Informacje

06.08.2013 19:04 rowerem wzdłuż wisły

Rowerem legalnie po wale? Prezydent chce zmiany prawa

SERWISY:


Jest szansa, że w najbliższym czasie jazda rowerem po wałach przeciwpowodziowych będzie legalna. Do sejmu trafi wkrótce projekt nowelizacji prawa wodnego, która to umożliwi. Nowe przepisy mają zachęcić samorządy do budowy ścieżek rowerowych na wałach. Na samym Mazowszu jest ponad 300 km tras wzdłuż Wisły.

Obecnie wjazd rowerem na wał grozi mandatem. Zgodnie z kodeksem wykroczeń, taka przejażdżka może zakończyć się mandatem w wywokości 500 złotych. Wszystko przez obowiązujące prawo wodne.

Rowerzyści zaskoczeni zakazem

- W ostatnim czasie nie wystawiliśmy żadnego mandatu rowerzyście. Oprócz szacunku do przepisów jest też zdrowy rozsądek. Bardziej zwracamy uwagę na pojazdy, które faktycznie mogą naruszyć wał. Mieliśmy próby wjechania na niego samochodem albo quadem – mówi Monika Niżniak, rzeczniczka warszawskiej straży miejskiej i dodaje, że bezwzględne zakazy wchodzenia na wał dla wszystkich ostatnio obowiązywały w czasie powodzi.

Kamera tvnwarszawa.pl wybrała się we wtorek na Wał Zawadowski, na część, gdzie nie ma ścieżki rowerowej. Rowerzyści, z którymi rozmawialiśmy byli wyraźnie zaskoczeni informacją o zakazie. - Przecież rower to nie jest żadne obciążenie dla wału - bronił się jeden z rowerzystów. - Prawo powinno być jak najszybciej zmienione - dodał inny.

"Archaiczny przepis"

Prezydent Bronisław Komorowski najwyraźniej również uznał ten przepis za niedostosowany do obecnych realiów. W kancelarii głowy państwa przygotowana została nowelizacja przepisów o wałach przeciwpowodziowych. Dzięki niej, będzie można jeździć rowerem po wale bez narażania się na wysoką karę.

Nowelizacja ma zachęcić samorządy do budowy ścieżek rowerowych wzdłuż rzek. Dotychczas powstanie takiej drogi wiązało się z koniecznścią wydania specjalnego rozporządzenia, które "omijało" zakaz poruszania się na wale. Nowe prawo uprości procedurę.

Prezydent Komorowski ma złożyć podpis pod projektem nowelizacji ustawy jeszcze w środę. Później projekt trafi do sejmu. Jesli zyska akceptację większości posłów, wejdzie w życie jeszcze w tym roku.

- Wydaje się to być interesująca oferta, tym bardziej, że w Polsce jest mało ścieżek rowerowych – powiedział tvn24.pl Sławomir Rybicki, jeden z prezydenckich ministrów pracujących nad nowelizacją ustawy. - Mamy nadzieję, że przy tak proobywatelskiej ustawie nie będzie oporu politycznego – dodał.

Przywrócić Wisłę turystom

Pomysł popierają również marszałkowie ośmiu nadwiślańskich województw. W środę podpiszą specjalne porozumienie. Jak powiedziała Marta Milewska, rzeczniczka marszałka Mazowsza, podpisany dokument otworzy prace nad przywróceniem Wisły turystom.

- Porozumienie będzie miało bardzo szeroki zakres, od kwestii gospodarczych po turystyczne. Wisła to bowiem olbrzymi, ale ciągle nie w pełni wykorzystany atut turystyczny województw. Tylko na Mazowszu znajduje się jej ponad 320-kilometrowy odcinek. Jednak do stworzenia czegoś komplementarnego, niezbędne jest zaangażowanie wszystkich województw – przekonuje rzeczniczka. - Jednak o szczegółach projektów na tym etapie nie można jeszcze mówić. Podpisanie porozumienia będzie pierwszym krokiem, kolejnymi analiza ewentualnych możliwości finansowania wspólnych działań – precyzuje Milewska.

- 70 proc. Polaków jeździ na rowerach, a 22 proc. z nich robi to systematycznie. A my mamy przepisy, które utrudniają dostęp do miejsc o dużych walorach przyrodniczych i krajobrazowych - tłumaczy Olgierd Dziekoński, jeden z prezydenckich ministrów odpowiedzialnych za przygotowanie ustawy.

W całym kraju jest 9,5 tysiąca kilometrów wałów.

CZYTAJ TAKŻE NA TVN24.PL

tvn24.pl/bf/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rowerzysta Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 09:42 ~Rowerzysta Paweł

  No proszę! Całe życie jeżdżę rowerem i dopiero teraz się dowiedziałem, że po wale nie wolno... nie przyszłoby mi do głowy szukać gdzie mogę jeździć rowerem w prawie... wodnym :)

 • Figo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 09:36 ~Figo

  jutro pojadę wałem motorowerem i nikt mi mandatu nie wlepi ;-)

 • michal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 08:47 ~michal

  kuciaczek~kuciaczek

  to jak już tak chcemy udostępniać walory przyrodnicze to ja bym poprosiła o nowelizację ustawy o lasach polegającą na wykreśleniu z ustawy art.29 ust. 1a, no bo kto to słyszał o zakazie jazdy konno w lesie, a nadleśnictwa często szlaków nie wyznaczają :(

 • swędzimniełokieć

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 08:44 ~swędzimni…

  Ale Hanka się wystraszyła, jeszcze chwila i zacznie młodym mieszkania rozdawać zamiast menelom ze stadem dzieci.

 • janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 08:38 ~janek

  powinnismy Gronkiewiczowej czesciej referendum robic w przeszlosci, tak wiele mogloby sie zmienic na lepsze :)

 • kuciaczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 07:58 ~kuciaczek

  to jak już tak chcemy udostępniać walory przyrodnicze to ja bym poprosiła o nowelizację ustawy o lasach polegającą na wykreśleniu z ustawy art.29 ust. 1a, no bo kto to słyszał o zakazie jazdy konno w lesie, a nadleśnictwa często szlaków nie wyznaczają :(

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 07:05 ~aaaa

  Potrzebny jest jeszcze przepis nakazujący kobietom poruszanie się wyłącznie skrajem drogi, zwłaszcza tym o "rozłożystych biodrach". Bo po drogach dla rowerów i tak będą łazić, więc chociaż niech nie blokują środka drogi.

 • rowerowowowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 03:40 ~rowerowowowy  wawerczyk~wawerczyk

  To jak mam rozumieć ścieżkę rowerową na Wale Miedzeszyńskim? Czy w takim razie budowa tej ścieżki była nielegalna i tym samym bezsensowna? Proszę o wytłumaczenie.
  Pozdrawiam.
  lolz~lolz

  budowa nie, ale jazda po niej już grozi mandatem xD

  PS: teraz będzie wiadomo czyja to wina jak wały przerwie: prezydenta i PO :P

  Winiarnia~Winiarnia

  A tak w ogóle to wszystko wina Tuska :)


  Panowie, jak byk stoi w artykule: "Dotychczas powstanie takiej drogi wiązało się z koniecznścią wydania specjalnego rozporządzenia, które "omijało" zakaz poruszania się na wale. ". Wstyd!

 • rowerowowowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 03:38 ~rowerowowowy

  strach się bać~strach się bać

  Szkoda, że nie ma prawa nakazującego spowolnienie tempa jazdy rowerzysty mijającego pieszego.

  W zasadzie wystarczyłaby empatyczna mentaloność, kultura, ale 60% rowerzystów jej nie posiada. Tego uczą/nie uczą rodzice, a gdy taki niewychowany dorośnie, nie ma na niego innego bata niż prawo.  Przecież jest prawo, które zabrania rowerzystom jazdy po chodnikach, a pieszych chodzenia po drogach rowerowych i ulicach jeśli jest przy nich chodnik. Moim zdaniem pasów wspólnych dla pieszych i rowerów w ogóle się nie powinno budować i nie ma co w to mieszać kultury.

  40% empatycznych rowerzystów to i tak niezły wynik, bo idąc dalej tą drogą należałoby może wprowadzić ograniczenie prędkości z jaką samochód/motocykl może rowerzystę wyprzedzać? Bo z mojego doświadczenia to z empatią u kierowców pod tym względem dużo gorzej. Ale tu też by wystarczyło egzekwować już istniejące prawo (ograniczenia prędkości + zachowanie bezpiecznej odległości przy wyprzedzaniu rowerzysty) - i problem by się znacząco zmniejszył.

 • Ząb_Zupa_Dąb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 01:06 ~Ząb_Zupa_Dąb

  strach się bać~strach się bać

  Tego uczą/nie uczą rodzice,

  To się nazywa kindersztuba. Ale zanika. Przez nianie z Vietnamu, TV i net.
  Poprawka - zaobserwowane ostatnio: na Chłodnej ok 60-cio letnia Polka wyprowadzała na spacer pięcioro ryżów ...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »