Informacje

19.02.2015 06:45 rolnicy w stolicy

Rolnicy wracają. Policja: mamy zamknięty most, mogą być utrudnienia

SERWISY:

W czwartek w Warszawie rozpoczną się dwie manifestacje rolników z Solidarności RI i OPZZRiOR, którzy m.in. chcą odszkodowań za straty spowodowane przez dziki. Ratusz informuje, że mogą wystąpić utrudnienia w ruchu m.in. w Al. Ujazdowskich przed kancelarią premiera.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała w środę, że do ratusza zostały zgłoszone dwa zgromadzenia publiczne - od NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" oraz OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. - Zostały one zarejestrowane, według prawa mogą się odbyć - powiedziała prezydent stolicy.

- Zgromadzenie OPZZRiOR zostało zgłoszone od 19 do 25 lutego, czyli na siedem dni. Z kolei manifestacja "Solidarności" - od 19 lutego do 28 lutego, czyli na 10 dni - powiedziała Gronkiewicz-Waltz na środowej konferencji prasowej.

Przypomniała, że uczestników zgromadzenia obowiązuje zakaz niszczenia mienia oraz używania materiałów pirotechnicznych i zwróciła się z prośbą do manifestujących o nieblokowanie ulic. - Nie chcielibyśmy, żeby warszawiacy po raz kolejny przy okazji różnych manifestacji byli takimi zakładnikami. Obrona swoich praw, wyrażanie swoich przekonań, nie może oznaczać takiego udręczenia dla mieszkańców - dodała Gronkiewicz-Waltz.

Czytaj też na tvn24.pl.

Dwa protesty

Dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor doprecyzowała, że zgromadzenie NSZZ "Solidarność" zacznie się o godz. 10, a uczestnicy zbierają się pod Torwarem i następnie mają przemaszerować ulicami: Łazienkowską, Górnośląską i Wiejską pod budynek Sejmu, gdzie prawdopodobne zostanie złożona petycja. Dalej ulicami Wiejską, Piękną mają przejść pod KPRM w al. Ujazdowskich. Dodała, że organizator zadeklarował udział ok. 500 osób.

Manifestacja OPZZRiOR, w której ma wziąć udział 10 tys. osób, ma przejść tą samą trasą, tylko ma rozpocząć się o godz. 11. - Być może organizatorzy się domówili, będzie dwóch przewodniczących, dwa zgromadzenia, ale wydaje mi się, że mogą się połączyć - powiedziała Gawor.

Bez traktorów

Podczas spotkania z przedstawicielami związku Gawor poinformowała ich, że wjazd do miasta jest ograniczony dla ciągników i pojazdów wolnobieżnych. - O wjeździe do Warszawy takiego sprzętu nie ma mowy. Autokary oczywiście tak - powiedziała Gawor.

Zaznaczyła, że deklarowana liczba osób w przypadku obu manifestacji prawdopodobnie będzie obecna tylko w pierwszym dniu, na kolejne dni mają pozostać reprezentacje obu organizacji.

Dodała, że oba związki zostały poinformowane o utrudnieniach w ruchu w Warszawie związanych z zamknięciem mostu Łazienkowskiego. - Obiecali, że zgromadzą się na chodniku po stronie parku. Jeżeli ta deklaracja jest prawdziwa, to będzie pewnie moment, kiedy trzeba będzie Al. Ujazdowskie wyłączyć, ale będziemy robili to dynamicznie, na miejscu będą policjanci z wydziału ruchu drogowego - zapowiedziała Gawor. Dodała, że największa fala protestujących rolników w czwartek "powinna się rozchodzić" w godzinach popołudniowych, ok. 16-17.

Rozbiją namioty?

Pytana była również przez dziennikarzy o zapowiedzi organizacji rolniczych dotyczące utworzenia miasteczka namiotowego przed KPRM.

- Były takie prośby, czy takie informacje, że zamierzają ustawić namioty. Zgodnie z przepisami skierowałam jednego i drugiego organizatora do Zarządu Dróg Miejskich, dlatego, że wszelkie naniesienia powinny być (wydane) w drodze decyzji administracyjnej. Takie zgody wydaje ZDM. Jeden z organizatorów kontaktował się z ZDM i dostał informację, co musi zrobić. OPZZRiOR z taką prośbą się nie zwrócił - powiedziała Gawor.

Dodała, że poinformowała związkowców, że jeżeli rozbiją miasteczko wbrew przepisom prawa, "prawdopodobnie spotkają się z sankcjami ze strony zarządu drogi". - Tak jak w podobnych przypadkach zostaną sfotografowane te miejsca, sfilmowane i potem wyliczona ewentualna kara - powiedziała Gawor.

We wtorek premier Ewa Kopacz poinformowała, że rolnicy dostali pozwolenie na protest, ale nie ma zgody na rozłożenie przez nich zielonego miasteczka.

Utrudnienia nieuniknione

Rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek powiedział, że policja ma informacje o zgromadzeniu i jest przygotowywana do jego zabezpieczenia. - Policjanci tak jak zwykle będą dbać o bezpieczeństwo protestujących i mieszkańców Warszawy, a także nadzorować ruch drogowy - zapewnił.

Jak dodał w czwartek od godz. ósmej rano działać będzie policyjna infolinia - 22 60 38 038, pod którą będzie można uzyskać informacje o utrudnieniach w ruchu. - Z uwagi na to, że mamy nieprzejezdny most Łazienkowski, a kierowcy jadą objazdami , to jednocześnie apelujemy, aby w planowaniu dojazdów, uwzględnić to, że od godziny 10 mogą już występować utrudnienia ruchu – powiedział Mrozek. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o ciąg ulic od Torwaru, przez ul. Myśliwiecką do ul. Pięknej, Al. Ujazdowskie, ul. Wiejską i Belwederską.

"Zostaniemy tak długo, jak będzie to konieczne"

Czy związkowcy będą respektować ustalenia? Szef rolniczego OPZZ, Sławomir Izdebski,  podkreśla, że wszystko zależy od przebiegu rozmów z rządem.

- Jeżeli wysłuchają naszych postulatów, to podpisujemy porozumienie i wracamy do domów. Jednak jeśli tak nie będzie, to przywozimy kuchnię polową i rozkładamy zielone miasteczko. Będziemy protestować tak samo, jak kiedyś pielęgniarki – zapowiedział we wtorek  w rozmowie z tvnwarszawa.pl Izdebski.

Izdebski zapowiada, że rolnicy są zdeterminowani i będą protestować do skutku. – Zostaniemy tak długo, jak będzie to konieczne. Nie chcemy blokować miasta, ale musimy walczyć o traktowanie nas jako równoprawnych partnerów w rozmowie – tłumaczy Izdebski.

Jeśli rolnicy spełnią swoje zapowiedzi, będzie to już kolejny nielegalny protest w stolic. We wtorek informowaliśmy o złożeniu przez policję wniosku do sądu w sprawie ukarania m.in. szefa Ogólnopolskiego Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomira Izdebskiego za ubiegłotygodniowy protest przed ministerstwem rolnictwa.

W ubiegłą środę ok. 140 traktorów dojechało do obrzeży stolicy od strony Siedlec, a przed resortem rolnictwa - gdzie trwały rozmowy ministra rolnictwa Marka Sawickiego z przedstawicielami organizacji rolniczych - odbyła się demonstracja, w której uczestniczyło kilkaset osób.

Tak wyglądały protesty rolników 11 lutego:

PAP/ jk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Asso

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2015 11:07 ~Asso


  PP1~PP1

  To skandal, dostają pieniądze za leżenie do góry brzuchem i jeszcze im mało!
  wwa~wwa


  Haha, ale mnie śmieszą takie wypowiedzi. Wypowiedzi ludzi którzy nie mają zielonego pojęcia o rolnictwie. Prawda jest taka że rolnik pracuje ciężko po 14 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu bez urlopów, świąt czy nawet chorobowego.

  Haha, a mnie jeszcze bardziej śmieszą próby idealizowania tych spasionych właścicieli ziemskich, którzy nie mają pojęcia o życiu w mieście. Tacy zapracowani, a mogą się tu zwalać i do końca zatruć i tak już trudne życie mieszkańców zakorkowanego miasta. Oczywiście celowo i na złość.

 • Miastowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2015 11:00 ~Miastowy

  badzaria~badzaria

  Bardzo dobrze że rolnicy reagują! Przynajmniej mają odwagę i chcą coś zmienić. Kiedy Polak zrozumie że jest okradany codziennie przez państwo?!

  Nasi pszenno - żytni bohaterowie spod polskiej miedzy chcą coś zmieniać. Chwalebne, ale dlaczego naszym, miastowych, kosztem ? Tępe łby nie rozumieją, że wywołują tylko nienawiść u biednych, umęczonych utrudnieniami ludzi z miasta ? Widać, że mają nas w dużym poważaniu, bo warszawiacy przy nich są ubodzy, a ich stać na wszystko.

 • miro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2015 10:09 ~miro

  Powtórzmy za Sikorowskim "Nie przenoście nam stolicy do Krakowa ..."

 • qrkqa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2015 08:42 ~qrkqa

  TE! ~wierzbno...to Ty zastanów się co piszesz... kto - poza etatowymi pracownikami- ma urlop płatny????? Na pewno nikt kto ma działalność gospodarczą...a składki płaci wieksze.... wiem, że rozumu nie rozdają na rogu ulicy, ale Ty się rozejrzyj...może ktoś się zlituje i Ci go trochę odstąpi....

 • Wierzbno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2015 08:03 ~Wierzbno


  Sami inwalidzi umyslow na tym czacie. Gdzies ktos uslyszal ze niskie skladki i komentuje w kolko bez zaczerpniecia jakiejs wiedzy no ale fakt tej wiedzy nie ma w google.pl. Co za kretynskie pokolenie wyroslo. Sładki sa nizsze to fakt ale Rolnik rente tez ma najnizsza w kraju. Jezeli ktos z platnikow ZUS z powodu kataru idzie na zwolnienie lekarskie dostaje 80% pensji rolnik aby dostac zwolenienie lekarskie musialby chyba sobie reke obciac i tez nie wiadomo czy dostal by odszkodowanie. Komisja kazala by mu podpisac stos papierow i gdy okazaloby sie ze jednak moze podpisac to i do pracy tez sie nadaje odszkodawania by nie bylo.
  Urlop tez wszcyscy mamy platny a czy widzial ktos Polskiego rolnika na urlopie?

  Naprawde ludzie nie zdradzajcie swojej glupoty na tych forach

  Ciekawski~Ciekawski

  ja to się zastanawiam czego jeszcze chcą składki na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne mają groszowe a nie jak my po prawie tysiąc złotych od pensji dotacje od unii od rządu odszkodowanie za to i tamto i jeszcze im mało
  Popieram_protest~Popieram_protest

  Dorabiasz gdzieś na boku ? Bo w zimę to nie macie co robić

 • badzaria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2015 07:39 ~badzaria

  Bardzo dobrze że rolnicy reagują! Przynajmniej mają odwagę i chcą coś zmienić. Kiedy Polak zrozumie że jest okradany codziennie przez państwo?!

 • zynek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2015 07:25 ~zynek

  KPINA! Wydanie pozwolenia na rolicza hucpe w Warszawie w sytuacji jaka jest obecnie to jest po prostu kpina Pani Prezydent z warszawiakow. Wczorajszy dzien pokazal, ze miast i tak jest dostatecznie sparalizowane. Teraz to juz bedzie masakra... dzieki Pani Prezydent! Tego naprawde nam bylo trzeba. Protestujacych rolnikow. Widac jak Pani mysli o warszawiakach. Trzeba bylo wyjsc z za biurka i zobaczyc co sie dzieje na ulicach a nie wydawac decyzje siedzac w cieplutkim gabinecie.

 • JESTEM ZA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2015 07:21 ~JESTEM ZA

  Drodzy Państwo! Prawda jest taka, że od myszy po cesarza każdy żyje z gospodarza.

 • gando

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2015 01:06 ~gando

  chlopy zostawcie ta zakorkowana warszawe w spokoju icta do lasu z duchem leppera w ciele izdebskiego

 • oooo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2015 00:30 ~oooo

  SEBBAXSEBBAX

  spokojnie - rolnicy sobie teraz zapewniają rozrywke z nudów, bo w polu pracy nie ma... długo nie posiedzą w namiotach, bo wiosna się zbliza i wywieje ich na pola...
  ciekawe dlaczego nie protestują np. w okresie żniw ???  a ty masz jakies zniwa w zyciu czy ciagle tylko tutaj(na forach) bywasz?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »