Informacje

12.03.2012 15:07 większe ryzyko zachorowań podczas euro

Rośnie liczba zakażeń HIV
"Młodzi nie używają prezerwatyw"

SERWISY:

 

Rośnie liczba zakażeń HIV na Mazowszu - alarmują eksperci i władze województwa. W zeszłym roku w woj. mazowieckim wykryto prawie 400 zakażeń, podczas gdy rok wcześniej było ich tylko 162. Obecnie na Mazowszu jest ok. 1,5 tys. zidentyfikowanych zakażonych.

W poniedziałek wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski powołał zespół ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS.
Celem zespołu jest m.in. zwiększenie liczby punktów diagnostycznych, w których można zrobić test na HIV, aby były one dostępne również w mniejszych miejscowościach na terenie województwa oraz upowszechnienie testów wśród mieszkańców Mazowsza.

"HIV mnie nie dotyczy"

Na Mazowszu istnieje sześć punktów konsultacyjno – diagnostycznych (jeden w Płocku, pięć w Warszawie).

- Chcemy zachęcić mieszkańców do korzystania z bezpłatnych i anonimowych testów. Jak najszybsza diagnoza choroby i rozpoczęcie leczenia pozwalają zachować dobrą jakość życia. Tymczasem wciąż żyjemy w przekonaniu, że +HIV mnie nie dotyczy+ i to przekłada się na niską liczbę osób, które z własnej inicjatywy poddają się testom na HIV" – powiedziała Nawrocka.

Podkreśliła, że poważnym problemem jest fakt, że ok. 66 proc. osób nie wie o swoim zakażeniu.
Jak podkreśliła konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, Polska była do niedawna krajem, który dobrze radził sobie z epidemią HIV/AIDS i sytuacja w naszym kraju była stabilna. Jednak w zeszłym roku po raz pierwszy liczba nowych zakażeń przekroczyła tysiąc - odnotowano ich ponad 1,3 tys., z czego prawie 400 na Mazowszu. W jej opinii woj. mazowieckie na tle kraju plasuje się wysoko pod względem liczby nowych zakażeń, dlatego niezbędne są działania, które ograniczą epidemię i odwrócą tendencję wzrostową.

Coraz więcej zakażeń wśród młodych

Zadaniem prezeski Fundacji Edukacji Społecznej Magdaleny Ankiersztejn-Bartczak nowe zakażenia, które odnotowywane są przede wszystkim wśród młodych ludzi, to efekt braku systemowej profilaktyki i edukacji seksualnej w szkołach. Zwróciła uwagę, że główną drogą zakażenia są kontakty seksualne, co świadczy o tym, że młodzież nie ma podstawowej wiedzy na temat HIV/AIDS i nie odnosi możliwości zakażenia do siebie.

- Młodzi ludzie nie używają prezerwatyw, nie robią testów, a później są zaskoczeni, gdy dowiadują się o zakażeniu - mówiła.
W jej opinii profilaktyką w dużej mierze mogłyby zajmować się organizacje pozarządowe, jednak środki na ten cel są systematycznie zmniejszane. Efektem jest wzrost liczby zakażeń.
Nawrocka zwróciła uwagę, że migracja turystów podczas Euro 2012 może być czynnikiem zwiększającym liczbę infekcji.

Czujność na Euro

-Wspólna organizacja imprezy sportowej oraz przyjazd do Polski wielu kibiców z Europy Wschodniej powinny zmusić do większej czujności i niepodejmowania ryzykownych zachowań – dodała Cholewińska-Szymańska, przypominając, że liczna zakażeń HIV za naszą wschodnią granicą wzrasta lawinowo, jednocześnie dostęp do leków antyretrowirusowych jest tam niewielki.

Zadaniem powołanego przez wojewodę zespołu będzie zapewnienie profilaktyki, wsparcia i opieki nad chorymi, przeciwdziałanie dyskryminacji chorych oraz utrzymanie spadku zakażeń z matki na dziecko. Planowane są szkolenia, dzięki którym zwiększy się świadomość tematyki HIV i AIDS wśród lekarzy, służb mundurowych, pracowników oświaty i socjalnych oraz służb ratunkowych.

W skład zespołu weszli m.in. przedstawiciele wydziałów zdrowia i polityki społecznej urzędu wojewódzkiego, izb lekarskich oraz izb pielęgniarek i położnych, marszałka województwa, Sanepidu, policji, kuratorium oświaty, NFZ, konsultanci wojewódzcy (z takich dziedzin jak diagnostyka laboratoryjna, choroby zakaźne, epidemiologia oraz zdrowie publiczne), a także dziewięć organizacji pozarządowych.

PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • komarrider

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 22:34 ~komarrider

  szybkowłączmyslenie~szybkowłączmyslenie

  Osobiście szkoda mi takich naiwniaków jak Ty. Nie słyszeli o pomyłkach i błędach lekarskich, zaniedbaniach, zaniechaniach, złej woli czy nadużyciach. Idąc Twoim tokiem rozumowania można zaprzeczyć istnieniu epidemii AIDS w Afryce. Jak to? Empidemia? Gdzie? W XXI wieku? Przecież są prezerwatywy...


  Mnie też szkoda takich, którzy nie potrafią czytać ze zrozumieniem oraz posługują się obiegowymi opiniami i nie zauważają zmian na lepsze. W kwestii używania jednorazowego sprzętu oraz "czystości" serologicznej przetaczanej krwi nie mam zastrzeżeń do jednostek ochrony zdrowia w PL, bo mam tę możliwość obserwowania zarówno ze strony pacjenta, jak i personelu medycznego. Ciekawi mnie tylko to w którym miejscu napisałem, że lekarze nie popełniają błędów. Wskaż mi to, bo jakoś nie mogę znaleźć tego...

 • JasnogrUT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 15:48 ~JasnogrUT

  młody wykształcony z Wawki~młody wykształcony z Wawki

  Głupi księża mówiął, żeby się nie bzykać!!! Co za ciemnogrót!!! Tylko Palikot! Tylko Platfoma Obywatelska!!!


  Dziecko, a zaglądasz czasem do słownika ortograficznego?
  Mniej wykrzykników, więcej pokory :-)

 • Kamil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 15:37 ~Kamil

  Pan Biolog lysol wlasnie sie oficjalnie publicznie skompromitowal.

  1. Pory w prezerwatywach byly badane oficjalnie wielokrotnie plynem o najmniejszym znanym napieciu powierzchniowym. plyn nie przenikal przez nie, wiec przenikniecie wirusa nie jest mozliwe, tym bardziej w sluzie czy nasieniu

  2. zawsze jak prezerwatywa peka jest to zauwazalne, to wynika z jej konstrukcji i uzytego do jej produkcji materialu. jezeli mamy watpliwosci po sosunku mozna to sprawdzic wypelniajac prezewatywe woda i zawartosc wylewajac do kanalizacji.

  3. pani biolog nie ma ani po czesci racji, szerzy plotki a nie wyniki badan

  4. nawet przy transmisji dozylnej potrzeba okolo 2 -3 kropel krwi aby doszlo do zakazenia, w zwiazku z tym mikroobtarcia i mikrosopijne ilosci krwi pani biolog moze miedzy bajki wlozyc tym bardziej ze wirus nie wpada od razu do ukladu limfatycznego a mikrorana ma charakter wypychajacy - wypycha material zakazny. zeby tak bylo jak mowi pani biolog, to ludzie z hiv nie mogliby np grac w gry zespolowe ze wzgledu na mikroobtarcia, a znany jest przypadek magica johnsona ktory gral w nba majac status pozytywny i nikt sie niczego ine obawial

 • FAGO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 15:25 ~FAGO

  Rośnie liczba zakarzeń?? Coś takiego.. A czy ktoś pomyślał jak od kilku lat wzrosła cena prezerwatyw?? Za unimilki, za które kiedyś sam osobiście płaciłem w Aptece 2-3zł teraz trzeba zapłacić 6-8zł nie mówie już o durexach, które są tragicznie drogie i do d... I dlaczego taka cena przecież technologia się nie zmieniła od wielu lat, ciągle są takie same a cena wzrocła o 100%. Oczywiście można iśc to marketu i kupić jakieś nie wiadomego pochodzenia które zresztą też nie są tanie ale ja nigdy takim nie ufałem. Nie okłamujmy się zdzierają z nas na wszyskim i społeczeństwo jest bardzo biedne i cała młodzież biedna bo kto im ma dać się pytam a jak już mają 10zł na prezesy wydać to wolą kupić 4-6 piw w markecie i potem już im jest wszystko jedno a na końcu dowiadują się że nają AIDS albo coś innego. I nic nie pomogą programy społeczne, nawoływania i inne pierdoły dopuki prezesy i inne środki nagłej potrzeby nie będą za grosze jak to jest na zachodzie gdzie w każdym kiblu masz maszynę z prezesami ZA DARMO!! Ale To Jest polska...

 • nhgd32

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 15:02 ~nhgd32

  Kosciol i ludzie tam chodzacy to zacofana ciemnota,a nie nowoczesne spoleczenstwo!

 • lysol30

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 14:58 ~lysol30

  09:03 ~zyta

  Edukacja seksualna? U mnie w liceum nawiedzona pani od biologi wręcz przekonywała nas, że prezerwatywy nie chronią ni przed ciążą, ani przed HIV, bo mają mikroskopijne dziurki przez które wydostają się i wirusy i plemniki.
  Tacy ludzie powinni odpowiadać karnie za wprowadzanie dzieci w błąd i narażanie ich w przyszłości na śmiertelną chorobę!  Sam jestem biologiem i to tłumaczę tak. Nie ma pewności iż prezerwatywa w 100% zabezpieczy przed ciążą czy chorobami wenerycznymi, to tak samo jak nie każda szczepionka czy lek działa w 100%. Prezerwatywa może np. peknac i tego mozna nawet nie zauwazyc, ale to tylko takie ekstremalne przypadki. Twoja pani biolog ma po czesci rację. Seks z prezerwatywą to seks bezpieczny. Twierdzenie, że prezerwatywa zabezpiecza przed zakażeniem jest nieprawdziwe. Nie eliminuje ona ryzyka zakażenia ale znacznie je zmniejsza. Prezerwatywa nie jest materiałem ciągłym, znajdują się w niej mikropory które są znacznie większe anieżeli wirus HIV, jadnakże znacznie mniejsze anieżeli plemnik. Nalezałoby zaznaczyc iz prezerwatywa stanowi jakoby bariere uniemozliwiajaca bezposrednie tarcie pracia z błona sluzowa pochwy, w zwiazku z czym nawet jak podczas stosunku dojdzie do mikrouszkodzen na skorze/nabłonku prącia i mikrouszkodzen na błonie sluzowej pochwy to nie dochodzi do bezposredniego kontaktu krew-krew (przy takie mikrouszkodzenia moga przedostawac sie niewielkie ilosci krwii. Dodatkowo nie dochodzi do bezposredniego kontaktu miedzy sluzem wydzielanym przez pochwe a praciem i ewentualnym meskim ejakulatem, Tak więc ryzyko infekcji jest obnizone do minmum, ale z zanaczeniem ze nie w 100%. Prawdopodobienstwo zakazaniea HIV przy stosowaniu prezerwatywy jest minimalne, to tak jakby twierdzic ze mozna zarazic sie przez pocałunek - nalezałoby wypic minimum 0,5 litra sliny w ktorej znajduje sie jedna czastka wirusa albo całowac sie gdy obu partnera krwawia dziasła...

 • szybkowłączmyslenie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 14:34 ~szybkowł…  Maniek~Maniek

  Mając jednego partnera musisz mieć do niego pełne zaufanie. W tedy możesz spać spokojnie
  tylewtemacie~tylewtemacie


  Maniek, przykro mi, ale Twój światopogląd jest ułudą. Twoja partnerka może zostać zarażona w stacji krwiodawstwa, podczas transfuzji krwi po wypadku, podczas rutynowego szczepienia czy pobierania krwi w przychodni, podczas operacji w szpitalu, w dziesiątkach innych, nawet niepozornych sytuacji. Naprawdę. Poczytaj więcej na ten temat, dokształć się, doedukuj, bo jeszcze ktoś uwierzy w te Twoje smutne teorie i spotka go ogromna przykrość.
  komarrider~komarrider

  Też chyba żyjesz w innym świecie. Nie wiem czy wiesz, ale jest coś takiego m.in., jak:
  -jednorazowy sprzęt do pobierania/przetaczania krwi, który jest sterylny
  -chirurgiczne sterylne rękawiczki, ubrania (+oczywiście chirurgiczne mycie rąk przed zabiegiem i dezynfekcja)
  -jednorazowe rękawiczki używane przez inny personel medyczny (ratownicy, pielęgniarki, położne) który uniemożliwia przenoszenie chorób zakaźnych. Jeżeli chodzi o służbę zdrowia to owszem choroby zakaźne są zagrożeniem, ale o wiele trudniej walczy się z coraz to nowymi szczepami bakterii wielolekoopornych. Poza tym czasy komuny już odeszły i nigdzie nie dostaniesz krwi bez wcześniejszego jej przebadania.


  Osobiście szkoda mi takich naiwniaków jak Ty. Nie słyszeli o pomyłkach i błędach lekarskich, zaniedbaniach, zaniechaniach, złej woli czy nadużyciach. Idąc Twoim tokiem rozumowania można zaprzeczyć istnieniu epidemii AIDS w Afryce. Jak to? Empidemia? Gdzie? W XXI wieku? Przecież są prezerwatywy...

 • komarrider

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 14:13 ~komarrider

  A1952~A1952

  @komarrider

  Za tej komuny przynajmniej w szpitalach był większy porządek, teraz bywa tak że lekarze wycinają nie tą nerkę co trzeba, potrafią równiez "zostawić" w ciele pacjenta narzędzia chirurgiczne po operacji. To świadczy o poziomie i porządku jaki panuje w polskich szpitalach najjaśniejszej katolickiej III RP. Więc wierzę w to gdy inni piszą że do zarażeń wirusem HIV dochodzi w tych "wspaniałych" polskich szpitalach. Tam jest taki bajzel i nieludzkie oszczędzności że wcale mnie nie zdziwi fakt że używa się "jednorazówek" po kilka razy.


  Wytaczasz bardzo poważne oskarżenia, jeżeli wiesz gdzie używa się jednorazówek po kilka razy to masz obowiązek zgłosić to do organów ścigania! Co do zabiegów to prawda jest taka, że kilkadziesiąt lat temu społeczeństwo nie było tak roszczeniowo nastawione do każdej dziedziny życia. Poza tym sprawy nie były nagłaśniane, jak robi się to dzisiaj dlatego wydawało się, że wszystko było ok. Weź poprawkę również na to, że za tej "super" komuny głupie jednorazowe rękawiczki pojawiały się tylko w momencie kontroli na oddziale. Znaczną część winy za stan polskich szpitali ponosi system, w którym muszą działać.

 • jon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 13:44 ~jon

  wystarczy wejsc na badoo, a tam na 5 spotkań z dziewczynami 3 skonczyly sie po góra 3ech spotkanaich bzykaniem i to bez gumy, a dwa odpusciłem, bo oszukaly na zdjeciach i mialy wiecej sadła niz normy UE dopuszczają..

 • zacznijcie myslec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2012 12:57 ~zacznijcie myslec

  Palikot nawoluje do rozwiazlosci i sa tego efekty = HIV! Czerwona zaraza nadchodzi i zbiera swoje zniwo! Zaraza POmylencow rozlewa sie i zakaza!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »