Informacje

06.03.2019 18:28 co z ulicą lecha kaczyńskiego?

Romaszewski, "Inka", Przemyk, Pyjas mogą wrócić jako patroni ulic

SERWISY:

 


- Romaszewski, Siedzikówna "Inka", Komitet Obrony Robotników, Bohaterowie z kopalni Wujek, Przemyk i Pyjas powinni być patronami warszawskich ulic - powiedział podczas środowej konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Kwestia upamiętnienia Lecha Kaczyńskiego została odłożona w czasie.

- Uważam, że Lech Kaczyński zasługuje na upamiętnienie w Warszawie, natomiast nie chcę podejmować inicjatywy w ogniu kampanii wyborczej, która się właśnie zaczyna - do Parlamentu Europejskiego, a później do parlamentu, dlatego że dobrze wiem, że w kampanii wyborczej mielibyśmy tylko zgiełk polityczny. Złożę swoją konkretną propozycję, ale po wyborach parlamentarnych - powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Warszawy.

Zmiany "z pogwałceniem prawa"

Trzaskowski stwierdził, że warszawiacy w dużej większości są przeciwni zmianie nazw ulic, przy których mieszkają i to jest dla niego sprawa najbardziej istotna.

Jak dodał, zmiany, które zostały wprowadzone przez rządzących, zostały wdrożone "z pogwałceniem prawa i to trzeba jasno powiedzieć". Powiedział, że zostało to potwierdzone przez niezawisły sąd. - Naszym obowiązkiem jest przywrócenie nazw ulic do stanu poprzedniego - przekonywał.

Jak zaznaczył, to nie ma "żadnego związku z nastawieniem do poszczególnych patronów ulic i do ich oceny", która powinna być dokonywana "z dala od politycznego zgiełku".

Propozycje dla Rady Warszawy

- Przeanalizowałem tych patronów, którzy byli i na pewno są tacy, którzy ulic nie powinni mieć. Mnie by zadrżała ręka, gdyby Teodor Duracz (ma ulicę na Bielanach - red.) nadal mógłby mieć swoją ulicę w Warszawie. Zwłaszcza że Zbigniew Romaszewski to osoba, którą ja wyjątkowo ceniłem. W związku z tym będę wnosił do Rady Warszawy, żeby utrzymać te zmiany i żeby Zbigniew Romaszewski miał swoją ulicę w mieście stołecznym Warszawa - powiedział Trzaskowski.

- Złożę również uchwały dotyczące pozostawienia ulic: Danuty Siedzikówny "Inki", ulicy Komitetu Obrony Robotników, ulicy Bohaterów z kopalni Wujek, ulicy Grzegorza Przemyka i ulicy Stanisława Pyjasa - poinformował. Jak zaznaczył, to bohaterowie, którzy poświęcili życie dla ojczyzny i historycznie są dla niego "niesłychanie istotne".

Obecnie wymienione przez prezydenta ulice noszą nazwy kolejno: Małego Franka (Wola), 17 stycznia (Włochy), Wincentego Pstrowskiego (Wesoła), Sylwestra Bartosika (Praga-Południe) i Franciszka Józefa Bartoszka (Mokotów).

Sądy podważyły decyzje wojewody

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną samorządy miały czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw propagujących komunizm. Pod koniec sierpnia 2017 r. Rada Warszawy - z inicjatywy PO - zdecydowała, że nowych patronów będzie miało sześć ulic. W listopadzie 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, wydając zarządzenia zastępcze, zdecydował o zmianie nazw 47 kolejnych ulic, w tym al. Armii Ludowej na ulicę Lecha Kaczyńskiego. Ostatecznie do WSA trafiło 50 skarg stolicy na zarządzenia zastępcze wojewody o zmianach nazw ulic, czyli na wszystkie zarządzenia zastępcze dotyczące Warszawy.

W początkach grudnia zeszłego roku Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o uchyleniu 44 zarządzeń wojewody zmieniających nazwy ulic w Warszawie w związku z ustawą dekomunizacyjną. NSA wskazywał, że zarządzenia wojewody o zmianach nazw ulic podjęto z naruszeniem przepisów, zaś sporządzenie opinii IPN - na której oparto te zarządzenia - było niewłaściwe. Uchylenia zmian tamtych nazw stały się wówczas prawomocne.

Na 20 marca oraz 3 i 10 kwietnia Naczelny Sąd Administracyjny wyznaczył terminy rozpoznania ostatnich pięciu skarg kasacyjnych dotyczących orzeczeń WSA w sprawach zarządzeń wojewody o zmianach nazw stołecznych ulic w związku z ustawą dekomunizacyjną.

Tak wojewoda mazowiecki odniósł się do decyzji sądu:


PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Bezpieczne Miasto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2019 23:10 ~Bezpieczne Miasto

  A na skrzyżowaniu ul.Pyjasa i ul.Przemyka zrobić komisariat policji !

 • OBSERWATOR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2019 17:08 ~OBSERWATOR

  W Wesołej zmieniono ulicę Wincentego Pstrowskiego - wielkiego górnika lat powojennych - przodownika pracy na ulicę Bohaterów Kopalni Wujek. Oni - tez górnicy zasługują na uczczenie ich pamięci, ale do jasnej cholery - nie w taki sposób, żeby Pstrowskiego wywalić jak śmiecia.On miał wielkie zasługi dla Polski i na ulicę w pełni zasługuje.Jest w Warszawie wiele ulic o bardzo często dziwnych nazwach.Jest więc dużo mozliwości, żeby i górników z Wujka też honorowano uczcić.

 • Czaras

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2019 16:52 ~Czaras

  Rafał~Rafał

  Na oddanie hołdu Adamowiczowi,który nie miał nic wspólnego z Warszawą to znalazły się chęci.


  Bo wiadomo, że to czysto polityczna zagrywka

 • refleksja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2019 16:06 ~refleksja

  Niepodległe państwo w sposób oczywisty powinno chronić obywateli przed wyrazami publicznego hołdu dla tych, którzy działali przeciw wolności Polski na rzecz systemów totalitarnych.

 • szacunek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2019 15:23 ~szacunek

  Wciąż jest możliwość przyjęcia najprostszych procedur, które uchronią stolicę przed wydawaniem środków publicznych na przywracanie nazw symbolizujących komunistyczne zniewolenie Polski.

 • Wojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2019 14:42 ~Wojtek

  Ulica Sodomy i Gomory, w sam raz dla tego miasta.

 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2019 14:18 ~Dziadek tetryk


  Dziadek tetryk~Dziadek tetryk

  Nie mam nic przeciwko komitetowi Obrony Robotników, ale CO Trzaskowskiemu zaszkodziła nazwa 17 stycznia? Dla Trzaskowskiego i innych "nawiedzonych" ta data dziś nic nie znaczy, ale mojemu ś.p. Ojcu, POZWOLIŁA już następnego dnia powrócić do Warszawy, do swojego cudem ocalałego domu, który musiał opuścić po upadku Powstania.
  Wątpliwości mam również co do aż tak honorowego upamiętniania Grzegorza Przemyka czy Zbigniewa Romaszewskiego, który był najlepszym przykładem, że do władzy IDZIE się jednak dla pieniędzy a nie dla idei...
  zeroz~zeroz

  To jest zaprzeczanie swojej historii. Były w niej daty, które uważamy za dobre i za złe. Ale ta wiedza i punkt widzenia zmienia się. Może przyjąć podejście jak w Stanach aby ulice numerować albo nazywać je nazwami geograficznymi, przyrodniczymi. Chociaż oszołomom może i ulica orla, albo wrony sie skojarzyć.

  Zamienianie jednego nazwiska na drugie jest tak dobre jak stawianie pomnika panu księdzu w Gdańsku, który potem okazuje się niegodnym.

  Akurat 17 stycznia, to data WAŻNA dla warszawy i tylko słoik może uważać inaczej.

  A to że Warszawę wyzwolili Rosjanie a nie Anders na białym koniu w asyście Amerykanów NIE MA żadnego znaczenia, bo dla wypędzonych z własnych domów tak jak mój Ojciec Warszawiaków, oznaczało to koniec koszmaru i tułaczki.

 • zwyczajny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2019 14:15 ~zwyczajny

  Ten pan K. powinien na Radiowej górce wiadomo czego zostać patronem

 • Republika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2019 13:24 ~Republika

  Wszystko wskazuje na to, że Lech Kaczyński jednak będzie miał swoją ulicę w Warszawie. Wynika to ze słów Rafała Trzaskowskiego.

 • Armia Ludowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2019 12:47 ~Armia Ludowa


  polityk~polityk

  Uważam, że większość warszawiaków by się zgodziła na to, by Lecz Kaczyński mógłby mieć swoją ulicę, na przykład przy Muzeum Powstania Warszawskiego - mówił Trzaskowski.
  POwiec~POwiec


  To mądre i się należy !


  Niech tak się stanie !
  Tu się zasłużył WSZYSTKIM Powstańcom i nam Warszawiakom.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »