Informacje

12.02.2015 13:30 protesty rolników, utrudnienia w ruchu

Rolnicy zakończyli blokadę. Chcą wrócić
w przyszłym tygodniu

SERWISY:

Rolnicy, którzy od środy utrudniali wjazd do Warszawy, w czwartek po 12.00 zakończyli blokadę. Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZ rolników, zapowiedział, że jeszcze tu wrócą. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, razem z górnikami.

Około 200 maszyn rolniczych od środy stało na wjeździe do Warszawy od strony Wesołej i blokowało ruch na krajowej "dwójce".

W czwartek po 12.00 blokada się zakończyła. Rolnicy zaczęli się rozjeżdżać. Ruchem kierowała policja. Inne samochody kierowane były na objazdy Wałem Miedzeszyńskim, a następnie przez Józefów. Rolnicy stanęli na poboczu w miejscowości Dębe Wielkie, ale nie powoduje to utrudnień w ruchu.

- Teraz zostało już tylko kilka traktorów rolników z Podlasia. Na razie nie wiadomo, kiedy stąd wyjadą - przekazał po 13.00 Paweł Łukasik, reporter TVN24.

Sławomir Izdebski, lider OPZZ zapowiedział, że rolnicy na razie wrócą na blokady w swoich regionach, a później chcą połączyć siły z górnikami i - prawdopodobnie w przyszłym tygodniu - wrócić do stolicy.

 

 

 

Autobusy na objazdy

Warszawski Zarząd Transportu Miejskiego nadal informuje o objazdach dla autobusów:

"W związku z utrudnionym przejazdem w rejonie skrzyżowania Trakt Brzeski/Jana Pawła II, autobusy linii 173, 315, 411, 502 zostają skierowane na trasy objazdowe w obu kierunkach:

173
Od pętli STARA MIŁOSNA: Jana Pawła II -  Trakt Brzeski - al. Piłsudskiego - i dalej do stałej trasy.

315
Od pętli STARA MIŁOSNA: Jana Pawła II - 1. Praskiego Pułku - i dalej do stałej trasy.

411, 502
Od pętli STARA MIŁOSNA: Jana Pawła II -  Trakt Brzeski - i dalej do stałych tras."

Policja postawiła ultimatum

Rano na rogatkach Warszawy przez chwilę było nerwowo. Po godzinie 8.00 policja poinformowała protestujących, że mają odblokować ulicę w ciągu 10 minut. Po tym czasie zaczną legitymowanie osób, które się do tego polecenia nie dostosowały. Funkcjonariusze tłumaczyli, że rolnicy nie dotrzymali wcześniejszych uzgodnień. W rozmowach z policją nie było mowy o tym, że zostaną na trasie na noc.

Rolnicy podkreślali, że część z nich potrzebuje więcej czasu (ok. 2-3 godzin). Część osób zostawiła ciągniki pod Warszawą i wróciła do swoich gospodarstw, by wykonać poranne prace. Policja przystała na takie rozwiązanie, ale legitymowała uczestników blokady.

- Nie chodzi o to, żeby kogoś karać. Wszyscy zostaną wylegitymowani, bo takie mamy procedury. Dajemy jednak możliwość odjazdu bez żadnych sankcji - przekazał Mariusz Mrozek, rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

 

 

 

 

Później policjanci spisywali numery rejestracyjne ciągników.

- Niech sobie spisują. Nie poddamy się! - mówił Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZ rolników. Przekazał, że planuje zostać pod Warszawą do 12.00, bo na tę godzinę zaprosił w to miejsce ministra Marka Sawickiego, z którym chce negocjować rolnicze postulaty.

Sawicki nie wybiera się do rolników - informowało RMF FM. Radio podało, że ministerstwo nie traktuje deklaracji, wystosowanych w mediach, jako oficjalnego zaproszenia. Resort zaznaczył też, że Izdebski wyszedł ze spotkania z ministrem w środę.

 

W nocy spokojnie

Rzecznik KSP, Mariusz Mrozek w programie "Wstajesz i wiesz" TVN24 po 7.00 mówił, że noc na blokadzie minęła spokojnie.

- Rolnicy nie mieli żadnych pretensji do policjantów. Nie doszło do żadnej szarpaniny czy innych incydentów - sprecyzował.

Podał, że na granicy Warszawy zostało około 200 ciągników rolniczych.

Policja: nie wjadą do miasta

Rolnicy zapowiadali, że w ramach protestu mogą nawet wjechać do Warszawy ciągnikami. Mrozek na antenie TVN24 zapewnił, że nie ma takiej możliwości, bo jest to niezgodne z prawem.

- Nie ma dowolności interpretacji przepisów - podkreślił. - Mamy wystarczającą ilość sprzętu, żeby wyegzekwować szacunek do prawa. Chodzi także o szacunek do miasta. Ludzie chcą dojechać do pracy, zaprowadzić dzieci do szkoły - zaznaczył.

Dodał, że będą karani według taryfikatora mandatów.

 

 

 

Reporter TVN24, Paweł Łukasik rozmawiał z rolnikami w środę w nocy:

 

 

 

 

 

 

Nie zablokowali Warszawy

W środę rolnicy z różnych stron kraju przyjechali do Warszawy na spotkanie z ministrem rolnictwa i pikietę. Część z nich została na rogatkach miasta. Protest rolników nie zablokował stolicy.

Zapowiadają jednak kolejne, o wiele większe. Czytaj więcej na ten temat.

Izdebski zerwał rozmowy

Od godz. 14 przedstawiciele organizacji rolniczych prowadzili rozmowy z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim. Krótko po rozpoczęciu spotkania ministerstwo opuścił Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZ Rolników Indywidualnych.

- Stwierdził, że stanowisko przedstawione przez Sawickiego nie realizuje jego postulatów - poinformował rzecznik resortu Witold Katner.

Jak dodał, rozmowy innych organizacji rolniczych z ministrem nadal trwały. Negocjacje ostatecznie zakończyły się przed godz. 16. Czytaj więcej o rozmowach.

Rolnicy chcą m.in. dopłat od państwa po szkodach, które w uprawach poczyniły dziki. Oczekują też interwencji rządu na rynku trzody chlewnej i mleka.

//lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2015 13:21 ~Marta

  PolakMały~PolakMały

  Na zdjeciach "bieda" w sprzęcie rolniczym za kilkaset tysięcy PLNów/sztuka!!!
  Ja też powinienem kupić sobie Mercedesa i protestować że muszę mieć kasę na jego utrzymanie!
  Przyjechali krzyczeć żeby Państwo dało!
  Dziki zeżarły, Państwo da, bo po co ubezpieczać?

  To może ubezpieczaj się od wszystkiego i wydawaj kasę w błoto co roku!! Jeśli moje zwierzęta zniszczą ogród sąsiada to zmuszony będę mu zapłacić za szkodę i wcale nie musi mieć tego ogrodu ubezpieczenia na wypadek zniszczeń przez zwierząta sąsiada!!! Jeśli dziki należące do państwa niszczą czyjeś uprawy to państwo musi szkodę naprawić!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Człowieku czy ty rozumiesz w ogóle o czym piszesz???


 • lll

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2015 22:54 ~lll

  Była okazja pokazać swoje KONIE MECHANICZNE. Prawda, że ładniutkie i prędkości nie przekroczą?

 • w rules

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 19:58 ~w rules

  Jeżeli juz blokują niech blokują od piątku do niedzieli wtedy kiedy ich dzieciaki wracają z Warszawy do domciu po pracy i zajęciach i w niedziele jak wracaja do Warszawy, a nie przed piąteczkiem zwijają opony i obiecują wrócić w przyszłym tygodniu. jak mają utrudniać życie to solidarnie wszystkim.

 • Henio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 19:56 ~Henio

  Apel do rolników - rodowici proszą o zablokowanie wjazdów do Wawy w niedziele do poniedziałku.Dziękujemy za odblokowanie wyjazdów na wariacki piątek.

 • madame

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 19:31 ~madame


  Paula~Paula

  to co trzeba robić to wspierać swoich.
  Podoba wam się tańsza importowana wołowina czy mleko? tylko to Polscy rolnicy płacą tu w Polsce podatki, to dzięki nim Polska gospodarka się rozwija! miejmy stagnacje i przestańmy produkować, a co imponujmy wszystko co się da! świetny pomysł! Rolnicy nie protestują przeciwko ludziom, tylko przeciw kłamiącemu Rządowi. Mają na tyle odwagi aby wyjść i mówić otwarcie o tym co ich boli.. A warszawiacy co jeden z drugim siedzą na posadkach, i po godzinach bo boją się odezwać w biurze że to jest nie fair bo go z pracy wywalą.. bójcie się dalej daleko dojdziecie!
  zamiast tu marudzić trzeba iść i zanieść tym zmarzniętym odważmy ludziom herbe na blokadę!
  Bo oni walczą o to żeby w Polskim państwie było Polskie produkty, żeby mogli płacić podatki tu, nikt nie chce darowizny, chce móc uczciwie palcować na chleb.
  tylko jak przez Polski Rząd, i jego sposoby działania w polityce wewnętrznej, a przede wszystkim zagranicznej traci ten na samym dole czyli Polski rolnik, to ma kiwać głową, kiedy nie stać go już na spłacenie kredytów (które brali na rozwój gospodarstw tak aby mogli być konkurencyjni w stosunku do innych rolników w unii europejskiej), i czekać aż komornicy ich zlicytują?

  całym sercem jestem z Wami.
  Polska to kraj odważnych ludzi, nie można dać się stłamsić!
  Płakać i płacić~Płakać i płacić

  Zapomniałeś dodać, że nasi wiejscy rycerze prawdy i szlachetnej odwagi płacą składki KRUS, wynoszące 30 ( Trzydzieści ) złotych co trzy miesiące, mają do dyspozycji niższe opodatkowanie i kredyty preferencyjne. O takich przywilejach miastowi mogą sobie pomarzyć. Nam naszych kredytów nikt nie umarza.


  Więc sprawdź jeszcze, ile wynoszą zasiłki chorobowe i emerytury tych "uprzywilejowanych" rolników.
  Uwielbiam takie ignorantki, które głośno wrzeszczą, ale o niczym nie mają pojęcia.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 19:28 ~Warszawiak

  Rafał G~Rafał G

  Ciekawe dlaczego nikt nie mówi o wycieczce Frasyniuka do Niemiec w celu zmiany Prawa Plac. Czyzby nikt nie wiedział o faktcie ze zmieniono je dla polski, a Polscy przedsiebiorcy transportowi już nie musza Placic swoim pracownikom stawek nimieckich, tylko głodowe Polskie.
  Ale dzięki temu polskie firmy przewozowe nie splajtowały i dalej można jeździć. Trzeba myśleć długofalowo !
  Tir~Tir


  Rafał G~Rafał G

  Masz racje, Pan Frasyniuk i Jego firma "Fracht" mysli dlugofalowo!
  Zupełnie poważnie, kiedyś byłem zwolennikiem PO, jednak na daną chwile jestem zasmucony sytuacja w Polsce, i tak jak napisał jeden z forumowiczów, nie ma u nas nikogo kto by byl w stanie ta Polske w jakis sposob naprawić.
  Pozdraiwam~Pozdraiwam


  Ale jak nie PO to kto nie ma żadnej lepszej alternatywy, trzeba mniejsze zło wybrać.
  Mus to mus~Mus to mus

  Niestety, od lat jesteśmy zmuszani do wyboru mniejszego zła. PO jest do niczego, ale jak sobie wyobrażę Dudę w Pałacu Prezydenckim, to znowu będą musiał głosować na Platfusów.


  Na Prezydenta jeden słuszny wybór to Komorowski, duda też nie dużo gorszy, ale reszta? Korwin czy Grodzka? Polska polityka nie ma pomysłu na przyszłość. Potrzebni są młodzi (nie koniecznie wiekiem) ze świeżymi pomysłami i rozwiązaniami,

 • madame

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 19:28 ~madame


  jrk~jrk

  nie porównuj ciągnika do samochodou - Ty byś chciał tym wymarzonym samochodem jeździć np na wakacje itp, a traktor to dla rolnika narzędzie pracy a nie luksus. Sam je musiał kupić. Ty narzędzia pracy (komputery, serwery, budynek w którym pracujesz) dostałeś za darmo od tej Twojej korporacji i to na nie zarabiasz pracując od rana do wieczora. Załóż własną firmę i dopiero się porównuj do rolnika, bo ten jest przedsiębiorcą a nie etatowcem
  gość~gość


  Jak jest takim samym przedsiębiorcą to może zacznie płacić ZUS a nie śmieszne pieniądze w KRUS-ie?  Jak już tak szczekasz o KRUSie, to sprawdź, jakim kosztem rolnik wnosi do niego mniejsze opłaty - ile wynosi jego zaisłek chorobowy i na jakich prawach dostaje emeryturę.
  Zdziwiony?
  Myślę, że wielu rolników bardzo chętnie zaczęłoby opłacać ZUS, tyle że państwo to nie na rękę, bo wtedy musiałoby wypłacać rolnikom takie emerytury jak reszcie. Bo na razie dostają ochłapy.

 • PolakMały

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 19:12 ~PolakMały

  Na zdjeciach "bieda" w sprzęcie rolniczym za kilkaset tysięcy PLNów/sztuka!!!
  Ja też powinienem kupić sobie Mercedesa i protestować że muszę mieć kasę na jego utrzymanie!
  Przyjechali krzyczeć żeby Państwo dało!
  Dziki zeżarły, Państwo da, bo po co ubezpieczać?

 • Glowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 19:00 ~Glowa

  Sami rolnicy z traktorami po minimum 100 tys, a jakoś tych z zetorami i ursusami z poprzedniego wieku nie widać.


  byle by coś więcej wyżebrać, ciągle im mało

  A jak się biznes nie opłaca to sprzedać pole, i robić coś innego.

 • Mieszkaniec Wesołej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2015 18:50 ~Mieszkanie…

  WARSZAWIAK~WARSZAWIAK

  ZRÓBMY BLOKADĘ WJAZDÓWEK DO WARSZAWY !!! Wsioki krzyczą, że będzie ich 100tys. ?!?! Warszawiaków jest 2 miliony !!! Proponuję zablokować wszystkie główne drogi wjazdowe do Wawy i wpuszczać tylko tych, którzy mają warszawski meldunek, a cała reszta won na pole! Jak nie wjadą przez tydzień, to stracą pracę w Wawie, dzięki czemu Warszawiacy ją zyskają i skończy się zaniżanie stawek płacy przez chłopków małorolnych !!


  Jestem za

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »