Informacje

06.04.2018 14:01 SPRAWDŹ UTRUDNIENIA

Rocznica smoleńska: uroczystości, zakazy parkowania, zamknięte ulice

SERWISY:

Przed nami 8. rocznica katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia w Warszawie odbędzie się szereg uroczystości państwowych w rejonie placu Piłsudskiego, w tym odsłonięcie pomnika. Będą też uroczystości miejskie na cmentarzu Powązkowskim. Mieszkańcy muszą przygotować się na duże utrudnienia w ruchu przez cały dzień.

Na konferencji prasowej dyrektor miejskiego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor poinformowała, że na 10 kwietnia zaplanowano pięć zgromadzeń. - Zgłoszono osiem. Z jednego wycofał się sam organizator. W jednym przypadku organizator dostał zakaz, a w kolejnym - wniosek pozostał bez rejestracji. Formalnie na tę chwilę jest więc zarejestrowanych pięć zgromadzeń publicznych - wyliczyła Gawor.

Uroczystości miejskie

Uroczystości przygotowane przez stołeczny ratusz rozpoczną się o godzinie 8.20 przy kwaterze smoleńskiej na cmentarzu Powązkowskim, gdzie znajduje się pomnik wszystkich ofiar oraz 28 mogił osób, które zginęły w katastrofie. Zostaną odczytane nazwiska wszystkich ofiar i odmówiona wspólna modlitwa. Zaplanowano też złożenie kwiatów i zniczy przez delegacje państwowe, samorządowe i rodziny.

O godzinie 8.41 w godzinę katastrofy, zostanie odegrany utwór "Cisza".

Obchody państwowe

Organizatorem państwowych obchodów rocznicy katastrofy jest wicepremier Piotr Gliński. Uroczystości rozpoczną się od mszy w intencji ofiar katastrofy o godzinie 8 w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. - Po mszy, tak jak właściwie co miesiąc, apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim - mówiła Ewa Gawor.

- Po południu o godzinie 15.30 rozpocznie się uroczystość oficjalna, z udziałem najwyższych władz państwowych, na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam między innymi zostanie odsłonięty pomnik ofiar tragedii smoleńskiej oraz odbędzie się wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego - dodała.

Gawor poinformowała też, że o godzinie 19. zostanie odprawiona msza w bazylice archikatedralnej. - Po niej marsz pamięci trasą wszystkim znaną (od placu Zamkowego do Pałacu Prezydenckiego - PAP), która w tym przypadku będzie trochę przedłużona (do placu Piłsudskiego - PAP) - zaznaczyła.

Wstęp na teren uroczystości państwowych - jak powiedziała Gawor - ma być "reglamentowany", a "zasady i sposób dystrybucji wejściówek czy zaproszeń przygotowuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego". Główne uroczystości będą zabezpieczane przez służby podległe Ministerstwu Obrony Narodowej oraz Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do działań włączona zostanie straż miejska.

Zgromadzenia prywatne

Oprócz oficjalnych uroczystości państwowych w Warszawie odbędą się także zgromadzenia zwołane przez osoby prywatne. Zaplanowano pięć takich zgromadzeń. Pierwsze: od 16.30 do północy, przy Krakowskim Przedmieściu, skrzyżowaniu z Królewską i na placu przed kościołem wizytek. Drugie zgromadzenie zaplanowano od 14.30 do północy w Ogrodzie Saskim (przy fontannie). Trzecie - również od 14.30 do północy na ulicy Trębackiej (na odcinku ulic: Moliera - Krakowskie Przedmieście).

Czwarte zgromadzenie ma odbyć się w godzinach 17.30 - 21 ponownie w Ogrodzie Saskim i ostatnie od godziny 18 do północy na skrzyżowaniu Krakowskiego Przedmieścia i Królewskiej.

 

Zakazy parkowania i objazdy

Utrudnienia zaczną się już dzień przed rocznicą. W poniedziałek 9 kwietnia od godziny 0.01 do 24.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (znak B-36) wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela (tablica T-24).

Dotyczy to: ulicy Wierzbowej (po stronie południowej) wzdłuż placu Piłsudskiego, placu przed kościołem seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu i parkingów przy ulicy Tokarzewskiego-Karaszewicza (przed gmachem dowództwa garnizonu, przed hotelem Europejskim i wzdłuż placu Piłsudskiego).

We wtorek 10 kwietnia od godz. 0.01 do 24.00 wygrodzone barierkami policyjnymi będą: plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście (od placu Zamkowego do Królewskiej), Królewska (od ulicy Krakowskie Przedmieście do placu Małachowskiego), plac Piłsudskiego, ulica Tokarzewskiego-Karaszewicza i Ossolińskich.

Organizator ma zapewnić możliwość przejścia poprzecznego przez wymienione ulice (poza czasem, gdy będzie przechodziło nimi zgromadzenie publiczne). Ponadto wymienione ulice będą wyłączone z ruchu kołowego i obowiązywał będzie na nich zakaz zatrzymywania się (znak B-36) wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela (tablica T-24).

Dodatkowo całkowicie zamknięte dla ruchu będą: Miodowa (od Koziej do Krakowskiego Przedmieścia) oraz Krakowskie Przedmieście (od Królewskiej do Świętokrzyskiej).

Całkowicie zostanie zamknięte przejście dla pieszych przez plac Zamkowy wzdłuż Zamku Królewskiego, Krakowskie Przedmieście (po obydwu stronach jezdni) pomiędzy skwerem Hoovera a Karową, a także ulicami Ossolińskich, Tokarzewskiego-Karaszewicza i Królewską (po południowej stronie pomiędzy placem Małachowskiego a Krakowskim Przedmieściem) oraz przez plac Piłsudskiego.

Oprócz tego przez cały dzień 10 kwietnia zakaz zatrzymywania się (znak B-36) wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela (tablica T-24) będzie obowiązywał także na ulicach: Boleść, Brzozowej, Celnej, Jezuickiej, Kanonia, Dziekania, Bednarskiej, skwer H.C. Hoovera.


Komunikacja miejska

Autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego będą tego dnia przez całą dobę kursowały objazdami. Zmienią się trasy linii 102, 105, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518, E-2 i N44.

Autobusy będą jeździły ulicą Marszałkowską. Autobusy linii 128 i 175 dojadą ulicą Świętokrzyską i Mazowiecką do tymczasowej pętli na placu Małachowskiego, a następnie ulicami Kredytową, Jasną i Świętokrzyską wrócą do swoich podstawowych tras. Natomiast autobusy linii 503 będą kursowały do przystanków Nowy Świat na ulicy Świętokrzyskiej. Tu zawrócą i pojadą w przeciwnym kierunku. Z kolei autobusy linii 518 będą kończyły trasę na przystanku Metro Marymont.

W autobusach, których trasy się zmienią, będą umieszczone plakaty informacyjne. Znaleźć je będzie można również na przystankach. Na ulice wyjdą informatorzy, którzy udzielą wszelkich informacji dotyczących funkcjonowania komunikacji miejskiej w tym dniu. W miejscach ważnych dla prawidłowego kursowania autobusów staną radiowozy nadzoru ruchu.

 

kw/PAP/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kkkkkkkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2018 07:50 ~kkkkkkkk

  Żal ,ze takie male coś mąci w MOIM KRAJU i nie tylko ,niech ponosi koszty przesady czczenia brata sam ,a nie z moich podatków - czas ,zeby ten cyrk sie skonczył, nie poniżał godności tych co zgineli

 • bah

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2018 14:46 ~bah

  Lech~Lech

  Był prezydentem RP i Warszawy, ministrem sprawiedliwości, szefem NIK.

  Umarł w wypadku lotniczym (katastrofie). Pełnił wiele funkcji i wiele osób, które pełniły te funkcje nie ma pomnika w centrum miasta. Poszukaj pomnika Narutowicza. Prezydent, wielokrotny minister, etc. No i popiersie na placu jego imienia. Piękne upamiętnienie człowieka, który miał podobny udział w historii Polski jak i nasz wielki prezydent.

 • Stefan_007

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2018 09:30 ~Stefan_007

  maria~maria

  te schody zwalone z filmu , ciekawe czy autor pomnika pytał się o możliwość wykorzystania w takich celach, a tak wogóle współczuję widoków gościom hotelowym

  Sądzę, że goście dawnego hotelu Victoria mają ten pomnik "w tyle". Tak samo jak samą sprawę katastrofy. Dla nich cała ta katastrofa to co najwyżej jaskrawy przykład tzw. "polskiego porządku", czyli nieudolności i bałaganu w działaniach, w tym przypadku służb i naczelnych instytucji państwa.

 • Lech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2018 18:11 ~Lech

  Był prezydentem RP i Warszawy, ministrem sprawiedliwości, szefem NIK.

 • msg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2018 16:58 ~msg

  ZTM ma w nosie pasażerów. Przy najbliższej okazji skraca 518 do Metra Marymont gdzie już wcześniej planowała kraniec linii. Mimo konsultacji dalej trwają kombinacje na tej linii a już dawno powinna wrócić na Wybrzeże Gdyńskie. Wpychanie ludzi do metra spowoduje jego jeszcze większy paraliż i tak działa ono na granicy wytrzymałości.

 • Marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2018 13:05 ~Marcin

  Płakali na ich pogrzebach, teraz będą burzyć pomnik ...

 • Czytelnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2018 00:51 ~Czytelnik

  Dziennikarz~Dziennikarz

  Zastosowana jako podstawa przekazania śledztwa Rosjanom konwencja chicagowska, ma zastosowanie wyłącznie do samolotów cywilnych. Według dostępnych publicznie informacji samolot Tu-154M był wpisany do rejestru samolotów wojskowych.


  A pan "Dziennikarz" to z redakcji "Warszawskaja Gazieta" ?

 • Katarzynak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2018 22:59 ~Katarzynak

  Pomnik smoleński jest okropny, mieszkańcy Warszawy z pewnością go nie pokochają. Ale wszyscy odetchną z ulgą, jeśli wreszcie skończą się te comiesięczne cyrki. Każdego 10 kwietnia PIS zachowuje się, jakby był wyłącznym właścicielem sporej części Warszawy.Teraz jeszcze zagarnęli pl. Piłsudskiego ze 'względu na obronność i bezpieczeństwo". Nie zdobędą w ten sposób poparcia warszawiaków, to pewne...

 • krzysztof

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2018 21:42 ~krzysztof

  Uroczystości Państwowe, na które wstęp jest reglamentowany? Czyż Sąd nie orzekł, że wydarzenie na które wstęp mają jedynie wybrańcy posła Kaczyńskiego staje się jego imprezą prywatną. Jak długo wszyscy będziemy posłowi Kaczyńskiemu opłacali jego prywatną imprezę!

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.04.2018 18:02 ~kubat

  Ciekawe ilu policjantów i agentów będzie pilnowało tego "pomnika" przez 24 godziny na dobę i ile to nas będzie kosztował? Bo przecież pis ze swojej skarbonki nie wyłoży.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »