Informacje

08.12.2011 20:11 "chmury kultury" zagrożone?

Roszczenia wstrzymują rozbudowę pawilonów

SERWISY:

Wygląda na to, że planowana modernizacja pawilonów na tyłach Nowego Światu pozostaje w sferze marzeń. Projektantów i zarząd popularnych knajpek, którzy chcą stworzyć "Chmury Kultury" na ziemię sprowadza ratusz.

Plan jest taki: na dole knajpki w odświeżonym wydaniu, na dobudowanym piętrze miejsce dla artystów, a na samej górze m.in. scena koncertowa i mała restauracja. Taki jest w skrócie pomysł na "Chmury Kultury", czyli pawilony w nowy wydaniu. Czy uda się to zrealizować?

1 czy 3

Żeby zarząd pawilonów mógł przygotować się do przebudowy musiałby dostać z miasta zielone światło na przedłużenie o kilkadziesiąt lat użytkowania wieczystego dla terenów, na których knajpki się znajdują. Przedsiębiorcy sądzą, że od pełni szczęścia dzieli ich rozwiązanie sprawy teoretycznych roszczeń do jednej z czterech nieruchomości, na których stoją pawilony (oznaczonej adresem Nowy Świat 26). Inaczej widzi to ratusz, do którego decyzja należy.

Urzędnicy z Biura Gospodarki Nieruchomościami twierdzą, że możliwość przedłużenia użytkowania wieczystego zarządowi pawilonów blokują jeszcze inne roszczenia - do nieruchomości pod adresem Nowy Świat 24 i 28.

Bez "odblokowania"

– W przypadku obu części nieruchomości hipotecznych (NŚ 24 i NŚ 28) wchodzących w skład działki 56 toczą się przed Prezydent Warszawy postępowania administracyjne wywołane skutecznymi terminowymi wnioskami. Postępowania zmierzają do pozytywnego dla spadkobierców dawnych właścicieli rozpoznania tych wniosków, tj. ustanowienie na ich rzecz prawa użytkowania wieczystego - mówi Dagmara Strzelczyk z biura prasowego urzędu miasta. - Wniosek z tego, że możliwość przedłużenia użytkowania wieczystego na rzecz "Pawilonów" nie zostanie "odblokowana". Chyba, że spadkobiercy dawnych właścicieli zmodyfikują wnioski lub zmieni się stan prawny - precyzuje.

A na to pozostał niecały rok - użytkowanie wieczyste kończy się obecnemu zarządowi pawilonów w listopadzie 2012 r. Co zatem mają zamiar zrobić? Zarząd pawilonów nadal zbiera głosy poparcia dla projektu modernizacji wśród mieszkańców i samorządowców. Ale nie wyklucza też innego rozwiązania, jeżeli nie zostanie im przedłużone użytkowanie wieczyste. - Wtedy pójdziemy do sądu, który rozstrzygnie sprawę roszczeń - mówi Robert Kowalski, członek zarządu pawilonów.

Do sprawy będziemy wracać na tvnwarszawa.pl

ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2012 17:27 ~Olo

  Pawilony przy Marszałkowskiej zostały już rozebrane. Teraz pora na rozbiórkę tych na tyłach Nowego Światu.
  To miejsce nie przystoi do obrazu kultury europejskiej. Chyba że alkohol i załatwianie potrzeb fizjologicznych na okolicznych trawnikach oraz klatkach schodowych można nazwać kulturą

 • A

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2012 04:30 ~A

  Ciekawe jakbyś się Urbanista zachował jakby Twojej rodzinie ukradziono majątek i pozbawiono źródła dochodu?!
  Spadkobiercy maja prawo domagać się swojej własności - Miasto może i remontowalo kamienice, ale w minimalnym stopniu. Zreszta dziś wystarczy się przejść Nowym Światem i od razu widać, które kamienice są w prywatnych rękach - od razu odzyskały swój urok i piękno.
  Najbardziej smiesza mnie firanki w oknach w kamienicach położonych przy najbardziej reprezentacyjnej ulicy miasta. To nie jest miejsce dla biedoty, choć nic do ludzi niezależnych nie mam.

 • Urbanista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2011 10:23 ~Urbanista

  Pani Haniu kochana, co racja to racja. Rozdać w cholere wszystkie cenne dla Warszawy grunty kłótliwym, przedwojennym właścicielom, niech zrobią tam zagłębie kebabowe...Żegnajcie klimatyczne pawilony...

 • Beatrycze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2011 11:45 ~Beatrycze

  A mnie kiedyś odwiedziła koleżanka z Olsztyna i chciała koniecznie, żebym zabrała ja do Pawilonów, bo od wszystkich słyszała, że to jest kultowe miejsce Warszawy - tylko wstydziłam zapytać od kogo tak słyszała... Nie chciałaam jej robić przykrości.

 • granat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2011 11:03 ~granat

  CityCenter nie wiem czy sa popularne wsrod przyjezdnych boi w metryki ludziom nie zagladam, ale jako rodowity czesto tam zagladam.

 • CityCenter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2011 08:51 CityCenter

  Zastanawia mnie jedno... czemu te smieszne pawilony są tak popularne wśród przyjezdnych "warszawiaków od 3 miesięcy wraz dojazdem"? Czy oni naprawdę czują się tam lepiej, bardziej warszawscy wśród innych czerepachów, czy jak...? Non capisco..

 • kociara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2011 23:48 ~kociara

  @lapex

  No świetnie.
  Dochód z najmu? A myślisz, że ci właściciele to nie ponosiliby kosztów remontów, wymian instalacji itp?? Tylko nabijali sobie kabze przez 60 lat?
  Teraz oni się zjawili, gdy budynki sa w miarę w dobrym stanie: mają w miare dobre okna, wymienione dachy, rury od wody, ogrzewania. Do tego zlikwidowane piece kaflowe, bo niektóre kamienice tak miały.
  A za to płaciło państwo.
  Zdajesz sobie z tego sprawę?

 • lapex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2011 22:56 ~lapex

  zwrot kosztów utrzymania? co za bzdura! to miasto powinno rekompensować straty jakie ponieśli dawni właściciele np.: w wyniku utraty wpływów z wynajmu itd. I raz dwa problem roszczeń byłby rozwiązany.

 • Ograbiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2011 22:17 ~Ograbiony

  Utrzymywane przez miasto, ake zarabialo tez miasto!

 • lolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2011 21:59 ~lolek

  Przecież te lokale przez dziesięciolecia były utrzymywane ze środków miasta. Powinien być zapis w prawie że owszem oddajemy nieruchomość ale po zwrocie kosztów utrzymania. Wtedy skończyły by się roszczenia!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »