Informacje

24.05.2019 09:30 ma zostać zaangażowanych około 400 osób

Rocznica Powstania Warszawskiego. Szukają wolontariuszy

SERWISY:

Opieka nad powstańcami podczas uroczystości i służba 1 sierpnia w jednym z miejsc pamięci  - taki będą między innymi zadania wolontariuszy podczas obchodów rocznicy wybuchu zrywu. Poszukuje ich Muzeum Powstania Warszawskiego i stołeczny ratusz.

W tym roku mija 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W przygotowanie i obsługę wydarzeń z tym związanych ma zostać zaangażowanych około 400 osób.

"Wolność łączy"

Wśród zadań wolontariuszy znajdzie się m.in. pomoc i opieka nad powstańcami podczas uroczystości, służba 1 sierpnia w jednym z 365 miejsc pamięci Powstania Warszawskiego w czasie akcji "Wolność łączy" oraz udzielanie informacji o obchodach.

Jak zaznaczają organizatorzy, co roku w wolontariat rocznicowy angażuje się kilkaset osób, których udział "nie tylko pomaga w realizacji wydarzeń obchodowych, ale jest także nieodzownym elementem sztafety pokoleń i ważnym świadectwem pamięci".

Wolontariusze będą wspierać organizację oficjalnych uroczystości, licznych wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i akcji społecznych oraz udzielać pomocy powstańcom - mieszkającym w Warszawie i przybywającym z całego świata.

Przyjedzie 200 powstańców

Na zaproszenie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego na obchody 75. rocznicy Powstania do stolicy ma przyjechać około 200 powstańców z rodzinami, mieszkających na co dzień w kraju i poza granicami. Organizatorzy podkreślają, że szczególnie ważne jest zaangażowanie wolontariuszy w czasie ich powitania i towarzyszenie kombatantom podczas uroczystości.

Z każdym z kandydatów na wolontariusza zostanie przeprowadzona rozmowa rekrutacyjna, a wybrane osoby wezmą udział w szkoleniu.

Możliwe jest podjęcie trzech rodzajów współpracy. Jedną z nich jest wolontariat obchodowy m.in. pomoc i opieka nad powstańcami podczas uroczystości w dniach 27 lipca - 3 sierpnia, minimalny wiek to ukończone 16 lat. Druga możliwość to wolontariat w czasie akcji "Wolność łączy" - służba 1 sierpnia w jednym z 365 miejsc Pamięci Powstania Warszawskiego, minimalny wiek to ukończone 14 lat.

Można również zaangażować się w wolontariat długoterminowy, wakacyjno-obchodowy polegający na współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego w wybranych działach; minimalny wiek to ukończone 14 lat. Zgłoszenia do udziału w wolontariacie można wysyłać do 19 czerwca.

Projekt wolontariatu podczas obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego jest realizowany we współpracy urzędu miasta i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Największa akcja zbrojna podziemia

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tysięcy osób. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tys. powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych.

Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tysięcy, wypędzono z miasta, które po później zostało spalone i zburzone.

PAP/ab

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2019 20:23 ~xyz

  Może warto wydać troszkę pieniążków na tych bohaterów, a nie żerować na wolontariuszach. Napiszę więcej, to wstyd dla władzy tak żebrać. I to nie jest tylko sprawa Warszawy, ale całej Polski. Bo oni walczyli za całą Polskę A za 10, 15 lat będzie niestety po wszystkim.

 • paniKa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2019 16:25 ~paniKa


  paniKa~paniKa

  Tylu Patriotów w bluzach Polski Walczącej - więc na pewno będą tłumy jak zawsze
  CHWP~CHWP

  Domyślam się że to sarkazm.
  Ale Cię rozczaruję - bardzo dużo z tych osób dba o zapomniane mogiły, pomaga Powstańcom (i to nie tylko 1 sierpnia) itd. więc warto najpierw trochę się zainteresować a później pisać głupoty.


  Tłumnie ich widzę w Domu Powstańca. Głupotą to jest szczycić się czyimś bohaterstwem

 • CHWP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2019 14:27 ~CHWP

  paniKa~paniKa

  Tylu Patriotów w bluzach Polski Walczącej - więc na pewno będą tłumy jak zawsze

  Domyślam się że to sarkazm.
  Ale Cię rozczaruję - bardzo dużo z tych osób dba o zapomniane mogiły, pomaga Powstańcom (i to nie tylko 1 sierpnia) itd. więc warto najpierw trochę się zainteresować a później pisać głupoty.

 • Wata szklana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2019 13:27 ~Wata szklana

  Czy aby w dzisiejszych czasach nie przesadza się z wolontariatem? Jest to praca jak każda i wynagrodzenie być powinno - dość "obganiania" wolontariatem i zdobywaniem punktów do CV !!!

 • Adam_Wlochy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2019 12:25 ~Adam_Wlochy

  Doskonala okazja, zeby podziekowac POWSTANCOM!
  Ankieta wyslana :)

 • paniKa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2019 10:37 ~paniKa

  Tylu Patriotów w bluzach Polski Walczącej - więc na pewno będą tłumy jak zawsze

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »