Informacje

08.04.2014 14:41 startuje misja obserwacyjna

Rosyjski samolot przeleci nad Polską. Może fotografować obiekty wojskowe

SERWISY:

Rosyjski samolot An-30B z Rosjanami i Białorusinami na pokładzie przeleci nad Polską. W trakcie lotu może fotografować między innymi głównie obiekty wojskowe, koszary, czy lotniska. Misja obserwacyjna ma wystartować w środę o godz. 9.00.

O rozpoczęciu misji na mocy Traktatu o Otwartych Przestrzeniach poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. Maszyna An-30B, która stacjonuje teraz na lotnisku wojskowym w Warszawie, wystartuje jutro o godz. 9.00. Obserwacja będzie przeprowadzona w dwóch etapach: samolot zrobi dwa obloty nad Polską. - Zostaliśmy poinformowani, że Rosjanie zgłosili zamiar odbycia lotu w środę, podzielą go na dwa etapy. Najpierw rano, później drugi lot po południu – mówi TVN24 Artur Goławski z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Główne obiekty wojskowe

Samolot An30B w ramach umowy może wykonać lot o długości ok. 1500 km po wyznaczonej i zaplanowanej trasie. W tym czasie jest fotografowany teren kraju. Jak mówi Goławski, obiektywy mogą być skierowane między innymi na głównie obiekty wojskowe, koszary, czy lotniska. Zdjęcia są robione w celach kontrolnych.

- Wykonuje je pokładowy aparat fotograficzny o dosyć dużej rozdzielczości. Powstają z tego zdjęcia, które są wywoływane. Następnie kopia zostaje w archiwach państwa przyjmującego, natomiast inspektorzy zabierają ze sobą oryginał do swojej ojczyzny – wyjaśnia Goławski. – Tak to będzie prawdopodobnie wyglądało tym razem, gdy gościmy inspekcją rosyjsko-białoruską – dodaje.

"Zaskoczenia nie ma"

Misja jest kontrolowana przez polskie wojsko – na pokładzie maszyny będzie czterech polskich żołnierzy. I zaznacza, że w ubiegłym tygodniu odbywał się analogiczny lot nad Rosją, Białorusią i obwodem kaliningradzkim. – Żadnego zaskoczenia nie ma. Jesteśmy zobligowani do sześciu takich lotów w Polsce, w tym do trzech rosyjsko-białoruskich w roku i do jednego ukraińskiego i sami wykonujemy do dwóch lotów nad Rosją i jeden nad Ukrainą w roku - wyjaśnia  Goławski.

Rosyjski samolot na polskim niebie. Zobaczysz? Wyślij zdjęcie - apeluje redakcja Kontaktu24.


ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Polka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2014 22:40 ~Polka

  Mówi tak jakby to było normalne. A przecież Rosja jest agresorem . Nie przestrzega umów międzynarodowych. MY moglismy odbyć taki lot , bo nie zaatakujemy Rosji a Czy ktoś zapytał po co Putinowi zdjęcia jednostek wojskowych. Pewnie nie- Tak oto rząd dba o bezpieczeństwo Polaków. Uroczyście oświadczam, jeśli wybuchnie wojna ja nie będę narażała życia swoich bliskich i ewakuuję sie z tego Kraju. ( pewnie zaraz po naszych rządzących)

 • kola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2014 21:11 ~kola

  samolot rodem XXII wieku, kakaja tetchnika

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2014 16:44 ~Nick

  Poczęstujcie ich polską wieprzowiną - niech się przekonają, że jest smaczna i zdrowa ;-)

 • king kong

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2014 14:53 ~king kong

  Adam~Adam

  Powinnismy od razu wyslac swoj samolot nad Rosje i Bialorus!

  A ciebie na księżyc!

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2014 13:52 ~ech

  Ann~Ann

  O tempora, o mores!
  Czytając Wasze komentarze odnoszę wrażenie, iż żyję w jakimś zacofanym kraju, który nadal myśli iż jest pępkiem Świata i "przedmurzem chrześcijaństwa".
  Latacie z szabelką i nic Wam z tego nie przychodzi. Europa Zachodnia ma Was w zadku a Rosja jeszcze głębiej gdyż dla nich gęś nie ptica a Polska nie zagranica.
  Bierzcie przykład ze Słowaków, Czechów czy Węgrów. Oni jakoś nie gwiazdorzą! Żyją przyszłością a nie rozpamiętywaniem narodowych porażek. Liczy się mocna gospodarka i to co będzie jutro. Przestańcie szerzyć panikę i niepotwierdzone wieści o sołdatach łomoczących kolbami do drzwi. Jak tak dalej pójdzie to Wasze dzieci będą się w nocy moczyć z tej histerii, którą szerzycie.
  Quo vadis Narodzie?  Przytoczeni przez Ciebie Czesi wykluczyli wszelkie firmy z rosyjskim kapitałem z przetargu na rozbudowę Temelina. I zapewne przeszkadzało im, że to np. dyskryminacja ani to, że rosyjskie rozwiązania byłyby tańsze.

 • o take polskie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2014 13:49 ~o take polskie

  Dla urzędników my wszyscy też nie przedstawiamy nie tylko większej ale wręcz żadnej wartości.

 • tak tylko pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2014 12:35 ~tak tylko pytam


  trzeźwy~trzeźwy

  Samolotem sie podniecacie, bo go widać, ale już satelitami zdziełanymi w CCCP, których nie widać, a które fotografują wszystko na świecie jak leci (i w Polsce też), to juz się nie przejmujecie?
  jar~jar

  bo to ciemniaki!


  Ciemniaki, powiadasz? Nie uważasz zatem, że obecność tego samolotu jest tym bardziej niczym nie usprawiedliwiona?

 • żenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2014 12:33 ~żenada

  Żyjemy jednak w zdrowo popie*dolonym kraju, co gorsza kraju rządzonym przez słabych i tchórzliwych ludzi (na pohybel PO, PiS, TR, SLD, PSL i reszcie tych niekompetentnych nieudaczników, którzy od 20 lat przewijają się przy rządowym korycie).

  Potem się dziwić, że nas nie szanują na świecie... NATO zwiesiło wszelką wojskową współpracę z Rosją, a my pozwalamy im na loty zwiadowcze nad naszym krajem. CDK?!

  Nie znajduję słów.

 • darek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2014 12:30 ~darek

  No wieśniaki do roboty złom będzie!!!!!!!

 • Daro_qq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2014 12:28 ~Daro_qq

  A więc w środę około 9 wszyscy paluszek w góre :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »