenskiej po kostce, a teraz hop siup i od razu na sciazke. Fajnie, ze wkoncu to zrobia.

 • mokotoviak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2017 16:50 ~mokotoviak

  Yogi~Yogi

  Czy są jeszcze inne problemy naszego miasta oprócz rowerów. Zaczynam się bać, że nie.


  Oczywiście że są, np za dużo samochodów...

 • Alkowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2017 15:53 ~Alkowski

  Biegam tamtędy z Gocławia, wreszcie będę mógł zaczynać z pod domu!!

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2017 15:36 ~ech

  Masz racje to jest zbędne dublowanie. Napisałem jak ja to widzę, jeżdżę tamtą stroną i twierdzę, że tam potrzebna jest wyłącznie naprawa niektórych odcinków i wydielenie malowaniem drogi rowerowej na chodnikach.

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2017 15:33 ~ech

  Po stronie praskiej jest już droga rowerowa praktycznie od wysokości Żerania do skrzyżowania z Traktem Lubelskim. o CO WIĘC CHODZI? O DUBLOWANIE ? PO CO?!
  Przecież tam jest minimum kilkanaście kilometrów niezłej drogi rowerowej, która poza rondem przy Trakcie Lubelskim pozwala jeszce jechać spory kawałek wąskim chodnikiem (mało uczęszczanym)w kierunku południowym. Po co robić kosztowne założenia zamiast poprawić na niektórych odcinkach zniszczoną nawierzchnię oraz wydzielić na chodnikach zwykłą farbą drogę rowerową. I to wszystko. Ta droga istnieje fizycznie, oczywiście miejscami w niedobrym stanie ale jeżdże tamtędy od lat i wiem , że jechać da się.
  Nie rozumiem pewnych działań, mimo, ze wszystkie rowerowe popieram.ZAWSZE.

 • ibbot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2017 14:47 ~ibbot

  Olszewski "po lewej stronie Nadwiślański Szlak Rowerowy czynny już od trzech lat"

  Niech Pan nie wprowadza w błąd. W chwili obecnej ścieżka urywa się przy Moście S-D a z drugiej strony Świętokrzyskim, gdzie robicie bulwary. Jak już skończycie, to zaczniecie bulwary między Świętokrzyskim a Poniatowskim. I tak następne 10 lat nie będzie czynny.

 • kraczor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2017 14:41 kraczor

  Andrew~Andrew

  Ja tobym wszystkim rowerzystom powygrencał wentyle!

  śmiało wygrencaj.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »