Informacje

08.06.2016 17:15 List do prezesa PiS

Rodzice dzieci z CZD
apelują o pomoc

SERWISY:

Rodzice dzieci leczonych w Centrum Zdrowia Dziecka apelują o podjęcie wszelkich możliwych działań, by mali pacjenci szpitala mogli liczyć tam na właściwe leczenie i opiekę. Instytut wymaga pomocy tu i teraz – powiedziała w środę przewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. dzieci Alicja Chybicka (PO).

Zespół, jak przekazała posłanka na konferencji prasowej w Sejmie, zdecydował o wystosowaniu memorandum do premier Beaty Szydło i ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła "z gorącą prośbą o natychmiastową pomoc dzieciom, które walczą o swoje życie w CZD".

"Szesnasty dzień paraliżu"

Posłanka przypomniała, że pielęgniarki strajkują w Instytucie szesnasty dzień. "To oznacza, w pewnym sensie, szesnasty dzień paraliżu funkcjonowania Centrum Zdrowia Dziecka" – oceniła, mówiąc o odesłanych, wypisanych lub przeniesionych pacjentach.

Chybicka powiedziała, że była w CZD i z jej informacji wynika, że zostały tam głównie dzieci z woj. mazowieckiego i Warszawy, bo pacjenci z innych regionów kraju zostali odesłani do swoich macierzystych jednostek. Na niektórych oddziałach, jak podkreślała, zamiast pielęgniarek pracują lekarze.

"Cały parlamentarny zespół ds. dzieci, który skupia polityków wszystkich możliwych opcji stoi na stanowisku, że tu i teraz musi być reakcja rządu, któremu zdarzył się taki 'pożar'. Jak jest pożar to się wyciąga armaty wodne i pożar się gasi. To nie jest czas kiedy można powolutku coś robić, bo dom który się pali spłonie zanim zdążymy zrobić zmiany systemowe" – podkreśliła.

"Trzeba pomóc tu i teraz żeby dzieci mogły wrócić do Centrum Zdrowia Dziecka, które jest placówką wysokiej referencyjności i które ma wiele procedur niezastępowalnych" – dodała.

List do prezesa PiS

Jak zauważyła posłanka PO w klinikach CZD wykonywane są procedury, których nie realizuje się nigdzie indziej. "Trzeba zrobić wszystko by jedyna tego typu placówka w Polsce mogła funkcjonować" – powiedziała.

Przypomniała, że w kraju jest wiele placówek gdzie pielęgniarki są w sporze zbiorowym. "Boję się, że strajk rozleje się na cała Polskę i za chwilę we wszystkich wysokospecjalistycznych placówkach będziemy mieli do czynienia z tą samą sytuacją co w centrum Zdrowia Dziecka" – oceniła.

Posłanka powiedziała, że dysponuje listem rodziców dzieci z CZD wystosowanym do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w którym apelują do niego o pomoc. Pod listem, jak podała, podpisało się 1500 osób.

"Zwracamy się z rozpaczliwą prośbą o wysłuchanie i interwencję. Jesteśmy zagubione i przerażone aktualną sytuacją w CZD w Międzylesiu. Pielęgniarki opuściły nasze chore dzieci a pan minister zdaje się tak zachowywać jakby los jednego z najlepszych specjalistycznych szpitali dziecięcych był mu obojętny" – napisały matki dzieci liście, którego fragment odczytała Chybicka.

Kobiety podkreślają, że ich dzieci stają się zakładnikami. "Nie negujemy trudnej sytuacji pielęgniarek, mamy świadomość dramatycznej sytuacji w całym polskim systemie ochrony zdrowia, tylko na miłość boską, czemu znowu ofiarą jest najsłabszy – chore dziecko" - napisały.

W ocenie autorów listu forma protestu pielęgniarek jest nie do zaakceptowania, a przedłużający się strajk zagraża dalszemu funkcjonowaniu Instytutu.

PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Lexer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 23:04 ~Lexer

  Odwołać HGW i znajdą się pieniążki na wszystko.

 • jas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 21:55 ~jas

  j23~j23

  Pani poseł to zwykła bezczelność z pani strony, a rodzice dają się wkręcić w rozgrywki polityczne. Gdzie byłaś kobieto jak szpital był zadłużany. A do Pań pielęgniarek- proszę pogonić panią przewodniczącą związków bo ona tylko jątrzy

  chyba prosciej wywalic dyrektora i osobe nad nia czyli ministra. To nie pielegniarki zadluzyly szpital. A to ze walcza o swoje to ich prawo. Tez maja rodziny a altruizmem nikt sie nie najadl. Nie wypominaj.Jak maja upomniec sie o swoje. Juz 2 lata probowaly doszly widac do sciany.niestety tu zawsze zakladnikiem jest pacjent. A jak lekarz zamknal swoje kurniki to gdzie plakales?

 • kawaler75

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 21:06 ~kawaler75

  czas zmienić dyrektora szpitala i ministra zdrowia tylko szydło ma w du.... ludzi.dzieci i tych co na nią głosowali.

 • Karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 21:01 ~Karol

  Renata~Renata

  Całym sercem popieram rodziców. Szkoda tylko, że Pielęgniarki wykazują się taką bezdusznością wobec chorych dzieci. Ich zachowanie jest karygodne!!!Jak można wykorzystywać chore dzieci. Czy Wy ...Pielęgniarki macie sumienie... to co robicie pokazuje jedynie, że nie macie serca!!!

  Być może.Mają za to żołądki i rodziny które też trzeba nakarmić.Tyle w temacie. Jak pielęgniarki zaczną wyjeżdżać masowo za lepszymi warunkami pracy też napiszesz bezrozumna istoto, że nie mają serca tak sobie wyjeżdżać?? A po drugie, chyba nie chwytasz czego ten protest dotyczy.

 • Robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 20:33 ~Robert

  jas~jas

  jak maja strajkowac pielegniarki? wylezc na droge Jak ci od lini wysokiego napiecia zeby gnebic kierowcow? Widac los dzieci rzadzacym wisi.  Los dzieci wisi Pielęgniarkom ...tylko i wyłącznie im...są inne formy walki o swoje...wybrały najgorszy możliwy sposób...ich zakładnikami stały się dzieci

 • Wiktoria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 20:29 ~Wiktoria

  j23~j23

  Pani poseł to zwykła bezczelność z pani strony, a rodzice dają się wkręcić w rozgrywki polityczne. Gdzie byłaś kobieto jak szpital był zadłużany. A do Pań pielęgniarek- proszę pogonić panią przewodniczącą związków bo ona tylko jątrzy  Zgadzam się ze stwierdzeniem, że przewodnicząca jątrzy i to bardzo. Cały czas stwierdza, że jest blisko porozumienia a później nowe postulaty...bawi się z Dyrekcją w kotka i myszkę kosztem biednych dzieci,,,ta kobieta nie ma serca... jak ona może spać w nocy...jak może patrzeć w oczy rodzicom tych biednych, chorych dzieci mówiąc, że ich dobro jest dla niej najważniejsze...łże w żywe oczy...

 • zez

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 20:16 ~zez

  Na 500 miejsc, przy zamkniętych 4 oddziałach było we wtorek 438 dzieci. Co jest grane?

 • ddddd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 20:11 ~ddddd

  Renata~Renata

  Całym sercem popieram rodziców. Szkoda tylko, że Pielęgniarki wykazują się taką bezdusznością wobec chorych dzieci. Ich zachowanie jest karygodne!!!Jak można wykorzystywać chore dzieci. Czy Wy ...Pielęgniarki macie sumienie... to co robicie pokazuje jedynie, że nie macie serca!!!


  no tak. bo pielęgniarki to mają się same i swoją rodzinę poświęcić ku chwale innych ludzi.

  spór z pracodawcą trwa od 2014 r., gdzie byli wtedy rodzice? pielęgniarki ostrzegały o możliwym strajku, czemu ich nie poparli wcześniej?

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 20:09 ~obserwator

  Czy sprawdzono już jakie powiązania rodzinne mają doradcy strajkujących pielęgniarek z KODem? Niech się one wszystkie zwolnią z pracy! Ja ich nie popieram. Nie chcę aby straty CZD spowodowane strajkiem były pokrywane z moich podatków. Czy za czas strajku (czas nieprzepracowany) należy się wynagrodzenie? Jeśli zostanie im to zapłacone to ja to zgłoszę do prokuratury.

 • Renata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2016 19:02 ~Renata

  Całym sercem popieram rodziców. Szkoda tylko, że Pielęgniarki wykazują się taką bezdusznością wobec chorych dzieci. Ich zachowanie jest karygodne!!!Jak można wykorzystywać chore dzieci. Czy Wy ...Pielęgniarki macie sumienie... to co robicie pokazuje jedynie, że nie macie serca!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »