Informacje

21.12.2011 19:29 mniej pieniędzy na placówki dla maluchów

Rodzice apelują: pieniądze
na żłobki, nie na promocję

SERWISY:

Stowarzyszenie Głos Rodziców skierowało do władz stolicy apel o zwiększenie w budżecie miasta na 2012 rok pieniędzy na żłobki. Rodzice są oburzeni  wzrostem wydatków na administrację publiczną i promocję stolicy. - Budżet  na promocję stanowi 80 procent tego, co ma być przeznaczone na żłobki - piszą w liście.

- Niejednokrotnie podwyżki w żłobkach publicznych był uzasadniane trudną sytuacją finansową miasta oraz koniecznością tworzenia nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3. Od początku mieliśmy obawy, że takie wytłumaczenie jest zwykłym mydleniem oczu mieszkańcom. W istocie takie decyzje wynikają z przyjętych przez władze priorytetów. Niestety widać, że w oczach włodarzy naszego miasta, polityka prorodzinna jest na szarym końcu listy celów, które warto realizować – piszą w liście rodzice ze Stowarzyszenia Głos Rodziców.

Więcej na promocję, mniej na żłobki

Powodem ich reakcji jest uchwalony 15 grudnia budżet miasta na przyszły rok. W dokumencie przewidziany jest wzrost wydatków na administrację publiczną o 75 mln złotych, w tym 25 mln na promocję miasta i jednostek samorządu.

Rodzicom się to nie podoba, bo według nich, tylko same wydatki na promocję stanowią 80 procent całego budżetu przeznaczonego na opiekę nad dziećmi do lat 3. Podczas gdy dotacja na bieżące funkcjonowanie warszawskich żłobków w stosunku do minionego roku została zmniejszona o ok. 4,5 mln złotych.

Rodzice wytykają również, że wbrew zapowiedziom władz, nie ma szans na znaczące zwiększenie liczby miejsc opieki nad dziećmi. - Jedyną większą inwestycją w zakresie żłobków publicznych jest żłobek przy ulicy Przybyszewskiego, budżet na dotacje celowe dla placówek niepublicznych pozostał na tym samym poziomie (nadal będą dotowane tylko dwie placówki na Białołęce), a na dziennych opiekunów przeznaczono kwotę ok. 0,5 mln zł, co wystarczy na zatrudnienie jedynie ok. 12 osób - wyliczają w liście do prezydent miasta.

Zintegrowana ulga prorodzinna

Przedstawiciele stowarzyszenia zaproponowali, aby zwiększone pieniądze na promocję przeznaczyć na finansowanie żłobków i przedstawiają wyliczenia: po 10 mln złotych na podwyżki dla pracowników oraz na bieżącą działalność placówek, a 5 mln złotych na tworzenie nowych miejsc dla dzieci.

Wśród postulatów znalazło się również zwiększenie zwrotów za nieobecności, wprowadzenie zintegrowanej ulgi prorodzinnej obejmującej żłobki i przedszkola oraz przyznawanie ulgi w opłatach dla najbiedniejszych.

bf/

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • RMW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2013 07:33 ~RMW

  Witam,
  do krzysztofl - "zagraniczna" rejestracja nie jest wyzacznikiem, że się nie płaci podatków w W-wie. Ważne jest miejsce zamieszkania a nie zameldowania.
  Pozdr.

 • rewal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2013 21:27 ~rewal

  administracja i promocja -to gadzety PO- oj, to bedzie koniec zabawy

 • letrob

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2011 14:23 ~letrob

  Co jeszcze musi zrobić pani prezydent ze swoją ekipą zebyscie otworzyli oczy naiwni wyborcy?

 • podpis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.12.2011 12:52 ~podpis

  anro - petycję podpiszę ale warto ogólnie przyjrzeć się sytuacji finansowej miasta . Tam jest jakaś kreatywna księgowość . Rozrost administracji . Szastanie pieniędzmi na promocje na której powinno się zarabiać a nie tracić . Do tej pory nie wiadomo na co poszło 21 milionów na jakieś umowy zlecenia . Zamykane są szkoły a na premie dla nikomu niepotrzebnych urzędników pieniądze są . Miasto zadłużone a zysk jest? To wszystko jakieś nielogiczne i chore.

 • anro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.12.2011 10:22 ~anro

  zbieramy podpisy popierające naszą petycję
  http://www.petycje.pl/petycja/8187/pienisdze_na_zlobki_zamiast_na_promocje_-_apel_do_prezydent_m.st._warszawy_oraz_rady_m.st._warszawy.html

 • miiso

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 12:47 ~miiso

  Wprawdzie nie jestem rodzicem, ale Stowarzyszenie Głos Rodziców popieram w 100%.
  Dość wydawania pieniędzy na idiotyczne, wręcz szkodliwe spoty reklamowe o zboczeńcach.
  O dzieci trzeba dbać, to w końcu przyszłość gatunku.
  HGW wraz z jej ekipą należałoby spławić Wisłą!

 • anro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 10:34 ~anro

  wszystkich mających wątpliwości pragnę poinformować, że członkowie Stowarzyszenia Głos Rodziców płacą podatki w Warszawie i mieszkają tu, niektórzy nawet od dziada pradziada i nie szydzą z tych, których rodzice przyjechali do Warszawy ze wsi...

 • kazanaman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 23:59 ~kazanaman

  Też jakoś mi się jakoś wydaje, że najwięcej do powiedzenia mają właśnie ci co w Warszawie nie płacą podatków ... ehh co za ludzie ...

 • krzysztofl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 22:01 ~krzysztofl

  Do ~Iron, skoro nie płacisz w moim mieście Warszawie podatków, nie zabieraj głosu w kwestiach wydatków miejskich!!!!

 • krzysztofl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2011 21:57 ~krzysztofl

  Stowarzyszenie Głos Rodziców - ilu z nich rozlicza się w Warszawskim urzędzie skarbowym ? Skąd na ulicach tyle rejestracji " zagranicznych " tzn zza granic Warszawy ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »