Informacje

09.11.2011 08:37 placówkom grozi likwidacja

Rodzice walczą
o bielańskie szkoły

SERWISY:

– Pan jest porąbany! – krzyczeli we wtorek wieczorem rodzice, do wiceburmistrza odpowiedzialnego za bielańską oświatę. Dzielnica chce zamknąć dwie szkoły, bo - jak tłumaczy - brakuje pieniędzy na ich utrzymanie. Wiele osób o planach władz dowiedziało się dopiero teraz.

- Brakuje około 7 milionów złotych na utrzymanie szkół na Bielanach – przyznaje Tadeusz Olechowski, rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Bielany. Już teraz wiadomo, że w 2012 roku będzie niewiele lepiej.

W związku z tym zarząd dzielnicy podjął decyzję – trzeba zamykać szkoły. Do likwidacji ma iść podstawówka nr 79 przy ul. Arkuszowej 202 oraz LXXIV Liceum Ogólnokształcące przy ul. Wrzeciono 24.

Natomiast Gimnazjum nr 71 przy ul. Perzyńskiego ma zostać przeniesione do budynku przy ul. Zuga, gdzie miejsce dzieliłoby z XXXIX Liceum Ogólnokształcącym im. Lotnictwa Polskiego.

Straty zrekompensować ma podstawówka przy Gimnazjum nr 73 – jednak na początek będą tam tylko dwie klasy.

Rodzice przyszli do radnych

Tyle plany. We wtorek na posiedzeniu dwóch komisji rady dzielnicy wiceburmistrz Marek Lipiński (PO), odpowiedzialny za oświatę, przedstawił je radnym. O posiedzeniu wiedzieli też rodzice dzieci. Do ratusza przyszło ich ponad 100.

– Syn pokazał mi w dzienniczku informację o spotkaniu i planach przeniesienia gimnazjum na Zuga – mówiła matka jednego z uczniów.

- I radni, i rodzice dowiedzieli się o całej sprawie dopiero dzień przed posiedzeniem komisji. No nie było szans na jakąś dogłębną analizę. Jesteśmy skazani na uzasadnienie przygotowane przez zarząd – denerwował się Jan Zaniewski, rady z PiS.

Chcą ratować szkołę

Licznie stawili się rodzice dzieci ze szkoły przy Arkuszowej. Budynek tej szkoły jest w tragicznym stanie. Sanepid już wielokrotnie wydawał decyzję o natychmiastowym remoncie. Dzielnica wykonała chodnik, przy szkole powstał też nowy plac zabaw. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kolejny termin, wyznaczony przez sanepid na poprawki, zbliża się nieubłaganie - to 31 grudnia 2011 roku.

Do szkoły chodzi 182 uczniów, z czego tylko 40 proc. to dzieci z Bielan, reszta - z sąsiedniego Izabelina. Roczny koszt utrzymania jednego ucznia w tej szkole to 9 284 złote. Dzielnica musi dopłacać, bo tzw. subwencji oświatowej dostaje jedynie 5 168 złotych.

Jeżeli placówka zostałaby zlikwidowana, uczniowie będą mieli do dyspozycji szkołę przy ul. Wrzeciono 9 i ul. Balcerzaka 1 - zapewnia dzielnica. Urząd chce zorganizować transport dla uczniów, który pochłonąłby 300 tysięcy złotych rocznie. Z kolei samo zamknięcie szkoły to dla dzielnicy oszczędność ponad 700 tysięcy złotych rocznie.

Ale rodzice mają już plan ratowania placówki. – Chcemy powołać fundację, która przy pomocy sponsorów wyremontuje boisko czy sale – mówiła Katarzyna Żurawik z rady rodziców. Spotkanie w tej sprawie ma odbyć się w przyszłym tygodniu.

"Jest Pan porąbany!"

Duże emocje budzi też przeniesienie Gimnazjum nr 71 z ul. Perzyńskiego. Budynek miałby być dzielony z liceum im. Lotnictwa Polskiego. Na Zuga jest obecnie ponad 300 uczniów, po przenosinach będzie ich dwa razy więcej. Tego boją się rodzice. Dlaczego?

Jeszcze kilka lat temu, na Zuga mieściły się trzy szkoły, a uczniów było 750. Po likwidacji jednej ze szkół zostało ich ponad 600. Kiedy trzy lata temu podjęto decyzję o przeniesieniu placówek na ul. Lindego, jednym z głównych argumentów była ciasnota.

- Jest bardzo małe zainteresowanie ofertą edukacyjną gimnazjum. W obecnym roku szkolnym utworzono tylko trzy oddziały zamiast czterech. Przeniesienie placówki zwiększy zainteresowanie nią – stwierdził w rozmowie z rodzicami Marek Lipiński, wiceburmistrz Bielan. - Jeżeli szkołą zostanie w tym mijescu, to za kilka lat rzeba będzie ją zamknąć, bo nie będzie chętnych - dodał.

- Panie Burmistrzu jest Pan porąbany! Na Zuga jest zbyt mała szkoła, tam jest za ciasno. Wystarczy u nas, na Perzyńskiego, zrobić nowe boisko! – krzyczała matka jednego z uczniów.

Przyznali się do błędu

Po bardzo burzliwej dyskusji radni i zarząd dzielnicy przyznali się, że popełnili błąd, nie rozmawiając wcześniej z rodzicami. Spotkanie w tej sprawie zaplanowane jest na 16 listopada. Opiniowanie projektu na razie odłożono.

- To jest dla nas bardzo ważna decyzja i potrzebujemy więcej czasu na zastanowienie się nad tym - ogłosił Leszek Kujawa, radny dzielnicy (PO).

Projekt trafi na sesję rady dzielnicy dopiero po spotkaniach z rodzicami. "Przejdzie", jeśli opowiedzą się za nim radni Bielan, a później miasta.

Bartłomiej Frymus//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2011 20:45 ~mama

  Niestety na sesji rady w dniu 14.12.2011r nasze gimnazjum nr71 wiekszością głosów na TAK zostało przeniesione na ul.ZUGA.Jako matka która była zaangażowana w ratowanie gimnazjum doznałam wręcz urazu psychicznego jaki BETON sprawuje władze.Myślę że,a raczej wiem jak mówi przysłowie 'jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze' W każdej plotce jest trochę prawdy a ludzie mówią że na ten teren szkolny jest inwestor,tylko ujawni się jak sprawa przycichnie.A naszym dzieciakom odbiera sie prawo do bardzo dobrych warunków do nauki.nasze gimnazjum dysponuje dwoma pracowniami informatycznymi,pracownią chemiczną, pracownią fizyczną,a pozostałe 26 to klasy lekcyjne pełnowymiarowe.DZieciaki najpóżniej chodzą do szkoły na 8.45. I o ironio po wielu latach gimnazjum doczekało się remontu elewacji i odnowienie klas.Jako ostatnia szkoła w dzielnicy wymieniła ostatnie boksy z siatki na szsfki.Do porównania na ZUGA budynek jest przedwojenny pod nadzorem konserwatora zabytków,na cele oświtowe powołany po zlikwidowaniu lub zamknięciu w tym miejscu szpitala.
  14 klas pełnowymiarowych,a reszta dzielona na pół, gdzie mieści się około 12-14 uczniów.CZeka nas też dwu zmianowy plan lekcji w najlepszym wypadku dzieciaki będą kończyć lekcje o 18.30.W tym dniu tj.14.12.padła propozycja odwrotna aby liceum przenieść do nas,ale pozostało to bez jakiegokolwiek odzewu.ZAchowanie p.Lipińskieg było poniżej krytyki jego szyderczy usmieszek po zakończeniu głosowania prześladuje mnie do dziś.I taka ciekawostka na koniec p .Lipiński na rok szkolny 2011/2012 złożył papiery swoich dziecaków do naszego gimnazjum nr 71 jak i też jedna z radnych.Po czym wycofali papiery.Czyli doskonale wiedzieli co bedzie się działo.
  Żal że tak sie stało.
  Mam dla p. Lipińskiego propozycje zburzmy wszystkie szkoły przedszkola ośrodki kultury dopiero wtedy będziemy potęgą nie tylko w europie ale napewno na świecie
  Wróćmy do epoki kamienia łupanego i będzie O.K

  DO OLERTA
  Jak niewiesz nie zbieraj głosu.
  Ze

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 21:02 ~Anna

  Na oświatę nigdy nie było dostatecznej ilości pieniędzy, ale nigdy nie było tak źle jak teraz. Należałoby się zastanowić czy wyścig burmistrzów dzielnic Warszawy w likwidacji szkół się naprawdę opłaci. Jak duże muszą być pieniądze otrzymane za sprzedaż budynków szkolnych aby burmistrz dzielnicy Bielany wygrał wyścig w szukaniu oszczędności na oświacie? Jaki będzie następny krok władz dzielnicy?

 • rodzic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 16:44 ~rodzic

  witam sprawę wspiera również bielańska gazeta echo, http://www.gazetaecho.pl/forum_rodzice-walcza-o-gimnazjum-nr-71/topic/13-5099

 • iwona lelek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 08:52 ~iwona lelek

  Byłam na wspomnianej wyżej sesji. Wysłuchałam uważnie argumentów z jednej i drugiej strony. Jestem zniesmaczona, delikatnie sprawę ujmując. Uzasadnienie Pana Burmistrza jest lakoniczne, radny który wstawił się za rodzicami (bardzo przepraszam nie zapamiętałam nazwiska),wg mnie bardzo rzeczowo obalił argumentacje punkt po punkcie. i co? i nic. myślę, że sprawa i tak jest przesądzona.
  proszę zwrócic uwagę na samo przeprowadzenie całej sprawy, wg mnie chciano zamieść wszystko pod dywan, postawić rodziców i dzieci przed faktem dokonanym.a jednak rodzice się dowiedzieli i gromnie przybyli na sesję radnych.
  uważam, że tylko dlatego, po burzliwej dyskusji, zarząd i radni zadecydowali o wyłączeniu punktu dotyczącego glosowania nad przeniesieniem gimnazjum, by odbyć konsultacje z rodzicami a tym samym pokazać że posłuchali ich zdania, jednak nie sądzę, ze to zmini ich decyzji. jestem bardzo ciekawa jak ta sprawa się zakończy.
  czy radni za glosują za dobrem społecznym czy też wybiorą podporządkowanie się Zarządowi.
  a! i jeszcze kilka informacji...
  1. kilka lat temu w liceum do którego zamierza się przenieść gimnazjum z Perzyńskiego, było już inne gimnazjum , które stamtąd przeniesiono i jako argument główny podano...ciasnotę (sic!)
  2. wg uzasadnienia Burmistrza, na połączeniu obydwu szkół budżet miasta zaoszczędzi 337tyś zł., czyż to nie śmieszny argument patrząc na budżet gminy???
  ale jeśli rzeczywiście chodzi o finanse,czyli 120zł/m-c w przeliczeniu na 1 ucznia. ja, jestem wdową, ale jestem gotowa zapłacić te pieniądze by moje dziecko miało do szkoły 5 min. myślę, że inni rodzice uważają podobnie.
  3. dlaczego na sesji nie pojawili się żadni nauczyciele, a dyrektorka w ogóle nie zabrała głosu? czyżby już otrzymali właściwe wytyczne? to moje przypuszczenia.
  4. w planowaniu budżetu na rok 2012 zabezpieczono kwotę 2mln zł na remont boiska przy gimnazjum na Perzyńskiego, a teraz nie ma 340tyś na funkcjonowanie gimnazjum w ogóle. czy to nie paradoks???
  5. ...naprawdę można by

 • nadzieja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 13:54 ~nadzieja

  To już teraz wszystko rozumiem. Skoro na Bielanach z taką łatwością likwiduje się szkoły , to nie dziwię się, że zlikwidowano tyle cennych inicjatyw w dziedzinie kultury na Bielanach , a skandalem jest likwidacja zespołu estradowego "Bielany" działającego ok.13 lat w Bielańskim Ośrodku Kultury.Być może przyjdzie też czas na likwidację stanowiska z-cy burmistrza d/s kultury. A może niepotrzebny jest też naczelnik d/s kultury . Szkoda też ,ze sprawą zespołu nie zainteresowali się członkowie partii działających na Bielanach często oklaskujących ich występy. A może zainteresuje się Pan Burmistrz

 • znający sprawę oswiatowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2011 17:38 ~znający…

  Przepraszam za błędy w poprzedniej wypowiedzi, to wynik zbyt szybkiego pisania na kompie i nie sprawdzenia tekstu przed publikacją.

 • znający sprawę oswiatowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2011 17:15 ~znający…

  Moi drodzy nie ma co przesądzac, żadnych dzialań konstruktywnych jak się okazuje nie podjęto, tzn tak naprawde nic nie wiadomo, zaamysl jest przeniesienia gim 71 do 39 Lo ale prawnych skutków jak naraziew brak. Co do rodziców, każdy ma prawo bronic swoich racji,co do uczniów LO, myślę że dyrektror nie informuje Was bo jeszcze nic tak naprawdę nie wiadomo( ciacho) z tego co wiem, dyr LO to rozsądny i zyczliwy czlowiek i na pewno poinformuje ucczniów w odpowiednim czasie, co do uczniów z gim. 71 nie martwcie się kazdy wybiera dana szkołe bo myśli ze dla niego jest najlepsza i opinia tutaj innych nie ma znaczenia, a tendencja Pani mindster jest rzeczywiście taka aby łaczy szkoły w zespoły, zobaczcie nawet Lelewel bedzie miał zespół, większośc szkół w okolicznych miastach( obok Warszawy)ma zespoły, tak już jest....ech załuje tylko że śa tak trudne czasy dla edukacji, bo przeciez to przyszłośc naszego kraju.

 • rodzic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2011 13:37 ~rodzic

  ciastko, w takim razie przekażcie to swoim kolegom i rodzicom i wesprzyjcie nasze działania w obronie suwerenności obu szkół

 • ciastko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2011 12:40 ~ciastko

  Chciałam także zauważyć, że uczniowie z liceum im. Lotnictwa Polskiego nie są przyzwyczajeni do nagłego przybywania z dużo młodszymi od siebie, więc nie będą się swobodnie czuli. Myślę, że niektórzy wybierali to liceum także z takiego powodu, że nie jest łączone z gimnazjum. Oczywiście nasze zdanie czyli uczniów tego liceum się nie liczy i dowiadujemy się o tym dopiero dzisiaj, ale właśnie z tej strony, a nie od naszego dyrektora. Jest to także nie w porządku wobec nas. Ludzie potrafią tylko narzekać na brak pieniędzy zamiast coś z tym zrobić i nie zamykać szkoły.

 • as

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2011 09:51 ~as

  drogi morek a może tak Tobie do pokoju w firmie wstawić jeszcze kilka osób, pewnie komfort pracy Ci się podniesie i lepiej się skupisz na obowiązkach, idąc Twoim typem myślenia najlepiej zostawić jedną szkołę dla wszystkich, będzie taniej, a może dołożyć do Domeyki te klasy z 71 przecież bliżej i jest boisko

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »