Informacje

26.08.2015 06:00 powstanie tylko dyskont?

Rok bez Feminy. Inwestor przyznaje: kino może nie wrócić

SERWISY:


Gdy warszawiacy żegnali Feminę, słyszeli deklaracje, że nad sklepem, który tam zaplanowano, powstanie sala kinowa. Od tego momentu minął rok, pomieszczenia przy al. Solidarności 115 wciąż stoją puste, a inwestor zaczyna wycofywać się z obietnic. Tłumaczy, że to "osoby trzecie" bombardują inwestycję w formule sala kinowa+sklep, dlatego dopuszcza stworzenie samego sklepu.

Łzy, znicze i śpiewanie przedwojennych szlagierów – tak wyglądało pożegnanie z kinem Femina. Odbyło się we września 2014, blisko roku temu.

Skargi i protesty

Teraz o dawnym kinie przypomina tylko neon, który pozostał na budynku. Wnętrza są zamknięte na cztery spusty, szyby przysłonięte od środka folią budowlaną. Od ostatniego seansu, mieszkańcy nie mają tam czego szukać. Tymczasem inwestor (firma Jeronimo Martins) deklarował, że chce tam stworzyć sklep i salę z funkcją kulturalną.

Ale miał problem z warunkami zabudowy na taki projekt, bo dokument wydany przez urząd dzielnicy oprotestowali m.in. okoliczni mieszkańcy. Obawiali się przysłonięcia okien i utraty miejsc parkingowych.

Skargi zostały odrzucone przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, później oddalił je także Wojewódzki Sąd Administracyjny, wtedy firma JM mogła złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

- 23 czerwca wpłynął do wydziału architektury i budownictwa wniosek o pozwolenie na budowę na przebudowę danego kina Femina. Projekt budowlany przewiduje przebudowę budynku na sklep i salę kinową – informuje Mateusz Dallali, rzecznik urzędu dzielnicy Śródmieście. Ale zaraz dodaje: - Zostało wydane postanowienie o uzupełnieniu wniosku i projektu budowlanego. Inwestor właśnie złożył wniosek o zawieszenie postępowania, bo uzupełnienie zajmie mu więcej czasu – dodaje.

"Proces jest opóźniany"

"Potwierdzamy, że złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę obejmujące sklep i kino. Ze względu jednak na konieczność uzupełnienia przedstawionej dokumentacji, proces formalny dotyczący tego wniosku został czasowo wstrzymany" – potwierdza w wysłanym do nas mailu biuro prasowe JM.

Przedstawiciele firmy po raz kolejny przekonują, że chcą w dawnym kinie połączyć funkcje handlową i kulturalną. Ale teraz nie wykluczają już, że ostatecznie zdecydują się jedynie na dyskont. Co ważne, pozwolenie na budowę samego sklepu firma uzyskała już w lutym 2014 roku.

"Zwracamy uwagę na fakt, że proces formalny związany z tą inwestycją już od samego początku jest opóźniany przez dodatkowe etapy będące efektem m.in. protestów czy zaskarżeń osób trzecich. W tym dotyczącym pozwolenia na budowę podmioty zewnętrzne również mają możliwość zgłaszania zaskarżeń. Z naszych informacji wynika, że już na obecnym etapie do urzędu miasta wpłynęła pierwsza skarga ze strony jednego z sąsiadów" – wyjaśniają przedstawiciele JM.

"Jeżeli takie działania uniemożliwią uzyskanie stosownego pozwolenia na budowę, będziemy zmuszeni zrealizować inwestycję zgodną z uzyskanym wcześniej pozwoleniem obejmującym jedynie funkcję handlową" – dodają.

Skarg ciąg dalszy

Jak się dowiedzieliśmy, nie skończyła się również sprawa dotycząca warunków zabudowy dla sklepu i kina. Mieszkańcy złożyli skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego na decyzję WSA. To nie oznacza od razu, że "wuzetka" dla sklepu i kina nie obowiązuje, ale jest możliwość, że na kolejnych etapach rozpatrywania zostanie unieważniona.

To jednak tylko rozważania teoretyczne. Pewne jest, że Femina wciąż stoi pusta, i wygląda na to, że szybko to się nie zmieni.

TAK WYGLĄDAŁO POŻEGNANIE KINA FEMINA:

FILM Z LIKWIDACJI FEMINY:

Andrzej Rejnson

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Monia22

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2015 02:38 ~Monia22

  No ja tam pseudoaktywistką nie byłam i o ile tylko mi pasowała godzina seansu to w kinie Femina byłam. Tak z raz w miesiącu, z raz na 2 miesiące, zależnie od możliwości, bo nie zawsze się da, ale nie tak jak niektórzy, że parę lat nie byłam, bo tak nie. Ja po prostu byłam kiedy mogłam, bo lubiłam to kino i ono utrzymywało się, więc jakby chodziło jeszcze więcej ludzi, to by nic nie zmieniło, skoro właściciel kamienicy prywatny, a nawet jakby więcej ludzi chodziło, to i tak kino małe i czynsz mogłoby i tak zapłacić mniejszy niż Biedronka, a właściciel miał gdzies to, jest to prywatne i już ;/ Bardzo mi brakuje tego kina.

 • antysocjalista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2015 00:00 ~antysocjalista

  To było do przewidzenia. Kino które było w centralnym punkcie, miało klientów. Nagle kamienicę przejmuje nowy właściciel i wygania właścicieli podwyższając czynsz. Na miejsce kina wchodzi Biedronka która płaci minimalne podatki, nie musi płacić kar za opóźnienia itp. Tak się właśnie niszczy kapitalizm. Bufetowa dobrze wiedziała co robi, ona jest zwolenniczką korporacyjnego socjalizmu.

 • Głos rozsądku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2015 21:58 ~Głos rozsądku

  ŻAL !!!! Pora umierać.

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2015 21:36 ~Andrzej


  Andrzej~Andrzej

  No cóż. Przykre to. Tym bardziej, że to działanie niszczące kawał fajnej Historii Warszawy. Takie działania na pewno nie przynoszą splendoru. We mnie wzbudziły tylko niechęć.
  Dziadek tetryk~Dziadek tetryk

  Pitu, pitu.....
  Zamiast ronić krokodolowe łzy, przyznaj KIEDY ostani raz byłeś w tej Feminie i jak często tam chodziłeś.
  Po prostu era takich kin minęła, a Feminę dobił w dodatku podział na sale z ekranem niewiele większym od telewizora.

  Ludzie dziś chodzą do nowoczesnych Multiplexów, gdzie np w Multikinie, największa sala, posiada ekran WIĘKSZY niż miało dawne superkino Relax. a jego 10 czy nawet 12 sal bez problemu zastępuje wszystkie dawne kina Mokotowa


  Chodziłem dosyć często do Feminy. Częściej do Muranowa, ale na jakiś popularny film wolałem iść do Feminy niż do multipleksu Nie lubię Multipleksów. Do multipleksów chodzą ludzie po to żeby nażreć się i nachlać coli. Film to sprawa trzeciorzędna.
  Co nie znaczy, że to jest złe, ale są tacy ludzie jak ja którzy wolą coś innego.

 • bierki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2015 21:01 ~bierki


  rastajan~rastajan

  Bóg, Honor i Parking. Jakie to typowo polskie! Boją się emeryci że nie będzie gdzie samochodu zaparkować?
  Dlaczego ratusz nie reaguje? Pani Prezydent! Obiecała pani, że w tej kadencji rozwiąże pani problem parkingów na osiedlach w centrum. Miały być zlikwidowane te zajmujące miejsce a nawet te na terenach spółdzielni. I co? Miało dzięki temu zniknąć dwadzieścia tysięcy samochodów z centrum a tu inwestycję blokuje utrata miejsc parkingowych? W świetnie skomunikowanym centrum? Bo emeryci na działkę muszą jechać samochodem? Dajcie spokój!
  Robin Chłód~Robin Chłód

  Co za bełkot! Dawno takich głupot nie czytałem. To co, mieszkańcy niby nie mają prawa posiadać samochodów i parkować ich pod swoim domem? A choćby i emeryci. To co, oni są gorszym gatunkiem człowieka? Ja wiem. Ty nie dożyjesz do emerytury, bo z takim "umysłem" raz dwa pod coś wpadniesz, więc inaczej na to patrzysz. A teraz dobra rada: szklanka zimnej wody. Połowa duszkiem dla otrzeźwienia, druga połowa na łeb.


  W centrach handlowych są kina, fakt. To w biedronce co może być, świetlica?

 • traoer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2015 20:10 ~traoer


  Wystarczy pomyśleć. To może być każdy, hm... właściciel z Portugalii, jego żona, szofer, ojciec Rydzyk. Ale ty potrafisz tylko łapać za słówka wyanjęty klakierze.


  Daniel CactusDaniel Cactus

  Jeronimo Martins, deweloperzy, oszukuja ludzi mowiac ze tam nie moze byc kina przez "osoby trzecie". Bzdura.
  traper~traper

  A masz na to jakieś dowody? Jeżeli tak, napisz jakie. Jeżeli nie - to na kaktus.
  Normalny~Normalny
  Zadałem proste pytanie. Nie odpowiedziałeś na nie, mimo zmiany nicka. Ponawiam więc to pytanie. Masz jakieś dowody? Konkretnie. Napisz. Jak nie, to chodu, na kaktus. Może być wynajęty.

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2015 18:21 ~Normalny

  Wystarczy pomyśleć. To może być każdy, hm... właściciel z Portugalii, jego żona, szofer, ojciec Rydzyk. Ale ty potrafisz tylko łapać za słówka wyanjęty klakierze.


  Daniel CactusDaniel Cactus

  Jeronimo Martins, deweloperzy, oszukuja ludzi mowiac ze tam nie moze byc kina przez "osoby trzecie". Bzdura.
  traper~traper

  A masz na to jakieś dowody? Jeżeli tak, napisz jakie. Jeżeli nie - to na kaktus.

 • Ambroży

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2015 17:57 ~Ambroży

  Będzie wojna. Przed wojną też modna była strategia "na przeczekanie, aż ucichnie"

 • miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2015 16:22 ~miki

  Po co 5 Biedronka na Muranowie i Mirowie, nie licząc masy delikatesów i Arkadii. Robią z Muranowa betonowe blokowisko, ale warszafka cieszy się, bo to dla nich wielkomiejski świat.

 • Michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2015 15:45 ~Michał

  Femina była kinem dochodowym i nie miała kłopotów z frekwencją, więc powtarzające się w komentarzach postulaty "trzeba było tam chodzić" są nietrafione. Kino mogło nawet płacić wyższy czynsz właścicielom budynku, ale oni nie byli zainteresowani rozmowami. Niestety Helios, operator kina, też nie zrobił nic by o nie zawalczyć. Nie popisało się też miasto. W efekcie nie ma kina, sklepu też nie ma. Kino już pewnie nie wróci, ale mam nadzieję, że przy odrobinie szczęścia Jeronimo Martis się potknie się na tej inwestycji.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »