Informacje

23.05.2018 16:00 były utrudnienia w ruchu

Rolnicy wyszli na ulice. Protest
Unii Warzywno-Ziemniaczanej

SERWISY:

 

Zmiana na stanowisku ministra rolnictwa, badanie pochodzenia towarów, wypłaty odszkodowań dla rolników w związku Afrykańskim Pomorem Świń - to niektóre z postulatów rolników, którzy protestowali w środę w Warszawie. Ulicami miasta przeszło kilkuset protestujących.

Manifestacja, której głównym organizatorem była Unia Warzywno-Ziemniaczana, rozpoczęła się w środę o godzinie 10 na Placu Defilad. Rolnicy przeszli przed siedzibę prezesa Rady Ministrów. Podczas protestu rolnicy rozdawali przechodniom polskie produkty np. kapustę, czy pomidory.

Przedstawiciele protestujących złożyli w kancelarii premiera pismo z postulatami, których spełnienia się domagają. Pismo - jak powiedział przewodniczący Unii Michał Kołodziejczak - zostało przyjęte przez wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Rafała Romanowskiego.

Postulaty rolników

- Żądamy zmiany ministra rolnictwa, odpowiedniego badania towarów w Polsce, wypłaty odszkodowań dla naszych kolegów spod Białegostoku za świnie wybite z powodu ASF - powiedział Kołodziejczak pytany przez dziennikarzy o postulaty, jakie rolnicy kierują do premiera.

Dodał, że walczą też o "to żeby ubój rytualny w Polsce również funkcjonował oraz o ochronę hodowli zwierząt futerkowych".

- Sprzeciwiamy się budowie Centralnego Portu Lotniczego w takiej lokalizacji i w taki sposób, sprzeciwiamy się również kopalni w Złoczewie, nie dlatego że nam się to nie podoba, tylko dlatego, że te warunki, które zostały nam przedstawione są dla rolników nie do zaakceptowania - tłumaczył. - My jesteśmy rolnikami. Pierwsze kryterium, przez które my oceniamy wszystkie działania to jest właśnie rolnictwo - dodał.

Podkreślił też, że protestujący rolnicy nie reprezentują żadnego ugrupowania politycznego. - Liczymy się z tym, że różne przytyki będą kierowane w naszą stronę. Nie mamy na to wpływu. Robimy swoje i walczymy o swoje - zaznaczył Kołodziejczak.

Przypomniał, że rozmowy z ministerstwem rolnictwa trwają już od dwóch miesięcy.
Zapowiedział, że Unia Warzywno-Ziemniaczana będzie "budować" organizację rolniczą niezależną od wpływów politycznych.

To nie pierwszy protest rolników w ostatnim czasie. Na początku maja podobne manifestacje odbyły się w kilku miejscach w Polsce (w województwach łódzkim, wielkopolskim i podlaskim, zachodniopomorskim). Do manifestacji przyłączyły się także inne organizacje rolnicze (m.in. Federacja Rolna), producenci trzody chlewnej, producenci zwierząt futerkowych. Protesty polegały na blokowaniu dróg krajowych.

"Miejscem dialogu nie jest ulica"

Resort rolnictwa w komunikacie opublikowanym na swojej stronie napisał: "Otwartość Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na postulaty środowisk rolniczych nie jest deklaratywna o czym świadczy ilość odbywanych spotkań przez ministra Krzysztofa Jurgiela oraz pozostałych członków kierownictwa resortu. Wszystkie zgłaszane propozycje są bardzo szczegółowo analizowane, a zasadne są uwzględniane w propozycjach nowych uregulowań prawnych. Miejscem konstruktywnego dialogu o sprawach rolnictwa i polskiej wsi jest Rada Dialogu Społecznego w Rolnictwie, a nie ulica".PAP/kz/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2018 16:10 ~abc


  Dojna Zmiana~Dojna Zmiana

  Nie wiem o co chodzi rolnikom przecież wchodzi program Mosty PLUS HAHAHAHAHAHAHAH niedługo będa robili konferencje po postawieniu toi toia przed stodołą . Ale nie martwcie sie za to będzie powietrze zdrowsze bo wchodzi nowy pisowski program BENZYNA 7 zł PLUS
  gggg~gggg

  WIęc przeczytaj artykuł i się dowiesz o co im chodzi bo jak na razie to nie wiadomo o co Tobie chodzi, po za tym że jak to Warszawiak trzeba pomarudzić z rana by dzień był lepszy..;)
  Miasto żywi chłopa~Miasto żywi chłopa

  Najgorsze jest to, że nie wszyscy chcą bezkonfliktowo po marudzić. Są oszołomy, które uważają, że w Warszawie trzeba po protestować. Pamiętam w latach 80-tych "wieś się sama wyżywi" , "dolarami będziecie za jajka płacić...". Takie hasła dało się słyszeć. Coś się zmieniło? Suweren zagłosował, i co ? niezadowolony ?.
  kubat~kubat

  Co do poprzednich protestów, to jakoś trudno było współczuć rolnikowi jadącemu na protest ciągnikiem wartości pół miliona złotych. Tym razem chyba poszli po rozum do głowy.
  Szkoła~Szkoła

  Po marudzić, po protestować ... Do szkoły było pod górkę ?
  fsdfsd~fsdfsd


  idz do banku. chetnie da ci 500.000 na zakup mieszkania w warszawie. czy to, ze masz kredyt, czyni z ciebie milionera?


  ale na to mieszkanie nie dostanę pół bańki bezzwrotnego z UE... czujesz różnicę?

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2018 16:08 ~qwerty

  owoc~owoc

  Szykuje się urodzaj owoców. Będą w skupie wiśnie po 10 groszy i porzeczki po 5gr. Kolejne protesty.

  jak nieurodzaj to daj daj daj, bo nieurodzaj; jak urodzaj to daj daj daj, bo urodzaj. nie dogodzisz.

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2018 16:06 ~abc


  Dziadek tetryk~Dziadek tetryk

  Tak kończy się chłopska pazerność, ponoć WIECZNIE "krzywdzonego" polskiego rolnika :-)

  Bo jeżeli chodzi o mnie, to od dawna już w okresie późnozimowym i wiosennym, NIE KUPUJĘ polskich ziemniaków, które są niesmaczne i porażone chorobami, więc odpad sięga nawet i 50%. Za niewiele większe pieniądze mam smaczne ziemniaki z Cypru i choć prawdopodobnie są one z Izraela, to mnie to absolutnie nie przeszkadza. Truskawek w tym roku też już się najadłem, płacąc za greckie 12-14 zł/kg, a więc NIEWIELE mniej niż za polski kwas, który tak naprawdę, to dojrzeje dopiero za miesiąc. Do tego dochodzą dostępne cały rok winogrona i cytrusy.
  Nie zawracam sobie tez głowy żadnymi przetworami, bo szkoda mi czasu, w sytuacji, gdy za 3 zł kupuję w sklepie słoiczek doskonałych konfitur, a za 8 zł dużą puszkę brzoskwiń w syropie :-)
  szeroki~szeroki


  Zapraszam na onkologię. Może już warto się przebadać. Chemia którą są sypane te wspaniałe owoce i warzywa, nie jest obojętna dla organizmu ludzkiego. Proponuję również poczytać i porównać skład tanich i tych trochę droższych przetworów. Może nasuną się wnioski skąd takie różnice w cenach?

  a czyste i świeże to tylko do polskiego rolnika... bajki to się dzieciom opowiada.

 • z woli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2018 12:43 ~z woli


  Uberski~Uberski

  wsioki, zamiast robić szoł w stolicy (i tak nikt was nie popiera), trzeba było wesprzeć rodziców i niepełnosprawnych pod Sejmem. Rozumiem, że tam was nie było bo ... nie znacie miasta!
  gggg~gggg

  Przecież niepełnosprawni przyszli po dodatki i dostali takie jak chcieli przecież taką kwotę jak chcieli. Ale że zobaczyli że wreszcie jest rząd który potrafi pomóc ludziom no to skoro dało się wyciągnąć tyle to trzeba protestować to może jeszcze drugie tyle dorzucą, gdzie byli przez 8 lat jak ludziom zabierali nie protestowali???
  A skoro jesteś przeciwny rolnikom, to ciekawe czy cię ucieszą pustki w sklepach i będziesz na kolanach jechal na wieś do chłopa by dał Ci ziemniaka bo nie masz co do pyska wsadzić;)

  "potrafi pomóc ludziom", ale nie chce.Pustki w sklepach ?nie porównuj sklepów z własną głową. Ziemniaki kupuję cypryjskie (wczoraj na przykład) sugerujesz, że pojadę do cypryjskiego rolnika ?. Nie pojadę bo warzyw w sklepach nie zabraknie, a rolnicy proszą by od nich kupić i to się nie zmieni. Nie pamiętam kiedy kupiłem polskie ziemniaki.

 • gggg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2018 09:04 ~gggg

  Uberski~Uberski

  wsioki, zamiast robić szoł w stolicy (i tak nikt was nie popiera), trzeba było wesprzeć rodziców i niepełnosprawnych pod Sejmem. Rozumiem, że tam was nie było bo ... nie znacie miasta!

  Przecież niepełnosprawni przyszli po dodatki i dostali takie jak chcieli przecież taką kwotę jak chcieli. Ale że zobaczyli że wreszcie jest rząd który potrafi pomóc ludziom no to skoro dało się wyciągnąć tyle to trzeba protestować to może jeszcze drugie tyle dorzucą, gdzie byli przez 8 lat jak ludziom zabierali nie protestowali???
  A skoro jesteś przeciwny rolnikom, to ciekawe czy cię ucieszą pustki w sklepach i będziesz na kolanach jechal na wieś do chłopa by dał Ci ziemniaka bo nie masz co do pyska wsadzić;)

 • abcd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2018 09:00 ~abcd

  Coffee shop~Coffee shop

  Jestem pełen podziwu dla redakcji TVN Wwa za tak obiektywny materiał. Jeszcze nie tak dawno trzy cztery lata temu, rolnicy w większej ilości- kilkunastu tys. odwiedzali Warszawę. Materiały redakcji skupiały się na a) jak te protesty paraliżują miasto, b) jak cierpią z tego powodu mieszkańcy, c) gromady pijanych
  traktorzystów zatrzymanych na rogatkach.
  Generalnie aby umniejszyć i odwrócić uwagę od sedna - powodu protestów?

  Trudno było doszukać się merytorycznego przedstawienia powodów protestów, strajków czy jak to tam zwać. Niestety tak to przedstawiano i tak zapamiętano i komentowano.

  Skąd taka przemiana w redakcji i przygotowanie obiektywnego materiału tak różniącego się od materiałów jeszcze 4 lata temu?

  Jestem zaskoczony pozytywnie, pozdrawiam,


  stąd że jest to portal TVN WARSZAWA a nie TVN AGROBIZNES... mieszkancow warszawy ktorzy tu wchodzą nie obchodzi po ile są tuczniki tylko jakie ulice i kiedy beda zamkniete.

 • ssssssssssss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2018 08:19 ~ssssssssssss

  Rolnik to druga po górnikach najbardziej uprzywilejowana grupa społeczna w Polsce. Niech sięgną pamięcią jak wyglądała ich wieś zanim weszliśmy do UE. Nie zdążyli wyłudzić z dotacji ile trzeba to ich problem. Na szczęście mam wybór i kupuję towar importowany właśnie dlatego by polski pazerny rolnik nie zarobił. I będę to robić nadal. Jak zajdzie potrzeba to na działce zasadzę sobie warzywa by nie kupować od polskiego rolnika.

 • fsdfsd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2018 21:27 ~fsdfsd

  Dojna Zmiana~Dojna Zmiana

  Nie wiem o co chodzi rolnikom przecież wchodzi program Mosty PLUS HAHAHAHAHAHAHAH niedługo będa robili konferencje po postawieniu toi toia przed stodołą . Ale nie martwcie sie za to będzie powietrze zdrowsze bo wchodzi nowy pisowski program BENZYNA 7 zł PLUS
  gggg~gggg

  WIęc przeczytaj artykuł i się dowiesz o co im chodzi bo jak na razie to nie wiadomo o co Tobie chodzi, po za tym że jak to Warszawiak trzeba pomarudzić z rana by dzień był lepszy..;)
  Miasto żywi chłopa~Miasto żywi chłopa

  Najgorsze jest to, że nie wszyscy chcą bezkonfliktowo po marudzić. Są oszołomy, które uważają, że w Warszawie trzeba po protestować. Pamiętam w latach 80-tych "wieś się sama wyżywi" , "dolarami będziecie za jajka płacić...". Takie hasła dało się słyszeć. Coś się zmieniło? Suweren zagłosował, i co ? niezadowolony ?.
  kubat~kubat

  Co do poprzednich protestów, to jakoś trudno było współczuć rolnikowi jadącemu na protest ciągnikiem wartości pół miliona złotych. Tym razem chyba poszli po rozum do głowy.
  Szkoła~Szkoła

  Po marudzić, po protestować ... Do szkoły było pod górkę ?


  idz do banku. chetnie da ci 500.000 na zakup mieszkania w warszawie. czy to, ze masz kredyt, czyni z ciebie milionera?

 • Uberski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2018 20:54 ~Uberski

  wsioki, zamiast robić szoł w stolicy (i tak nikt was nie popiera), trzeba było wesprzeć rodziców i niepełnosprawnych pod Sejmem. Rozumiem, że tam was nie było bo ... nie znacie miasta!

 • real1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2018 17:13 ~real1

  ... kto jak kto , ale "pawlacki" protestuja - to gruba przesada ... .

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »