Informacje

02.07.2014 20:38 obchody od 15 lipca

Rocznica Powstania Warszawskiego.
Syreny zatrzymają tysiące ludzi

SERWISY:


Prezydent Bronisław Komorowski 30 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego spotka się z powstańcami i wręczy odznaczenia państwowe. Spotkanie będzie częścią obchodów 70. rocznicy zrywu. Tradycyjnie odbędą się także uroczystości m.in. przy pomniku Gloria Victis.

- Za niecały miesiąc w Warszawie będziemy obchodzić jedną z najważniejszych rocznic. Najistotniejszym momentem jej obchodów będzie oczywiście 1 sierpnia, w którym setki tysięcy ludzi o godz. 17 zatrzymają się na dźwięk syren upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego. Mamy nadzieję, że wiele osób będzie chciało uczcić ten moment, namawiamy też do ustawiania alarmów w telefonach komórkowych, żeby ta godzina była naprawdę momentem specjalnym - mówił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Obchody od 15 lipca

Podczas środowej konferencji prasowej przedstawiono program obchodów przygotowywanych przez placówkę wspólnie ze stołecznym ratuszem. Muzeum rozpoczyna je już 15 lipca promocją książki Macieja Mazura "Muzeum. Miejsce, które zwróciło Warszawie duszę". Następnego dnia zaplanowano prezentację publikacji, autorstwa Piotra Legutki "Jedyne takie Muzeum. Odzyskana pamięć o Powstaniu Warszawskim". 23 lipca odbędzie się promocja filmu Ewy Ewart "Zdobyć miasto" i prezentacja wystawy "Ślady. Rzecz o pamięci".

Dzień później, 24 lipca, w Fotoplastikonie Warszawskim będzie miał miejsce wernisaż ekspozycji "Miasto zapisane w kadrze. Stereoskopowe fotografie Warszawy z Powstania 1944 roku". 25 lipca w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego zaplanowano koncert zespołu Luxtorpeda.

W kolejnym dniu - 26 lipca - w Teatrze Komedia zorganizowana zostanie rodzinna gra miejska "Żoliborz Żagwiący" na podstawie książki "Halicz", a wieczorem w Parku Wolności - koncert Tomasz Stańko Quartet "Wolność w sierpniu" z gościnnym udziałem Anny Marii Jopek i Moniki Brodki. 28 lipca w al. Ujazdowskich zaplanowano wystawę plenerową "Powstańcy 1944/70/2014".

Wręczą odznaczenia

30 lipca przed południem z powstańcami spotkają się prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podczas uroczystości zostaną wręczone odznaczenia.
Wieczorem na dziedzińcu stołecznego ratusza odbędzie się piknik dla powstańców, a na Stadionie Narodowym zaplanowano pokaz specjalny filmu Jana Komasy "Miasto 44". W przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawskiego będzie miała miejsce uroczysta sesja Rady Warszawy oraz polowa msza i uroczysty apel poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia

1 sierpnia obchody rozpoczną się przed południem przy pomniku "Mokotów Walczący - 1944", skąd wyruszy Marsz Mokotowa. Wczesnym popołudniem zaplanowano uroczystości przy pomnikach gen. Stefana Roweckiego "Grota" oraz Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Później przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" zostaną złożone kwiaty, a o godz. 17, w godzinie "W", hołd powstańcom zostanie oddany przy pomniku Gloria Victis na Wojskowych Powązkach.

Wieczorem odbędą się uroczystości przy Pomniku "Polegli-Niepokonani" na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy, wspólne śpiewanie piosenek powstańczych na pl. Piłsudskiego, rozpalenie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego i premiera spektaklu teatralnego w reż. Krystyny Jandy, z muzyką Jerzego Satanowskiego "Pamiętnik z powstania warszawskiego" w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Podwórkowi Powstańcy

3 sierpnia zaplanowano piknik rodzinny "Podwórkowi powstańcy, czyli dzieci w powstaniu" w Parku Wolności przy MPW. 5 sierpnia odbędzie się uroczystość przy pomniku poświęconym mieszkańcom Woli zamordowanym w powstaniu. Dwa dni później - 7 sierpnia - w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie miała miejsce promocja książki Agnieszki Sopińskiej "Operacja Muzeum". 9 sierpnia odbędzie się przejazd rowerowy Masy Powstańczej 2014.

Zaplanowano też fotograficzną grę miejską "Twoja klisza z Powstania" oraz spacery historyczne.

Wystawa w Berlinie

Podczas konferencji zwrócono również uwagę, że oprócz stołecznych uroczystości, na 29 lipca w Berlinie zaplanowano też otwarcie wystawy "Powstanie Warszawskie 1944" przygotowanej we współpracy z berlińską Fundacją Topografii Terroru. Na ekspozycji będzie można m.in. zobaczyć pokolorowane archiwalne fotografie z powstańczych kronik, faksymile dokumentów oraz materiały dźwiękowe i multimedialne. Wystawę honorowym patronatem objęli prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Niemiec Joachim Gauck.

W związku z rocznicą Związek Powstańców Warszawskich przygotowuje publikacje książkowe, jedną poświęconą zrywowi zawierającą m.in. genezę powstania i relacje uczestników. - Druga, oprócz warszawskiego zrywu, przybliża także dwa równolegle odbywające się powstania - słowackie i paryskie. Dzięki Urzędowi ds. Kombatantów każdy z żyjących uczestników powstania warszawskiego otrzyma także pamiątkowy medal - dodał obecny na konferencji wiceprezes Związku Edmund Baranowski.

Zwiastun filmu "Powstanie Warszawskie":

PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • meya

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2014 19:04 ~meya


  lisek chytrusek~lisek chytrusek


  A więc to z Moskwy wyszedł pomysł powstania? Na taką koncepcję nie wpadliby nawet pacjenci pewnego pruszkowskiego szpitala.
  Nikołaj~Nikołaj

  Warszawa drży w posadach od ryku dział. Wojska radzieckie nacierają gwałtownie i zbliżają się do Pragi. Nadchodzą, aby przynieść nam wolność. Niemcy wyparci z Pragi będą usiłowali bronić się w Warszawie. Zechcą zniszczyć wszystko. W Białymstoku burzyli wszystko przez sześć dni. Wymordowali tysiące naszych braci. Uczyńmy, co tylko w naszej mocy, by nie zdołali powtórzyć tego samego w Warszawie. Ludu Warszawy! Do broni! Niech cała ludność stanie murem wokół Krajowej Rady Narodowej, wokół warszawskiej Armii Podziemnej. Uderzcie na Niemców! Udaremnijcie ich plany zburzenia budowli publicznych. Pomóżcie Czerwonej Armii w przeprawie przez Wisłę. Przysyłajcie wiadomości, pokazujcie drogi. Milion ludności Warszawy niech stanie się milionem żołnierzy, którzy wypędzą niemieckich najeźdźców i zdobędą wolność.


  Domyślam się, że to cytat, ale czy on sugeruje, że to Moskwa porwała Warszawę do Powstania? Ooops. Ty do szkoły chodziłeś na Łubiance? ;)

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2014 15:38 ~warszawianka

  Tyle się mówi i pokazuje na temat Powstania ,a przy ul. 1-go Sierpnia w Warszawie martwo. Myślę , że ta ulica powinna cały czas przypominać potomnym o tym doniosłym wydarzeniu.

 • MA SZACUNEK DO STAREGO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2014 13:25 ~MA…

  Apeluje do Wladz Miasta, dla których istotny byl Stadion Narodowy (jeden z najdroższych na w Europie) o rychły program odnowy i ratunku dla przedwojennych kamienic warszawskich, których Malo się ostało. Na Pradze (ile tam pięknych uliczek) ruina! W Śródmieściu wciąż wiele kamienic musi być ratowana (odwiedzając ostatnio znajomych mieszkających przy ul.Hożej w bardzo ciekawej przedwojennej kamienicy ściany pękają!). Nie można sie tłumaczyć, ze byly Wpjny i PRL. TRZEBA DZIALAC I URATOWAC WSZYSTKIE KAMIENICE! Brak pieniędzy, chęci i prawa to najgorsze zestawienie, które NIE SPRZYJA KAMIENICO. !!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Alexander

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2014 10:45 ~Alexander

  Rosomak~Rosomak


  A w okupacyjnej Warszawie każdy miał radioodbiornik, i to nastawiony na radio Moskwa... Ogarnij się, człowieku!!! Za posiadanie radia karą była śmierć całej rodziny, ludzie z obawy przed rewizją nie przechowywali odbiorników. A ci nieliczni, którzy słuchali radia, nastawiali je raczej na wiadomości z Londynu, gdzie były komunikaty o zrzutach i podobne. Może dwóch - trzech komunistów usłyszało ukichaną stację, ale to nie oni poderwali ludzi do powstania.

  Za posiadanie broni karą była śmierć całej rodzinym.

 • pasazer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2014 20:23 ~pasazer

  Ciekawe czy znowu będzie darcie mordy pod pomnikami przez kibolstwo co chce zagłuszyć demokratycznie (!) wybranego prezydenta Warszawy.
  Piękny hołd (głupoty).

 • Marcin34

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2014 10:19 ~Marcin34

  Zgadzam się, niektóre artykuły powinny mieć zablokowaną opcję komentowania, bo ludzie wykazują się wu wyjątkową niewiedzą (inaczej tego nie nazwę, choć powinienem).
  Powstanie Warszawskie oraz uroczystości jakie się z nim wiążą - nie są TYLKO i wyłącznie hołdem oddanym walczącym. To przede wszystkim czczenie pamięci wszystkich jego ofiar, co jest często wspominane. Wszyscy wiemy, ile ofiar pochłonęło PW, bo o tym się głośno mówi. I bzdurą jest mówienie, że laury spadają na głowy jedynie ludności walczącej (tak, ludności. żołnierzami byli nieliczni). PW to hołd mieszkańcom Warszawy, którzy w swej, w naszej sprawie, poświęcili swe życia, więc zanim ktoś zacznie krytykować i oceniać, niech chwilę pomyśli i postawi się na ich miejscu. Pomyśli co on sam by zrobił. I wtedy może zabrać głos.

 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2014 11:10 ~Rosomak


  deepclean~deepclean

  co tu świętować???? że dzięki uciekinerom z anglii zgineło niepotrzebnie tyle ludzi? że dzięki decyzjom uciekinierów część miasta zrównano z ziemią?
  Robert~Robert

  29 lipca Radio Moskwa nadało w języku polskim wezwanie do ludności Warszawy. Głosiło ono, że dla polskiej stolicy „godzina czynu wybiła” oraz zapowiadało, że „czynną walkę na ulicach Warszawy nie tylko przyspieszymy chwilę ostatecznego wyzwolenia, lecz ocalimy również majątek narodowy i życie waszych braci”.

  A w okupacyjnej Warszawie każdy miał radioodbiornik, i to nastawiony na radio Moskwa... Ogarnij się, człowieku!!! Za posiadanie radia karą była śmierć całej rodziny, ludzie z obawy przed rewizją nie przechowywali odbiorników. A ci nieliczni, którzy słuchali radia, nastawiali je raczej na wiadomości z Londynu, gdzie były komunikaty o zrzutach i podobne. Może dwóch - trzech komunistów usłyszało ukichaną stację, ale to nie oni poderwali ludzi do powstania.

 • lisek chytrusek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2014 10:57 ~lisek chytrusek


  lisek chytrusek~lisek chytrusek


  A więc to z Moskwy wyszedł pomysł powstania? Na taką koncepcję nie wpadliby nawet pacjenci pewnego pruszkowskiego szpitala.
  Nikołaj~Nikołaj

  Warszawa drży w posadach od ryku dział. Wojska radzieckie nacierają gwałtownie i zbliżają się do Pragi. Nadchodzą, aby przynieść nam wolność. Niemcy wyparci z Pragi będą usiłowali bronić się w Warszawie.

  Ty z tego szpitala?

 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2014 10:55 ~Rosomak

  brooklynhospital~brooklynhospital

  pod takimi artykułami powinna być zablokowana możliwość dodawania komentarzy. Włos się na łowie jeży patrząć na ilość ignorantów i idiotów, którzy nie potrafią chociaż na chwilę odpuścić i z godnością oddać cześć pamięci poległym z Powstania Warszawskiego.

  Masz na myśli cywilne ofiary powstania? CZY KTOKOLWIEK WSPOMINA O NICH PODCZAS UROCZYSTOŚCI ROCZNICOWYCH? Nie, bo to mało medialne, a towarzystwo samoadoracji wspominające dawne czasy może się dowartościować.

 • Wola44

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2014 10:52 ~Wola44

  nadd~nadd

  Ja sie nie zatrzymam sie uwazam ze powstanie bylo nie przemyslane i coz zniszczono miasto nie potrzebnie przelana krew oczywiscie to moje zdanie

  Zatrzymując się oddajesz hołd poległym, przede wszystkim CYWILNYM ofiarom PW1944.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »