Informacje

13.02.2012 20:05 "Edukacja nie na sprzedaż"

Rodzice walczą o szkoły

Kilkadziesiąt osób zebrało się pod ratuszem na pl. Bankowym. Protestowali w obronie likwidowanych warszawskich szkół. Protestujący przynieśli ze sobą transparenty, m.in: z hasłami: "edukacja nie na sprzedaż" i "Zarząd Bielan grabarzem oświaty".

- Jest około 60, może 80 osób. Co chwilę słychać okrzyki. Protestujące mają ze sobą także transparenty z różnymi hasłami, m.in.: „Powiedzcie to naszym dzieciom”, „Zarząd Bielan grabarzem oświaty”, „Edukacja nie na sprzedaż” – relacjonował Marcin Gula, reporter tvnwarszawa.pl.

Na pl. Bankowym protestowali rodzice i nauczyciele, którzy nie zgadzają się na plany likwidacji części warszawskich szkół (listę szkół przeznaczonych do likwidacji można znaleźć tu).

Protesty od dwóch tygodni

Prawie dwa tygodnie temu miejscy radni podjęli decyzję o zamiarze zlikwidowania 13 szkół oraz o zmianie siedziby jednego z bielańskich gimnazjów.

- To jednak nie koniec. 23 lutego, na kolejnej sesji radni mają głosować nad zamknięciem kolejnych szkół - alarmuje Porozumienie Oświatowe, organizator protestu.

- Nowoczesna i egalitarna edukacja leży w interesie nie tylko obecnych uczniów i ich rodziców, ale nas wszystkich. Wykształcenie młodzieży będzie decydować o perspektywach rozwoju naszego miasta. Nakłady na edukację to wydatki inwestycyjne, a nie konsumpcyjne, zwłaszcza w dobie społeczeństwa opartego na wiedzy – uważąją organizatorzy.

Protest za protestem

To kolejny już protest rodziców, którzy nie zgadzają się na zamykanie szkół. Na przełomie tego i ubiegłego roku na Bielanach odbyły się marsze milczenia przeciw likwidacji podstawówki przy ul. Arkuszowej i przeniesienia gimnazjum z ul. Perzyńskiego na Zuga.

Pod koniec stycznia jednego dnia protesty odbywały się w kilku dzielnicach m.in. na Żoliborzu oraz Pradze Południe i Pradze Północ. Rodzice i uczniowie sprzeciwiali się likwidacji m.in.: liceum im. Chrobrego, dwóch gimnazjów (nr 24 i 26) oraz przeniesieniu liceum im. Herberta.

Pod hasłem "Tylko matoły zamykają szkoły" protestowali także radni i stołeczni posłowie PiS. Według nich, polityka edukacyjna stołecznego ratusza jest "krótkowzroczna". Proponowali uratować szkoły kosztem urzędniczych etatów.

CZYTAJ WIĘCEJ.

Bo za drogo

Kolejny rozdział walki o szkoły miał miejsce na sesji Rady Warszawy 2 lutego. Na obrady przybyli nauczyciele, uczniowie i ich rodzice z transparentami: "edukacja nie na sprzedaż", czy "tylko matoły likwidują szkoły".

Protesty jednak nie pomogły. Radni w końcu zdecydowali o likwidacji kilkunastu szkół. Władze Warszawy wskazały dwa główne powody reorganizacji oświaty: demograficzny i ekonomiczny: - Każdego roku w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych ubywa po kilkaset uczniów – mówił Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy odpowiedzialny za oświatę.

bf, mjc

LISTA SZKÓŁ PLANOWANYCH DO LIKWIDACJI

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • rodzic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2012 15:10 ~rodzic

  Oto pełna lista likwidatorów szkół na Bielanach. Mieszkańcy zastanówcie się na kogo "oddać" swój głos w najbliższych wyborach.
  Zarząd: burmistrz - Rafał Miastowski PO, z-ca burmistrza Marek Lipiński PO, z-ca burmistrza Kacper Pietrusiński PO, z-ca burmistrza Piotr Rudzki PO, z-ca burmistrza Grzegorz Pietruczuk SLD, radni którzy oddali swoje głosy za likwidacją: Robert Wróbel PO, Jarosław Wąsik PO, Sławomir Umiński PO, Ilona Soja-Kozłowska PO, Michał Sikorski PO, Joanna Radziejewska PO, Małgorzata Poręba PO, Ilona Popławska PO, Elżbieta Neska PO, Robert Kropacz PO, Maciej Chmielewski PO, Teresa Renata Banasiak PO, Anna Czarnecka SLD.

  To oni mają w głębokim poważaniu mieszkańców Bielan, byli maszynką do głosowania, aparatczyki i ignoranci. Nie dla PO na Bielanach.

 • alex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2012 20:30 ~alex

  Emerytka~Emerytka

  Zamykanie szkół,było do przywidzenia już od pierwszego dnia konkordatu,i tak bardzo pużno to jest robione,aż dziw że społeczeństwo dało radę utrzymywać do tej pory wszystkie zobowiązania,nic nie ma za darmo ,przemysłu nie ma ,rozwoju ekonomicznego też ,wyżu demograficznego też nie będzie,bo niby jak ,chmara młodych bezrobotnych,duza część wyjechała ,wracac nie ma do czego,chyba że z wycieczką do nowo pobudowanych kościołów ,czy ktoś sprawdza czego uczy się dzieci na katechezie ,czy choć odrobinę myślenia ,a nie przyzwyczaja się je do bycia bezmyślnym stadem ,jakim cudem ci młodzi mają być przedsiębiorcami ,tworzyć miejsca pracy .

  Zupełna nieznajomość konkordatu, ciagnie wiochą i komunizmem, towarzyszko emrytko, do Rosji proszę.

 • Ted

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2012 20:27 ~Ted

  to po co gmina Bielany przeznaczyła działkę na Broniewskiego róg Duracza na budowę nowej szkoły!?!?!? jest ich chyba za mało???

 • dass

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2012 20:15 ~dass

  A wróg budował szkoły, na razie bedą dowozic, potem powiedzą ze brak finansów na dowóz dzieci, inaczej nie bedzie.

 • inu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2012 20:11 ~inu

  kibice , lekarze , aptekarze , pacjenci , internauci , kierowcy , rodzice , nauczyciel , wszyscy strajkują !!!
  Nie dajmy się , kto będzie następny!?!?!?!

 • alik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2012 19:56 ~alik

  rzad nie zamyka
  po prostu zmusza samorzady

  samorzady robia to samo, lacza klasy nawet po trzy

  Ci co nie protestuja nie pija szampana

 • zdziwiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2012 19:56 ~zdziwiony

  szkoda słów, cała sytuacja przerosła chyba władzę, której ciężko wycofać się z decyzji, w mojej ocenie złych decyzji.Nie wierzę w sprawiedliwe decyzje, rozumiem potrzebę likwidacji czy oszczędzania, ale z rozumem, z dokładna analizą, a nie likwiduje się szkoły, które dobrze funkcjonują, a inne mające kłopoty (zła opinia), się promuje, np. ze względu na to, ze jest to miejsce pracy radnego dzielnicy. Ktoś tu chyba ma własną politykę, a nie patrzy na dobro ogółu:-(

 • babcia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2012 19:53 ~babcia

  Czy ta POpaprawna władza zrozumie, że wykształcony OBYWATEL jest DOBREM NARODOWYM, że OBYWATEL nie jest towarem!!!Ludzie walczcie, walczcie, popieram.

 • barbara_USA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2012 19:49 ~barbara_USA

  I SŁUSZNIE ZAMYKAJĄ. Jeśli tylko w samych Chicago i New York mieszka już po 1 milionie Polaków przybyłych z dziećmi. To po co w Polsce puste szkoły?.

 • Absolwent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2012 19:47 ~Absolwent

  Zapraszam do zaglądania na stronę stowarzyszenia Szkoły Podstawowej nr 79.

  http://szkola79.pl/

  Na tej stronie znajdziecie informacje o naszych działaniach !!! Naprawdę warto zajrzeć !!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »