Informacje

23.02.2015 18:00 co najmniej o 10 dni

Rolnicy przedłużają protest. "Chcemy spotkania z panią premier"

SERWISY:

NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych podjął decyzję o wydłużeniu protestu przed kancelarią premiera o kolejne 10 dni. – Nasze postulaty pozostają bez zmian. Żądamy spotkania z panią premier – mówi Jerzy Chrościkowski, przewodniczący związku.

Urząd miasta wydał zgodę "Solidarności" na rolniczy protest do 27 lutego włącznie.

– W związku z tym, że nasze postulaty nadal nie zostały spełnione, rada krajowa związku podjęła decyzję o przedłużeniu protestu o kolejne 10 dni – powiedział tvnwarszawa.pl Jerzy Chrościkowski, przewodniczący związku.

Będzie protest ogólnokrajowy?

Rolnicy chcą złożyć do stołecznego magistratu odpowiednie dokumenty potrzebne do uzyskania zgody na dalszą manifestację.

– Forma protestu nie ulega zmianie. Domagamy się spotkania z panią premier. Podjęliśmy też uchwałę o przygotowaniu do protestu ogólnokrajowego – dodał Chrościkowski.

Jak zaznaczył, o formie akcji protestacyjnej media zostaną powiadomione w stosownym czasie. - Może jednak do niej nie dojść, to zależy od rządu - podkreślił.

Według Chróścikowskiego, minister rolnictwa Marek Sawicki zaprasza do rozmów, ale pod warunkiem likwidacji namiotu rozbitego przy Al. Ujazdowskich. - Nie zlikwidujemy go do czasu, gdy pani premier nie spotka się z rolnikami i podpisze uzgodnienia - powiedział minister i dodał, że najważniejszą sprawą jest uregulowanie obrotu ziemią, tak by nie trafiała w ręce cudzoziemców.

OPZZ też chce zostać dłużej

Poza Solidarnością przed budynkiem KPRM protestują także rolnicy z OPZZ. Ich pozwolenie na protest kończy się we wtorek. – Najpewniej zgłosimy się do ratusza o przedłużenie protestu o 10 dni, podobnie jak Solidarność – powiedział nam Sławomir Izdebski, szef rolniczego OPZZ.

Spotkanie sztabu protestacyjnego odbędzie się w poniedziałek wieczorem.

Będą dopłaty do przechowywania mięsa

W poniedziałek Marek Sawicki poinformował, że Komisja Europejska rozesłała projekt rozporządzenia, zakładającego dopłatę do prywatnego przechowalnictwa mięsa wieprzowego.

- Propozycja KE zakładająca dopłaty od 210 do 305 euro za sto kilogramów przechowywanego mięsa wieprzowego jest jedną z odpowiedzi na postulaty rolników domagających się m.in. interwencji na rynku wieprzowiny - powiedział Sawicki.

>>>Więcej w serwisie TVN24 Biznes i Świat <<<

Miasteczka nie ma

W czwartek rolnicy przez pięć godzin protestujący rolnicy blokowali w czwartek ruch w Al. Ujazdowskich. W manifestacji przed siedzibą premiera brało udział około 5 tys. osób.

Niewielka część z nich zdecydowała się zostać przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów na noc. Zapowiadali budowę miasteczka namiotowego, ostatecznie ustawili tylko jeden namiot, potem pojawiły się jeszcze dwa.

Protest rolników nie powoduje żadnych utrudnień w ruchu w okolicy kancelarii.

jb/PAP/b

Zdjęcie na stronie głównej: Maciej Obara / PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2015 14:33 ~aaaa

  Rozwydrzenie rolników przekracza wszelkie granice. Czas pozbawić przywilejów wszelkie grupy zawodowe. Jeśli ktoś sobie nie radzi, to niech zmieni zawód.

 • rolnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2015 22:13 ~rolnik

  Drogie mieszczuchy, ze wszystkiego się śmiejecie i szydzicie, nie myślicie wogóle o przyszłości. Niezależność energetyczna ha, ha, wojna ha, ha, ziemia dla obcokrajowców, jedzenie z UE wszystko ha, ha. Za kilka lat obudzicie się w kraju tylko z nazwy wolnym, bo Polak to będzie tylko parobek do roboty i konsument bez mózgu. Już wszystko do Polski się sprowadza...

 • rolnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2015 22:12 ~rolnik

  Drogie mieszczuchy, ze wszystkiego się śmiejecie i szydzicie, nie myślicie wogóle o przyszłości. Niezależność energetyczna ha, ha, wojna ha, ha, ziemia dla obcokrajowców, jedzenie z UE wszystko ha, ha. Za kilka lat obudzicie się w kraju tylko z nazwy wolnym, bo Polak to będzie tylko parobek do roboty i konsument bez mózgu. Już wszystko do Polski się sprowadza...

 • wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2015 19:52 ~wawka

  niech sobie posiedza w Warszawie moze dawno nie byli a i nie wiadomo kiedy beda

 • wwww

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2015 08:53 ~wwww

  A warszawiacy chcą spotkania z Królową Brytyjską. Dostali większe pieniądze za dziki, dostali, a jeżeli ktoś nie zgłosił szkód to mają im dawać na ładne oczy? A o kwotach mlecznych chyba wiedzieli, więc niech nie zawracają głowy.Problemy niech przekazują Ministrowi Sawickiemu jak mają jakieś problemy, ale problemów nie roziązuje się na ulicy. No, ale tak to jest jak się ma znajomego ministra. Pan Izdebski uważał, że jak jest kolegą pana Sawickiego to może sobie robić co chce.

 • normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2015 00:51 ~normalny

  Izdebski chce do sejmu ot cała tajemnica. Tylko na jakiej liście będzie hmmmm, stawiam na PiS, czyli ludzi oderwanych od rzeczywistości

 • olam3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2015 21:52 olam3

  ja pytam jacy to rolnicy?to przedsiębiorcy,oni w warszawie protestują a ich pracownicy ciężko harują.Prawdziwy rolnik to nie ma czasu na protesty bo musi gospodarstwa doglądać.

 • Robin Chłód

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2015 21:35 ~Robin Chłód


  ASZA~ASZA

  żenada pełna. jedyna grupa w Polsce która ma takie przywileje, za ubezpieczenie zdrowotne płacą tyle w roku co prowadzący działalność miesięcznie, do hektara im dopłacają i jeszcze im mało. pazerne gumo filce.
  ącki~ącki

  Ty masz za to przywilej, że nie płacisz za żywność 90% swojej pensji tylko 20 % swojej pensji. Gdyby rolnicy zarabiali tyle co ty. To też by mieli za co płacić na zus. No więc jak? Podnośimy ceny żywności, aby znieść przywileje rolników?  Czyli według ciebie rolnik wydaje 90% swoich dochodów na żywność, a za pozostałe 10% kupuje sobie ciągnik za 300 tys. PLN, nie licząc opłat za ubrania, nawozy... co zanaiwniak z ciebie!

 • ącki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2015 21:33 ~ącki

  nielubięsłoików~nielubięsłoików

  Rolniki, a może obiboki. Na Mazowszu gospodarze ziem, hektarów postawili siatki odgradzające pole, a wy co darmozjady, wieśniaki, nieroby tylko pieniądze nasze ciągniecie. Weźcie się za robotę, ubiezpieczcie się albo zabezpieczcie wasze ziemie przed zwierzętami. Gardzę wami z resztą jak każdym nie robem. Najlepsze, to, że jak jechaliście do Warszawy ostatnio to, kto wam machał flagami zaraz za Mińskiem Maz. hołota wiejska, ta co po powrocie z pracy leci do sklepu po 100ml cytrynówki i dwa piwa, dno intelektualne. Ludzie, którze nie mają żadnego pomysłu na życie. Ludzie którzy mają kredyt po 500 tyś, dom nie wykończony, ludzie którzy palą oponami w piecu bo tak taniej. Echh... mozna wymieniać dużo, wara od Warszawy hołoto jedna, weźcię się za robotę jak należy. Ode mnie 1zł nie dostaniecie obiboki z ciągnikami z unii po 180 tyś zł.

  Siatki, które widzisz stawiają służby drogowe i mają za zadanie wyłapywanie zawianego śniegu i niedopuszczenie do tworzenia zasp. Dlatego widzisz je z drogi na mazowszu gdzie te zjawiska mają miejsce. Samowolne stawianie płotów na polach jest nielegalne w tym kraju. Co do obrażania rolników to chcę Ci powiedzieć: jak jest im tak dobrze na tej wsi, to pakuj manatki, zakładaj gumofilce i jedź na prowincję przewalać gnój przez cały dzień. Uwierz mi. Po tym jednym dniu zmienisz swoje podejście do tych ludzi. Kolejna sprawa: rolnicy nie ciągną od nikogo kasy. Do krusu płacą mało, ale żyją krócej. Renty z krusu są w wysokości 600 zł. Straty, które ponoszą rolnicy przez to, że możesz kupić chleb i szyneczkę trochę taniej są o wiele większe niż to co zyskują na krusie. Proponuję nie wypowiadać się o sprawach o których nie ma się pojęcia.

 • och i ach

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2015 21:22 ~och i ach

  nielubięsłoików~nielubięsłoików

  Rolniki, a może obiboki. Na Mazowszu gospodarze ziem, hektarów postawili siatki odgradzające pole, a wy co darmozjady, wieśniaki, nieroby tylko pieniądze nasze ciągniecie. Weźcie się za robotę, ubiezpieczcie się albo zabezpieczcie wasze ziemie przed zwierzętami. Gardzi wami z resztą jak każdym nie robem. Najlepsze, to, że jak jechaliście do Warszawy ostatnio to, kto wam machał flagami zaraz za Mińskiem Maz. hołota wiejska, ta co po powrocie z pracy leci do sklepu po 100ml cytrynówki i dwa piwa, dno intelektualne. Ludzie, którze nie mają żadnego pomysłu na życie. Ludzie którzy mają kredyt po 500 tyś, dom nie wykończony, ludzie którzy palą oponami w piecu bo tak taniej. Echh... mozna wymieniać dużo, wara od Warszawy hołoto jedna, weźcię się za robotę jak należy. Ode mnie 1zł nie dostaniecie obiboki z ciągnikami z unii po 180 tyś zł.

  Sama prawda.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »