Informacje

11.07.2017 12:30 Podsumowanie

Rosną koszty ochrony miesięcznic smoleńskich

SERWISY:

Rekordowa liczba około 2,3 tysięcy policjantów zabezpieczała poniedziałkową miesięcznicę smoleńską i towarzyszącą jej kontrmanifestację. Koszty całej akcji należy liczyć w setkach tysięcy złotych. Konkretną kwotę mamy poznać w ciągu dwóch tygodni.

- W działaniach związanych z przygotowaniem zabezpieczenia brało udział 2,3 tysiące policjantów. Ta liczba dotyczy tych, którzy brali udział w przygotowaniu tego przedsięwzięcia, czyli m.in. wystawiania barierek, zabezpieczenia w ruchu drogowym - powiedział we wtorek Sylwester Marczak, rzecznik komendanta stołecznego policji.

Pytany o pieniądze poniesione na całą akcję apelował, by uzbroić się w cierpliwość. Koszty są wciąż liczone. - Trzeba poczekać dłużej, około dwóch tygodni - poinformował krótko.

Więcej policjantów i pieniędzy

Jednak patrząc na środki wydawane na poprzednie miesięcznice, należy spodziewać się, że suma wydana na tę ostatnią przekroczy 400 tys. zł. Skąd taki wniosek? O koszty przeznaczane na zabezpieczanie obchodów pytał w kwietniu (w formie interpelacji) poseł Platformy Obywatelskiej Cezary Tomczyk. - Opinia publiczna powinna wiedzieć, ile to kosztuje podatnika - przekonywał.

Z odpowiedzi, którą uzyskał od komendanta głównego policji Jarosława Szymczyka jasno wynika, że koszty te rosną z roku na rok. Podobnie jak liczba funkcjonariuszy kierowanych do ochrony manifestacji.

Przykładowo w styczniu 2015 roku obchody miesięcznicy smoleńskiej zabezpieczało 89 policjantów, co kosztowało podatników nieco ponad osiem tysięcy złotych. Rok później miesięcznicę zabezpieczało 92 policjantów (za ponad 11,3 tysięcy złotych). Z kolei w styczniu tego roku na obchodach było już 772 policjantów, na co przeznaczono 164 tysiące złotych. Z dostępnych danych wynika, że póki co najwięcej wydano w kwietniu zeszłego roku prawie 400 tysięcy złotych (wówczas w akcji brało udział 1853 funkcjonariuszy).

Winne kontrmanifestacje?

W odpowiedzi Szymczyka można przeczytać też, że na każdą miesięcznicę w 2017 roku wydawano minimum 150 tysięcy złotych. Konkretniej: 164 tysiące - w styczniu, 159 tysięcy - w lutym i 173 tysiące - w marcu. Dokument uwzględnia tylko trzy miesięcznice, ponieważ interpelacja posła Tomczyka została napisana w marcu. O podobne dane z kolejnych miesięcy (od kwietnia do lipca) poprosiliśmy stołeczną policję. Do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Reporterka TVN24 Katarzyna Drozd dodała jedynie, że czerwcowa miesięcznica kosztowała podatników około 440 tysięcy złotych.

- Ale jak tłumaczył mi rzecznik policji, wtedy funkcjonariusze brali pod uwagę mecz, który odbywał się tego samego dnia i trzeba było przeznaczyć część policjantów na zabezpieczenie ewentualnych wydarzeń po meczu. Część turystów mogła się pojawić wówczas na Krakowskim Przedmieściu - tłumaczyła.

Rzecznik komendanta stołecznego wyjaśnia, że liczba zaangażowanych policjantów zależy od liczby kontrmanifestacji zgłoszonych na trasie przemarszu. - Mieliśmy informację, że odbędzie się kilka kontrmanifestacji i braliśmy to pod uwagę. Podobnie jak hasła, że niektóre grupy zrobią wszystko, by manifestację zablokować - powiedział reporterce TVN24 Sylwester Marczak.

PiS szykuje zmianę ustawy

Do kosztów poniesionych na zabezpieczenie miesięcznicy odniósł się we wtorek w radiowej Trójce Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji. Jego zdaniem, ponosić je powinni organizatorzy kontrmanifestacji.

- Rozmawiałem o tym w gronie prezydium klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, żeby zmienić ustawę o zgromadzeniach, obciążając kosztami tych, którzy deklarują na przykład zablokowanie. No bo oni są sprawcami wzrostu tych kosztów - powiedział minister.

Dodał, że chodzi m.in. o ruch Obywatele RP. - Chcielibyśmy przygotować takie przepisy, żeby oni za to zapłacili, bo przecież to z ich powodu tak się dzieje. Mówią, że będą blokować, mówią, że dążą do awantur, to niech za to zapłacą - przekonywał szef MSWiA.

2,5 tysiące kontrmanifestantów

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, według rzecznika stołecznej policji w obchodach miesięcznicy katastrofy smoleńskiej wzięło udział około dwóch tysięcy osób, a w kontrmanifestacjach nawet więcej - około dwóch i pół tysiąca osób.

Policja skierowała 44 wnioski do sądu o ukaranie w związku z wykroczeniami, chodzi m.in. o usiłowanie zakłócenia legalnej manifestacji, używanie słów wulgarnych. 106 osób zostało wylegitymowanych. Policjanci odnotowali także osiem przypadków zakłóceń aktu religijnego. Zatrzymano dwie osoby.

kw/b/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 10:52 kubat


  PrawdaoRP~PrawdaoRP

  Jak ROSNĄ? Co Policjant dostanie więcej kasy za nadgodziny?

  ktos~ktos

  policjantom nie sa placone nadgodziny...moge je jedynie odebrac jako dzien wolny.

  Czyli co, to my - całe Społeczeństwo, mamy opłacać fanaberie kilku marzycieli??

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 10:50 kubat

  Z tego wynika, że to stado policjantów nie otrzymuje pensji, tylko extra płacę za czas pilnowania tunelu "naczelnika" ??? Bo jeśli otrzymują pensję to komu i za co społeczeństwo, czyli i ja, mamy zwracać pieniądze???? A swoją drogą , żałosny był ten "pochód" pustą drogą, między opłotkami. A największym sukcesem, było to że protestujący nie dali się sprowokować.

 • Mariusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 10:45 ~Mariusz

  Im zależy na awanturze, totalna opozycja mówiła – mówił o tym Grzegorz Schetyna – że oni uderzają w rząd poprzez ulicę i poprzez zagranicę.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 10:33 ~Xavery

  Tomek~Tomek

  Powinni rachunek wysłać Frasyniukowi i Kasprzakowi. Jak PO była przy władzy nikt nie protestował przeciwko obchodom miesięcznic, jak stracili władzę - szukają prowokacji. Przez lata koszty te były minimalne, dopóki Ubywatele RP i KOD nie zaczęli jątrzyć.

  No tak... ekstrema Solidarności i elementy wywrotowe znów jątrzą. Jak 30 lat temu. I znów są tacy którzy nie mogą pojąć dlaczego.
  I już się chyba nie dowiecie.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 10:12 ~Xavery

  Gwiazda~Gwiazda

  Mazguła skandujący Solidarność, Solidarność ... - bezcenne.

  Bardziej cenne jest jak PRL'owski karierowicz i prokurator wprowadza w demokratycznym państwie praworządność w postaci jaką zna z PRL. Bezcenne są tabuny dawnych kadrowych funkcjonariuszy PZPR na stołkach prezesowsko-dyrektorskich we wszystkich możliwych spółeczkach służących do zatrudniania takich "specjalistów". Bezcenne jest wykoszenie Puszczy Białowieskiej pod hasłem ochrony przyrody. Bezcenne jest jak osoba o mentalności i poziomie intelektualnym przekupki, oficjalnie żona komunistycznego TW, nie posiadająca kompetencji na sędziego sądu rejonowego zasiada jako pacynka na stanowisku Prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Cenniejsze są kariery Misiewiczów i Pogonowskich niczym za "najlepszych" lat stalinizmu. Cenniejsze są jawne kpiny z praworządności i bezprecedensowo bezczelnej polityki TKM pod hasłem "przywracania normalności". Bezcenny jest rechot prezesa jawnie przyznający, że w jego państwie ponad prawem stoi jego wola.
  Itp, itd... A najbardziej "cenne" jest to, że wciąż tyle lemingów to wszystko kupuje za garść koralików na kredyt.
  PS. Nie znam Mazguły ale np. ppłk. Hodysz był funkcjonariuszem SB.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 09:57 ~Tomek

  Powinni rachunek wysłać Frasyniukowi i Kasprzakowi. Jak PO była przy władzy nikt nie protestował przeciwko obchodom miesięcznic, jak stracili władzę - szukają prowokacji. Przez lata koszty te były minimalne, dopóki Ubywatele RP i KOD nie zaczęli jątrzyć.

 • Bl0to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 08:10 Bl0to

  Trzeba będzie rozliczyć tych leśnych dziadków z tego, oderwanych od rzeczywistości. Nawet niech płacą za ten cyrk i taniec na grobach majątkami własnymi.

 • Jarek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 07:11 ~Jarek

  Głupota nie zna granic ciekawe co jeszcze wymyślą trzymający władzę?

 • Michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2017 22:27 ~Michał

  Kontrmanifestanci odważyli się zaatakować... pojedynczego człowieka.

 • Gwiazda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2017 20:57 ~Gwiazda

  Mazguła skandujący Solidarność, Solidarność ... - bezcenne.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »